Reklama

Dookoła świata

2019-02-06 11:47


Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 5

Brexit ze sporym poślizgiem

Przyznanie przez szefa MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy’ego Hunta, że może być potrzebny dodatkowy czas, by sfinalizować przyjęcie przepisów w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, nie oznacza, że rzeczywiście tak się stanie. Zamieszanie jest duże, niemniej brytyjska premier Theresa May trzyma się „starego” terminu – 29 marca br., starając się o nowe rozwiązanie, które zastąpiłoby w wynegocjowanej przez nią z UE umowie mechanizm tzw. backstopu. Chodzi o mechanizm, który ma przeciwdziałać pojawieniu się granicy między Irlandią a Irlandią Północną po brexicie. W pierwotnym kształcie umowa została odrzucona przez Izbę Gmin w połowie stycznia, potem Izba Gmin upoważniła May do starania się o zastąpienie backstopu innym rozwiązaniem. Na razie jednak przedstawiciele UE podkreślają, że umowa nie podlega już renegocjacjom. Czy zmienią zdanie – zobaczymy.

Tymczasem różne kraje przygotowują się do tzw. twardego, bezumownego brexitu. Także Wielka Brytania wprowadza plan awaryjny, który ma ograniczyć chaos spodziewany w przypadku wyjścia z UE bez porozumienia. Gromadzone są zapasy żywności, paliwa, części zamiennych i amunicji w bazach wojskowych na Gibraltarze, Cyprze i Falklandach, a także w bazach na Wyspach Brytyjskich. Chodzi o zredukowanie ryzyka, że armii zacznie brakować środków do utrzymywania zdolności operacyjnej po 29 marca, gdyby tego dnia doszło do twardego brexitu, co przejściowo utrudniłoby import towarów z krajów UE. Na zapasy armia miała wydać już 25 mln funtów.

Wojciech Dudkiewicz

Asia Bibi jest bezpieczna

Sąd Najwyższy Pakistanu odrzucił rewizję od wyroku uniewinniającego Asię Bibi. Wyrok trybunału okrzyknięto przełomem w historii Pakistanu i kamieniem milowym w budowaniu dobrych relacji międzyreligijnych w tym islamskim kraju. Po latach spędzonych w więzieniu dzielna chrześcijanka wreszcie mogła opuścić Pakistan. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono miejsca jej pobytu ani tego, jak i kiedy wyjechała ze swej ojczyzny. Wszystko wskazuje na to, że wraz z rodziną jest w Kanadzie i może liczyć na pomoc tamtejszego Kościoła. Informację o dotarciu Asii Bibi do Kanady podał jej prawnik. Nie ujawnił żadnych szczegółów poza tym, że „jest już bezpieczna i przebywa ze swoją rodziną”.

Reklama

W 2010 r. Asia Bibi została skazana na karę śmierci za rzekome znieważenie muzułmańskiego proroka Mahometa. Przez cały czas swojego ponadośmioletniego pobytu w więzieniu odpierała wszystkie zarzuty i podtrzymywała, że jest niewinna.

vaticannews/Rzym

Imperialiści poczekają

Uznanie przez Parlament Europejski Juana Guaidó, przywódcy opozycji i szefa parlamentu Wenezueli, za tymczasowego prezydenta, ma znaczenie przede wszystkim moralne i polityczne. Niewiele jednak z niego wynika dla rozwiązania największego w ostatnich latach kryzysu w Wenezueli. W rezolucji europosłowie zapewniają o wsparciu dla Zgromadzenia Narodowego i jego przewodniczącego Guaidó, a także wzywają do uznania go za jedynego prezydenta tego kraju do czasu, gdy będą mogły zostać rozpisane nowe, wolne i transparentne wybory prezydenckie. Guaidó ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju na fali masowych wystąpień przeciwko lewicowemu prezydentowi Nicolásowi Maduro. Sam Maduro zapowiedział natomiast, że dla dobra kraju gotowy jest do rozmów z opozycją i zorganizowania wcześniejszych wyborów parlamentarnych, ale nie chce słyszeć o wcześniejszych wyborach prezydenckich. – Wybory odbyły się w ubiegłym roku i następne będą nie wcześniej niż w 2025 r. – oświadczył.

wd

Rosyjskie straty

Szef Służby Wywiadu Zewnętrznego Ukrainy Jehor Bożok w wywiadzie dla agencji Ukrinform oświadczył, że w ciągu 4 lat straty Rosji z powodu zachodnich sankcji miały wynosić aż 173 mld dolarów. Chodzi o sankcje gospodarcze nałożone na Rosję przez USA, Unię Europejską, Australię i Japonię z powodu aneksji Krymu i agresji w Donbasie. To ponad 10 proc. PKB tego kraju. Szef ukraińskiego wywiadu powołuje się na tajne podsumowanie rosyjskiego rządu, który – jak twierdzi – pod koniec ubiegłego roku podsumował czteroletnie straty z powodu zachodnich sankcji.

jk

Putin zastrzega

Groźnie zabrzmiały słowa Putina o tym, że Rosja pozostawia sobie prawo do obrony wolności wyznania, i to niekoniecznie w samej Rosji. Jak stwierdził podczas uroczystości na Kremlu z okazji 10. rocznicy wyboru i intronizacji obecnego zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryla I, na Ukrainie „dochodzi do brutalnej ingerencji w życie cerkiewne”, nękania i prześladowań duchownych. Jego zdaniem, jest tam realizowany projekt niemający związku z wiarą, lecz z walką o władzę, w który został wciągnięty patriarchat Konstantynopola – przekonywał. Putin skomentował w ten sposób powstanie Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, która otrzymała autokefalię z rąk patriarchy Konstantynopola.

wd

Pierwszy kościół

Na Kubie zakończono budowę kościoła rzymskokatolickiego – pierwszego zbudowanego po rewolucji z 1959 r. – To musiało się kiedyś wydarzyć – powiedział dziennikarzom nadzorujący budowę ks. Cirilo Castro. Wkrótce w tym kraju mają zostać otwarte dwa kolejne kościoły. Zgody wydane przez rząd są ważnym krokiem w relacjach Kościoła z państwem. Po przejęciu władzy przez Fidela Castro w 1959 r. rozprawiono się z religią, uznając Kościół katolicki za niebezpieczne zagrożenie dla państwa. Rewolucja wkrótce zamknęła wszystkie szkoły parafialne, wysłała księży do obozów reedukacyjnych i doprowadziła do zorganizowanego podziemia religijnego.

wd

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Szkoły Papieskie na Jasnej Górze

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Niedziela nr 41/2019

Niedziela nr 41/2019

Jesteś ważny!

Jesteś ważny!

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

Święto Patronki śląskiej ziemi

Święto Patronki śląskiej ziemi

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem