Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

W służbie godności

Właściwe zarządzanie komunikacją w kryzysie to obecnie jedno z najważniejszych zadań stojących przed przedstawicielami Kościoła – mówili w Krakowie znawcy mediów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 70 naukowców z całej Polski wzięło udział w XIII Konferencji Naukowej Etyki Mediów w Krakowie. Podczas 3 sesji plenarnych i 12 sesji tematycznych debatowano na temat: „Godność osoby w mediach – media godne osoby”. 13. edycję konferencji zorganizowały Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II oraz Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.

W obliczu kryzysu

Najgoręcej dyskutowano w panelu tematycznym poświęconym kryzysowi w Kościele katolickim, wywołanemu czynami pedofilskimi, których dopuścili się niektórzy księża. Zadawano pytania o postawę Kościoła, o postawę hierarchów (jako odpowiedzialnych za Kościół) i ich dalsze postępowanie wobec ofiar, a także sprawców. – Są hierarchowie, którzy wiedzą, jak ważne jest komunikowanie, i proszą o pomoc. Niektórzy postępują zgodnie z procedurami, ale nie umieją o tym w odpowiedni sposób komunikować – zauważył ks. dr Piotr Studnicki z UPJPII i dodał, że są też tacy (choć w zdecydowanej mniejszości), którzy nie komunikują, ponieważ ich zachowanie jest dalekie od procedur obowiązujących w Kościele. – Transparentność nie jest opcją – to jedyna droga. Wszystko powinno być przejrzyste: począwszy od archiwum, po komunikację z ofiarami – przekonywała dr Paulina Guzik (UPJPII).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpowiedzialność osoby

Reklama

Godność osoby mogą zniszczyć nie media czy technologia, ale ludzie, którzy tworzą media – a więc także my, odbiorcy. Za każdym komunikatem medialnym, postem na portalu społecznościowym czy komentarzem stoi konkretna osoba. Nieetyczne praktyki można także spotkać m.in. w reklamach, które wprowadzają w błąd, uderzają w dobry smak i godność człowieka, przekraczają normy kulturowe i społeczne. Pokazała je dr hab. Marzena Barańska (UJ). Dezinformacja czy zaburzenia informacji to jedna z bolączek mediów społecznościowych. Fake newsy (fałszywe informacje podawane jako prawdziwe), rozsiewanie plotek, wprowadzanie dezinformacji politycznej i biznesowej mają miejsce we wszystkich mediach – przestrzegała z kolei dr hab. Monika Kaczmarek-Śliwińska (UW).

W służbie godności

W sesji plenarnej zatytułowanej „Media godne osoby” prelekcję wygłosił m.in. prof. dr hab. Janusz Kawecki z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). – W Polsce mamy przepisy chroniące godność osoby w mediach – powiedział w rozmowie z „Niedzielą”. – Z przekroczeniem prawa i naruszeniem godności mamy do czynienia wtedy, gdy w programach radiowych lub telewizyjnych mają miejsce np. nieuzasadniona przemoc oraz/lub pornografia – wyjaśnił i zachęcił, aby widzowie zgłaszali KRRiT takie programy.

Ks. prof. nadzw. dr hab. Michał Drożdż (UPJPII) podsumował: – W czasie referatów i dyskusji pokazano wiele negatywnych zjawisk uwłaczania godności człowieka przez kłamstwa, naruszanie dóbr osobistych, bezpodstawne oskarżanie, przez słowa i język niegodne człowieka, manipulację i nieuczciwość ocen i komentarzy. Dlatego w trosce o poprawę jakości współczesnej mediosfery trzeba godności człowieka przywrócić należny szacunek we wszelkich działaniach medialnych oraz wyzwolić konieczny i skuteczny mechanizm etycznego sprzeciwu wobec zjawisk instrumentalizacji człowieka i naruszania jego osobowej godności.

Konferencja pokazała, że przyjęcie szacunku dla godności osoby, jako podstawowej zasady etycznej, oraz poszanowanie godności każdego z nas, jako podstawowej zasady życia społecznego, stanowią czytelny wyznacznik jakości dziennikarstwa oraz jakości życia społecznego. Respektowanie i realizowanie tych zasad jest nie tylko postulatem odpowiedzialnej pragmatyki życia społecznego, ale przede wszystkim celem w szerzeniu rzetelnej wiedzy służącej dobru człowieka i społeczności.

Prorektor UPJPII ds. studenckich i dydaktyki ks. dr hab. Robert Tyrała powiedział do uczestników konferencji: – Dla mediów człowiek jest drogą. Zachowanie zaś jego godności w przekazie, który trafia do milionów, i uczynienie mediów godnymi człowieka to wyzwanie chwili. Co więcej, wydaje mi się, że to nasz obowiązek.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-12 09:02

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tomasz Kancelarczyk ze Złotym Krzyżem Zasługi od prezydenta Andrzeja Dudy

2025-07-05 12:44
Ks. Tomasz Kancelarczyk odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi

Przemysław Radzyński, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia

Ks. Tomasz Kancelarczyk odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi

Ks. Tomasz Kancelarczyk - prezes Fundacji Małych Stópek i wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za „za działalność społeczną i zasługi w niesieniu pomocy potrzebującym”.

Więcej ...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Więcej ...

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie

2025-07-05 20:58
27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

PAP/EPA

27 osób zginęło podczas powodzi w Teksasie

Liczba śmiertelnych ofiar powodzi, która w piątek nawiedziła Teksas, wzrosła do 27 - powiadomiły w sobotę lokalne władze. Wśród ofiar jest co najmniej dziewięcioro dzieci. Prezydent USA Donald Trump podkreślił, że w raz z żoną Melanią modli się za wszystkie rodziny dotknięte tragedią.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką