Reklama

Z prasy zagranicznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak stan wojenny

Smutna była wielkanocna oktawa na Sri Lance po zamachach terrorystycznych, które miały miejsce w Wielkanoc, a w których wyniku zginęło ponad 250 osób. Atmosfera na lankijskich ulicach przypomina stan zakończonej dekadę temu wojny domowej. Pozamykane sklepy, ludzie bojący się wyściubić nosy ze swoich domów i uzbrojone po zęby patrole wojskowe, bacznie rozglądające się za nowymi zagrożeniami. Bezprecedensowe decyzje podjęły władze religijne. Hierarchowie katoliccy zdecydowali, że w Niedzielę Miłosierdzia Bożego kościoły będą pozamykane, a liderzy muzułmańscy odradzali ludziom przychodzenie na piątkowe modlitwy do meczetów.

* * *

Catholic News Service

Zamach na tajemnicę spowiedzi

Reklama

Kolejne państwo jest już o krok od przyjęcia ustawy, która łamie zasadę tajemnicy spowiedzi. Po Australii, a konkretnie po stołecznym stanie Canberra, parlament Chile pracuje nad legislacją, która będzie nakazywała duchownym zgłaszanie organom ścigania przypadków seksualnych nadużyć, których ofiarami są nieletni. Ustawa przeszła już przez niższą izbę parlamentu, teraz ma się nią zająć senat. Na pierwszym etapie przepadła poprawka, która wyłączała z obowiązku zgłaszania przez duchownych wiedzy, którą posiedli w konfesjonale – większość parlamentarna zdecydowanie ją odrzuciła. Zostanie ona co prawda jeszcze raz wniesiona w senacie, ale zanosi się, że i tam przepadnie. Co na to Kościół? Hierarchowie podkreślają, że z zasady zgadzają się z nową regulacją, ale powinno się szanować tajemnicę konfesjonału. Nie wiadomo, co będzie w sytuacji, gdy nowa ustawa zostanie przegłosowana bez poprawek. W Australii metropolita Canberry zapowiedział, że księża nie będą łamać tajemnicy spowiedzi nawet pod groźbą kary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

* * *

Pew Research Center

Pytanie o religię w życiu publicznym

Czy religia jest ważna dla życia publicznego? Odpowiedź, jak widzą tę kwestię obywatele 27 państw świata, spróbowała znaleźć znana sondażownia Pew Research Center. Najogólniejszy wniosek z jej badań jest taki, że w państwach Zachodu oraz w takich krajach, jak Japonia czy Korea Płd., większość pytanych uważa, iż religia odgrywa w życiu publicznym mniej ważną rolę, niż było to 20 lat temu. A jak powinno być? – pojawia się naturalne pytanie. 40 proc. uczestników sondażu stwierdziło, że chcieliby, aby religia odgrywała większą rolę niż obecnie. 58 proc. Amerykanów i 64 proc. Kanadyjczyków jest zdania, że 2 dekady temu religia odgrywała większą rolę w życiu publicznym niż dziś. W Europie odsetek podobnie myślących jest nieco mniejszy i wynosi blisko 50 proc. Co 5. mieszkaniec naszego kontynentu uważa jednak, że rola i pozycja religii nie zmieniły się w ostatnich 20 latach. W Indonezji, na Filipinach, a nawet w Indiach ludzie mają odmienne zdanie i uważają, że religia ma większe znaczenie niż 20 lat temu. Na Filipinach częściej są skłonni tak uważać ludzie młodsi niż starsi, którym tradycyjnie przypisuje się większą religijność.

* * *

The Arab Weekly

Dialog ma sens

Reklama

To znak czasu i dowód na to, że międzyreligijny dialog z islamem, który jest jednym z priorytetów papieża Franciszka, ma sens. Jeszcze kilka lat temu próżno było wyczekiwać potępienia zamachów terrorystycznych przez islamskich władców, polityków i autorytety religijne. Nawet jeżeli zdarzały się oficjalne reakcje, to brakowało w nich klarowności i jednoznaczności. Teraz jest już trochę lepiej, co zobaczyliśmy po ostatnich atakach fundamentalistów na Sri Lance. Państwa islamskie nadzwyczaj szybko, zdecydowanie i w tym przypadku jednoznacznie potępiły serię zamachów, do których doszło w Wielkanoc, a których celem byli przede wszystkim katolicy. Przypomnijmy, że terroryści samobójcy zdetonowali bomby w 3 kościołach i 3 luksusowych hotelach. Już kilka godzin po zamachach potępiły je władze Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. „Te akty terrorystyczne są niekompatybilne z religią i wartościami ludzkimi” – czytamy w oświadczeniu MSZ Bahrajnu. Kondolencje rodzinom ofiar zamachów przesłały władze Arabii Saudyjskiej. Głos zabrał także rektor kairskiego uniwersytetu Al-Azhar – jeden z największych autorytetów religijnych w świecie islamu. Szejk Ahmed el-Tayeb potępił zamachowców i podkreślił, że ich działania są nie do pogodzenia z żadną religią.

* * *

Christian Headlines

Problem wykorzystywania seksualnego wśród skautów

W latach 1946 – 2016 12254 chłopców należących do skautowskiej organizacji The Boy Scouts of America zostało seksualnie wykorzystanych przez 7819 pracowników i wolontariuszy organizacji. Raport przygotowała prof. Janet Warren z Uniwersytetu Wirginii, która przez 5 lat badała archiwa organizacji.

Amerykańscy skauci mają poważny problem, bo zagrożone jest ich dalsze istnienie. Ma to związek z pozwami ofiar. Tylko w stanie Nowy Jork ujawniono w ostatnim czasie personalia 180 wolontariuszy skautowskich, którym zarzuca się wykorzystywanie nieletnich chłopców, a to prawdopodobnie nie koniec listy. Nowojorskie władze zaapelowały o to, by ofiary zgłaszały się do organów ścigania.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-08 08:12

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Andrzeja Mastalerza: Kościelny ślub po 17 latach. Dlaczego?

Bliżej Życia z wiarą /Archiwum Andrzeja Mastelarza

W codzienności staramy się patrzeć na tę drugą osobę nową miłością – wyznaje Andrzej Mastalerz, który miłość małżeńską w kościele ślubował po wielu latach trwania w związku cywilnym.

Więcej ...

Episkopat USA: gratulacje dla Trumpa, niepokój po referendach ws. aborcji

2024-11-07 18:39
Republikański kandydat na prezydenta Donald J. Trump, wraz z żoną Melanią Trump i ich synem Barronem Trumpem

PAP/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Republikański kandydat na prezydenta Donald J. Trump, wraz z żoną Melanią Trump i ich synem Barronem Trumpem

Mamy szczęście żyć w demokracji, cieszymy się z możliwości pokojowej zmiany rządów – mówi przewodniczący Episkopatów USA, komentując w Radiu Watykańskim rezultaty wyborów prezydenckich. Złożył też gratulacje Donaldowi Trumpowi, zastrzegając, że Kościół nie jest związany z żadną partią polityczną. Bez względu na to, kto zajmuje Biały Dom lub ma większość na Kapitolu, nauczanie Kościoła pozostaje niezmienne – dodał abp Timothy Broglio.

Więcej ...

Puławy. Pamiętają o męczenniku

2024-11-08 09:05

Agnieszka Marek

NSZZ „Solidarność” Ziemi Puławskiej zorganizowała obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Skandaliczna podstawa programowa edukacji zdrowotnej:...

Edukacja

Skandaliczna podstawa programowa edukacji zdrowotnej:...

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Wiara

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Bóg jest miłosierny dla Ciebie!

Wiara

Bóg jest miłosierny dla Ciebie!

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna

Wiara

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Kościół

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny