Reklama
Demokracja w Polsce ma się bardzo dobrze, a Polacy są dumnym narodem. Pokazali to w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Potrafili godnie uczcić swoje narodowe święto. Nie zmarnowali okazji, która się zdarza raz na 100 lat.
Polska jest naszym domem. W tym domu panuje pewien porządek i każdy ma w nim swoje miejsce. Jesteśmy wielką polską rodziną, która stanowi określony punkt na mapie świata i ma swoją historię. W tym naszym polskim rodzinnym domu świętujemy dziś 100-lecie odzyskania niepodległości.
Modlitwa w Świątyni Opatrzności Bożej, uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, pośmiertne wręczenie Orderów Orła Białego, wielki biało-czerwony marsz – to najważniejsze wydarzenia związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Ponad 250 tys. osób przeszło ulicami Warszawy, by oddać hołd przodkom, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny. To najbardziej masowe wydarzenie – spośród wszystkich obchodzonych 11 listopada w całej historii III RP – ale o mało co nie doszłoby do skutku
Od czasów marszałka Józefa Piłsudskiego nie było tak wielkiego przywódcy państwa polskiego jak Lech Kaczyński – powiedział prezydent RP Andrzej Duda 10 listopada 2018 r. w czasie odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego w sercu Warszawy
Powołany do życia 15 września 1965 r. przez Pawła VI Synod Biskupów, owoc Soboru Watykańskiego II, jako reprezentacja całego episkopatu, jest stałą formą jego współdziałania o charakterze konsultacyjnym w wykonywaniu prymatu papieskiego.
W sierpniu 1498 r. kard. Bilheres de La Graulas, ambasador króla Francji Karola VIII przy papieżu Aleksandrze VI, podpisał z mało znanym wówczas 23-letnim artystą Michałem Aniołem umowę na wykonanie rzeźby przedstawiającej Maryję ze zmarłym Chrystusem
Uroczyście została uczczona 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie 3 listopada br. – Tyle w Polsce mówimy o tych wielkich Polakach: Piłsudskim, Dmowskim, Paderewskim i wielu innych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. To prawda.
W Częstochowie 2 listopada br. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyły się Zaduszki Katyńskie. Uroczystość była połączona z promocją książki, na którą złożyły się prace uczestników konkursu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego od dziewięciu lat przez europoseł Jadwigę Wiśniewską.
Często widzimy ustawione przy drogach kapliczki i krzyże, upamiętniające osoby, które zginęły w tych miejscach w wypadkach
Oto scenka rodzajowa. „Czy kochasz Mnie?” – zapyta Jezus podczas sądu ostatecznego. Odpowiedź pozytywna gwarantuje wejście do niebios. Odpowiedź negatywna jeszcze nie przekreśli wszystkiego. Jezus zada drugie pytanie: „Czy pozwolisz, że Ja będę cię kochał?”.
Pierwsi chrześcijanie myśleli, że koniec świata nastąpi rychło. Być może jeszcze za ich życia. Choć Jezus powiedział, że „o dniu owym lub godzinie nikt nie wie”. Dzisiaj jest na odwrót. Jakikolwiek koniec świata wydaje się tak daleki, że prawie nierealny.
O antyzachodniej kampanii Kremla, skutkach zachodnich sankcji i języku prezydenta Rosji z Anną Łabuszewską rozmawia Wiesława Lewandowska
„Między rządami Polski i Niemiec nie ma problemu reparacji wojennych”– to słowa polskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, potwierdzone w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”.
Proces umierania i śmierć dla jednych są źródłem niepokoju, lęku, przerażenia, innym zaś wydają się jedynym źródłem nadziei na wyjście z beznadziejnej sytuacji.
Uwielbiam każdą informację o odkryciu dawno zapomnianego dzieła któregoś z kompozytorów, obrazu od setek lat uznawanego za zaginiony, tomów poezji, rękopisów dzieł dramatycznych. Bywa, że świat zelektryzują plik starych fotografii czy odkrycie archeologiczne.
Tytułowe pytanie to największe marzenie wielu pań domu. I marzenie ściętej głowy – doda pewno wiele osób. Istnieje jednak pewien sposób, żeby nie robić wielkich porządków, a jednak mieć czysto w domu. Zamiast sprzątać – lepiej utrzymywać porządek
Pewna mama obejrzała nasz film w Internecie. Potem powiedziała, że ocalił jej dziecko – mówią laureaci młodzieżowego konkursu pro-life, na który do tej pory nadesłano aż 20 tys. prac!
Po raz kolejny diecezjalna Caritas włączy się w adwentową akcję rozdawania odblasków poprawiających widoczność pieszych użytkowników dróg.
Biskup Tadeusz Rakoczy został uhonorowany przez ewangelików okolicznościowym medalem diecezji cieszyńskiej wydanym z okazji 100-lecia niepodległości.
Kantata Niepodległość”, utwór napisany przez Janusza Kohuta na stulecie odzyskanie niepodległości Polski, swoje prawykonanie miał 4 listopada w kościele św. Józefa w Bielsku-Białej na Złotych Łanach.
Gdy człowiek jest posłany, to jest to posłanie w jakimś celu, ku jakiejś wartości.
Odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej pobyt 10. Batalionu Pancernego we wsi Kraszkowice połączono z uroczystościami upamiętniającymi 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Troska o ubogich to jednak coś wyjątkowego dla kogoś, kto chce być uczniem Jezusa.
Pod takim hasłem młodzież maturalna diecezji drohiczyńskiej przybyła na Jasną Górę 22 października br., aby wziąć udział w czuwaniu modlitewnym.
Kto śpiewa, dwa razy się modli – twierdził św. Augustyn. 22 listopada obchodzimy w liturgii Kościoła wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej.
Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z Łochowa uczestniczyła 20 października w rekolekcjach dla pasterzy, administratorów i odpowiedzialnych w Białymstoku.
W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych w całej diecezji kieleckiej odbyły się modlitewne spotkania pod nazwą Noc Świętych.
W nowym obiekcie miejsce znajdzie więcej pacjentów, niż przewidywano. Projekt zakładał ok. 60 łóżek, dodatkowo będzie jeszcze 12 – dzięki przekazaniu zaopatrzenia zewnętrznej firmie
Kościelne chóry, schole przeżywają w ostatnim czasie swój renesans.
Nauczyciele, uczniowie i parafianie w ks. Romanie Darowskim, nowym patronie Szkoły Podstawowej w Szczepanowicach doceniają to, że przez całe życie chętnie tu powracał i angażował się w sprawy swojej małej ojczyzny
Pierwsza rocznica śmierci naszej kochanej Mamy – Wacławy Szelińskiej minie 13 grudnia 2018 r. Listopad to dobry czas, aby snuć wspomnienia...
Kasia była animatorką Oli. Ola, dziś żona i mama, w prowadzonej przez siebie grupie miała m.in. Agatę. Uczestniczką grupy Agaty była Agnieszka, która niedawno sama została animatorką
Listopad jest miesiącem szczególnej modlitwy za zmarłych. Imiona bliskich, przeplatane modlitwą różańcową, płyną z naszych świątyń ku niebu.
W przedpołudnie 3 listopada lubelska archikatedra nabrała tonacji oliwkowej, szarej, granatowej i niebieskiej – od kolorów mundurów harcerzy, reprezentujących stutysięczną społeczność Związku Harcerstwa Polskiego
Przez ostatnie 20 lat dane mi było w jakimś stopniu poznać świat lubelskich ubogich.
Nasza relacja do Ojczyzny rodzi się z naszej relacji do Boga. Naszym współczesnym wyzwaniem jest to, by zbliżać się do krzyża i nie nieść tylko własnych idei.
Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni świętowała 150-lecie istnienia swojego kościoła.
Tegoroczna uroczystość odpustowa w parafii św. Jadwigi w Zgorzelcu była także okazją do świętowania I rocznicy powstania w parafii Wspólnoty św. Jadwigi.
List abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, na II Światowy Dzień Ubogich.
Czym jest bieda i jak różne ma oblicza, pokazuje nam życie. I zaskakuje. Bo idąc na jedną z ulic w okolicach łódzkiej elektorciepłowni przy Wróblewskiego, w stronę kościoła św. Urszuli Ledóchowskiej, nie jestem nawet w stanie wyobrazić sobie tego, co zastanę.
Z ks. dr. Marcinem Wojtasikiem, przewodniczącym wydziału katechetycznego kurii łódzkiej i katechetą, rozmawia Anna Skopińska.
Każda z wymienionych w Sadzie Pamięci miejscowości niesie ze sobą unikatową historię ratowania naszych żydowskich sąsiadów.
26 października 2018 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Pamięci Narodowej przy parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu.
Z ks. dr. Piotrem Baraniewiczem, wiceoficjałem Sądu Metropolitalnego w Przemyślu, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 3).
W naszej listopadowej tradycji od pokoleń splatają się dwie nici pamięci – z jednej strony osobistej, rodzinnej, własnej, którą wyrażamy w zadumie i zaduszkowym wspomnieniu nad grobami swoich bliskich; z drugiej historycznej, wspólnotowej, narodowej, uosabianej w Narodowym Święcie Niepodległości.
W dniach 26-28 października w Ośrodku Caritas w Myczkowcach odbyło się spotkanie rodzin oraz seniorów, którzy uczestniczą w projekcie „Na codzienne zakupy” realizowanym przy współpracy Caritas Polska z siecią sklepów Biedronka.
W przeddzień rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na 264. następcę św. Piotra odbył się kolejny Marsz pamięci św. Jana Pawła II.
Obchody stulecia odzyskania niepodległości z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza miały miejsce w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Kreśląc kalendarz imprez diecezjalnych, nie możemy zapomnieć o wspólnych spotkaniach w poszczególnych stanach czy wspólnotach.
Szkoła w Antoniowie od 4 lat nosi imię gen. Kazimierza Sosnkowskiego. W 100-lecie odzyskania niepodległości społeczność szkolna, a także okoliczni mieszkańcy modlitwą oraz odsłonięciem i poświęceniem pomnika uczcili bohatera walk niepodległościowych.
Po artystycznej inauguracji przyszedł czas na pracę. 29 i 30 listopada w siedzibie Caritas Diecezji Sosnowieckiej przy ul. Korczaka w Sosnowcu odbyły się warsztaty dla Młodych Jałmużników czyli wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas.
Po poprzedniej udanej edycji Stowarzyszenie „Civitas Christiana” postanowiło i w tym roku szkolnym zorganizować plebiscyt „Bohater katechezy diecezji sosnowieckiej”. Honorowy patronat nad konkursem objął biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.
W Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu otwarta została ekspozycja pt. „Maczki. Dawna Granica”. Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja i prezentacja multimedialna „Maczki.
W Centrum Nauki i Sztuki Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń i podziękowań osobom zaangażowanym w działalność patriotyczną, połączone z koncertem „Od Wolności do Niepodległości”.
Ruch Odnowy w Duchu Świętym „Arka” w Strzegomiu ma już 25 lat. Srebrny jubileusz członkowie ruchu uczcili udziałem we Mszy św. w bazylice strzegomskiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha.
Pierwsi chrześcijanie, mając świadomość spełnienia się oczekiwań mesjańskich w Jezusie Chrystusie i dokonanego przez Niego dzieła powszechnego odkupienia, żyli mocną nadzieją rychłego powrotu Pana w chwale.
Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do parafii św. Stanisława BM w Szczecinie-Klęskowie.
Międzyzdroje słyną w Polsce i na świecie ze swoich walorów turystycznych, które oprócz pięknego położenia nad morzem mają swój urok także w malowniczym, pełnym zieleni usytuowaniu, w otulinie Parku Narodowego.
Zainteresowała mnie historia życia i kultu św. Dewoty. Aby ją bliżej poznać, wybrałam się do Księstwa Monako i jego dzielnicy Monte Carlo.
W wielu miejscowościach naszej diecezji w związku z uroczystością Wszystkich Świętych zorganizowano dla najmłodszych bale lub marsze wszystkich świętych.
Z ks. kan. Andrzejem Piontkowskim, asystentem kościelnym Instytutu Miłosierdzia Bożego, rozmawia Ewa Jankowska
Braterstwo i przyjaźń – dwa słowa określające działalność Ruchu Solidarności z Trzecim Światem „Maitri”. Tylko dwa i aż dwa słowa, które mogą zmienić wszystko zarówno w życiu obdarowanego, jak i obdarowującego<
Zdjęcia do tego wyjątkowego filmu kręcone były w Polsce, USA i na Litwie. Jego światowa premiera planowana jest na 22 lutego 2019 r., a już dziś zainteresowani wyświetlaniem produkcji są dystrybutorzy w dwudziestu pięciu krajach
W powiecie pruszkowskim na odrę mogły zachorować tysiące osób. Do epidemii nie doszło, bo jesteśmy zaszczepieni. W przyszłości nie musi tak być
Stolica wskrzeszonego po latach państwa, była miastem biednym, wygłodniałym i zrujnowanym. Wymagała odbudowy, a niezbędne były do tego energia społeczna i zgoda
Wrocław był miejscem spotkania kilkunastu duszpasterstw z całej Polski
Z Katarzyną Urbaniak, położną Oddziału Neonatologii z Pododdziałem Patologii Noworodka we Wrocławiu, koordynatorką Hospicjum Perinatalnego i wykładowcą w Szkole Rodzenia, rozmawia Wanda Mokrzycka
Kościół farny pw. Przemienia Pańskiego w Nowogródku został w tym roku ogłoszony Sanktuarium Błogosławionych Męczennic Nazaretanek, które oddały życie za 120 osób.
Tego lata było dużo motyli. Ty też byłaś jak motyl – delikatna, efemeryczna, maleńka i lekka; przytwierdzona rurkami i igłami, w inkubatorze – jak w gablocie entomologa.
Jest w Ewangelii św. Jana scena, która za każdym razem porusza mnie dogłębnie
Ostatnim utworem poetyckim napisanym przez kard. Karola Wojtyłę przed konklawe i opublikowanym po jego wyborze na papieża był poemat „Stanisław”.
W Lubaczowie odbył się XXXII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.
W tym roku wiele się mówi i pisze o niepodległości Polski.
Gorzowianie i mieszkańcy województwa lubuskiego świętowanie niepodległości rozpoczęli już 10 listopada w Parku Słowiańskim.
Fundacja Centrum Rodziny w Zielonej Górze troszczy się o przyszłych i świeżo upieczonych rodziców oraz ich maluszki. Najbliższe lata to wielkie wyzwanie – budowa Centrum Rodziny wraz z hospicjum perinatalnym
O Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé i młodzieży w Kościele z ks. Danielem Geppertem, wikariuszem parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, rozmawia Kamil Krasowski.
Reklama
Wiara
Wiara
Wiadomości
Kościół
Wiara
Franciszek
Kościół
Wiara
Wiara