Reklama

Niedziela Sandomierska

Wychowują w duchu patriotyzmu

Nagrodzeni i wyróżnieni wraz z organizatorami i jurorami

Ks. Adam Stachowicz

Nagrodzeni i wyróżnieni wraz z organizatorami i jurorami

Śpiew pieśni religijnych i patriotycznych towarzyszył uczestnikom konkursu, który został zorganizowany 30 maja w szkole w Potoczku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku już po raz dziewiąty była organizatorem Diecezjalnego Konkursu Pieśni Religijno-Patriotycznej. Prawie od początku przedsięwzięciu muzycznemu towarzyszy Gminy Rodzinny Dzień Dziecka.

Organizacja konkursu staje się tradycją dla Diecezjalnej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II i po raz kolejny dla szkół z województwa lubelskiego. Jest to niewątpliwie lekcja wychowania religijno-patriotycznego ukazująca dzieciom i młodzieży piękno naszej Ojczyzny, bogactwo pieśni patriotycznych i ucząca umiłowania Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konkurs

Reklama

Witając przybyłych, dyrektor szkoły Jan Brzozowski mówił: – Znajomość Ojczyzny i jej dziejów jest zarówno obowiązkiem, jak i wartością, którą ciągle, na nowo, winniśmy odkrywać. Odnajdywanie owej wartości jest chlubnym kontynuowaniem tradycji naszych ojców, którzy – będąc wiernymi narodowej spuściźnie – przekazywali solidną wiedzę, kształtowali świadomość narodową i obywatelską oraz szacunek dla dobra wspólnego, a co za tym idzie – wychowywania w poczuciu patriotyzmu i miłości do Boga. Tę tradycję staramy się dziś w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku chronić oraz przekazać dzieciom i młodzieży. Państwo swoją obecnością utwierdzacie nas w tych działaniach. A organizowany dziś Gminny Rodzinny Dzień Dziecka jest wyrazem tego, jak ważną rolę w każdym wymiarze życia społecznego odgrywa rodzina – podkreślał dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku.

Zmagania muzyczne poprzedziła Msza św., której przewodniczył ks. Krzysztof Woźniak, dziekan dekanatu Modliborzyce. Eucharystię koncelebrowali proboszczowie parafii Potok Wielki ks. Artur Dyjak i Potok Stany ks. Dariusz Chowaniec. W homilii ks. Robert Utnki, asystent Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, podkreślał wartość wierności Bogu w codziennym życiu. – Dziedzictwo św. Jana Pawła II zobowiązuje nas do wierności wartościom patriotycznym i narodowym. Nie możemy kochać Ojczyzny bez miłości do Boga. Prośmy więc naszego patrona, aby pomógł nam być wiernymi świadkami Bożej miłości w naszym codziennym życiu – mówił kaznodzieja.

W uroczystości uczestniczył również delegat bp. Krzysztofa Nitkiewicza ks. Adam Kopeć, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej.

Po Mszy św. harcerze złożyli kwiaty przy Dębie Pamięci Stanisława Korczaka zamordowanego w 1940 r. w Twerze.

Nagrodzeni

Reklama

Następnie rozpoczęła się część konkursowa pod hasłem: „Przyszłość Polski zależy od Was i musi od Was zależeć”. Wystąpiło w niej blisko 30 grup wokalnych oraz solistów, co łącznie daje ok. stu wykonawców. Wśród uczestników konkursy znaleźli się uczniowie ze szkół noszących imię św. Jana Pawła II, szkół z terenu Gminy Potok Wielki oraz przedstawiciele placówek edukacyjnych z województwa lubelskiego. Młodzi artyści prezentowali utwory patriotyczne i religijne. Zmagania konkursowe odbywały się pod patronatem biskupa ordynariusza.

W konkursie w najmłodszej kategorii zwyciężyła Oliwia Sermanowicz z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Puchaczowie, następnie ex aequo Ewelina Garbacz z publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej i Anna Szozda z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu oraz trzecie miejsce Wiktoria Nizioł z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Potoku Wielkim i Loretta Popek z Publicznej Szkoły Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli. Wyróżnione zostały: Aneta Luks z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym i Jagoda Zagóra z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku.

W kategorii zespoły ze szkoły podstawowej z klas IV-VI zwyciężył zespół wokalny z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chwałowicach, następnie zespół Melodyjki z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Potoku-Stanach i Zespół Perełki Papieskie z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie. Wyróżniono Scholę Barka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Rytwianach.

W najstarszej kategorii zwyciężyła Amelia Wałaszczyk z Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy i Aleksandra Tracz z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Potoku Wielkim, następnie Zofia Krakowiak z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnobrzegu i Katarzyna Daniel z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku. Ponadto wyróżnienie w tej kategorii zdobył Jakub Turek z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej. A zespołowo najlepszy okazał się zespół wokalny Ósemka z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Puchaczowie, później zespół Sekret ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Kraśniku, zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ulanowie i zespół Akord z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pysznicy.

Równocześnie w kompleksie przyszkolnym odbywał się Rodzinny Dzień Dziecka, gdzie m.in. były konkursy – wiedzy o św. Janie Pawle II i drugi zatytułowny „Moja mała Ojczyzna”.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-12 09:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rozstrzygnięcie konkursu papieskiego

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Rozpoczęła się faza wstępna procesu beatyfikacyjnego kapelanów katyńskich

2025-07-07 17:10
Bp Wiesław Lechowicz

Karol Porwich/Niedziela

Bp Wiesław Lechowicz

Jak informuje Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, Biskup Polowy Wojska Polskiego, bp dr Wiesław Lechowicz wydał dekret powołujący ks. prałata płk. Straży Granicznej dr. Zbigniewa Kępę na postulatora fazy wstępnej sprawy beatyfikacyjnej kapelanów katyńskich. Postępowaniem wstępnym zostało objętych 29 kapelanów armii II RP, to jest 26 księży rzymskokatolickich i 1 ksiądz greckokatolicki - mianowanych duszpasterzy z lat 1919 -1939 oraz 2 kleryków rzymskokatolickich - sanitariuszy września 1939 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700...

Wiadomości

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...