Reklama

Ks. Piotr Nowosielski
Wśród uczestników znalazła się także delegacja z klasztoru sióstr cysterek z Niemiec

150-lecie kościoła w Bogatyni

2018-11-14 11:43

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 46/2018, str. VI

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni świętowała 150-lecie istnienia swojego kościoła

Uroczystość odbyła się z udziałem biskupa seniora Stefana Cichego, biskupa seniora Stefana Regmunta z Zielonej Góry, legnickiego biskupa pomocniczego Marka Mendyka, księży związanych z tą parafią, sióstr cysterek z pobliskiego klasztoru Marienthal z Niemiec, których poprzedniczki 150 lat temu przyczyniły się do budowy tego kościoła oraz licznego grona parafian i gości.

Księży biskupów i pozostałych uczestników, 27 października powitał obecny proboszcz ks. Jan Żak, który przypomniał historię powstania kościoła. Przedstawiciele parafii prosili bp. Stefana Cichego o przewodniczenie Mszy św., bp. Stefana Regmunta o wygłoszenie homilii, a bp. Marka Mendyka o pobłogosławienie odnowionego kościoła.

– Pragniemy, aby tak, jak budowniczy i dobrodzieje tej świątyni przez wieki trwali przy Chrystusie i my też pragniemy, aby Chrystus i Maryja zajmowali godne miejsce w każdej naszej rodzinie i w każdym z nas – mówili parafianie.

Reklama

Słowa powitania zostały wypowiedziane także przez burmistrza miasta: – Jako przedstawiciele lokalnego samorządu, pragniemy podziękować wszystkim proboszczom tej parafii. Wszystkim osobom, które tworzyły tę rzeczywistość, a równocześnie dbały o to, aby parafia służyła wiernym z sercem i oddaniem, a także z pocieszeniem – mówił burmistrz.

W homilii bp Regmunt przypomniał że słowo „kościół”, z jednej strony należy rozumieć, jako świątynię, budowlę, w której oddaje się cześć Panu Bogu, ale w drugim znaczeniu należy je rozumieć, jako wspólnotę ludzi ochrzczonych, którzy winni być mieszkaniem, żywą świątynią dla Boga.

– W 1868 r. powstaje ta świątynia, dzięki wierze tutejszych mieszkańców. A kiedy dzisiaj obchodzimy jubileusz 150-lecia kościoła, to musimy uświadomić sobie, że przez całe pokolenia serca poszczególnych ludzi, mieszkańców tej parafii, przenikała wiara. Dziś, organizując to dziękczynne spotkanie, czujemy się dłużnikami wobec Boga. Świątynia dla chrześcijanina jest ważna, bo w niej uobecniana jest Najświętsza Ofiara Jezusa Chrystusa – mówił ksiądz biskup, zachęcając do dziękczynienia składanego Panu Bogu za to miejsce i ludzi, którzy na przestrzeni lat tworzyli wspólnotę parafialną.

W liturgię zaangażowani byli mieszkańcy parafii, a także goście z Niemiec, stąd też niektóre jej części, jak również słowo wprowadzenia do Mszy św. dokonane przez bp. Stefana Cichego, prowadzono w języku niemieckim.

Za udział w tym wydarzeniu, słowa podziękowania skierował do zgromadzonych ks. Jan Żak, zachęcając także do udziału w okolicznościowym koncercie, oraz słodkim poczęstunku, przygotowanym przez parafian.

Pamiątkami przeżywanego jubileuszu pozostają w parafii m.in.: okolicznościowa tablica, z wyszczególnieniem wszystkich powojennych proboszczów, wzniesiona na placu kościelnym kolumna z figurą Matki Bożej, oraz tablica informacyjna o historii świątyni.

Konsekracja obecnego kościoła miała miejsce 8 listopada 1868 r. Do tegorocznego święta parafia przygotowywała się od kilku lat. Z pomocą wielu osób i instytucji, w latach 2011-18 przeprowadzono prace konserwatorsko-malarskie zabytkowych organów, ołtarzy, ambony, figur, stacji Drogi Krzyżowej. Pomalowano wnętrze kościoła, odnowiono posadzki, zamontowano także nowe nagłośnienie. Dzięki temu, kościół nabrał nowego blasku, nawiązując do pierwszych lat swego istnienia.

Tagi:
świątynia jubileusz

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem