Reklama

Niedziela 19/2019

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Powołanie = wyzwanie

Ks. Jarosław Grabowski

Bóg nie powołuje uzdolnionych, ale uzdalnia powołanych.

z Watykanu
4

Z Watykanu

Franciszek w Bułgarii i Macedonii Północnej
4-5

Pontifex naprawia mosty

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Ekumenizm, dialog międzyreligijny, kwestia migracji, ubóstwo – te tematy i wyzwania podjął Franciszek podczas swej 29. pielgrzymki zagranicznej, która odbyła się w dniach 5-7 maja br. Papież odwiedził Bułgarię i Macedonię Północną

nasza rozmowa • Franciszek na śladach świętej Matki Teresy
6-9

Moja ciocia święta Matka Teresa

Z Alojzem Gombarem rozmawiał Krzysztof Tadej

Matka Teresa z Kalkuty to jedna z najbardziej znanych świętych w historii świata. W zasadzie powinno się o niej mówić „Matka Teresa ze Skopje”, bo właśnie tam urodziła się w 1910 r. W tym mieście, obecnie stolicy Macedonii Północnej, mieszkała przez 18 lat. Do dzisiaj w Skopje żyje kuzyn Matki Teresy – Alojz Gombar. W ekskluzywnym wywiadzie dla „Niedzieli” opowiada o spotkaniach ze swoją ciocią.

z Jasnej Góry
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

W tym roku na Jasnej Górze uroczystości 3-majowe przebiegały w duchu jubileuszu 40-lecia pierwszej wizyty Jana Pawła II w Częstochowie, która miała miejsce w czerwcu 1979 r. Na murach jasnogórskiego klasztoru na tle biało-czerwonej flagi umieszczono baner ze słowami Papieża Polaka: „Tu bije serce Narodu w sercu Matki” . Słowa te stanowią motto tegorocznego pielgrzymowania do Królowej Polski.

dookoła Polski
11

Dookoła Polski

dookoła świata
12

Dookoła świata

temat numeru: złowieni przez Boga • Tydzień Modlitw o Powołania
14-19

Szczęśliwi wędrowcy

Magda Nowak

Wędrujesz z pasją. Wiesz, gdzie jest cel. Odczuwasz radość przebywania w drodze, choć nie wyklucza ona trudu i ciężkich podejść. Dokonałeś dobrego wyboru.

Z Indonezji do Pana Boga

Zanotował: ks. Mariusz Frukacz

Pochodzą z Indonezji. Jedna z nich chciała zostać dziennikarką, druga od dziecka marzyła, by być siostrą zakonną. Razem realizują swoje powołanie w Zakonie Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy (siostry brygidki). Mieszkają w domu zakonnym w Częstochowie

Boży zapaleniec

Jolanta Marszałek

Z Matką Teresą z Kalkuty organizował misje w Indiach, przez 13 lat zarządzał Zgromadzeniem Salwatorianów, którzy posługują w 42 krajach świata, znał biegle kilka języków, a przy tym był skromnym, niezwykle lubianym człowiekiem. Przyjaźnił się z prezydentem Tanzanii i rodziną Kamila Stocha. Ks. Andrzej Urbański SDS odszedł nagle w marcu 2019 r. podczas pobytu w Tanzanii

współczesne niewolnictwo • Pomoc Kościołowi w Potrzebie
20-22

W rękach porywaczy

Z o. Jeanem de Dieu Bukuru rozmawiał Radosław Malinowski

Z o. Jeanem de Dieu Bukuru rozmawia Radosław Malinowski

13 maja • rocznica objawień fatimskich
22-23

Fatimski zestaw ratunkowy

Wincenty Łaszewski

Międzynarodowe sympozjum zgromadziło w 2016 r. blisko 160 najlepszych znawców objawień fatimskich z całego świata. Stanął przed nimi portugalski świecki teolog i powiedział, że... oni w ogóle nie znają Fatimy! Czy dziwi, że po sali przebiegł szmer oburzenia?

Pierwsza Komunia św.
24-25

Dla początkujących i zaawansowanych

Artur Stelmasiak

Parafie nie mają problemu z przygotowaniem do Pierwszej Komunii św. dzieci z rodzin wierzących i praktykujących, ale niestety, coraz więcej jest również uczniów z rodzin, które prawie w ogóle do kościoła nie chodzą

nasza rozmowa
26-28

Na czym polega prawdziwa edukacja seksualna

Z Christine Vollmer rozmawiał Grzegorz Polak

Christine Vollmer z Wenezueli, czołowa działaczka pro-life, demaskuje „nikczemne plany” Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa, tłumaczy, gdzie dziecko powinno przechodzić edukację seksualną, i wyjaśnia, na czym polega stworzony przez nią program edukacyjny przygotowujący do udanego małżeństwa i życia rodzinnego oraz jak można go zaadaptować do warunków polskich.

wiara i życie
30-31

Konserwować czy ewangelizować?

Bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej

Greckie słowo «Soter» – jak zauważa Benedykt XVI – chrześcijanie przetłumaczyli na «Salvator», a nie na «Conservator»”. Jezus nie przychodzi, żeby konserwować istniejący porządek świata i zabezpieczać go przed zagrożeniami, ale przychodzi, żeby doprowadzić nas do zbawienia.

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Red.

Żył w latach 1591 – 1657. Należał do zakonu jezuitów. Nazywany jest apostołem prawosławnych.

Dotyk miłosierdzia

Red.

Wigry czekają

Fundacja Wigry Pro

Klasztor w Wigrach wraz z diecezją ełcką przeżywają w tym roku jubileusz 20-lecia wizyty w tym miejscu św. Jana Pawła II.

Jedno

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Jezus daje swoim owcom życie wieczne

Pasterz i owce

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Różnica między owcami Jezusa a owcami tego świata jest taka, że jedne słuchają Jezusa, a inne słuchają katechezy tego świata – mediów, mody, propagandy; nie słuchają słów Chrystusa, ale głosów obietnic, kłamstwa, głosu własnego egoizmu, marzeń i często za tym idą.

połączyła nas Polska
34

Jak budowała się wolna Polska

Grzegorz Gadacz

14 maja wojska polskie rozpoczęły, szeroką na 250 km, ofensywę przeciwko siłom ukraińskim pod ogólnym dowództwem gen. Józefa Hallera. Jako pierwsze do natarcia przystąpiły jednostki Frontu Wołyńskiego

felieton
35

Ksiądz o Caravaggiu

Grzegorz Polak

Awanturnik, morderca, skandalista, z drugiej strony malarz o niewyobrażalnej intuicji religijnej, twórca genialnych obrazów o tematyce sakralnej, zachwycających oryginalną symboliką. Gdy oglądamy jego „Zaparcie się Piotra”, to o trzykrotnej zdradzie Księcia Apostołów powiedzą nam trzy palce skierowane na niego – jeden rzymskiego żołnierza i dwa kobiety ze znanej ewangelicznej sceny.

35

Czy dzieciom wolno grać w berka?

Marian Salwik

moim zdaniem
36-37

Nadeszli bluźniercy

Witold Gadowski, dziennikarz

Jedyna droga to stawanie u boku Mistrza i dawanie świadectwa – wbrew czasom, modom, wbrew rozumowi

37

Zapach Matki

Ks. Ireneusz Skubiś

W 2006 r. odwiedził redakcję „Niedzieli” Arturo Dreifinger z Argentyny, Żyd, którego w czasie wojny uratował ówczesny redaktor naczelny „Niedzieli” – ks. dr Antoni Marchewka. Niestety, ks. Marchewka wówczas już nie żył, a ja przeprowadziłem wywiad z tym wyjątkowym gościem.

polityka historyczna
38-39

Od początku…
czyli o stosunkach polsko-izraelskich

Rozmawia Mateusz Wyrwich

Z Janem Krzysztofem Ardanowskim – ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, posłem na Sejm RP, przewodniczącym Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, współautorem książki „Z głębokości wołam do Ciebie”, opisującej los Żydówek prześladowanych przez Niemców na ziemi dobrzyńskiej – rozmawia Mateusz Wyrwich

fakty • opinie
40

Krajobraz po strajku

Czesław Ryszka

Polska szkoła musi być patriotyczna, powinna przekazywać wiedzę oraz wartości moralne i patriotyczne. Polakiem się jest, a nie bywa przy okazji

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Z prasy zagranicznej

pr

bliżej świata • Szkocja
42

Szkocki brexit

Wojciech Dudkiewicz

Czy Szkocja odłączy się od Wielkiej Brytanii? Byłoby to prawdopodobne, gdyby Londyn przeforsował opuszczenie Unii Europejskiej

rok 1968 • rewolucja seksualna
44-45

Hipokryzja elit

Włodzimierz Rędzioch

Kiedy śledzi się polskie i światowe media, można odnieść wrażenie, że nagle – gdy nie ma na tapecie pedofilskich skandali w Kościele – problem pedofilii przestał istnieć.

12 maja • dzień zmęczonych
46-47

Zmęczony jak Polak

Katarzyna Woynarowska

Może brzmi to paradoksalnie – ale z okazji przypadającego w tym tygodniu Światowego Dnia Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych warto zadać sobie pytanie o jakość własnego życia

rodzina • poradnik
48

EKO, BIO, ORGANIC

Joanna Operacz

kultura
50

Gry tajemnic

Witold Dudziński

Iskra z Polski

wd

Zły kapitan

jk

Miasto nudziarzy

wd

Radzymin • pamiątka Bitwy Warszawskiej
51

Wdzięczni Polacy budują Wotum1920 za pontyfikat Jana Pawła II

W Radzyminie, na przedpolach Warszawy, w sierpniu 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, zwana Cudem nad Wisłą, która zdecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

J. R. z ZK

Dobrzy ludzie

Chcą korespondować

muzycznie
53

Dziedzictwo Pana Doktora

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Muzyczne DarY

Niedziela młodych
54-57

Wytuptał sobie świętość

Łukasz Sośniak SJ

Mówi, że za krótko jest w zakonie, żeby pisać o swoim powołaniu. Przed wstąpieniem do jezuitów czerpał z życia pełnymi garściami, wszędzie go było pełno. Podróże, praca w radiu, przyjaźń z niepełnosprawnymi. Dzisiaj pisze więc o kimś, do kogo chciałby być podobny jako zakonnik.

Zerwij z monotonią

Adam Zemler

Już 1 czerwca zobaczymy się na XXIII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000. W tym roku na Polach Lednickich poznamy Boga na nowo przez spowiedź i Eucharystię. Te dwa sakramenty mają nas po raz kolejny utwierdzić w tym, że właśnie przez nie Chrystus mówi „Wiesz, że Cię kocham”

58

Tort biały

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Maj to tradycyjnie czas Pierwszych Komunii św. Na stole podczas przyjęcia pierwszokomunijnego nie może zabraknąć tortu. Wiele mam wykonuje go własnoręcznie. Proponujemy przepis p. Moniki Szymonik.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Z Eucharystią do Łagiewnik

Ks. Piotr Bączek

Nieście ze sobą nie tylko osobiste intencje, ale także naszego Kościoła Bielsko-Żywieckiego, naszej Ojczyzny

U św. Wendelina

Monika Jaworska

O świętości usłyszeli pielgrzymi, którzy wzięli udział w czwartek, 25 kwietnia, w dorocznym odpuście ku czci św. Wendelina w Rudzicy

Opowiedzieli o Ziemi Świętej

Monika Jaworska

O pielgrzymowaniu do Ziemi Świętej opowiedzieli dwaj prelegenci, którzy gościli w kinie Teatr Elektryczny w Skoczowie

Niedziela częstochowska

Jezus daje nam wolność

Magda Nowak

Jedni wiedzą to od razu, tak po prostu. Drudzy potrzebują czasu. Dobrze, gdy wszyscy, wcześniej czy później, odnajdują wolność w Jezusie

Świętość to nie wstyd

Beata Pieczykura

Czy piękna, wykształcona i elegancka kobieta może być świętą? Jak dziś dążyć do świętości? Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć w niezwykle pięknym życiu św. Joanny Beretty Molli

Pobiegli dla innych

Jolanta Kobojek, Ks. Andrzej Partika

Mimo deszczu i niskiej temperatury prawie tysiąc osób stanęło na starcie 6. Biegu Miłosierdzia.

Niedziela podlaska

Srebrny Jubileusz

Monika Kanabrodzka

– Caritas to serce chrześcijaństwa – powiedział 27 marca br. bp Tadeusz Pikus podczas uroczystej gali w Sokołowskim Ośrodku Kultury z okazji 25-lecia działalności Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

Jakie zadania ma pasterz?

Al. Rafał Oleksiuk

Do poszukiwania odpowiedzi na tytułowe pytanie skłania obchodzona 12 maja Niedziela Dobrego Pasterza.

Moje Światowe Dni Młodzieży

Ania Wodyńska z parafii Winna-Poświętna

Światowe Dni Młodzieży to moja inspiracja, radość i głoszenie Ewangelii.

Niedziela kielecka

Maj, komunie, misje

Agnieszka Dziarmaga

Maj to miesiąc Pierwszej Komunii Świętej, czas, gdy kościoły naszej diecezji wypełniają się dziećmi w białych strojach, skupionych, uroczystych, otoczonych równie przejętymi rodzicami. Czekających na tę wyjątkową chwilę

Dobre praktyki bierzmowania

Katarzyna Dobrowolska

Doświadczenie pokazuje, że nie ma jednej „recepty” na dobre przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania.

Naukowo w Szańcu

Agnieszka Dziarmaga

W bogatym w historię Szańcu odbyła się równie bogata w treści wiosenna sesja naukowa Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka

Niedziela małopolska

Dzień świętych Matek

Maria Fortuna-Sudor

>Data, która połączyła mieszkańców Małopolski – 3 maja.

Nie będziecie prosić, to ich nie będzie

Rozmawia Maria Fortuna-Sudor

Pan Jezus w każdym czasie zaprasza, woła. Tylko jest coraz mniej osób, które potrafią usłyszeć ten głos

Daje siłę, pokój i ufność

Małgorzata Czekaj

Przychodzą do Niej ze swoimi sprawami, zwierzają z problemów, dziękują i proszą o pomoc. Do kogo, jak nie do Matki, mają udać się w strapieniu?

Niedziela lubelska

Zaryzykowali życie dla Jezusa

Urszula Buglewicz

Archidiecezja lubelska ma 9 nowych diakonów

Diamentowy jubileusz kapłaństwa

Urszula Buglewicz

Chcemy służyć tak długo, jak długo Bóg pozwoli – powiedział bp Ryszard Karpiński, który wraz z księżmi z rocznika święceń 1959 dziękował za diamentowy jubileusz kapłaństwa.

Po naukę i wychowanie

Ks. Mieczysław Puzewicz

Jaką szkołę wybrać? – takie pytanie zadają sobie rodzice przed rozpoczęciem nauki swoich dzieci. Podobny dylemat powstaje po zakończeniu szkoły podstawowej i zdaniu matury

Niedziela legnicka

Relikwie świętego papieża u św. Tadeusza

Monika Łukaszów

W 5. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II w legnickiej parafii św. Tadeusza uroczyście zainstalowano relikwie świętego Papieża.

Uroczystości ku czci św. Wojciecha

Monika Łukaszów

W bieżącym roku, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, wspominaliśmy św. Wojciecha, jednego z patronów Polski, 30 kwietnia.

Gdyby kościół stanął w płomieniach

Artur D. Grabowski

Przez trzy kwietniowe dni przy kościele św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie roiło się od strażackich wozów bojowych

Niedziela łódzka

Nie jesteście zagrożeniem, a symfonią

Ks. Paweł Kłys

W diecezjalnym ośrodku rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi 17 kandydatów na diakonów stałych z naszej archidiecezji zainaugurowało w minioną sobotę okres aspirantury.

Łódź dla Aleppo

Dominika Szymańska

Jedno miasto tętni życiem, jest remontowane i przebudowywane. To Łódź. Jest też i drugie miasto, w ruinie, do którego powoli wraca życie. To Aleppo

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Anna Skopińska

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny

Niedziela przemyska

W trosce o radosną Polskę

Romana Trojniarz

>Blisko 2 tys. osób przeszło ulicami przemyskiej starówki w IX Marszu dla Życia i Rodziny.

Silni mocą Ducha

Rozmawia ks. Zbigniew Suchy

Z ks. Marcinem Koperskim, moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 3)

Czyje święto?

Ks. Dariusz Cichowlaz

Dzień Pierwszej Komunii Świętej to święto Pana Jezusa i naszych dzieci. Nikt nie ma prawa przywłaszczać sobie tego dnia, by chwalić się swoimi strojami czy swoją zamożnością

Z uśmiechem do nieba

Jan Marczak

Po długiej i ciężkiej chorobie 27 marca zmarł śp. ks. Stanisław Sroka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Kolonii Polskiej, gdzie pracował 18 lat i pozostawił po sobie liczne dzieła Boże duchowe i materialne

Niedziela rzeszowska

Powołania kapłańskie troską wszystkich wierzących

Ks. Paweł Pietrusiak

Od ponad 50 lat różne wspólnoty kościelne, rozsiane po całym świecie, łączą się duchowo każdego roku w IV Niedzielę Wielkanocną, Niedzielę Dobrego Pasterza, aby prosić Boga o dar świętych powołań

Zabytkowy krucyfiks odrestaurowany

Urszula Orzech

Tradycyjnie już w Wielką Środę wieczorem w Szebniach odbyła się Droga Krzyżowa ulicami wioski pod przewodnictwem ks. prał. Wacława Rybki i ks. proboszcza Henryka Magudy.

Jak zostać księdzem – czyli rzecz o seminarium w Rzeszowie

Kl. Maciej Zawiślak

Seminarium Duchowne nie jest zwykłą szkołą figurującą w spisie uczelni wyższych, którą wybierają maturzyści po ukończeniu liceum czy technikum.

Niedziela sandomierska

Pod sztandarem św. Floriana

Ks. Adam Stachowicz

Diecezjalny Dzień Strażaka odbył się w Janowie Lubelskim.

Czuwanie młodych

Ks. Adam Stachowicz

Ogólnopolskie spotkanie młodych, pozostających pod duchową opieką Księży Sercanów, odbyło się w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Paschalne spotkanie katechetyczne

Ks. Adam Stachowicz

Pierwsza Komunia św., przygotowanie do ceremonii i sam jej przebieg, były tematami wiodącymi paschalnego spotkania katechetów.

Niedziela sosnowiecka

Wynagradzając sercu Maryi

Ks. Tomasz Zmarzły

Maj to wyjątkowy miesiąc maryjny. Codziennie odprawiane jest nabożeństwo majowe połączone ze śpiewem Litanii loretańskiej.

Róże dla Maryi

Jarosław Ciszek

To nie polne kwiaty są szczególnie bliskie sercu Matki Bożej. To róże

Dom o szczególnym charakterze

Rozmawia Piotr Lorenc

Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie otaczają opieką aktualnie 108 mieszkańców.

Niedziela świdnicka

Ocalić od zapomnienia

Krystyna Smerd

Zakończył się doroczny IV Diecezjalny Konkurs o Niemieckim Obozie Koncentracyjnym KL Gross-Rosen (1940-45) „Ocalić od zapomnienia”,

Pallotyni od stu lat obecni w Ząbkowicach Śląskich

Krzysztof Zaremba

W tym roku mija 100 lat, od kiedy pallotyni osiedlili się w Ząbkowicach Śląskich, po tym jak biskup wrocławski kard. Adolf Bertram wydał na to zgodę.

Piłkarski turniej ministrantów

Krystyna Smerd

27 kwietnia na boiskach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu rozegrany został XI Turniej Piłki Nożnej Służby Liturgicznej o Tytuł Mistrza Diecezji Świdnickiej

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Miłość większa niż...

Fundacja Małych Stópek

28 kwietnia ulicami Szczecina przeszedł XVII Marsz dla Życia. Jak dotąd jest to największa manifestacja pro-life w Polsce.

Poczuj radość Ewangelii

Ks. Marcin Miczkuła

„Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” – te słowa pochodzą od św. Hieronima, który ukochał tę wyjątkową księgę.

100 minut dla Niepodległej

Ks. Marcin Miczkuła

Projekt polegał ona na przygotowaniu przez dzieci i młodzież 100 minut pieśni oraz wierszy niepodległościowych

Niedziela toruńska

Boży fundament

Renata Czerwińska

– Kult Matki Bożej Królowej Polski to nic innego jak wyraz zaufania Bogu, który jest Panem historii – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św., która 3 maja

Konkurs biblijny

Szymon Szczęsny

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbył się diecezjalny finał XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Toruński misjonarz

Ks. Wacław Dokurno

W Bazylice Watykańskiej 13 maja odbędą się święcenia biskupie ks. prał. Tymona Chmieleckiego, pochodzącego z diecezji toruńskiej. Głównym konsekratorem będzie kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej

Niedziela warszawska

Kapłani tej modlitwy potrzebują

Łukasz Krzysztofka

Księża są odbiciem całego społeczeństwa i dlatego są coraz słabsi. Potrzebują modlitwy świeckich, by mogli prowadzić nas do zbawiania

Polska ma dziejową szansę

Łukasz Krzysztofka

Od Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, w której uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda z małżonką i najwyższe władze państwowe, rozpoczęły się centralne obchody święta narodowego 3 Maja

Małżeństwo to też powołanie

Rozmawia Andrzej Tarwid

Z ks. Stanisławem Szlassą – duszpasterzem singli, psychoterapeutą i członkiem Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich – rozmawia Andrzej Tarwid

Niedziela wrocławska

Srebrne gody parafii na Gądowie Małym

Anna Majowicz

Wspólnota pw. Miłosierdzia Bożego na wrocławskim Gądowie Małym obchodzi w tym roku dwa piękne jubileusze: 25-lecia erygowania parafii oraz 10-lecia poświęcenia kościoła.

Kapłan, który kochał ludzi

Rozmawia Anna Majowicz

Śp. bp Józef Pazdur, wieloletni biskup archidiecezji wrocławskiej, zapisał się w historii Dolnego Śląska jako gorliwy i dobry pasterz. 7 maja minęły 4 lata odkąd odszedł do domu Ojca.

Pielgrzymka ludzi pracy

Anna Majowicz

Kilkaset osób pielgrzymowało 1 maja na Ślężę, by wziąć udział w corocznej Majówce pod hasłem „I co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję!”

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Wezwanie z Fatimy

Ks. Krzysztof Hawro

Rozpoczynający się tydzień przynosi nam wspomnienie fatimskich objawień z 1917 r. W kilku parafiach naszej diecezji będą miały miejsce nabożeństwa fatimskie.

Acies Legionu Maryi

Joanna Ferens, ks. Krzysztof Hawro

Coroczną najważniejszą uroczystość, czyli Acies przeżywali członkowie Legionu Maryi. Uroczystości odbyły się m.in. w Zamościu, Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim

Szkoła i trapiące ją eksperymenty (2)

Ks. Edward Walewander

Niestety reforma szkolnictwa w Polsce przeprowadzona w 1948 r. zapoczątkowała dwa zjawiska, które negatywnie odbijają się nawet na szkole naszych czasów.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Państwo Jezuickie w Otyniu

Ks. Adrian Put

Niedawno odwiedziłem Otyń. Znajdujące się tam sanktuarium Matki Bożej Klenickiej jest nierozerwalnie związane z Zakonem Jezuitów.

Święci zapraszają do Chlebowa

Kamil Krasowski

Św. Rita, patronka od spraw trudnych i beznadziejnych, swoje szczególne miejsce znalazła w parafii pw. św. Józefa w Chlebowie. Od kilku lat przybywają tam pielgrzymi nie tylko z naszego regionu, ale i z całej Polski

Święcenia diakonatu

Katarzyna Krawcewicz

11 maja to dla naszej diecezji ważna data – przyjęcie święceń diakonatu przez trzech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego

Reklama

Najpopularniejsze

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę