Reklama

Paweł Wysocki

Notatnik duszpasterski (38)

Dobry i jeden dzień dla ubogich

2018-11-14 11:43

Bp Andrzej Przybylski
Edycja częstochowska 46/2018, str. VIII

W niedzielę, 18 listopada, Kościół obchodzi Światowy Dzień Ubogich. Zdajemy sobie sprawę, że takie dni poświęcone różnym stanom i zawodom – to tylko sygnał do tego, żeby te osoby zauważyć, docenić i zainteresować się nimi przez cały rok. Troska o ubogich to jednak coś wyjątkowego dla kogoś, kto chce być uczniem Jezusa.

Trudno czytać Ewangelię i nie zauważyć Jezusowej troski o ubogich i potrzebujących. Trudno przejść obojętnie wobec utożsamiania się Jezusa z ubogimi. Zawsze tak sobie wyobrażam sąd, który mnie czeka u końca mojego ziemskiego życia – Bóg mnie z pewnością zapyta o to, co i ile zrobiłem dla ubogich. A u bram nieba staną wszyscy podobni do ewangelicznego Łazarza, który za życia był żebrakiem, a na „łonie Abrahama” stał się pośrednikiem rozdawania Bożych łask. Dzień ubogich to okazja do mojego osobistego rachunku sumienia z konkretnej troski o potrzebujących, ale to również okazja do sprawdzenia ewangeliczności naszego duszpasterstwa. Parafia czy wspólnota chrześcijańska zamknięta czy nawet tylko obojętna na ubogich traci swoją ewangeliczną wiarygodność. Na szczęście Kościół nie ma powodów do kompleksów. Gdyby zliczyć wszystkie placówki, ośrodki, programy prowadzone w Kościele z myślą o ubogich, mielibyśmy się czym pochwalić, choć potrzeb jest tak dużo, że nigdy nie pomożemy wszystkim i w sposób zadowalający.

Reklama

Cieszę się ze wszystkich placówek Caritas prowadzonych w naszej archidiecezji: z domów dla bezdomnych, z domu dla samotnych matek, ze świetlic dla seniorów i dla dzieci, z ośrodków dla narkomanów i ośrodków szkolno-wychowawczych. Z radością patrzę na rozwijające się szkolne koła Caritas – choć bardzo by się chciało, żeby jeszcze więcej uczniów zaangażować w pomoc dla ubogich. Jest w Częstochowie wielka jadłodajnia dla bezdomnych – stanowią ją rozsiane wokół Jasnej Góry domy zakonne. Bóg jeden wie, ile posiłków wydają codziennie ojcowie paulini z jasnogórskiego punktu charytatywnego czy pallotyni z Doliny Miłosierdzia, ile porcji jedzenia rozdają siostry zakonne, rozdające nie tylko jedzenie, ale uśmiech i dobre słowo. Przed tym ważnym zadaniem stają też parafie. Szkoda, że zniknęły stołówki dla ubogich w Wieluniu i Radomsku, ale dobrze, że ciągle działa, jedyna, parafialna kuchnia św. Antoniego w Zawierciu, przy tamtejszej bazylice.

Naszą diecezjalną radością są domy dla niepełnosprawnych sierot społecznych prowadzone przez „Betel”. Warto przypomnieć, że niektóre z nich działają w budynkach parafialnych. Ostatnio święciłem nowy dom „Betel” w opuszczonej plebanii w Bobrownikach. Jak dobrze, że to miejsce zamiast świecić pustkami stało się domem dla niepełnosprawnych. W tym jednym dniu w roku, w Dniu Ubogich, pomyślmy więc, ile jest troski i miejsca dla potrzebujących w każdej z naszych parafii? Bo przecież: gdy ubogi przychodzi, to Chrystus przychodzi!

Tagi:
ubodzy Notatnik duszpasterski

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Budować na skale

Budować na skale

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Jasna Góra - Skarbiec Kultury

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Konferencja

Konferencja "Unia dla gospodarki-jak zostać przedsiębiorcą"

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Częstochowa. Trwa II Konferencja Maryjna

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem