Reklama

Ewa Kamińska
W konferencji uczestniczył m.in. wojewoda Przemysław Czarnek

Nie ginie, kto za wolność i wiarę umiera

2019-01-30 11:36

Ewa i Tomasz Kamińscy
Edycja lubelska 5/2019, str. IV

Bł. bp Władysław Goral, męczennik II wojny światowej, to wybitna, choć mało znana postać lubelskiego Kościoła

Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych Instytutu Historii KUL zorganizowała sympozjum naukowe poświęcone bp. Goralowi, patronowi kościoła przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki w Lublinie oraz szkoły w Ciecierzynie. Okazją do przypomnienia jego osoby i dzieła stały się rocznice – urodzin (1 maja 1898 r.) oraz przyjęcia sakry biskupiej (9 października 1938 r.).

Żył modlitwą

Sympozjum poprzedziła Msza św. w kościele akademickim KUL, której przewodniczył ks. Marian Goral, bratanek błogosławionego. W homilii ks. Józef Maciąg przypomniał, że bp Władysław Goral poświęcił życie budowaniu Kościoła. Był tytanem pracy, człowiekiem głębokiej wiedzy, wybitnym kaznodzieją. Oznaczał się bardzo ciepłym stosunkiem do ludzi i otwartością na ich potrzeby. Otaczano go ogromnym szacunkiem, wręcz admiracją. Mimo to był człowiekiem bardzo skromnym. Ten najmłodszy wówczas biskup w Polsce posługiwał od święceń krótko. Aresztowany na początku wojny, przez pięć i pół roku przebywał w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen w samotnej celi, pozbawiony wszystkiego.

– W ogołoceniu, na które go skazano, żył słowem Ewangelii zapisanym w pamięci. Żył modlitwą, której refleksy znajdujemy w jego listach – podkreślał ks. Maciąg. Po Mszy św. została odmówiona Litania do bł. bp. Władysława Gorala, którą poprowadził jej autor Cezary Taracha.

Reklama

Bogactwo materiałów archiwalnych

Podczas sympozjum wystąpiło kilkunastu prelegentów. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, wykład inauguracyjny oparł na dziele bp. Gorala pt. „Protekcja”, analizujące jej negatywne i pozytywne aspekty. Mieczysław Ryba przedstawił kontekst sytuacji lubelskiego Kościoła w czasie posługi bp. Władysława Gorala. Przypomniał, że dzięki jego zaangażowaniu KUL przetrwał trudny okres. O bogactwie materiałów archiwalnych związanych z bp. Goralem mówił ks. Jarosław Marczewski. Ks. Robert Ogrodnik przedstawił kwestie społeczne w duszpasterstwie ks. Gorala, a ks. Józef Maciąg na podstawie dziennika duszpasterskiego (2 kwietnia – 14 listopada 1939 r.) zaprezentował biskupa jako siewcę i pasterza.

S. Jadwiga Rowicka omawiała związki błogosławionego ze Zgromadzeniem Sług Jezusa.

Dr Marcin Krzysztofik mówił o ordynacie Maurycym Zamoyskim i biskupie Władysławie Goralu. Okoliczności nadania pośmiertnie bp. Goralowi Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 1949 r. przedstawił Adam Redzik. O tatrzańskich wakacjach ks. Gorala w 1928 r. opowiadał Cezary Taracha, a Pablo de la Fuente omówił sytuację polskiego Kościoła w czasie II wojny światowej z perspektywy hiszpańskiej.

Wydarzeniem towarzyszącym sympozjum była projekcja niedokończonego jeszcze filmu dokumentalnego Szczepana Barczyka o bł. bp. Goralu; w filmie występują członkowie rodziny, którzy ze wzruszeniem wspominają błogosławionego. Zwieńczeniem spotkania był koncert „Na żywot wieczny” w filharmonii lubelskiej, dedykowany bł. bp. Goralowi.

Pielęgnują pamięć

Jedyną szkołą w Polsce noszącą imię bł. bp. Władysława Gorala jest Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie. Na sympozjum przybyła delegacja młodzieży wraz z dyrektorem szkoły Mirosławem Studniewskim, wicedyrektor Urszulą Zielonką oraz Aliną Gromaszek. Prezentację, której dokonała Gromaszek, poprzedził odśpiewany hymn szkoły, który zaczyna się od słów: „Nie ginie, kto za wolność i wiarę umiera, tym hasłem biskup Goral uczy nas i wspiera”. Autorem hymnu jest absolwentka szkoły, Magdalena Stawecka. Gromaszek podkreśliła, że patron buduje tożsamość placówki i inspiruje do szerokiej działalności. Szkoła nie tylko uczy, lecz także wychowuje uczniów na prawdziwych patriotów i katolików. Placówka ma na koncie wiele wybitnych osiągnięć, za które uczniowie nagradzani są medalami tzw. Goralkami; ich pomysłodawcą jest dyrektor Studniewski.

Ks. Robert Brzozowski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Dysie, ściśle współpracuje ze szkołą, m.in. oprowadza młodzież szlakiem bp. Gorala. Szkoła dwukrotnie wyjeżdżała do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie Błogosławiony zakończył życie w lutym w 1945 r.

Kolejne miejsce związane z Błogosławionym to parafia pw. bł. bp. Władysława Gorala w Lublinie. Ks. Mariusz Nakonieczny, jej proboszcz, opowiadał o zmaganiach związanych z powstawaniem parafii i budową nowego kościoła. Dopiero po 10 latach od erygowania parafii został wmurowany kamień węgielny. Uroczystości towarzyszyło nawiedzenie obrazu Matki Bożej Latyczowskiej. Ksiądz Proboszcz podkreślał, że w trudnych sytuacjach doświadcza widocznych znaków skutecznej pomocy ze strony patrona. Obecnie budowa kościoła jest bliska ukończenia. Duszpasterz zaprasza na Mszę św. zbiorową za wstawiennictwem bł. bp. Władysława Gorala 12. dnia każdego miesiąca o godz. 18.

Tagi:
historia

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Caritas

Caritas

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem