Reklama

Małgorzata Czekaj/Niedziela
Wśród nagrodzonych znaleźli się dr Wanda Półtawska i dr n. med. Rafał Michalik (oboje siedzą)

Źródło największej miłości

2019-06-04 13:08

Małgorzata Czekaj
Niedziela Ogólnopolska 23/2019, str. 50

Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka otrzymali w Krakowie znani obrońcy życia i godności człowieka: dr Wanda Półtawska, dr n. med. Rafał Michalik, prof. Alicja Grześkowiak, Teresa Król oraz ci, o których wiemy mniej, ale którzy na co dzień z całego serca kochają życie: rodzice trojga dzieci, w tym Karola, chłopca z niepełnosprawnością

Nagrody, które od tej pory będą wręczane co roku, przyznano podczas jubileuszowej gali z okazji 20-lecia Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Uroczystość okazała się wspaniałym, radosnym świętowaniem życia.

Stróże życia

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 19 maja Eucharystią w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi Sióstr Felicjanek w Krakowie. Abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył Mszy św., w homilii przypomniał słowa Chrystusa skierowane do uczniów, aby miłowali się wzajemnie tak, jak On ich umiłował. – Dzięki Chrystusowi wiemy, kto jest naszym bratem: jest nim każdy, kto został powołany przez Boga do życia. Jesteśmy stróżami życia naszego brata od chwili jego zaistnienia na świecie, czyli od chwili poczęcia, do momentu śmierci – powiedział abp Jędraszewski.

Zaangażowani

Po Eucharystii w Kinie Kijów. Centrum zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej gali, która rozpoczęła się koncertem Jakubowych Muszelek. Następnie Wojciech Zięba, syn zmarłego przed rokiem dr. inż. Antoniego Zięby i obecny prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, przedstawił najważniejsze aspekty jego działalności. W ramach prowadzonej przez stowarzyszenie edukacji w ciągu 20 lat wydrukowano m.in. 17 mln ulotek, 3 mln broszur i czasopisma „Służba Życiu”, opublikowano niezliczone ilości artykułów w prasie, wydano „Ekologię prokreacji”, zorganizowano 1,7 tys. wystaw, zrealizowano prawie 500 programów telewizyjnych oraz audycji radiowych i rozdano blisko 0,5 mln płyt z filmami pro-life. To tylko część działalności edukacyjnej, której fundamentem jest modlitwa, tzn. pielgrzymki obrońców życia na Jasną Górę i peregrynacja figury Matki Bożej Brzemiennej. Stowarzyszenie udziela także pomocy finansowej i rzeczowej rodzinom i samotnym matkom przez Fundusz Dziecka Chorego i Fundusz Wsparcia Rodziny.

Reklama

Wyróżnieni

Nagrody Przyjaciel Życia wręczono zasłużonym obrońcom godności i życia człowieka. Dr Wanda Półtawska (lekarka, więźniarka obozu w Ravensbrück, współpracowniczka św. Jana Pawła II) ciepło wspominała dr. inż. Antoniego Ziębę, wiele serdecznych słów wyraziła także pod adresem kolejnego nagrodzonego za obronę życia – dr. n. med. Rafała Michalika (pediatry, współtwórcy Fundacji „Pro Humana Vita” oraz Małopolskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich). Nagrody Przyjaciel Życia otrzymali również: dr hab. Alicja Grześkowiak (prawniczka i polityk, współautorka projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego, inicjatorka odrzucenia przez Senat nowelizacji z 1996 r. Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży) oraz Teresa Król (pedagog, metodyk, autorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie; dzięki min. Mirosławowi Handkemu i jej staraniom przedmiot ten został wprowadzony do polskich szkół). – Gdybym miała jeszcze raz decydować, niczego bym nie zmieniła – powiedziała „Niedzieli” Teresa Król. – Mimo ogromu zadań, które przede mną postawiono, trudów i medialnych ataków. Gdy miałam 11 lat, zakochałam się w Krakowie i tu zapragnęłam zamieszkać. To marzenie się spełniło, dzięki temu poznałam Antka (Antoniego Ziębę – przyp. red.) i mogłam zrobić wiele dla innych – wspomina.

Odznaczenie Cichy Bohater otrzymali Anna i Zbigniew Kasprzykowie, rodzice trojga dzieci, w tym niepełnosprawnego Karola. Wzruszony tata, gdy dziękował za otrzymane wyróżnienie, podkreślił, że dla niego i jego małżonki dzieci są źródłem największej miłości.

Tagi:
jubileusz

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem