Reklama

Dom bez książek - to smutny dom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy pojawi się w naszym domu dziecko, staje się ono ośrodkiem zainteresowania całej rodziny. Myślimy o jego różnorodnych potrzebach, o zdrowiu, ku czemu kierować jego zainteresowania, jak kształtować charakter. Czy jednak, w rozważaniach tych, w dostatecznym stopniu dostrzegamy rolę książki w rozwoju dziecka? Czy zdajemy sobie sprawę, że bez częstych z nią kontaktów rozwój człowieka w okresie jego dzieciństwa i młodości jest prawie niemożliwy?
Jednym z ważnych dóbr, które dziecko powinno wynieść z domu rodzinnego, jest nawyk czytania książek, potrzeba sięgania po nie na co dzień. Jakże często słyszy się zdanie: "Nie mam czasu na czytanie". A na oglądanie telewizji? Okazuje się, że na to czas się znajduje.
Kontakt z książką wymaga znacznie większej aktywności intelektualnej. Przy braku nawyku czytania, książka nie jest więc traktowana jako źródło szczególnych doznań estetycznych, ale jako jeszcze jeden element, zwiększający codzienne utrudzenie. Łatwiej zatem przyjąć to, co gotowe, włączając telewizor, aniżeli świadomie wybierać treści, które mają wypełnić nasz wolny czas. Właśnie dlatego książka coraz bardziej przegrywa w konkurencji z telewizją i komputerem.
Dziecko może zacząć obcowanie z książką na długo przed tym, zanim samo nauczy się czytać. W tym celu warto poświęcić trochę czasu i codziennie, na przykład przed snem, coś dziecku przeczytać. Kontakt z lekturą od najmłodszych lat służy wyrobieniu u dziecka nawyku korzystania z niej w przyszłości. Na początek warto dzieciom czytać bajki. Bogate źródło fantastyki, utrwalonej w bajkach, dostarcza wielu przeżyć, rozwija spostrzegawczość i wyobraźnię. Są bajki, w których fantastyka miesza się z rzeczywistością; bohaterowie są szlachetni, mądrzy i dobrzy - stają się dziecku bliscy, ma ono chęć ich naśladować.
Rodzice czasami żalą się, że ich dziecko mało czyta... A któż jest temu winien? Skoro rodzice częściej sadzają dziecko przed telewizorem, niż czytają mu książkę, to w okresie szkolnym może mieć ono problemy z czytaniem. Poza tym często sami rodzice nie biorą książki do ręki. Dziecko uczy się na podstawie obserwacji. Jeżeli nie widzi, jak jego rodzice czytają, nie rozumie, dlaczego wymaga się tego od niego.
Wyrobienia u dzieci nawyku czytania nie można odkładać. Są bowiem książki, które czyta się w określonym wieku, rzadko kiedy sięga się po nie później. Jeśli w porę nie dostarczymy dziecku odpowiednich bodźców, jego rozwój emocjonalny pozbawiony zostanie pewnych wzruszeń i przeżyć. Dlatego też, gdy dziecko już potrafi czytać, trzeba podsuwać mu lekturę (książkę lub czasopismo dziecięce) zgodną z jego zainteresowaniami.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że świat naszej wyobraźni i marzeń ma swój wewnętrzny sens: wzbogaca ludzkie życie, czyni je łatwiejszym, kształtuje kulturę uczuć. Bardzo często ten własny świat dziecka (w tym również jego ulubione książki) może być sygnałem, w jakim kierunku należy rozbudzać jego zainteresowania. Jan Brzechwa napisał: "Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki, malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swych ukochanych książek do wielkiej literatury". Ale żeby tak się stało, rodzice powinni przyzwyczaić dziecko do czytania, szanowania i kochania książek. Pamiętaj więc, mamo, tato: więcej dobrych książek, a mniej bezmyślnego oglądania telewizji...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania