Reklama

Kl. Patryk Szałaj
Neoprezbiterzy z abp. Adamem Szalem i przełożonymi

Z ludzi i dla ludzi

2019-06-17 13:28

Kl. Michał Stachyrak
Edycja przemyska 25/2019, str. 1, 7

W sobotę, 8 czerwca, w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w archikatedrze przemyskiej odbyły się święcenia kapłańskie. W to piękne słoneczne przedpołudnie nasza diecezja stała się bogatsza o ośmiu nowych prezbiterów. Święceń udzielił abp Adam Szal, a w koncelebrze uczestniczyło prawie stu kapłanów na czele z księżmi przełożonym Wyższego Seminarium Duchownego i księżmi proboszczami z parafii rodzinnych neoprezbiterów. Święcenia to zwieńczenie sześcioletniej formacji duchowej, intelektualnej, ludzkiej i pastoralnej. Podjęty trud tego dnia wydał wielki owoc – uczestnictwo w kapłaństwie Chrystusa.

Ksiądz Arcybiskup w homilii zwrócił uwagę na trudy, jakie niesie ze sobą służba duszpasterska w dzisiejszych, niełatwych czasach, w których radość miesza się ze smutkiem, a często pojawiają się różnorodne zagrożenia dla pokoju na świecie i dla ludzkiego życia. W tym zamęcie pojawia się jednak światło nadziei nowego życia, z jakim Bóg w swym nieskończonym miłosierdziu wychodzi w stronę człowieka. Metropolita, używając porównania św. Augustyna, tłumaczył, że aby wiernie kroczyć przez życie, każdy człowiek potrzebuje dwóch nóg: jedna noga to prawda o Wielkim Piątku, o Środzie Popielcowej, o cierpieniu, a druga noga to prawda o Bożym Narodzeniu i Zmartwychwstaniu. Te słowa zawierają w sobie wielką mądrość, ponieważ nie można doświadczyć spełnienia, uciekając od tajemnicy Krzyża, który prowadzi do zbawienia i zmartwychwstania. Właśnie w tym celu udziela się święceń kapłanom, których powołaniem jest służba Bogu i człowiekowi. Są oni wezwani do nieustannego trwania przy bliźnich i wspólnego podejmowania krzyża na ziemi dla przyszłego zbawienia i wiecznej chwały w niebie.

Sam obrzęd święceń rozpoczyna się od przedstawienia kandydatów. Kościół jako wspólnota wiernych prosi o wyświęcenie swoich członków, ponieważ kapłan jest brany spośród ludu i dla ludu ustanawiany (Hbr 5,1). Następnie wybrani składają przyrzeczenia, w których zobowiązują się do głoszenia Ewangelii i sprawowania sakramentów Eucharystii i pokuty. Bardzo przejmującym momentem jest Litania do Wszystkich Świętych i prostracja kandydatów, czyli tzw. leżenie krzyżem. Jest to postawa uniżenia wobec majestatu Boga oraz otwarcia na Ducha Świętego, która wyraża najgłębszy sens duchowości kapłańskiej.

Reklama

Najistotniejszym gestem święceń jest nałożenie rąk i modlitwa święceń. To pierwsze odbywa się w ciszy i jest szczytem sakramentu. Tuż po nim następuje modlitwa święceń, która jest niezwykle uroczystą chwilą, ponieważ w tym czasie kandydaci do święceń stają się już na zawsze i nieodwołalnie kapłanami.

Bogu niech będą dzięki za tych ośmiu nowych kapłanów. Życzymy im, aby zawsze kierowali się wiarą, która pozwoli im do końca wytrwać przy Chrystusie, Najwyższym i Wiecznym Arcykapłanie – nadzieją, którą będą nieśli bliźnim w Słowie Bożym i sakramentach – miłością, którą krok po kroku, gest po geście będą ukazywali Boga na ziemi.

Tagi:
neoprezbiterzy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem