Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Czy młodzi boją się marzyć?

2019-04-10 10:28

Ks. Krzysztof Golas, diecezjalny duszpasterz młodzieży
Edycja rzeszowska 15/2019, str. I

Niedziela Palmowa otwiera bramę Wielkiego Tygodnia. Pokorny Sługa wjeżdża do Jerozolimy, aby dopełnić zbawczego planu Ojca. Jezus wie, co Go czeka, jednak nie cofa się przed zniewagami i opluciem, które poprzedzą triumf zmartwychwstania. Cichym i jednoznacznym świadkiem świętych dni była Maryja – pokorna służebnica Pańska.

Minione Światowe Dni Młodzieży w Panamie, które pod przewodnictwem papieża Franciszka przeżywał Kościół w styczniu tego roku, otwierały na temat dyspozycyjności dla Boga. Słowa „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” Kościół odczytuje w kontekście Paschy Jezusa. Młoda Maryja w dniu zwiastowania była gotowa na historię, którą pisał dla Niej Ten Inny. Franciszek zauważył, że Ona „odważyła się dać życie marzeniu Boga”. Papież pytał setki tysięcy młodych w Panama City: „Jak nazywa się nasze marzenie?”, a młodzi wołali: Jezus!

Reklama

Niedziela Palmowa, dzięki spotykającym się przy biskupie wspólnotom młodzieży, zawsze jest prowokacją: Czy dzisiaj chcemy wchodzić w plany Boga? Obecność młodych diagnozuje kondycję uczniów Pana, którzy mają Mu towarzyszyć w drodze Jego Paschy, a Jezus wyrywa z konformizmu. Podczas Drogi Krzyżowej w Panamie Franciszek z powagą stwierdził: „Niejednokrotnie pokonał nas i sparaliżował konformizm”. Następnie ze smutkiem dodał, że Droga Krzyżowa Jezusa trwa nadal w „młodych o ściśniętych twarzach, którzy utracili zdolność marzenia, tworzenia i wymyślania jutra, a którzy „idą na emeryturę” z bólem rezygnacji i konformizmu, będącym jednym z najbardziej zażywanych narkotyków w naszych czasach”. Dyspozycja młodzieży względem propozycji dialogowania z Bogiem jest znakiem czasu i ekranem kondycji naszej wiary, dlatego na Niedzielę Palmową jako dzień, w którym modlimy się za młodych, jest szukaniem w pokoleniu wchodzącym w dojrzałość pociechy i nadziei. Zawsze te pragnienia towarzyszą w czasie tego wyjątkowego spotkania. Bóg mówi przez obecność młodzieży przy Jezusie na wzór Maryi.

Zaproszenie do tej wyjątkowej wspólnoty powinno motywować nie tylko młodzież, lecz każdego, kto pragnie chronić się w Maryi i nie chce wypełniać swojego życia – jak mocno stwierdził papież Franciszek – „byle jaką szpetotą”.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, młodzież spotyka się w trzech miejscach: katedra rzeszowska (od godz. 11 w Parku Papieskim), kościół św. Antoniego w Jaśle (od. 11.45) i kościół św. Jadwigi w Gorlicach (od. 13.45).

Tagi:
Światowe Dni Młodzieży

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 43/2019

w perspektywie nieba • koniec czy nowy początek?

Jan Paweł II zawsze był z nami

Jan Paweł II zawsze był z nami

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Z innej perspektywy

Z innej perspektywy

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem