Reklama

Niedziela 17/2019

Szczegółowy spis treści

2

Ojciec Święty do Francuzów

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski po pożarze katedry Notre Dame w Paryżu

edytorial
3

Miłosierdzie Boże tu i teraz

Ks. Jarosław Grabowski

Myślę, że każdy z nas zastanawia się czasem, jak to jest z Bożym Miłosierdziem. Czym ono właściwie jest? Wszyscy uczyliśmy się w szkole, że „Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze”, i ten obraz Boga Sędziego mocno tkwi w naszych głowach. A miłosierdzie?

z Watykanu
4-5

Przyczyny kryzysu... Diagnoza Benedykta XVI

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Kościoła trzeba bronić, bo jest to w istocie obrona Boga. Trzeba to robić przez odkrywanie żywego Kościoła, który jest i ma się dobrze. To wzmacnia i daje radość wierze. Zapewnia o tym Benedykt XVI w ostatnim tekście, który poruszył opinię publiczną. Są tacy, których głos Papieża seniora wystraszył – i stąd pewnie fala dezinformacji – ale ludzi Kościoła po prostu uradował

wstrząs dla Europy
6-8

Pożar Notre Dame: znak do odczytania

Grzegorz Górny

W dzisiejszym świecie, zwanym globalną wioską, miliardy ludzi mogły oglądać na bieżąco na ekranach telewizorów pożar katedry Notre Dame w Paryżu, tak jakby działo się to po sąsiedzku, niemal tuż za płotem. Tysiące komentatorów w setkach stacji telewizyjnych mówiło o symbolicznym wymiarze tego wydarzenia. Powtarzano, że jest to znak dla nas

Wobec pożaru katedry w Paryżu

Ks. Krystian Gawron

dookoła świata
9

Dookoła świata

z Jasnej Góry
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

28 kwietnia - liturgiczne wspomnienie św. Joanny Beretty Molli
12-13

Modlitwa za wstawiennictwem św. Joanny Beretty Molli

Święta Mama

Krystyna Zając

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

gender - kolonizacja ideologiczna
14-15

Płeć – wybór Stwórcy

Włodzimierz Rędzioch

Płeć nie może być uzależniona od decyzji jednostki – powiedział abp Bernardito Auza, stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ, podczas spotkania pod hasłem: „Równość płci i ideologia gender: ochrona kobiet i dzieci”

temat numeru: Miłosierdzie - Boże DNA
16-19

On jest miłosierdziem

Ks. Adrian Put

Co byłoby najlepszym dowodem siły i mocy naszego Boga? Może gdyby poprzesuwał góry, zmienił bieg rzek i stworzył nowe światy? To byłoby widowiskowe, jednak nie do końca prawdziwe. Pan najpełniej okazuje swoją wszechmoc i siłę wobec nas przez... miłosierdzie

Miłosierdzie po Filipińsku

Z s. Teresą de la Fuente ZMBM rozmawia Małgorzata Cichoń

Oczy i rysy mojej rozmówczyni zdradzają, że ma geny przodków z Filipin, Chin, a nawet Hiszpanii. S. Teresa de la Fuente ZMBM to jedna z dwóch Azjatek należących obecnie do zgromadzenia, w którym żyła sekretarka Bożego Miłosierdzia

miłość na okrągło
20-21

Wolontariat szkołą życia

Agnieszka Zarzyńska

Źle jest myśleć o miłosierdziu w kategoriach opłacalności. To całkowicie niweczy darmową pracę, którą wykonał Pan Jezus dla naszego zbawienia. Chcąc żyć Ewangelią, musimy uczyć się działać „nieracjonalnie” i „nieopłacalnie”

3 maja - uroczystość NMP Królowej Polski
22-23

Manifest Królowej

Wincenty Łaszewski

Polska miała się stać latarnią dla całej ludzkości.
Tak wielką, że sam tytuł: Królowa Polski byłby dla świata drogowskazem. Byłby, gdyby nasz naród wybrał Maryję i był „cały Maryi”, i uczył się życia „z Maryją”, więcej – był „jak Maryja”. Czyli – był posłuszny Królowej

W Maryi pomoc

O. Mariusz Tabulski OSPPE

Program Prymasa Tysiąclecia. 31 rozważań na nabożeństwa maryjne – majowe, październikowe, sobotnie – na spotkania grupowe i do osobistej refleksji

228. rocznica Konstytucji 3 maja
24-25

Zamach na złotą wolność

Sławomir Błaut

Dlaczego Konstytucja 3 maja nie weszła w życie? Z planem reform wystąpił sam król Stanisław August Poniatowski, ale ostatecznie, zdjęty strachem, wycofał się. Na obrońców osławionego liberum veto – magnatów i ich klientelę – nie było mocnych. Czy polski sen o potędze w XVIII wieku miał jakiekolwiek szanse powodzenia?

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

3 maja Dzień Modlitw w intencji Emigracji
26-27

Polskość nie ma granic

Julia A. Lewandowska

Są niemal we wszystkich krajach świata. Polacy emigranci. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – nazywanej także Królową Uchodźstwa Polskiego – w sposób szczególny modlimy się za rodaków mieszkających poza granicami kraju

wielcy Polacy - Roald Hoffmann
28-29

Noblista ze Złoczowa

Witold Iwańczak

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została w 1981 r. przyznana Roaldowi Hoffmannowi i Kenichi Fukui niezależnie, za badania nad przebiegiem reakcji chemicznych. Prof. Hoffmann jest jedynym chemikiem, który został uhonorowany w 1990 r.

30

Kościół bez barier

Bp Andrzej Przybylski

Św. Wojciech

Red.

29 kwietnia 2019 r. – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

wiara i życie
31

Szaleństwa nie ma

Ks. Mariusz Rosik

Urodził się w połowie IV stulecia w Antiochii Syryjskiej, jego życie jednak tak się potoczyło, że został biskupem Konstantynopola. W prawosławnej Cerkwi i Kościele greckokatolickim do dziś liturgia jest odprawiana według zaproponowanego przez niego rytu.

liturgia tygodnia
32-33

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

Ku głębi wiary

Abp Wacław Depo

Każde spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym pozostawia głębokie ślady zarówno w płaszczyźnie naturalnej, jak i w sferze wiary. Jezus przyszedł do uczniów, pomimo iż „drzwi były zamknięte”. Stanął pośrodku i przekazał im dar pokoju w mocy Ducha Świętego.

połączyła nas Polska
34

Kalendarium Niepodległości

Grzegorz Gadacz

felieton
35

Europa – wypalona katedra

Jan Żaryn

Padały już odpowiedzi z ust ważnych osób – teologów, dziennikarzy, z ust ludzi odczuwających ból, modlących się przed katedrą Francuzów. Patrzę na płonącą katedrę oczami historyka i turysty, ale i sercem człowieka wiary.

Krokodyle łzy celebrytów

Marian Salwik

Nie wiem, czy strajkujący nauczyciele – wprzęgnięci przez nauczycielskie związki zawodowe (poza Solidarnością) w kampanię wyborczą totalnej opozycji – już mają poczucie, że szantażem strajkowym w okresie egzaminów strzelili sobie w kolano, czy też dopiero dojrzewają do takiej refleksji.

moim zdaniem
36-37

O potrzebie zachowania oliwy do lamp

Witold Gadowski

Widzę śmierć świata, który znałem, ale nie jestem w stanie pomóc nikomu z tych, którzy co prawda mnie wyśmiewali, lecz teraz giną na moich oczach.

37

Katedra Naszej Pani...

Ks. Ireneusz Skubiś, Moderator Ruchu „Europa Christi”

Zamarła cała Francja z wielkim Paryżem, przeraziły się Europa i świat widokiem płonącej katedry Notre Dame – katedry Matki Bożej, Matki Kościoła. Ten pożar nie rozjaśniał Paryża blaskiem, ale niszczył i parzył.

nowoczesne media
38-39

Medialna niepiśmienność

Rozmawia Wiesława Lewandowska

O pilnej potrzebie edukacji medialnej z dr. hab. Piotrem Drzewieckim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty, opinie
40

Listy z Senatu

Czesław Ryszka

Historia krótkiej obecnej dobrej zmiany to historia odzyskiwania nadziei na odbudowanie silnej Polski w Europie.

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Z prasy zagranicznej

pr

29 kwietnia - Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego
42-43

Golgota Zachodu

Ks. Mariusz Frukacz

W czasie II wojny światowej w obozach koncentracyjnych zginęło 3 tys. polskich księży

Zdjęcie

Marcin Witan

Na pierwszym planie brodaty stary Żyd, owinięty modlitewną chustą, w skupieniu czyta otwartą księgę. Wyłania się z ciemności. Za nim, w tle, płonie getto. Czy coś może tu zachwycać? Cóż, zachwyt to zawsze głębokie poruszenie. Byłem, jestem głęboko poruszony tym zdjęciem – fotomontażem.

felietony
44

By ludzie się opamiętali

Alina Czerniakowska

Dziś coraz więcej mamy wyraźnych dowodów, jak bardzo współczesny świat potrzebuje przemiany, wielkich wstrząsów, by zrozumieć, że są granice, których człowiekowi nie wolno przekraczać. Na pewno płonąca katedra Notre Dame w Wielkim Tygodniu, ostatnim akordzie męczeńskiej drogi krzyżowej Jezusa, nie jest przypadkiem, choć niektórzy próbują zbagatelizować dramat sytuacji we Francji.

bliżej świata - Francja
45

Ostatni dom Leonarda

Wojciech Dudkiewicz

Leonardo da Vinci, całe życie związany z Włochami, zmarł na obczyźnie, we Francji, dokładnie 500 lat temu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
46-47

Alert RCB ostrzega przed zagrożeniem

Grzegorz Świszcz

Nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami działa już w pełnej funkcjonalności. Od pozostałych tego typu programów różni się tym, że nie trzeba się na niego zapisywać ani pobierać żadnej aplikacji.

rodzina - poradnik
48

Jak oszczędzić na dziecku?

Joanna Operacz

Tytułowe pytanie brzmi jak rozdział z poradnika „Jak zostać najgorszym rodzicem?”. Wiadomo, że dzieci ma się po to, żeby je kochać i o nie dbać

blisko życia
49

Borejkowie z Wrocławia…

Wanda Mokrzycka

Buty zdejmujemy w przedpokoju. Ręce, po powrocie z dworu, należy umyć. Nie siadamy w brudnych ubraniach na pościeli. Dyżury! Każdy zna zakres swoich obowiązków, wie kiedy i w jaki sposób powinien wykonać zadanie. Kolejność praktyk jest absolutnie określona i nie podlega roszadom. Czy ma bowiem sens zamiatanie podłogi przed starciem okruchów ze stołu?

kultura
50

Miejsca niesamowite

Witold Dudziński

Sypnęli groszem

wd

Spełnione kobiety

jk

Opowieści z podziemia

jk

muzycznie
51

Zakochany Bóg

Piotr Iwicki

Mija rok od dnia, w którym ogarnięta pasją niesienia słowa Bożego grupa ludzi utalentowanych, poszukujących piękna i prawdy w muzyce, wystawiła musical „Zakochany Bóg”. Działają pod szyldem: Teatr Obdarowani, zaś reżyserem spektaklu jest młody mieszkaniec Radzionkowa Karol Makowski.

listy do niedzieli
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

53

Konkurs z autografem

Redakcja

Muzyczne DarY

Niedziela Młodych
54-57

Ile kilometrów ma Miłosierdzie?

Ks. Tomasz Podlewski

Mają ambicję stać się największą kampanią filantropijną w Polsce, a za kilka lat dotrzeć na wszystkie kontynenty, do tysiąca miast na całym świecie. Na razie w ramach kampanii udało się zebrać ponad 4,5 mln zł i zrealizować 185 projektów. „Kilometry Dobra”

Droga przed ołtarz

Anna Kapłańska

Katechezy przedmałżeńskie, kilka wizyt w poradni rodzinnej... Po co te formalności? Czy nie można po prostu wziąć ślub, nie martwiąc się o te wszystkie spotkania, dokumenty i zaświadczenia?

58

Zupa pomidorowa krem

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Polecamy ten przepis wszystkim wielbicielom włoskich smaków. Zupa wyśmienicie smakuje z grzankami z bagietki.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

„Pierwsza Kadrowa” diecezji

Ks. Piotr Bączek

Tak młodych, którzy ukończyli pierwszy kurs animatora młodzieży, nazwał bp Roman Pindel, używając porównania do historycznej kompanii z 1914 r. W Niedzielę Palmową grupa 63 osób otrzymała od Biskupa specjalne błogosławieństwo i certyfikat potwierdzający przygotowanie do pracy z kandydatami do bierzmowania

Głosić wiarę rówieśnikom

Ks. Piotr Bączek

Prośmy Maryję, by obudziła w nas pragnienia głoszenia wiary, zwłaszcza naszym rówieśnikom – mówił bp Roman Pindel do młodych podczas diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży.

Moc Eucharystii – pielgrzymka do Łagiewnik

Ks. Piotr Bączek

Już za kilka dni (30 kwietnia) wyruszy z Hałcnowa kolejna piesza pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. W siódmej edycji tej duszpasterskiej inicjatywy pojawiają się jednak nowe elementy. Tematem tegorocznego pielgrzymowania jest Eucharystia i z tym właśnie wiążą się nowości

Niedziela warszawska

Warszawskie drogi świętej

Witold Dudziński

Warszawa była ważna dla Heleny Kowalskiej, bo choć spędziła tu nieco ponad trzy lata, był to kluczowy czas: tu przeszła formację, tu rozpoczęła życie zakonne

Zawierzyli jak Maryja

Łukasz Krzysztofka

Koncerty, gra terenowa, sztuka teatralna, świadectwa, a w centrum Msza św. Tak przebiegał Diecezjalny Dzień Młodzieży, w którym wzięły udział tysiące młodych mieszkańców stołecznych diecezji

Z rakiem nie są sami

Magdalena Kowalewska

W Warszawie powstanie dom dziennej opieki dla osób chorych onkologicznie. Będzie to pierwsze w Polsce takie miejsce, w którym cierpiący na nowotwór będą mogli znaleźć wsparcie

Nie tylko Konstytucja

Andrzej Tarwid

Uchwalenie pierwszej w Europie Konstytucji przyćmiło inne ważne przyjęte przez Sejm Czteroletni ustawy. Jedną z nich było prawo o miastach

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

Wiara

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

Wiara

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę...

Kościół

Watykan: Polak wśród 44 metropolitów, którzy w środę...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Kościół

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji...

Aspekty

Komunikat o nominacji biskupa pomocniczego diecezji...

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała...

Kościół

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała...