Reklama

Archiwum Towarzystwa Przyjaciół Świnoujścia

Uczta muzyczna w Świnoujściu

2019-06-17 13:28

Maja Piórska
Edycja szczecińsko-kamieńska 25/2019, str. 6-7

XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Świnoujskie
Wieczory Organowe - Wiosna, Lato 2019

Kiedy wiosna zbliża się do końca, a wieczory są coraz cieplejsze, miłośnicy koncertów organowych wyczekują świnoujskiego festiwalu w świątyni pw. Chrystusa Króla, by wsłuchać się w dźwięki zabytkowych organów z 1927 r., innych instrumentów czy śpiewu. Festiwal organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia i Parafię pw. Chrystusa Króla, pod honorowym patronatem Janusza Żmurkiewicza, prezydenta miasta, rozpoczął się 14 czerwca i potrwa do 30 sierpnia, w każdy piątkowy wieczór o godz. 19. Tegoroczny festiwal uświetnią artyści z Danii, Niemiec, Szwecji i Polski. Tradycją świnoujskiego festiwalu jest promocja młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków i tak w koncercie inauguracyjnym 14 czerwca wystąpił: Maciej Wota – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Ukończył też studia licencjackie na tymże Uniwersytecie w klasie organów prof. Jarosława Malanowicza, a obecnie jest studentem roku dyplomowego w klasie organów prof. A. Chorosińskiego. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Australii i USA.

Arti Sentemo – Kameralna Orkiestra Akordeonowa z Radzynia Podlaskiego [na zdjęciu]. Skład orkiestry tworzą uczniowie i wychowankowie klasy akordeonu Zbigniewa Czuryło, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej. Swój dorobek artystyczny prezentowała na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2018 r. wspólnie realizowała koncerty z włoską orkiestrą G.ROSSINI na Lubelszczyźnie. Zagrała też koncert kolęd w Pałacu Prezydenckim. Pomysłodawcą i założycielem Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo oraz jej dyrygentem jest Zbigniew Czuryło – akordeonista, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie akordeonu prof. B. Dowlasza i Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydz. Wychowanie Muzyczne oraz studiów podyplomowych z Zarządzania Placówkami Oświatowymi i Kulturalnymi Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

Organizatorzy festiwalu jeden z koncertów włączyli w miejskie obchody Dni Morza, w tym roku w dniu 21 czerwca wystąpił Lute Duo Plus w składzie: Alisa Birula – organy, lutnia sopranowa, Anna Kowalska – lutnia barokowa, gitara barokowa i Anton Birula – lutnia barokowa, teorba.

Reklama

Lute Duo Plus. Anna i Anton swymi koncertami zwracają uwagę na długo zapomniany repertuar na lutnie barokowe. Zafascynowani utworami powstałymi u schyłku historii lutni, dziś popularyzują tę wspaniałą muzykę, ukazując kontrastujące style różnych kultur baroku prowadzą przez uroczyste kompozycje wspaniałych włoskich lutnistów. Duży projekt poświęcony jest muzyce J. S. Bacha – jego dziełom na lutnię solo i innych. W 2017 r. w ramach festiwalu w Pekinie i Wuhanie (Chiny) Anna i Anton rozpoczęli realizację pierwszego w historii lutni programu „Bach meets Weiss” składającego się z wyłącznie z duetów Silviusa Leopolda Weissa i Jana Sebastiana Bacha. Anna i Anton z powodzeniem występują na międzynarodowych festiwalach muzycznych nie tylko w Chinach, ale przede wszystkim w krajach Europy. Do duetu dołączyła organistka Alisa Birula – uczennica liceum Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie organów prof. Emilii Dziubińskiej. W 2018 r. jako pierwsza w historii wykonała na organach utwory wielkiego mistrza lutni Sylviusa Leopolda Weiss’a. Od 2014 r. uczy się także gry na lutni u Klaudyny Żołnierek – lutnistki.

W ostatnim czerwcowym koncercie wystąpią: Jarosław Ciecierski – organista, klawesynista, kompozytor i aranżer, absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie organów prof. A. Chorosińskiego. Występuje na wielu festiwalach organowych jako solista i kameralista w Polsce i Europie. W swoim dorobku muzycznym ma także wykonania utworów organowych z orkiestrą symfoniczną oraz nagrania radiowe. Nauczyciel dyplomowany w P. Szk. Muz. I i II stopnia w Olsztynie prowadzący klasę organów i improwizacji organowej. Od 1999 r. dyrektor artystyczny Festiwalu Olsztyński Koncerty Organowe, jednego z ważniejszych festiwali w regionie.

Miejski Dziecięcy Chór Logos powstał przy Społecznym Liceum Fundacji LOGOS w Świnoujściu w 1998 r. Skupiał wyłącznie uczennice Liceum LOGOS. Z czasem do chóru dołączyły dziewczęta z różnych szkół w mieście i od 2004 r. jest zespołem miejskim, a opiekę nad chórem przejął Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. Chór Logos pracuje pod kierunkiem założycielki Elżbiety Naklickiej i Krzysztofa Naklickiego. Od 2000 r. Chór Logos co roku zdobywa nagrody na Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach Chórów, m.in. Złoty Kamerton, Puchar Ministra Kultury i Sportu, Puchar Ministra Edukacji Narodowej oraz Grand Prix w 2009 r. Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Koncertował m.in. w ramach Balkan Folk w Kiten – Bułgaria (2011 r.) oraz w Calelli – Hiszpania (2012 r.) W minionym roku także chór otrzymał nagrodę Grand Prix i wiele innych nagród. Dużym wsparciem w pracy z chórem jest współpraca z Krzysztofem Naklickim akordeonistą i kompozytorem.

Dyrygentką chóru jest Elżbieta Naklicka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wydziału Wychowania Muzycznego i Rytmiki w klasie dyrygowania prof. Zbigniewa Bruny. Ukończyła też mistrzowskie studia podyplomowe w zakresie emisji głosu pod kierunkiem prof. Jadwigi Załęskiej-Tritt i chórmistrzostwa pod kierunkiem prof. Andrzeja Banasiewicza w Bydgoszczy. Od 1986 r. mieszka w Świnoujściu. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną tworząc i prowadząc dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne i chóry, które zdobywają nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na festiwalowe koncerty w każdy piątek o godz. 19 – bilety w cenie 20 zł do nabycia przed koncertem przy kościele lub wcześniej w kawiarni „Sonata” (vis a vis kościoła).

Tagi:
festiwal organy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Europejskie spotkanie Taizé odbędzie się w Polsce

Europejskie spotkanie Taizé odbędzie się w Polsce

Pielgrzymka z Kamieńska

Pielgrzymka z Kamieńska

Bajki kontra choroba

Bajki kontra choroba

Gdy katolik ma dość

Gdy katolik ma dość

Przegląd nr 29/2019

Przegląd nr 29/2019

O koncertach życzliwości

O koncertach życzliwości

Odpust w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu

Odpust w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu

Święta szata

Święta szata

Święto Policji w Toruniu

Święto Policji w Toruniu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem