Reklama

Niedziela Wrocławska

Rozmowy z Niedzielą

Dorośli chcą Ducha Świętego

Ks. Zbigniew Kowal

Anna Majowicz

Ks. Zbigniew Kowal

Sakramentu bierzmowania na ogół udziela się dorastającej młodzieży, która może już samodzielnie opowiedzieć się za Chrystusem i Kościołem. Ale to nie reguła. Są osoby, które decydują się na przyjęcie sakramentu dopiero w dorosłym życiu. W przygotowaniu pomaga im Centralny Ośrodek Przygotowania Osób Dorosłych do Sakramentu Bierzmowania. O jego pracy opowiada ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz odpowiedzialny za ośrodek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Majowicz: – Centralny Ośrodek Przygotowania Osób Dorosłych do Sakramentu Bierzmowania w Archidiecezji Wrocławskiej utworzył 15 stycznia 2013 r. abp Marian Gołębiewski. Na czym polega jego działanie?

Ks. Zbigniew Kowal: – Działanie ośrodka polega na organizowaniu kursów przygotowujących osoby dorosłe do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Na zakończenie kursu uczestnicy mają możliwość przyjęcia tego sakramentu razem z grupą, w której przeżywali czas przygotowań. Do udziału w kursie zapraszamy osoby, które ukończyły 19 rok życia i zakończyły naukę w szkole ponadgimnazjalnej.

– Gdzie mieści się siedziba ośrodka?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W budynku Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu.

– W jaki sposób przeprowadzany jest kurs?

Reklama

– Kurs zazwyczaj trwa ok. 14 tygodni. Ważnym jego elementem jest niedzielna Eucharystia. Dla wielu uczestników taka praktyka pomaga w odkryciu, że Msza św. jest spotkaniem z żywym Bogiem i z żywym Kościołem, który jest w drodze. Po Eucharystii odbywają się spotkania w małych, ok. 10-osobowych grupach. Uczestnicy rozważają słowa Pisma Świętego, rozmawiają o wierze i ją odkrywają. Jak sami mówią, cenne jest dla nich, że przygotowań nie prowadzi tylko ksiądz, ale także osoby wierzące, które chcą wspomagać kapłana, dzielić się swoim doświadczeniem i towarzyszyć kandydatom w ich drodze wiary.

– Ile jest takich osób?

– Zależy to od wielkości grupy, która przygotowuje się do sakramentu. Najczęściej jest to jakaś wspólnota, która angażuje się w poszczególne posługi; wśród nich są animatorzy małych grup, osoby odpowiedzialne za liturgię, diakonia muzyczna. Każda mała grupa ma przynajmniej 2 animatorów. W każdy kurs zaangażowanych jest ok. 20 osób. Przy tej okazji zapraszam tych, którzy chcieliby wesprzeć to dzieło np. przez posługę w diakonii muzycznej czy poprzez modlitwę.

– Wspomniał Ksiądz o liczbie uczestników kursu. Czy ilość miejsc jest ograniczona?

– Jedyne, co nas ogranicza, to pomieszczenia Centrum Duszpasterskiego, w których się spotykamy. Do tej pory nie zdarzyła nam się sytuacja, abyśmy musieli odmówić kursantom. Warunek jest taki, że uczestnicy zgłaszają się na początku kursu, a nie w trakcie jego trwania. W przypadku takiej sytuacji zapraszamy kandydata na kolejny kurs.

– Kiedy rozpoczynają się zapisy na kolejną edycję kursu?

– Kolejna, 13. edycja kursu rozpocznie się w niedzielę 10 marca o godz. 17.30, a zakończenie przewidziane jest na 9 czerwca, czyli na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego.

– W jaki sposób można zgłaszać swoją kandydaturę?

Reklama

– Zapisy możliwe są drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie formularza zamieszczonego na stronie www.cdaw.archidiecezja.wroc.pl. Formularz znajduje się w zakładce Bierzmowanie dorosłych. Można także przyjść z wymaganymi dokumentami i zapisać się w dniu rozpoczęcia kursu.

– Jakie to dokumenty?

– Przede wszystkim potrzebny jest akt chrztu św. (z parafii, gdzie chrzest był udzielany) oraz skierowanie na kurs od swojego księdza proboszcza (do pobrania na stronie Centrum).

Podziel się:

Oceń:

2019-02-27 11:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rachunek sumienia – katecheza dorosłych

Niedziela łódzka 28/2020, str. V

Przed sakramentem pokuty i pojednania

Piotr Drzewiecki

Przed sakramentem pokuty i pojednania

Jeden z moich kolegów z seminarium odwiedził po latach pewnego profesora lubianego przez kleryków i szczerze zdziwiony zawołał: „Ojcze, jak dobrze ojca widzieć! Ojciec nic się nie zmienia!”. Na to starszy już kapłan odpowiedział żartem: „Mój spowiednik powtarza mi to samo”.

Więcej ...

Demokratyczna Republika Konga: atak dżihadystów na kościół - „masakra na dużą skalę”

2025-07-28 06:10

Wikimedia Commons

W ataku dżihadystów na kościół w Demokratycznej Republice Konga zginęło co najmniej 43 cywilów, w tym 19 kobiet i dziewięcioro dzieci – wynika z komunikatu opublikowanego w nocy z niedzieli na poniedziałek przez misję stabilizacyjną ONZ w tym kraju (MONUSCO).

Więcej ...

Ksiądz oskarżony o przywłaszczenie ponad 600 tys. zł. Zawiadomienie złożył Sandomierski Sąd Biskupi

2025-07-28 10:32

Tomasz Zajda – stock.adobe.com

73-letni Krzysztof P., były proboszcz w Jeżowem (Podkarpackie), odpowie za przywłaszczenie ponad 600 tys. zł na szkodę parafii i za usunięcie m.in. jej księgi rachunkowej. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Duchowny się nie przyznał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.