Reklama

Niedziela 19/2019

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Powołanie = wyzwanie

Ks. Jarosław Grabowski

Bóg nie powołuje uzdolnionych, ale uzdalnia powołanych.

z Watykanu
4

Z Watykanu

Franciszek w Bułgarii i Macedonii Północnej
4-5

Pontifex naprawia mosty

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Ekumenizm, dialog międzyreligijny, kwestia migracji, ubóstwo – te tematy i wyzwania podjął Franciszek podczas swej 29. pielgrzymki zagranicznej, która odbyła się w dniach 5-7 maja br. Papież odwiedził Bułgarię i Macedonię Północną

nasza rozmowa • Franciszek na śladach świętej Matki Teresy
6-9

Moja ciocia święta Matka Teresa

Z Alojzem Gombarem rozmawiał Krzysztof Tadej

Matka Teresa z Kalkuty to jedna z najbardziej znanych świętych w historii świata. W zasadzie powinno się o niej mówić „Matka Teresa ze Skopje”, bo właśnie tam urodziła się w 1910 r. W tym mieście, obecnie stolicy Macedonii Północnej, mieszkała przez 18 lat. Do dzisiaj w Skopje żyje kuzyn Matki Teresy – Alojz Gombar. W ekskluzywnym wywiadzie dla „Niedzieli” opowiada o spotkaniach ze swoją ciocią.

z Jasnej Góry
10

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

W tym roku na Jasnej Górze uroczystości 3-majowe przebiegały w duchu jubileuszu 40-lecia pierwszej wizyty Jana Pawła II w Częstochowie, która miała miejsce w czerwcu 1979 r. Na murach jasnogórskiego klasztoru na tle biało-czerwonej flagi umieszczono baner ze słowami Papieża Polaka: „Tu bije serce Narodu w sercu Matki” . Słowa te stanowią motto tegorocznego pielgrzymowania do Królowej Polski.

dookoła Polski
11

Dookoła Polski

dookoła świata
12

Dookoła świata

temat numeru: złowieni przez Boga • Tydzień Modlitw o Powołania
14-19

Szczęśliwi wędrowcy

Magda Nowak

Wędrujesz z pasją. Wiesz, gdzie jest cel. Odczuwasz radość przebywania w drodze, choć nie wyklucza ona trudu i ciężkich podejść. Dokonałeś dobrego wyboru.

Z Indonezji do Pana Boga

Zanotował: ks. Mariusz Frukacz

Pochodzą z Indonezji. Jedna z nich chciała zostać dziennikarką, druga od dziecka marzyła, by być siostrą zakonną. Razem realizują swoje powołanie w Zakonie Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy (siostry brygidki). Mieszkają w domu zakonnym w Częstochowie

Boży zapaleniec

Jolanta Marszałek

Z Matką Teresą z Kalkuty organizował misje w Indiach, przez 13 lat zarządzał Zgromadzeniem Salwatorianów, którzy posługują w 42 krajach świata, znał biegle kilka języków, a przy tym był skromnym, niezwykle lubianym człowiekiem. Przyjaźnił się z prezydentem Tanzanii i rodziną Kamila Stocha. Ks. Andrzej Urbański SDS odszedł nagle w marcu 2019 r. podczas pobytu w Tanzanii

współczesne niewolnictwo • Pomoc Kościołowi w Potrzebie
20-22

W rękach porywaczy

Z o. Jeanem de Dieu Bukuru rozmawiał Radosław Malinowski

Z o. Jeanem de Dieu Bukuru rozmawia Radosław Malinowski

13 maja • rocznica objawień fatimskich
22-23

Fatimski zestaw ratunkowy

Wincenty Łaszewski

Międzynarodowe sympozjum zgromadziło w 2016 r. blisko 160 najlepszych znawców objawień fatimskich z całego świata. Stanął przed nimi portugalski świecki teolog i powiedział, że... oni w ogóle nie znają Fatimy! Czy dziwi, że po sali przebiegł szmer oburzenia?

Pierwsza Komunia św.
24-25

Dla początkujących i zaawansowanych

Artur Stelmasiak

Parafie nie mają problemu z przygotowaniem do Pierwszej Komunii św. dzieci z rodzin wierzących i praktykujących, ale niestety, coraz więcej jest również uczniów z rodzin, które prawie w ogóle do kościoła nie chodzą

nasza rozmowa
26-28

Na czym polega prawdziwa edukacja seksualna

Z Christine Vollmer rozmawiał Grzegorz Polak

Christine Vollmer z Wenezueli, czołowa działaczka pro-life, demaskuje „nikczemne plany” Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa, tłumaczy, gdzie dziecko powinno przechodzić edukację seksualną, i wyjaśnia, na czym polega stworzony przez nią program edukacyjny przygotowujący do udanego małżeństwa i życia rodzinnego oraz jak można go zaadaptować do warunków polskich.

wiara i życie
30-31

Konserwować czy ewangelizować?

Bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej

Greckie słowo «Soter» – jak zauważa Benedykt XVI – chrześcijanie przetłumaczyli na «Salvator», a nie na «Conservator»”. Jezus nie przychodzi, żeby konserwować istniejący porządek świata i zabezpieczać go przed zagrożeniami, ale przychodzi, żeby doprowadzić nas do zbawienia.

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Red.

Żył w latach 1591 – 1657. Należał do zakonu jezuitów. Nazywany jest apostołem prawosławnych.

Dotyk miłosierdzia

Red.

Wigry czekają

Fundacja Wigry Pro

Klasztor w Wigrach wraz z diecezją ełcką przeżywają w tym roku jubileusz 20-lecia wizyty w tym miejscu św. Jana Pawła II.

Jedno

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Jezus daje swoim owcom życie wieczne

Pasterz i owce

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Różnica między owcami Jezusa a owcami tego świata jest taka, że jedne słuchają Jezusa, a inne słuchają katechezy tego świata – mediów, mody, propagandy; nie słuchają słów Chrystusa, ale głosów obietnic, kłamstwa, głosu własnego egoizmu, marzeń i często za tym idą.

połączyła nas Polska
34

Jak budowała się wolna Polska

Grzegorz Gadacz

14 maja wojska polskie rozpoczęły, szeroką na 250 km, ofensywę przeciwko siłom ukraińskim pod ogólnym dowództwem gen. Józefa Hallera. Jako pierwsze do natarcia przystąpiły jednostki Frontu Wołyńskiego

felieton
35

Ksiądz o Caravaggiu

Grzegorz Polak

Awanturnik, morderca, skandalista, z drugiej strony malarz o niewyobrażalnej intuicji religijnej, twórca genialnych obrazów o tematyce sakralnej, zachwycających oryginalną symboliką. Gdy oglądamy jego „Zaparcie się Piotra”, to o trzykrotnej zdradzie Księcia Apostołów powiedzą nam trzy palce skierowane na niego – jeden rzymskiego żołnierza i dwa kobiety ze znanej ewangelicznej sceny.

35

Czy dzieciom wolno grać w berka?

Marian Salwik

moim zdaniem
36-37

Nadeszli bluźniercy

Witold Gadowski, dziennikarz

Jedyna droga to stawanie u boku Mistrza i dawanie świadectwa – wbrew czasom, modom, wbrew rozumowi

37

Zapach Matki

Ks. Ireneusz Skubiś

W 2006 r. odwiedził redakcję „Niedzieli” Arturo Dreifinger z Argentyny, Żyd, którego w czasie wojny uratował ówczesny redaktor naczelny „Niedzieli” – ks. dr Antoni Marchewka. Niestety, ks. Marchewka wówczas już nie żył, a ja przeprowadziłem wywiad z tym wyjątkowym gościem.

polityka historyczna
38-39

Od początku…
czyli o stosunkach polsko-izraelskich

Rozmawia Mateusz Wyrwich

Z Janem Krzysztofem Ardanowskim – ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, posłem na Sejm RP, przewodniczącym Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, współautorem książki „Z głębokości wołam do Ciebie”, opisującej los Żydówek prześladowanych przez Niemców na ziemi dobrzyńskiej – rozmawia Mateusz Wyrwich

fakty • opinie
40

Krajobraz po strajku

Czesław Ryszka

Polska szkoła musi być patriotyczna, powinna przekazywać wiedzę oraz wartości moralne i patriotyczne. Polakiem się jest, a nie bywa przy okazji

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
41

Z prasy zagranicznej

pr

bliżej świata • Szkocja
42

Szkocki brexit

Wojciech Dudkiewicz

Czy Szkocja odłączy się od Wielkiej Brytanii? Byłoby to prawdopodobne, gdyby Londyn przeforsował opuszczenie Unii Europejskiej

rok 1968 • rewolucja seksualna
44-45

Hipokryzja elit

Włodzimierz Rędzioch

Kiedy śledzi się polskie i światowe media, można odnieść wrażenie, że nagle – gdy nie ma na tapecie pedofilskich skandali w Kościele – problem pedofilii przestał istnieć.

12 maja • dzień zmęczonych
46-47

Zmęczony jak Polak

Katarzyna Woynarowska

Może brzmi to paradoksalnie – ale z okazji przypadającego w tym tygodniu Światowego Dnia Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych warto zadać sobie pytanie o jakość własnego życia

rodzina • poradnik
48

EKO, BIO, ORGANIC

Joanna Operacz

kultura
50

Gry tajemnic

Witold Dudziński

Iskra z Polski

wd

Zły kapitan

jk

Miasto nudziarzy

wd

Radzymin • pamiątka Bitwy Warszawskiej
51

Wdzięczni Polacy budują Wotum1920 za pontyfikat Jana Pawła II

W Radzyminie, na przedpolach Warszawy, w sierpniu 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej, zwana Cudem nad Wisłą, która zdecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

LISTY DO „NIEDZIELI"
52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

J. R. z ZK

Dobrzy ludzie

Chcą korespondować

muzycznie
53

Dziedzictwo Pana Doktora

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Muzyczne DarY

Niedziela młodych
54-57

Wytuptał sobie świętość

Łukasz Sośniak SJ

Mówi, że za krótko jest w zakonie, żeby pisać o swoim powołaniu. Przed wstąpieniem do jezuitów czerpał z życia pełnymi garściami, wszędzie go było pełno. Podróże, praca w radiu, przyjaźń z niepełnosprawnymi. Dzisiaj pisze więc o kimś, do kogo chciałby być podobny jako zakonnik.

Zerwij z monotonią

Adam Zemler

Już 1 czerwca zobaczymy się na XXIII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000. W tym roku na Polach Lednickich poznamy Boga na nowo przez spowiedź i Eucharystię. Te dwa sakramenty mają nas po raz kolejny utwierdzić w tym, że właśnie przez nie Chrystus mówi „Wiesz, że Cię kocham”

58

Tort biały

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Maj to tradycyjnie czas Pierwszych Komunii św. Na stole podczas przyjęcia pierwszokomunijnego nie może zabraknąć tortu. Wiele mam wykonuje go własnoręcznie. Proponujemy przepis p. Moniki Szymonik.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela przemyska

W trosce o radosną Polskę

Romana Trojniarz

>Blisko 2 tys. osób przeszło ulicami przemyskiej starówki w IX Marszu dla Życia i Rodziny.

Silni mocą Ducha

Rozmawia ks. Zbigniew Suchy

Z ks. Marcinem Koperskim, moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 3)

Czyje święto?

Ks. Dariusz Cichowlaz

Dzień Pierwszej Komunii Świętej to święto Pana Jezusa i naszych dzieci. Nikt nie ma prawa przywłaszczać sobie tego dnia, by chwalić się swoimi strojami czy swoją zamożnością

Z uśmiechem do nieba

Jan Marczak

Po długiej i ciężkiej chorobie 27 marca zmarł śp. ks. Stanisław Sroka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Kolonii Polskiej, gdzie pracował 18 lat i pozostawił po sobie liczne dzieła Boże duchowe i materialne

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...