Reklama

Koszmar w Kaszmirze

Po ataku na policjantów w Kaszmirze

Wikipedia

Po ataku na policjantów w Kaszmirze

Indyjsko-pakistański konflikt o Kaszmir wydaje się nierozwiązywalny. Żadna ze stron sporu nie chce i nie może ustąpić ani o krok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tlący się od prawie 70 lat spór o Kaszmir od czasu do czasu przybiera na sile, przyciągając na chwilę naszą uwagę. Nieprzypadkowo wtedy wielu aż skóra cierpnie: wszak i Indie, i Pakistan dysponują bronią atomową. Tak jest także tym razem. Po atakach terrorystów w Kaszmirze, co najmniej tolerowanych przez władze Pakistanu, w których zginęli hinduscy policjanci i żołnierze, oba państwa sięgnęły po mocniejsze argumenty. Przeprowadzono naloty, starły się myśliwce obu krajów. Jak zakończy się to spięcie – nie wiadomo, ale warto pamiętać, że spór o Kaszmir był przyczyną już trzech wojen.

Wokół kotliny

Gdy wjeżdża się do Kaszmiru, uderza liczba posterunków i wojskowych konwojów. Uzbrojeni po zęby żołnierze i policjanci są wszędzie. Trzeba się przyzwyczaić do mundurów i kontroli dokumentów. Zamknięte są drogi, a okolica wygląda na wyludnioną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uciekają miejscowi, rzadziej przyjeżdżają turyści. Tymczasem wielka kotlina ma suche, krystalicznie czyste powietrze, łagodny klimat i zachwycające krajobrazy. Trekkingi po obrzeżach kotliny należą do najciekawszych na świecie.

Sercem Kaszmiru jest unikatowe miasto Srinagar, wciśnięte między malownicze góry, którego duża część znajduje się na jeziorze Dal. Są tu eleganckie łodzie mieszkalne, pływające hotele, domy na wyspach, pływające ogrody, sklepy czy warzywny targ na wodzie.

Rozległą zieloną dolinę zamieszkują teraz głównie muzułmanie, nad wioskami i miastami słychać śpiewy muezinów.

Decyzja maharadży

Zarzewiem sporu o Kaszmir były okoliczności, w których Indie i Pakistan uzyskały niepodległość w 1947 r. Przy czym Kaszmir rozumiemy szeroko; obejmuje nie tak jak kiedyś tylko Kotlinę Kaszmirską, ale także administrowane przez Indie regiony Dżammu, Ladakh, zajęte przez Pakistan Azad Dżammu oraz Gilgit-Baltistan, a także okupowane przez Chiny Aksai Chin i Dolinę Shaksgam.

Tzw. plan lorda Louisa Mountbattena, ostatniego wicekróla Indii Brytyjskich, zakładał, że kraj zostanie podzielony na hinduistyczne Indie i muzułmański Pakistan. Rządzący autonomicznymi, książęcymi stanami musieli zdecydować, do którego kraju chcą się przyłączyć.

Reklama

Gdy w Kaszmirze, gdzie większość społeczeństwa wyznaje islam, hinduistyczny maharadża Hari Singh zdecydował się na przyłączenie do Indii, doszło do walk z armią pakistańską, które trwały cały rok 1948. Pakistan zdołał zająć północno-zachodnią część Kaszmiru, Indie – południową i wschodnią. Linia przerwania ognia (demarkacyjna), która miała być tymczasowa, pozostała na długo.

Linia kontroli

Do dziś tzw. Linia kontroli to jedna z najbardziej zmilitaryzowanych stref na świecie. Od lat w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru obowiązuje stan wyjątkowy, a wojsko ma tam specjalne uprawnienia: może przeszukiwać pojazdy i budynki, aresztować każdego bez nakazu. Nawet w spokojniejszych momentach życie tutaj nie jest łatwe. Sklepy ani transport nie działają normalnie, są kłopoty z zaopatrzeniem, m.in. dlatego wielu wyjechało. Według niepełnych obliczeń, z powodu walk, zamieszek i niepokojów z regionu uciekło ponad 300 tys. osób. Ci, którzy zostali, są wyczerpani konfliktem. Przez kilkadziesiąt lat doszło do dwóch lokalnych wojen oraz ograniczonego konfliktu w 1999 r. – pierwszego po tym, jak oba kraje uzyskały broń nuklearną – i serii zbrojnych powstań. Kontakty indyjsko-pakistańskie są zamrożone, regularnie dochodzi do wymiany ognia na granicy, gdzie po obu stronach giną rocznie dziesiątki żołnierzy i cywilów.

Najnowsza odsłona konfliktu rozpoczęła się po atakach terrorystów na oddział indyjskiej policji paramilitarnej i wojska, w których zginęło ok. 50 osób. Indie oskarżyły Pakistan o tolerowanie terrorystów, a Pakistan odrzuca oskarżenia, zapewniając, że oferuje jedynie wsparcie moralne i dyplomatyczne mieszkańcom Kaszmiru, którzy dążą do samostanowienia.

Reklama

W odpowiedzi Indie wysłały samoloty, które zbombardowały po pakistańskiej stronie granicy obóz, w którym mieli szkolić się terroryści z organizacji Jaish-e-Mohammed. W odpowiedzi Pakistańczycy przeprowadzili nalot po stronie indyjskiej, następnie udało im się zestrzelić myśliwiec, który ruszył za nimi w pościg.

Pomimo eskalacji konfliktu w Kaszmirze nie wydaje się, aby dwa mocarstwa atomowe zmierzały do wojny na szeroką skalę. W ostatnich dekadach, na szczęście spięcia między Indiami i Pakistanem już nie przybierają postaci wojen – są to ograniczone wymiany ognia i gróźb. Wydaje się, że tak będzie i tym razem. Możliwe też, że atak w Kaszmirze mógł być prowokacją przed wiosennymi wyborami w Indiach.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-06 10:18

Wybrane dla Ciebie

Sędzia zdradził Polskę dla rosyjskiego miru

2024-05-12 13:04

Adobe Stock

Ucieczka w kierunku Moskwy sędziego Tomasza Szmydta jest najbardziej widowiskową zdradą narodową w całej historii III RP. Sytuacja jest po wielokroć bardziej niebezpieczna niż agenturalne historie z lat 90., bo niestety żyjemy w czasach, gdy Rosja znów toczy swoje neoimperialne wojny, które są realnym zagrożeniem dla naszej państwowości.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 12.): Przyznałbyś się?

2024-05-11 21:20

Materiał prasowy

Przed czym ks. Jan Twardowski padał w proch? Czy w obecnych czasach da się w ogóle jeszcze przyznawać do księży? I kto, patrząc na Jezusa, może powiedzieć: „To jest ciało moje”? Zapraszamy na dwunasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o Maryi i kapłanach.

Więcej ...

Z Maryją żyć pełnią życia

2024-05-12 16:13

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bp Michał Janocha przewodniczył Mszy św., która zwieńczyła procesję Maryjną ulicami Starego i Nowego Miasta w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania