Reklama

Wiadomości

Alert RCB ostrzega przed zagrożeniem

Nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami działa już w pełnej funkcjonalności. Od pozostałych tego typu programów różni się tym, że nie trzeba się na niego zapisywać ani pobierać żadnej aplikacji. Gdy znajdziemy się w zagrożonym rejonie, wystarczy mieć włączony telefon komórkowy, żeby otrzymać ostrzeżenie i podstawowe porady dotyczące zasad postępowania. Do tej pory Alert był uruchamiany 7 razy. W sumie wysłano ok. 70 mln SMS-ów na terenie 15 województw. Alert RCB jest wynikiem prac, które rozpoczęły się po burzach w 2017 r., gdy zginęły dwie harcerki, które wypoczywały na obozie w woj. pomorskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Telefony komórkowe zawładnęły naszym życiem. Niektórym trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez nich. Telefon może też uratować życie. Badania CBOS-u wskazują, że z komórek korzysta aż 92 proc. mieszkańców Polski, dlatego jest to najlepszy sposób dotarcia z ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem.

Alert RCB – czym się różni

Przede wszystkim na Alert RCB nie trzeba się zapisywać, wypełniać formularzy czy pobierać aplikacji. Po prostu każdy użytkownik telefonu komórkowego, jeśli będzie przebywał na zagrożonym terenie, powinien otrzymać informacje o niebezpieczeństwie – pod warunkiem, że telefon jest włączony i zalogowany do sieci operatora komórkowego. Nie ma znaczenia, do jakiej sieci, ponieważ wszyscy operatorzy są zobowiązani do przesłania SMS-u swoim abonentom na wskazany przez nas teren. SMS-y otrzymują użytkownicy zarówno smartfonów, jak i starszych telefonów. Aby otrzymać SMS z ostrzeżeniem, nie trzeba również wyrażać zgody, ponieważ założeniem systemu jest to, żeby każdy na telefon komórkowy otrzymał informacje o zagrożeniu. Alert RCB będzie uruchamiany tylko w stanie wyższej konieczności – w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy uruchamiamy Alert RCB

Alert RCB działa od ubiegłorocznych wakacji. Do tej pory był uruchamiany 7 razy w różnych regionach Polski. Ostrzeżenia dotyczyły przede wszystkim zdarzeń meteorologicznych, takich jak wichury i burze. Szacujemy, że w sumie wysłaliśmy ponad 70 mln Alertów RCB. W 160 znakach SMS-u informujemy o prognozowanym miejscu wystąpienia zdarzenia, czasie jego występowania oraz o tym, jak się zachować podczas zagrożenia. W przypadku np. prognozowanej burzy można się spodziewać informacji typu: „Uwaga. Wieczorem gwaltowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Jesli mozesz, zostan w domu. Sledz komunikaty pogodowe”.

Niestety, bariery technologiczne powodują, że nie możemy w wiadomościach używać polskich znaków diakrytycznych.

Reklama

Na przykładzie Alertu RCB wysłanego we wrześniu ub.r., można stwierdzić, że system już działa i jest bardzo potrzebny. Uruchomiliśmy wówczas Alert RCB w województwach położonych na południu Polski. Ostrzegaliśmy przed wichurami. Prognozy się sprawdziły i przez całą noc strażacy walczyli ze skutkami silnego wiatru. Interweniowali ponad 3,5 tys. razy, ucierpiało ponad 100 budynków mieszkalnych, a prądu pozbawionych zostało 160 tys. osób. Rannych zostało 9 osób, ale co najważniejsze – nikt nie zginął. Alert RCB pozwolił się przygotować na to bardzo niebezpieczne zdarzenie.

Jak powstaje Alert RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa otrzymuje informacje o zagrożeniach ze wszystkich odpowiedzialnych za działania antykryzysowe służb czy instytucji. Na tej podstawie podejmowane są decyzje w sprawie uruchomienia Alertu RCB. Ostrzeżenia dotyczą nie tylko zagrożeń meteorologicznych – możemy dostać informacje m.in. o potencjalnych skażeniach chemicznych, radiacyjnych, o zagrożeniu terrorystycznym czy epidemiologicznym. Alert RCB jest uruchamiany w każdej sytuacji, gdy na dużym obszarze może wystąpić bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia przebywających tam osób.

Nie gromadzimy ani nie przetwarzamy danych użytkowników telefonów. Informacje te mają, tak jak to było dotychczas, jedynie operatorzy sieci komórkowych, którzy odpowiadają za samo rozsyłanie SMS-ów.

Kolejne funkcje Alertu RCB

W grudniu ub.r. weszła w życie nowelizacja Ustawy o zarządzaniu kryzysowym, która daje nam kolejne możliwości bardziej skutecznego dotarcia do zagrożonych osób. Do tej pory najmniejszym obszarem, na którym uruchamialiśmy Alert RCB, było województwo. Teraz prawo daje nam możliwość ostrzeżenia przed zagrożeniem mieszkańców nawet jednego powiatu. Zmniejszamy obszar, na który wysyłamy Alert RCB, żeby był bardziej precyzyjny. Obok tego mamy możliwość wysyłania ostrzeżeń w języku angielskim do obcokrajowców oraz do naszych obywateli przebywających za granicą.

Reklama

Co wiesz o Alercie RCB

„Czym jest Alert RCB” było jednym z najpopularniejszych haseł w największych wyszukiwarkach internetowych w Polsce. Dlatego prowadzimy kampanię informacyjną na temat nowego systemu ostrzegania. Główny nacisk położyliśmy na najmłodszych użytkowników telefonów komórkowych. Według badań, aż 83 proc. 10-latków w Polsce korzysta z komórek. Wskaźnik ten jest wyższy niż w innych krajach Unii Europejskiej. Wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotowaliśmy kurs e-learningowy dla nauczycieli na temat samego Alertu RCB, ale również uczymy bezpiecznych zachowań podczas niebezpiecznych zdarzeń. Przeszkoliło się już kilkuset nauczycieli, a co kilka tygodni są uruchamiane kolejne rekrutacje. Na stronie www.rcb.gov.pl można również pobrać specjalnie przygotowane scenariusze lekcji do wykorzystania przez nauczycieli podczas prowadzenia zajęć.

Masz moc superbohatera

Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy również krótką animację na temat Alertu RCB. „Masz moc superbohatera” to opowieść o bawiących się dzieciach, które otrzymały ostrzeżenie na swój telefon komórkowy. Chcemy uświadomić najmłodszym, że Alert RCB nie jest kolejną wiadomością, których codziennie otrzymują setki. Próbujemy ich uczulić na to, żeby spokojnie przeczytali ostrzeżenie oraz zastosowali się do informacji w nim zawartych oraz przekazali te informacje koleżankom i kolegom. Animacje edukacyjne dotyczące Alertu RCB można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz na naszych kanałach w mediach społecznościowych. Tam również na bieżąco informujemy o prognozowanych zagrożeniach. Spoty emitowała także Telewizja Polska. Kampania społeczna nie zastąpi jednak rozmowy rodziców z dzieckiem, dlatego warto najmłodszym uświadomić, czym jest Alert RCB i jak należy na niego reagować.

Grzegorz Świszcz
Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Analityk, specjalista w zakresie bezpieczeństwa narodowego, zarządzania kryzysowego, infrastruktury krytycznej oraz przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-04-24 08:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Watykanie utworzono fundusz solidarnościowy na rzecz Filipin

Tracy O / Foter.com / CC BY-SA

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous