Reklama

Niedziela Legnicka

150-lecie kościoła w Bogatyni

Ks. Piotr Nowosielski

Wśród uczestników znalazła się także delegacja z klasztoru sióstr cysterek z Niemiec

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni świętowała 150-lecie istnienia swojego kościoła

Uroczystość odbyła się z udziałem biskupa seniora Stefana Cichego, biskupa seniora Stefana Regmunta z Zielonej Góry, legnickiego biskupa pomocniczego Marka Mendyka, księży związanych z tą parafią, sióstr cysterek z pobliskiego klasztoru Marienthal z Niemiec, których poprzedniczki 150 lat temu przyczyniły się do budowy tego kościoła oraz licznego grona parafian i gości.

Księży biskupów i pozostałych uczestników, 27 października powitał obecny proboszcz ks. Jan Żak, który przypomniał historię powstania kościoła. Przedstawiciele parafii prosili bp. Stefana Cichego o przewodniczenie Mszy św., bp. Stefana Regmunta o wygłoszenie homilii, a bp. Marka Mendyka o pobłogosławienie odnowionego kościoła.

– Pragniemy, aby tak, jak budowniczy i dobrodzieje tej świątyni przez wieki trwali przy Chrystusie i my też pragniemy, aby Chrystus i Maryja zajmowali godne miejsce w każdej naszej rodzinie i w każdym z nas – mówili parafianie.

Reklama

Słowa powitania zostały wypowiedziane także przez burmistrza miasta: – Jako przedstawiciele lokalnego samorządu, pragniemy podziękować wszystkim proboszczom tej parafii. Wszystkim osobom, które tworzyły tę rzeczywistość, a równocześnie dbały o to, aby parafia służyła wiernym z sercem i oddaniem, a także z pocieszeniem – mówił burmistrz.

W homilii bp Regmunt przypomniał że słowo „kościół”, z jednej strony należy rozumieć, jako świątynię, budowlę, w której oddaje się cześć Panu Bogu, ale w drugim znaczeniu należy je rozumieć, jako wspólnotę ludzi ochrzczonych, którzy winni być mieszkaniem, żywą świątynią dla Boga.

– W 1868 r. powstaje ta świątynia, dzięki wierze tutejszych mieszkańców. A kiedy dzisiaj obchodzimy jubileusz 150-lecia kościoła, to musimy uświadomić sobie, że przez całe pokolenia serca poszczególnych ludzi, mieszkańców tej parafii, przenikała wiara. Dziś, organizując to dziękczynne spotkanie, czujemy się dłużnikami wobec Boga. Świątynia dla chrześcijanina jest ważna, bo w niej uobecniana jest Najświętsza Ofiara Jezusa Chrystusa – mówił ksiądz biskup, zachęcając do dziękczynienia składanego Panu Bogu za to miejsce i ludzi, którzy na przestrzeni lat tworzyli wspólnotę parafialną.

Reklama

W liturgię zaangażowani byli mieszkańcy parafii, a także goście z Niemiec, stąd też niektóre jej części, jak również słowo wprowadzenia do Mszy św. dokonane przez bp. Stefana Cichego, prowadzono w języku niemieckim.

Za udział w tym wydarzeniu, słowa podziękowania skierował do zgromadzonych ks. Jan Żak, zachęcając także do udziału w okolicznościowym koncercie, oraz słodkim poczęstunku, przygotowanym przez parafian.

Pamiątkami przeżywanego jubileuszu pozostają w parafii m.in.: okolicznościowa tablica, z wyszczególnieniem wszystkich powojennych proboszczów, wzniesiona na placu kościelnym kolumna z figurą Matki Bożej, oraz tablica informacyjna o historii świątyni.

Konsekracja obecnego kościoła miała miejsce 8 listopada 1868 r. Do tegorocznego święta parafia przygotowywała się od kilku lat. Z pomocą wielu osób i instytucji, w latach 2011-18 przeprowadzono prace konserwatorsko-malarskie zabytkowych organów, ołtarzy, ambony, figur, stacji Drogi Krzyżowej. Pomalowano wnętrze kościoła, odnowiono posadzki, zamontowano także nowe nagłośnienie. Dzięki temu, kościół nabrał nowego blasku, nawiązując do pierwszych lat swego istnienia.

2018-11-14 11:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Projektując kościół architekt musi uszanować potrzeby wiernych

Archiwum parafii

Kościół w Czeladzi

Architekci projektując obiekty sakralne muszą uszanować wspólnotę wierzących, jej potrzeby – podkreśla kard. Gianfranco Ravasi. Z inicjatywy Papieskiej Rady Kultury na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbywa się kolokwium poświęcone projektowaniu kościołów. Obok kard. Ravasiego uczestniczy w nim jeden z czołowych architektów naszych czasów Mario Botta.

Więcej ...

Ministerstwo rolnictwa: jedna pszczoła produkuje w ciągu całego życia jedną płaską łyżeczkę miodu

2020-08-08 11:55

Christian_Birkholz/pixabay.com

Z okazji przypadającego w sobotę Wielkiego Dnia Pszczół, resort rolnictwa apeluje, aby wspólnie dbać o pszczoły. Jak podaje, do wytworzenia 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić nawet kilka milionów kwiatów, a jedna pszczoła produkuje w ciągu całego życia jedną płaską łyżeczkę miodu.

Więcej ...

O Komunii Świętej na rękę słów kilka [FELIETON]

2020-08-09 08:00

Ks. Paweł Borowski

Dobry ksiądz znajdzie czas, by przynieść Jezusa w sakramentach

Będąc jakiś czas temu na Mszy Św. zauważyłem, że pewna osoba po przyjęciu Komunii na rękę, otrzepała swoje dłonie z okruszków, jakie na niej pozostały. Jak gdyby to był jakiś zwykły pokarm. A wydawałoby się, że przecież powinniśmy doskonale zdawać sobie sprawę, że nawet w najmniejszej drobince Najświętszego Sakramentu jest obecny Żywy Bóg! No właśnie – powinniśmy...

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kiedy jesteś, Panie?

Kiedy jesteś, Panie?

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory