Reklama

Niedziela 17/2019

Szczegółowy spis treści

2

Ojciec Święty do Francuzów

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski po pożarze katedry Notre Dame w Paryżu

edytorial
3

Miłosierdzie Boże tu i teraz

Ks. Jarosław Grabowski

Myślę, że każdy z nas zastanawia się czasem, jak to jest z Bożym Miłosierdziem. Czym ono właściwie jest? Wszyscy uczyliśmy się w szkole, że „Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze”, i ten obraz Boga Sędziego mocno tkwi w naszych głowach. A miłosierdzie?

z Watykanu
4-5

Przyczyny kryzysu... Diagnoza Benedykta XVI

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Kościoła trzeba bronić, bo jest to w istocie obrona Boga. Trzeba to robić przez odkrywanie żywego Kościoła, który jest i ma się dobrze. To wzmacnia i daje radość wierze. Zapewnia o tym Benedykt XVI w ostatnim tekście, który poruszył opinię publiczną. Są tacy, których głos Papieża seniora wystraszył – i stąd pewnie fala dezinformacji – ale ludzi Kościoła po prostu uradował

wstrząs dla Europy
6-8

Pożar Notre Dame: znak do odczytania

Grzegorz Górny

W dzisiejszym świecie, zwanym globalną wioską, miliardy ludzi mogły oglądać na bieżąco na ekranach telewizorów pożar katedry Notre Dame w Paryżu, tak jakby działo się to po sąsiedzku, niemal tuż za płotem. Tysiące komentatorów w setkach stacji telewizyjnych mówiło o symbolicznym wymiarze tego wydarzenia. Powtarzano, że jest to znak dla nas

Wobec pożaru katedry w Paryżu

Ks. Krystian Gawron

dookoła świata
9

Dookoła świata

z Jasnej Góry
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

28 kwietnia - liturgiczne wspomnienie św. Joanny Beretty Molli
12-13

Modlitwa za wstawiennictwem św. Joanny Beretty Molli

Święta Mama

Krystyna Zając

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

gender - kolonizacja ideologiczna
14-15

Płeć – wybór Stwórcy

Włodzimierz Rędzioch

Płeć nie może być uzależniona od decyzji jednostki – powiedział abp Bernardito Auza, stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ, podczas spotkania pod hasłem: „Równość płci i ideologia gender: ochrona kobiet i dzieci”

temat numeru: Miłosierdzie - Boże DNA
16-19

On jest miłosierdziem

Ks. Adrian Put

Co byłoby najlepszym dowodem siły i mocy naszego Boga? Może gdyby poprzesuwał góry, zmienił bieg rzek i stworzył nowe światy? To byłoby widowiskowe, jednak nie do końca prawdziwe. Pan najpełniej okazuje swoją wszechmoc i siłę wobec nas przez... miłosierdzie

Miłosierdzie po Filipińsku

Z s. Teresą de la Fuente ZMBM rozmawia Małgorzata Cichoń

Oczy i rysy mojej rozmówczyni zdradzają, że ma geny przodków z Filipin, Chin, a nawet Hiszpanii. S. Teresa de la Fuente ZMBM to jedna z dwóch Azjatek należących obecnie do zgromadzenia, w którym żyła sekretarka Bożego Miłosierdzia

miłość na okrągło
20-21

Wolontariat szkołą życia

Agnieszka Zarzyńska

Źle jest myśleć o miłosierdziu w kategoriach opłacalności. To całkowicie niweczy darmową pracę, którą wykonał Pan Jezus dla naszego zbawienia. Chcąc żyć Ewangelią, musimy uczyć się działać „nieracjonalnie” i „nieopłacalnie”

3 maja - uroczystość NMP Królowej Polski
22-23

Manifest Królowej

Wincenty Łaszewski

Polska miała się stać latarnią dla całej ludzkości.
Tak wielką, że sam tytuł: Królowa Polski byłby dla świata drogowskazem. Byłby, gdyby nasz naród wybrał Maryję i był „cały Maryi”, i uczył się życia „z Maryją”, więcej – był „jak Maryja”. Czyli – był posłuszny Królowej

W Maryi pomoc

O. Mariusz Tabulski OSPPE

Program Prymasa Tysiąclecia. 31 rozważań na nabożeństwa maryjne – majowe, październikowe, sobotnie – na spotkania grupowe i do osobistej refleksji

228. rocznica Konstytucji 3 maja
24-25

Zamach na złotą wolność

Sławomir Błaut

Dlaczego Konstytucja 3 maja nie weszła w życie? Z planem reform wystąpił sam król Stanisław August Poniatowski, ale ostatecznie, zdjęty strachem, wycofał się. Na obrońców osławionego liberum veto – magnatów i ich klientelę – nie było mocnych. Czy polski sen o potędze w XVIII wieku miał jakiekolwiek szanse powodzenia?

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

3 maja Dzień Modlitw w intencji Emigracji
26-27

Polskość nie ma granic

Julia A. Lewandowska

Są niemal we wszystkich krajach świata. Polacy emigranci. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – nazywanej także Królową Uchodźstwa Polskiego – w sposób szczególny modlimy się za rodaków mieszkających poza granicami kraju

wielcy Polacy - Roald Hoffmann
28-29

Noblista ze Złoczowa

Witold Iwańczak

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została w 1981 r. przyznana Roaldowi Hoffmannowi i Kenichi Fukui niezależnie, za badania nad przebiegiem reakcji chemicznych. Prof. Hoffmann jest jedynym chemikiem, który został uhonorowany w 1990 r.

30

Kościół bez barier

Bp Andrzej Przybylski

Św. Wojciech

Red.

29 kwietnia 2019 r. – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

wiara i życie
31

Szaleństwa nie ma

Ks. Mariusz Rosik

Urodził się w połowie IV stulecia w Antiochii Syryjskiej, jego życie jednak tak się potoczyło, że został biskupem Konstantynopola. W prawosławnej Cerkwi i Kościele greckokatolickim do dziś liturgia jest odprawiana według zaproponowanego przez niego rytu.

liturgia tygodnia
32-33

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

Ku głębi wiary

Abp Wacław Depo

Każde spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym pozostawia głębokie ślady zarówno w płaszczyźnie naturalnej, jak i w sferze wiary. Jezus przyszedł do uczniów, pomimo iż „drzwi były zamknięte”. Stanął pośrodku i przekazał im dar pokoju w mocy Ducha Świętego.

połączyła nas Polska
34

Kalendarium Niepodległości

Grzegorz Gadacz

felieton
35

Europa – wypalona katedra

Jan Żaryn

Padały już odpowiedzi z ust ważnych osób – teologów, dziennikarzy, z ust ludzi odczuwających ból, modlących się przed katedrą Francuzów. Patrzę na płonącą katedrę oczami historyka i turysty, ale i sercem człowieka wiary.

Krokodyle łzy celebrytów

Marian Salwik

Nie wiem, czy strajkujący nauczyciele – wprzęgnięci przez nauczycielskie związki zawodowe (poza Solidarnością) w kampanię wyborczą totalnej opozycji – już mają poczucie, że szantażem strajkowym w okresie egzaminów strzelili sobie w kolano, czy też dopiero dojrzewają do takiej refleksji.

moim zdaniem
36-37

O potrzebie zachowania oliwy do lamp

Witold Gadowski

Widzę śmierć świata, który znałem, ale nie jestem w stanie pomóc nikomu z tych, którzy co prawda mnie wyśmiewali, lecz teraz giną na moich oczach.

37

Katedra Naszej Pani...

Ks. Ireneusz Skubiś, Moderator Ruchu „Europa Christi”

Zamarła cała Francja z wielkim Paryżem, przeraziły się Europa i świat widokiem płonącej katedry Notre Dame – katedry Matki Bożej, Matki Kościoła. Ten pożar nie rozjaśniał Paryża blaskiem, ale niszczył i parzył.

nowoczesne media
38-39

Medialna niepiśmienność

Rozmawia Wiesława Lewandowska

O pilnej potrzebie edukacji medialnej z dr. hab. Piotrem Drzewieckim rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty, opinie
40

Listy z Senatu

Czesław Ryszka

Historia krótkiej obecnej dobrej zmiany to historia odzyskiwania nadziei na odbudowanie silnej Polski w Europie.

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Z prasy zagranicznej

pr

29 kwietnia - Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego
42-43

Golgota Zachodu

Ks. Mariusz Frukacz

W czasie II wojny światowej w obozach koncentracyjnych zginęło 3 tys. polskich księży

Zdjęcie

Marcin Witan

Na pierwszym planie brodaty stary Żyd, owinięty modlitewną chustą, w skupieniu czyta otwartą księgę. Wyłania się z ciemności. Za nim, w tle, płonie getto. Czy coś może tu zachwycać? Cóż, zachwyt to zawsze głębokie poruszenie. Byłem, jestem głęboko poruszony tym zdjęciem – fotomontażem.

felietony
44

By ludzie się opamiętali

Alina Czerniakowska

Dziś coraz więcej mamy wyraźnych dowodów, jak bardzo współczesny świat potrzebuje przemiany, wielkich wstrząsów, by zrozumieć, że są granice, których człowiekowi nie wolno przekraczać. Na pewno płonąca katedra Notre Dame w Wielkim Tygodniu, ostatnim akordzie męczeńskiej drogi krzyżowej Jezusa, nie jest przypadkiem, choć niektórzy próbują zbagatelizować dramat sytuacji we Francji.

bliżej świata - Francja
45

Ostatni dom Leonarda

Wojciech Dudkiewicz

Leonardo da Vinci, całe życie związany z Włochami, zmarł na obczyźnie, we Francji, dokładnie 500 lat temu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
46-47

Alert RCB ostrzega przed zagrożeniem

Grzegorz Świszcz

Nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami działa już w pełnej funkcjonalności. Od pozostałych tego typu programów różni się tym, że nie trzeba się na niego zapisywać ani pobierać żadnej aplikacji.

rodzina - poradnik
48

Jak oszczędzić na dziecku?

Joanna Operacz

Tytułowe pytanie brzmi jak rozdział z poradnika „Jak zostać najgorszym rodzicem?”. Wiadomo, że dzieci ma się po to, żeby je kochać i o nie dbać

blisko życia
49

Borejkowie z Wrocławia…

Wanda Mokrzycka

Buty zdejmujemy w przedpokoju. Ręce, po powrocie z dworu, należy umyć. Nie siadamy w brudnych ubraniach na pościeli. Dyżury! Każdy zna zakres swoich obowiązków, wie kiedy i w jaki sposób powinien wykonać zadanie. Kolejność praktyk jest absolutnie określona i nie podlega roszadom. Czy ma bowiem sens zamiatanie podłogi przed starciem okruchów ze stołu?

kultura
50

Miejsca niesamowite

Witold Dudziński

Sypnęli groszem

wd

Spełnione kobiety

jk

Opowieści z podziemia

jk

muzycznie
51

Zakochany Bóg

Piotr Iwicki

Mija rok od dnia, w którym ogarnięta pasją niesienia słowa Bożego grupa ludzi utalentowanych, poszukujących piękna i prawdy w muzyce, wystawiła musical „Zakochany Bóg”. Działają pod szyldem: Teatr Obdarowani, zaś reżyserem spektaklu jest młody mieszkaniec Radzionkowa Karol Makowski.

listy do niedzieli
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

53

Konkurs z autografem

Redakcja

Muzyczne DarY

Niedziela Młodych
54-57

Ile kilometrów ma Miłosierdzie?

Ks. Tomasz Podlewski

Mają ambicję stać się największą kampanią filantropijną w Polsce, a za kilka lat dotrzeć na wszystkie kontynenty, do tysiąca miast na całym świecie. Na razie w ramach kampanii udało się zebrać ponad 4,5 mln zł i zrealizować 185 projektów. „Kilometry Dobra”

Droga przed ołtarz

Anna Kapłańska

Katechezy przedmałżeńskie, kilka wizyt w poradni rodzinnej... Po co te formalności? Czy nie można po prostu wziąć ślub, nie martwiąc się o te wszystkie spotkania, dokumenty i zaświadczenia?

58

Zupa pomidorowa krem

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Polecamy ten przepis wszystkim wielbicielom włoskich smaków. Zupa wyśmienicie smakuje z grzankami z bagietki.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

„Pierwsza Kadrowa” diecezji

Ks. Piotr Bączek

Tak młodych, którzy ukończyli pierwszy kurs animatora młodzieży, nazwał bp Roman Pindel, używając porównania do historycznej kompanii z 1914 r. W Niedzielę Palmową grupa 63 osób otrzymała od Biskupa specjalne błogosławieństwo i certyfikat potwierdzający przygotowanie do pracy z kandydatami do bierzmowania

Głosić wiarę rówieśnikom

Ks. Piotr Bączek

Prośmy Maryję, by obudziła w nas pragnienia głoszenia wiary, zwłaszcza naszym rówieśnikom – mówił bp Roman Pindel do młodych podczas diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży.

Moc Eucharystii – pielgrzymka do Łagiewnik

Ks. Piotr Bączek

Już za kilka dni (30 kwietnia) wyruszy z Hałcnowa kolejna piesza pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. W siódmej edycji tej duszpasterskiej inicjatywy pojawiają się jednak nowe elementy. Tematem tegorocznego pielgrzymowania jest Eucharystia i z tym właśnie wiążą się nowości

Niedziela częstochowska

Częstochowa w blasku Miłosierdzia

Ks. Mariusz Frukacz

W naszej archidiecezji, której szczególnym charyzmatem jest maryjność, ważne miejsce zajmuje kult Miłosierdzia Bożego.

Święta Faustyna w Częstochowie

Beata Pieczykura

Jasna Góra i klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. św. Barbary 9/11 oraz dworzec kolejowy – to miejsca w Częstochowie, w których była dwukrotnie św. Faustyna

Miłosierdzie to konkretne czyny

Jolanta Kobojek

Mówienie o miłosierdziu jest ważne, jednak nie mniej istotne jest głoszenie go konkretnymi czynami – takie słowa ks. Andrzeja Partiki, kustosza częstochowskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, realizowane są każdego dnia w miejscu zwanym Doliną Miłosierdzia

Niedziela podlaska

Bogata tradycja

Monika Kanabrodzka

Tradycją Ciechanowca stały się uroczyste obchody Niedzieli Palmowej. Wyrazem pielęgnowania chrześcijańskiego i ludowego zwyczaju jest 22. Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej

Buduje lepsze jutro

Monika Szczepańczyk

Dzięki wzajemnej międzyludzkiej miłości, wyrażonej słowami ,,Caritas in veritate – Caritas to miłość przyjęta i darowana”, przybliżamy się do raju, tworząc go wspólnie już tu, na ziemi.

Wspieramy potrzebujących

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ma 25 lat. – Kierowanie tym dziełem uczy pokory i jest najlepszą szkołą życia – mówi w rozmowie z Moniką Kanabrodzką ks. Łukasz Gołębiewski, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Niedziela kielecka

Sztandar Rycerzy Kolumba

Agnieszka Dziarmaga

Z faktu posiadania sztandaru wynikają konkretne zobowiązania – przypomniał je bp Jan Piotrowski podczas uroczystości w Chmielniku, gdy w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP został poświęcony sztandar najstarszej Rady Rycerzy Kolumba w diecezji kieleckiej.

Nad wszystkim jest Boże miłosierdzie

Władysław Burzawa

Hospicjum to miejsce, w którym ludzie czekają na miłość i miłosierdzie, oraz osoby, które tę miłość i miłosierdzie niosą

Bp Jan Piotrowski uczcił św. Kingę

Agnieszka Dziarmaga

Każde czuwanie w nowokorczyńskim sanktuarium jest wielkim wydarzeniem zarówno dla parafian, jak i dla wielu pielgrzymów przybywających z różnych stron diecezji

Niedziela małopolska

Bóg Miłosierdzia

Małgorzata Czekaj

Po raz kolejny, przeżywając w II niedzielę wielkanocną święto Miłosierdzia Bożego, możemy zatrzymać się i zagłębić w największą Bożą tajemnicę, o której przez polską zakonnicę przypomniał światu Chrystus.

Teatralna rodzina

Barbara Gajda-Kocjan

Tworzy ją grupa aktorów amatorów w wieku od 5 do 70 lat. To głównie mieszkańcy gminy Stryszów, którzy swą pasją i zapałem do sztuki aktorskiej chcą dzielić się z innymi.

Sekrety polskich lasów

Joanna Tlałka

Mija dokładnie pięć lat, odkąd krakowska Fundacja Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych rozpoczęła akcję pod nazwą „Lasy dla życia”. Dziś to duże, innowacyjne przedsięwzięcie,

Niedziela lubelska

Miłość krzyża i piękno życia

Grzegorz Jacek Pelica

W wigilię Niedzieli Palmowej bp Józef Wróbel uczestniczył w pożegnaniu Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Krzyża Chrystusowego w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rudniku Szlacheckim.

Nie lękają się krzyża

Urszula Buglewicz

Diecezjalne obchody w Lublinie, w dniach 12-14 kwietnia, przygotowało Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy pomocy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

U Matki Bożej Dobrej Rady

Ks. Mieczysław Puzewicz

Najbardziej znaczącym wydarzeniem w 600-letniej historii kościoła pw. Ducha Świętego w Lublinie były łzy na obrazie Matki Bożej Dobrej Rady w 1642 r., uznane przez wiernych za zjawiska cudowne.

Niedziela legnicka

Sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim

Ks. Waldemar Wesołowski

Kościół pw. Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim, należący do parafii w Rui, posiada skarb niezwykły: potrójne relikwie Męki Pańskiej: relikwie drzewa krzyża, korony cierniowej i płaszcza purpurowego.

Nowi ceremoniarze w diecezji legnickiej

Monika Łukaszów

Ceremoniarz, to najwyższy stopień w formacji liturgicznej. Jest on odpowiedzialny za całościowe przygotowanie liturgii. Musi też znać stosowne przepisy

Relikwie w więzieniu

Ks. Piotr Nowosielski

W Wielki Poniedziałek w diecezji legnickiej księża biskupi odwiedzają osadzonych w Zakładzie Karnym w Zarębie k. Lubania.

Niedziela łódzka

Imię Boga ze Szczytowej

Anna Skopińska

Spotykamy się na ławce. Przed schroniskiem. Jest tu kilku mężczyzn. On wzbudza największe zaufanie? Może sympatię. Siedzi pochylony, oparty o balkonik.

Święta z naszej ulicy

Anna Skopińska

– Nie znam Faustyny, ja nie za bardzo wierzę... – mówi Kamil, który pojawia się w jednej z bram na Krośnieńskiej. A czym jest miłosierdzie? – Wiem.

Bibliodrama – Biblia czytana całym sobą

Dominika Szymańska

W bibliodramie i jej nurcie, tzw. procesualnym, chodzi o uaktualnienie, uobecnienie Biblii przez twórcze konfrontowanie tekstów z własnym doświadczeniem.

Niedziela przemyska

Dla ciebie, Polsko

Magdalena Bojarska

Jarosławianie uczcili dwie wielkie tragedie narodu polskiego, uczestnicząc 9 kwietnia w ochodach 79. rocznicy zbrodni katyńskiej i 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Ulmowie wiarę i miłość przypieczętowali krwią

Z Marią Szulikowską, autorką książek o sługach Bożych Rodzinie Ulmów, niezłomnną propagatorką Samarytan z Markowej, rozmawia ks. Zbigniew Suchy

Silni mocą Ducha

Z ks. Marcinem Koperskim, moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 2)

Niedziela rzeszowska

Święto patronalne Caritas

W imieniu Caritas Diecezji Rzeszowskiej Ks. Stanisław Słowik

Chrystus nie tylko nauczał o miłosiernym Bogu, ale wprost Go uobecniał w czynach miłości, zaradzając ludzkim potrzebom, gdziekolwiek przebywał i nauczał.

Trzeba być gotowym na próbę

Ks. Tomasz Nowak

W Niedzielę Palmową młodzież diecezji rzeszowskiej modliła się z bp. Janem Wątrobą i bp. Edwardem Białogłowskim w Rzeszowie, Jaśle i Gorlicach.

Pamiętać o Ravensbrück

Agnieszka Iwaszek

Kwiecień przypomina o historii więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Wiosną 1939 r. zesłano tam pierwsze kobiece transporty. Największy procent więźniarek stanowiły Polki

Niedziela sandomierska

Święto młodych w Sandomierzu

Ks. Adam Stachowicz

Już po raz dwudziesty czwarty Niedziela Palmowa jest świętem młodych na całym świecie.

Via Crucis z Chrystusem

Ks. Adam Stachowicz

Miejska Droga Krzyżowa ulicami Sandomierza odbyła się w wigilię Niedzieli Palmowej.

Maturzyści na Jasnej Górze

Ks. Adam Stachowicz

Tradycyjnie już maturzyści z całej diecezji w dwóch turach zawierzali się Bogu przez Maryję w Jasnogórskim Sanktuarium.

Niedziela sosnowiecka

Modlitewny Zlot Motocyklistów

Agnieszka Raczyńska

Tym razem motocykliści zaproszeni są do franciszkańskiego sanktuarium maryjnego w Rychwałdzie.

Ave Maria pod raz 20.

Piotr Lorenc

To będzie wielkie święto muzyki. Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa, 20. edycja, czeladzkiego, najbardziej rozpoznawalnego w regionie festiwalu poświęconego Matce Bożej – Ave Maria.

Pięknieje kościół św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu

Jarosław Ciszek

Remonty, remonty, remonty… Każdy z nas wie, że choć bywają uciążliwe, są niezbędne, by zapobiec niszczeniu budynku, wreszcie, by było po prostu pięknie.

Niedziela świdnicka

III Dekanalna Droga Krzyżowa na Chełmiec

Krystyna Smerd

Parafianie z wałbrzyskich parafii, członkowie wspólnot modlitewnych działających przy nich, a wśród nich członkowie Domowego Kościoła – to uczestnicy III Dekanalnej Drogi Krzyżowej na Górę Chełmiec

Kolejny sezon motocyklowy rozpoczęty

Krzysztof Zaremba

W sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze odprawiona została uroczysta Msza św. rozpoczynająca tegoroczny sezon motocyklowy

Boże miłosierdzie w refleksji Ojców Kościoła

Ks. Julian Nastałek

Przypomniana światu dzięki św. s. Faustynie Kowalskiej prawda o Bożym miłosierdziu była przedmiotem głębokiej refleksji już w chrześcijańskiej starożytności

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Maryja Królową naszego narodu

Ks. Adam Polanowski

Królowo Polski! Mieczem boleści siedmiokrotnie ranna. Ty wiesz, co krzyż i gwoździe, i rany, i ciernie. Bądź nam Królową teraz i na wieki” – tymi słowami poety romantyzmu Zygmunta Krasińskiego naród polski zwraca się do Maryi.

7. Misterium Męki Pańskiej

Monika Mazanek-Wilczyńska

W sobotę przed Niedzielą Palmową w urzekających ruinach klasztoru augustiańskiego w Policach-Jasienicy już po raz siódmy wystawiono Misterium Męki Pańskiej

Anioł Miłosierdzia w Wilnie

Julia A. Lewandowska

S. Michaela Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, założycielka i dyrektor Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie

Nasza Pani

Przemysław Fenrych

Niedziela toruńska

Święto Młodych

Ewa Jankowska

– Niech to spotkanie będzie okazją, abyśmy potrafili dobrze przeżywać nasze „teraz” – mówił do młodych bp Wiesław Śmigiel podczas Diecezjalnego Spotkania Młodych w Niedzielę Palmową

Płomień

Renata Czerwińska

Jak wyglądała codzienność w obozie koncentracyjnym w Dachau? Jak odbierali osobę ks. Frelichowskiego współwięźniowie? Czy jego ciało po śmierci rzeczywiście zostało wystawione na widok publiczny?

Zwycięstwo Miłości

Helena Reczek

W Grudziądzu obok Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, nadwiślańskiej, nocnej czy Drogi Krzyżowej ulicami miasta w przeżywanie Wielkiego Postu trwale już wpisuje się misterium pasyjne

Niedziela warszawska

Warszawskie drogi świętej

Witold Dudziński

Warszawa była ważna dla Heleny Kowalskiej, bo choć spędziła tu nieco ponad trzy lata, był to kluczowy czas: tu przeszła formację, tu rozpoczęła życie zakonne

Zawierzyli jak Maryja

Łukasz Krzysztofka

Koncerty, gra terenowa, sztuka teatralna, świadectwa, a w centrum Msza św. Tak przebiegał Diecezjalny Dzień Młodzieży, w którym wzięły udział tysiące młodych mieszkańców stołecznych diecezji

Z rakiem nie są sami

Magdalena Kowalewska

W Warszawie powstanie dom dziennej opieki dla osób chorych onkologicznie. Będzie to pierwsze w Polsce takie miejsce, w którym cierpiący na nowotwór będą mogli znaleźć wsparcie

Nie tylko Konstytucja

Andrzej Tarwid

Uchwalenie pierwszej w Europie Konstytucji przyćmiło inne ważne przyjęte przez Sejm Czteroletni ustawy. Jedną z nich było prawo o miastach

Niedziela wrocławska

Odwiedź Mamę w maju

Agnieszka Bugała

To nie jest figura Maryi, która ocalała w pożarze paryskiej katedry sprzed dwóch tygodni. Tę uwidocznioną na zdjęciu strażacy wydobyli w kwietniu 2009 r. po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło włoską Abruzję

Modlitwa za dusze czyśćcowe – uczta miłosierdzia

Agata Pieszko

Cierpienie dusz to nie tylko plastyczny temat dla rysunków literackich, to prawda Kościoła, o której w rozmowie z Agatą Pieszko opowiada o. Wojciech Matuła CMF – proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu

Czyn, słowo i modlitwa trzy sposoby czynienia miłosierdzia

Anna Majowicz

W 1. niedzielę po Wielkanocy obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego. Postanowiliśmy sprawdzić, jak z czynami miłosierdzia radzi sobie Wrocław.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Tarnogrodzkie Misterium Męki Pańskiej

Joanna Ferens

W Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury zostało wystawione Misterium Męki Pańskiej zatytułowane „Męka i śmierć Pana naszego Jezusa Chrystusa”

Głodnych nakarmić

Anna Janczyk

Spichlerz Brata Alberta” jest jednym z miejsc szerzących popularny w ostatnim czasie foodsharing.

Perła ukryta wśród lasów

Ks. Józef Zwolak

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Boboli w Kosobudach, położona pośród roztoczańskich lasów, świętuje w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Święta w diecezji

Ks. Adrian Put

Triduum Paschalne to najważniejsze święto w całym Kościele.

Muzycznie i tanecznie

Katarzyna Krawcewicz

O aktywizacjach na katechezie mówi Julia Skowrońska

Biegiem na Jasną Górę

Kamil Krasowski

Aleksandra, Patryk i ks. Michał to troje biegaczy, którzy pobiegną z Rzepina na Jasną Górę. Bieg do duchowej stolicy Polski zakończy się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Od lęku do przepowiadania

Kościół

Od lęku do przepowiadania

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości

Nie żyje ks. Paweł Mielecki, kapelan małopolskiej policji

Niedziela Małopolska

Nie żyje ks. Paweł Mielecki, kapelan małopolskiej policji

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Niedziela w Warszawie

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

Wiara

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II