Reklama
Z nowym redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ks. dr. Jarosławem Grabowskim rozmawia Katarzyna Woynarowska
Papież Franciszek chce duszpasterstwa młodzieżowego nie elitarnego, lecz zdolnego ogarnąć wszystkich, także tych, którzy „mają inne spojrzenie na życie, wyznają inną wiarę albo odrzucają horyzont religijny”.
W Warszawie zakończyły się 7 kwietnia 2019 r. XXV Targi Wydawców Katolickich. Jak co roku, w ich trakcie ogłoszono laureatów Nagrody Feniks, którą przyznaje Stowarzyszenie Wydawców Katolickich
Ks. Andrzej Halemba - szef sekcji Bliskiego Wschodu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zajmuje się działalnością pomocową w 20 krajach regionu Bliskiego Wschodu, a dla zniszczonych wojną Kościołów w Iraku i Syrii uruchomił prawdziwy „plan Marshalla”.
Najpierw zmarł 2-tygodniowy Oleś, urodzony za Uralem. Później 3-letni Miecio, następnie 7-letni Kazik. Po nich rodzice – 39-letnia matka i 52-letni ojciec. Powróciło ich z nieludzkiej ziemi do Polski tylko troje
Czy wiemy, kiedy tak naprawdę obchodzimy Triduum Paschalne? Co oznaczają gesty i symbole wykonywane w tym czasie w liturgii? Wyjaśniamy tajemnicę tych dni
Z podziwem myślę o 5 siostrach służebniczkach dębickich, które blisko 40 lat temu zaczynały misję w Boliwii. Dziś prowadzą tu m.in. domy dziecka, ochronki, internaty, a przede wszystkim szkołę, której patronem jest Polak – założyciel ich zgromadzenia bł. Edmund Bojanowski. Szkoła ma status instytucji zasłużonej dla Boliwii
„Ta rzesza młodych ludzi zanurzonych w wierze i nauczaniu Papieża Polaka jest tchnieniem jego pontyfikatu. Tchnieniem, które ma szansę zmieniać świat”. Abp Andrzej Dzięga
Czy nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego będą najważniejsze z dotychczasowych, jak chcą niektórzy – trudno przesądzać. Mogą się one jednak okazać jednymi z najciekawszych
Jest takie starożytne chrześcijańskie opowiadanie o bestii, która zastrasza wszystkich swoją wielkością i siłą głosu. Każdy, kto ją spotka na swojej drodze, ucieka wystraszony, unika z nią kontaktu i woli jej nie dotykać. Nagle przed bestią stają ascetyczni święci i męczennicy.
Papież wyznał André Frossardowi, że encykliki „Redemptor hominis” i „Dives in misericordia” „przywiózł z Polski”
Do pewnego lekarza psychiatry przyszedł pacjent w średnim wieku.
O bezpieczeństwie Polski i Europy z prof. Romualdem Szeremietiewem rozmawia Wiesława Lewandowska
„Listy z Senatu” dobrze świadczą o aktywności autora i o tym, że trzyma rękę na pulsie spraw Polaków
Czy komuś udało się wyjść z bezdomności? Oczywiście, że tak. Takich historii jest sporo i mają przynajmniej jedną wspólną cechę – z tej drogi nie schodzi się samotnie.
Abdykacja cesarza Japonii oznacza koniec starej i początek nowej ery. Wielkiej zmiany jednak nie będzie
Od wielu lat na łamach „Niedzieli” śledzimy z uwagą drogę, którą po światowej mapie jazzu kroczy Adam Bałdych. Wybitny wirtuoz skrzypiec – w ich licznych odmianach – bandleader, kompozytor tym razem dostarcza nam album, którym zaświadcza, że w duchowości ukryta jest prawda sztuki.
Przez kilka lat mieliśmy w domu jedną patelnię do naleśników, ale kiedyś przez przypadek staliśmy się posiadaczami drugiej, a kilka miesięcy później – trzeciej.
„Milczący świadek śmierci i zmartwychwstania” – powiedział o Całunie Turyński św. Jan Paweł II. Świadek milczący, lecz jednocześnie zaskakująco wymowny! – czego uczy nas dziś... Przy kontemplacji Całunu rodzi się pytanie o naszą miłość. Jak kochamy, na ile potrafimy dać siebie innym
Pewnie potrafisz zobaczyć się w cierpiącym Jezusie. W pełnym zapału Piotrze też, choć o jego zaparciu się wolelibyśmy zapomnieć. Może nawet w Piłacie... ale czy widzisz siebie w faryzeuszach, w tłumie krzyczącym: „Ukrzyżuj!”?
Przed nami najgorętszy w liturgii Kościoła czas – Wielki Tydzień. Większość z nas przeżywać będzie celebracje tego tygodnia w swoich parafialnych wspólnotach. Zwróćmy jednak uwagę na szerszy – diecezjalny kontekst tego czasu rozpoczynającego się w Niedzielę Palmową.
Całe doświadczenie, które z Andrychowa wyniosłem, a zwłaszcza przykład wiary i pobożności ludu Bożego ziemi andrychowskiej jest dla mnie bezcennym i żywym dziedzictwem, z którego czerpałem i czerpię do dzisiaj obficie w mojej posłudze Kościołowi – powiedział kard. Stanisław Ryłko w 50-lecie swoich świeceń kapłańskich.
W parafii św. Józefa Robotnika w Janowicach pojawiły się pierwsze w jej dziejach relikwie. Inicjatorem sprowadzenia doczesnych szczątków beatyfikowanych męczenników franciszkańskich: o. Michała Tomaszka oraz o. Zbigniewa Strzałkowskiego był proboszcz lokalnej wspólnoty ks. kan. Józef Walusiak.
Podole jest w sercach wielu Polaków. Tam była niegdyś Polska. Niemało naszych rodaków pozostało na tej pięknej ziemi, dbając o ślady polskości. Z „odsieczą” ruszyła im niedawno częstochowska młodzież.
Światowych Dni Młodzieży to spotkanie młodych z Jezusem Chrystusem, z którym zapragną budować swoje życie.
„Pieśń nad Pieśniami” – projekt Agnieszki Fiuk, wokalistki, pianistki, kompozytorki, autorki tekstów jest adaptacją muzyczną biblijnego tekstu Księgi o tym samym tytule.
Tradycją sarnackiej parafii stała się piesza nowenna ku czci św. Józefa. Pielęgnując tę piękną inicjatywę, w tym roku w okresie od 10 do 18 marca, grupa parafian pielgrzymowała z kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika do kaplicy w Lipnie pw. św. Józefa.
Obchodzony 13 kwietnia Światowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej niesie ze sobą moralny nakaz podtrzymywania pamięci o ludobójstwie dokonanym przez Rosjan na kwiecie polskiej inteligencji.
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w parafii boćkowskiej prowadził ks. Jarosław Olszewski, pallotyn pracujący od wielu lat w Żytomierzu na Ukrainie.
Marcowe uroczystości 156. rocznicy bitwy pod Grochowiskami, która została stoczona w niewielkiej wsi między Pińczowem a Buskiem Zdrojem – i była jedną z największych bitew powstania styczniowego, zgromadziły tysiące osób, zachęconych bogatą tradycją obchodów – z widowiskową rekonstrukcją, rajdami pieszymi, rowerowymi, biegami historycznymi – różnymi formami realizowania obowiązku pamięci.
Na piątą już Nocną Drogę Krzyżową na Święty Krzyż 22 marca wyruszyło aż 320 osób. Nie zrażali się dystansem trudnej 37-kilometrowej wędrówki. W sercu nieśli intencje własne, rodzin i znajomych.
Ligia Płonka od lat niestrudzenie stoi na straży lokalnego dziedzictwa Nowego Korczyna – a jest to spuścizna szacowna, głęboko sięgająca w średniowiecze, powiązana z postaciami świętych i królów ważnych dla Polski.
Podczas koncertu zespół Play&Pray 7 kwietnia zaprezentował w Kamieniołomie św. Jana Pawła II (przy ul. Zamoyskiego 2) swoją najnowszą, drugą płytę: „On miłością jest”.
Do Hongoczi w Nagasaki, japońskiego Niepokalanowa, trafiła wystawa o św. Maksymilianie. Jej pomysłodawcą jest Jan Hajduga z Dąbrowy Tarnowskiej.
Nie spotkałem nikogo, kto powiedziałby, że przyjechał do Kalwarii, by obejrzeć Misterium.
Ekstremalna Droga Krzyża zgromadziła w tym roku ponad 4 tys. osób. Uczestnicy nocnego nabożeństwa wyruszyli z Lublina na szlak modlitwy i zmagania się ze sobą już po raz piąty
W parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie wizytację kanoniczną przeprowadził bp Mieczysław Cisło.
Dom rodzinny ks. dr. Władysława Gorala, biskupa pomocniczego lubelskiego
Wśród prezentowanych na naszych łamach tegorocznych propozycji przeżycia nabożeństwa Drogi Krzyżowej, nie może zabraknąć zaproszenia do przeżycia Misterium Męki Pańskiej w Krzeszowie
Modlitewny Flash Mob jest wielkopostną akcją pro-life, organizowaną przez Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej.
Pozdrawienia dla wszystkich czytelników „Niedzieli legnickiej” przesyła ks. Mariusz Godek z Boliwii, z diecezji Santa Cruz
Główna ulica miasta tętniąca życiem w ciepły, kwietniowy wieczór. A wśród nich On – Skazaniec. W skrwawionej koszuli, otoczony żołnierzami. Za Nim tłum. Idą w ciszy, której towarzyszy nienachalna muzyka.
Wśród alumnów roku propedeutycznego Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi znajdziemy młodych mężczyzn z Łodzi i okolic, ale także z... Kuby
Bp Edward Kawa, biskup pomocniczy lwowski w parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi głosił rekolekcje wielkopostne i uroczyście wprowadził tam relikwie bł. Jakuba Strzemię
Ks. prał. Stanisławowi Krzywińskiemu zależało na duszpasterstwie ogólnym, a szczególnie specjalistycznym, wśród głuchoniemych. Tu odkrył tajemnicę człowieczeństwa. Umiłował głuchoniemych. Przelewał dobroć w ich serca
Kto myśli na rok do przodu – sieje zboże, na dziesięć lat – sadzi las, kto myśli o dalekiej przyszłości – kształci i wychowuje dzieci i młodzież
W ostatnim czasie można zauważyć bardzo niepokojące zjawisko, coraz częściej Kościół w Polsce jest atakowany. Powstaje istotne pytanie: jak powinniśmy reagować na te wszystkie, często niesłuszne ataki?
Minione Światowe Dni Młodzieży w Panamie, które pod przewodnictwem papieża Franciszka przeżywał Kościół w styczniu tego roku, otwierały na temat dyspozycyjności dla Boga.
Medal „Gloria Artis” dla zasłużonych kulturze wyróżnia resortowy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z senator RP Alicją Zając, wdową po senatorze Stanisławie Zającu, rozmawia Natalia Janowiec
Święta Wielkanocne to największe, co do istoty, święta chrześcijańskie
W Ostrowcu Świętokrzyskim ponad 300 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło wojskową przysięgę.
Już po raz kolejny Caritas prowadzi akcję ,,Jałmużna Wielkopostna” pod hasłem ,,Dar Juniora dla Seniora”.
Wielki Post dobiega końca. To był szczególny czas podążania za Chrystusem dźwigającym krzyż i prowadzącym nas do Zmartwychwstania.
Od czterech lat na terenie diecezji sosnowieckiej w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu w Wielki Piątek przedstawiane są na żywo wydarzenia zamknięte w 14. stacjach Drogi Krzyżowej Jezusa
Duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych skupia katolików, których sakramentalny związek małżeński rozpadł się, a oni zawarli ponowny związek cywilny.
Jednym z pierwszych widzów filmu „Miłość i Miłosierdzie”, pokazanego w największym wałbrzyskim kinie 29 marca br., był współpracownik „Niedzieli”, fotoreporter Ryszard Wyszyński, który w 2011 r. odwiedził Wilno.
Członkowie tej organizacji na pytanie, „Kto jest Twoim królem?”, z dumą odpowiadają: „Moim królem jest Jezus Chrystus”.
Na terenie niemieckiego Obozu Koncentracyjnego „Gross-Rosen” w Rogoźnicy można oglądać wystawę czasową pt. „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”.
Między III a VI wiekiem w Kościele zachodnim wykształcił się pełny i spójny system pokuty sakramentalnej, który otrzymał miano pokuty publicznej lub kanonicznej
Interesujące jest to, że bociany swym zachowaniem dają przykład człowiekowi, by zachowywał przykazanie Dekalogu: „Czcij ojca swego i matkę swoją”
Odbył się on w Szczecinie 11 marca w Pałacu Młodzieży
Jednym z pomników pontyfikatu jest wzrastające na szczecińskim Warszewie Centrum Duszpasterskie wraz ze świątynią pw. św. Jana Pawła II.
Nowe słowo szturmem weszło w język polski. To „hejt”.
Toruń 30 marca stał się centrum oazowej działalności filii pelplińskiej Ruchu Światło-Życie.
– Mogłam pobyć w ciszy i nie musiałam się przed nią bronić. Szukałam Boga wszędzie, a tak naprawdę On był tuż obok i cały czas do mnie mówił – opowiada Karolina, uczestniczka Oazy Modlitwy
W późnych godzinach wieczornych 29 marca w Grudziądzu odbyła się Nocna Droga Krzyżowa.
Zwyczaj własnoręcznego wykonywania palm wielkanocnych nie zanika, przeciwnie: liczba konkursów na najpiękniejsze palmy, organizowanych przez parafie, szkoły i domy kultury, rośnie.
Po raz pierwszy niepełnosprawni chłopcy z Warszawy i okolic pojadą w Wielkim Poście na tygodniową pielgrzymkę do Lourdes
Dom Samotnej Matki w podwarszawskiej Zielonce pomógł setkom kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej
Koszykarz Andrzej Wierzgacz i bokser Wojciech Bartnik zapraszają środowisko sportowe na Boże Igrzyska, czyli dziękczynną Eucharystię, która będzie odprawiona w przeddzień Niedzieli Palmowej
Po śmierci dziecka przestrzeń domu i życia, którą wypełniał płacz, perlisty śmiech i tupot drobnych stóp staje się w jednej chwili pustynią bez początku i końca.
Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa.
„Kościół XXI wieku” – pod tym hasłem już po raz czwarty wyruszyła z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju Ekstremalna Droga Krzyżowa
Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Bidaczowie gościła 31 marca Katolickie Radio Zamość
Obchody Diecezjalnych Dni Młodzieży są doskonałą okazją do wspomnień związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, które w styczniu odbywały się w Panamie
W poniedziałek 1 kwietnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedził województwo lubuskie.
Modlitwa obok postu i jałmużny jest jednym z filarów Wielkiego Postu. W ostatnich dniach naszej wzmożonej pracy nad sobą sprawdźmy, co o niej mówił i pisał bp Wilhelm Pluta. Bo są nauki, które się nie starzeją
O motocyklowej pasji opowiada ks. Daniel Geppert
Reklama
Wiara
Święci i błogosławieni
Wiara
Wiara
Wiara
Europa
Kościół
Wiara
Wiara