Reklama

Niedziela Rzeszowska

Smoleńskie wspomnienia

Natalia Janowiec

Smoleńskie wspomnienia

Z senator RP Alicją Zając, wdową po senatorze Stanisławie Zającu, rozmawia Natalia Janowiec

Natalia Janowiec: – To już 9. rocznica tragedii smoleńskiej. W ciągu ostatnich lat w sprawie katastrofy udało się ustalić wiele nowych faktów.

Senator RP Alicja Zając: – Wiele ukrytych wcześniej faktów ujrzało światło dzienne. Nie rozumiałam i nadal nie rozumiem, dlaczego ówczesne władze podejmowały takie decyzje, które utrudniały dojście do prawdy. Chciano wmówić Polakom i światu, że to zwykły wypadek lotniczy. W ostatnich kilku latach trwają bardzo intensywne prace pod nadzorem Prokuratury Krajowej. Pracują najlepsze laboratoria w wielu krajach. Gdyby tak było zaraz po 10 kwietnia, to dziś być może znalibyśmy prawdę.

– Istnieją przypuszczenia, że przyczyną katastrofy był wybuch. Podkomisja smoleńska informowała, że w wyniku analiz zapisów wszystkich rejestratorów lotu Tu-154M stwierdzono, że zapisy jednego z nich zawierają parametry „wskazujące na gwałtowne zjawisko towarzyszące ostatnim sekundom lotu”.

– Teraz jest czas badań i ustalenia okoliczności tragedii. Może mniej się o tym mówi. Wiele rodzin nie mogło pogodzić się z ciągłym „szumem medialnym” wokół prac komisji i przedstawianych faktów. Może to dobrze, że Prokuratura Krajowa nie informuje szczegółowo o prowadzonych badaniach także tych za granicą. Wiemy, że pracują eksperci, uznane światowe autorytety. Myślę, że wyników tych badań nikt nie będzie podważał.

– W ostatnim czasie zespół śledczy zakończył ekshumacje i sekcje zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Pani również przeżyła ten bardzo trudny i bolesny moment.

– Po przeprowadzonych ekshumacjach wiemy, że w grobach są nasi bliscy i możemy spokojnie modlić się o spokój ich duszy. Ten spokój jest potrzebny także nam rodzinom, dla których odejście bliskiej osoby w takich dramatycznych okolicznościach było bardzo trudne do przyjęcia. Bardzo bolesne były informacje o zamianie ciał, bezczeszczeniu zwłok, skandalicznym postępowaniu Rosjan.

– Wydarzenia z 10 kwietnia 2010 r. były poruszające dla niemal całego narodu. Dzień ten nazwano „dniem, w którym runęło niebo”.

– Dla nas runęło niebo i zatrzymał się czas, ale dla mojej rodziny niebo było łaskawe. 19 kwietnia 2010 r. przyszła na świat nasza wnuczka Konstancja. Radość i łzy, takie jest życie.

– Często słyszymy, że tragedia smoleńska podzieliła Polaków, zwłaszcza osoby życia politycznego. Czy rzeczywiście tak jest?

– Kto chce podziałów, zawsze znajdzie pretekst. Pierwsze dni po 10 kwietnia pokazały wielką jedność Polaków w obliczu tragedii i współczucie dla nas rodzin w żałobie. To był szczery żal i żałoba narodowa. Kiedy w czasie uroczystości rocznicowych słuchamy Apelu Pamięci, to tak jakbyśmy wrócili do tamtego 10 kwietnia sprzed 9 lat. Trudno wtedy powstrzymać łzy. Ofiary tragedii smoleńskiej to były wyjątkowe osoby, zasługujące na szacunek, pamięć i nic tego nie zmieni.

2019-04-10 10:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski modlił się w 10. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu

diecezja.pl

- To brzmi jak przesłanie-wzór dla nas – mówił abp Marek Jędraszewski o słowach św. Siostry Faustyny, która w „Dzienniczku” zanotowała słowa dotyczące Polski – „Bóg cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna”. 18 kwietnia, w 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskiej, metropolita krakowski sprawował Mszę św. w katedrze na Wawelu w intencji pary prezydenckiej i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Więcej ...

Franciszek na Twitterze: tylko spotkanie z Jezusem może zaspokoić niepokój tkwiący w człowieku

2020-08-10 15:34

www.papafranciscoencolombia.co

O spełnieniu, jakim dla każdego człowieka jest spotkanie z Jezusem przypomniał dziś Ojciec Święty w swoim wpisie na komunikatorze Twitter.

Więcej ...

Jak żyją dzieci w Kamerunie?

2020-08-11 12:06

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich

Bieda, choroby, brak regularnych posiłków i podstawowej opieki medycznej oraz czasu i pieniędzy na naukę to codzienność dzieci w Kamerunie. Z pomocą przychodzą im księża marianie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki

Wiadomości

UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Turcja: trzy tysiące zakażonych koronawirusem po...

Świat

Turcja: trzy tysiące zakażonych koronawirusem po...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz