Reklama

Niedziela 32/2018

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Zamknąć szatańską furtkę

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

W tym roku sierpień zakończy się dla wielu z nas 11 listopada, a dla niektórych będzie trwał jeszcze dłużej – nawet do końca życia. To zależy od osobistych zobowiązań i wytrwałości w postanowieniach. Jak bowiem wiemy, sierpień od lat jest w Polsce przeżywany jako miesiąc bez alkoholu.

Wolność – nowoczesność – Chrystus

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Jesteśmy w trakcie przygotowywania Kongresu Ruchu „Europa Christi” 2018. To ważne wydarzenie wpisuje się w 100-lecie odzyskania naszej niepodległości i 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Ma ono zaistnieć w Polsce, w Europie i w świecie. Jesteśmy bowiem ostoją wiary chrześcijańskiej w Europie.

z Watykanu
4

Z Watykanu

dookoła świata
5

Dookoła świata

dookoła Polski
6-7

Dookoła Polski

II Kongres Młodzieży Polonijnej
8-9

Zakochani w Polsce

Łukasz Krzysztofka, Magdalena Kowalewska

Przez ponad tydzień w Warszawie gościło 250 młodych Polaków z 21 krajów świata. Pod hasłem „Wiarą powołani” odbywał się II Kongres Młodzieży Polonijnej. Młodzi dali świadectwo, że mimo iż żyją daleko od Polski – Boga i Ojczyznę mają głęboko w sercu i dumni są z tego, że są Polakami.

TVP Polonia 25 lat
10-13

Telewizja otwarta

Mateusz Wyrwich

Jest anteną wyjątkową. Dociera do Polaków na wszystkich kontynentach. Powstała przed ćwierćwieczem jako pierwszy polski program satelitarny. Emisja próbna odbyła się w październiku 1992 r., a regularne nadawanie rozpoczęło się pod koniec marca 1993 r.

temat numeru: pamiętamy o bohaterach
14-18

Jutro się to wszystko skończy

Z Bożenną Małecką rozmawia Tomasz Winiarski

„(....) po wielu tygodniach bardzo ubogiej diety znaleźliśmy starą skórkę od chleba. Leżała w piasku, w ziemi, brudna. Mimo wszystko biliśmy się z bratem między sobą o to, kto ma ją zjeść” – mówi w rozmowie z „Niedzielą” Bożenna Małecka, warszawianka i naoczny świadek wybuchu Powstania Warszawskiego na Żoliborzu.

Bitwa w przestworzach

Witold Dudziński

Układ sił dawał Niemcom wyraźną przewagę. Mieli więcej nowoczesnych samolotów. Trzeba było to zrekompensować czymś innym. Różnicę robili piloci, w tym Polacy z Dywizjonu 303

rzecz o odrodzeniu Polski
20-21

Funkcjonariusze wyzwolenia

Małgorzata Bartas-Witan

pustelnia
22-23

Szkoła modlitwy, szkoła wiary, szkoła życia

Anna Wyszyńska

Pustelnia w Marszałkach znajduje się niedaleko Grabowa nad Prosną i Ostrzeszowa. Stylowy dworek, w urokliwym o każdej porze roku lasku, od kilkudziesięciu lat jest związany z historią zgromadzenia salezjańskiego.

30. rocznica „Mulieris dignitatem"
24-26

Kobieta niezastąpionym darem dla ludzkości

Ks. Kazimierz Gryżenia SDB

Trzydzieści lat temu – 15 sierpnia 1988 r. papież Jan Paweł II opublikował list apostolski „Mulieris dignitatem” – o godności i powołaniu kobiety. Nawiązując do wydarzeń opisanych w Księdze Rodzaju, przypomniał Boży plan, zgodnie z którym kobieta wraz z mężczyzną „od początku” mają być „jednością dwojga”, z zachowaniem swej odrębności i autonomii, podmiotowości i tożsamości.

27

Czytajmy „Jasną Górę”!

Red.

Radzymin na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II
28-29

Za cud Papieża i cud nad Wisłą

Magdalena Kowalewska

Powstające na polach Bitwy Warszawskiej sanktuarium św. Jana Pawła II będzie wyjątkowym miejscem. I choć z pędzącej autostrady widać już mury nowej świątyni, to do ukończenia budowy jest jeszcze długa droga

15 VIII Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
30

Z ciałem i duszą wzięta do nieba

Ks. Mariusz Frukacz

Wniebowzięcie Maryi jest szczególnym uczestniczeniem w Zmartwychwstaniu Jej Syna i uprzedzeniem zmartwychwstania innych chrześcijan (KKK 966)

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Katolicyzm z jednej chwili

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Chleb żywy, który zstąpił z nieba

Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej świadczy, że nawet prorok tak wierny Bogu jak Eliasz odczuwa zmęczenie i potrzebuje umocnienia. Otrzymuje je na dwa sposoby: przez chleb i wodę, które wzmacniają jego siły fizyczne, oraz słowo Boże, które wyznacza mu nowe posłannictwo i daje moc do jego wykonania.

moim zdaniem
34

Dlaczego Karakoush?

Witold Gadowski

Czy to są Bośniacy, Kosowianie, Serbowie czy też Syryjczycy – zawsze wyglądają podobnie i mówią podobne rzeczy. Po pewnym czasie spoglądają już na dziennikarzy z niechęcią – wiedzą, że to tylko kolejne reportaże, newsy, informacje, na których zarabiają ci obcy im ludzie.

felieton
35

Nie żyje ks. Hieronim

Jan Żaryn

W Rzymie zmarł 30 lipca 2018 r. ks. dr Hieronim Fokciński SJ (ur. w 1937 r.), zakonnik, wielostronnie wykształcony humanista, od 1971 r. do śmierci rektor niezwykłego dzieła – Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie, ponadto przez wiele lat konsultor i relator watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

pożegnanie - Tomasz Stańko
36-37

Odcisnąć ślad na piasku

Piotr Iwicki

Sztuka dzisiaj – czy raczej komercyjne działania w obrębie sztuki, tej pisanej dźwiękiem – to zjawisko przemijające. Muzyczne mody, gwiazdki jednego sezonu (czy raczej komety półsezonu) aspirujące do miana gwiazd, o których już za kilkanaście tygodni nikt nie będzie pamiętać, to przeciwległy biegun do tego, co dał nam Tomasz Stańk

fakty, opinie
38

Czyszczenie nadzwyczajnej kasty

Czesław Ryszka

Jeśli dzisiaj „nadzwyczajna kasta” czegoś się lęka, to, moim zdaniem, kontroli społecznej

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

Z prasy zagranicznej

pr

trzeźwość, abstynencja
40-41

Gen nabity w butelkę

Jola Sowińska-Gogacz

Oni też chcą być dobrzy, toczyć spokojne i zasobne życie. Tymczasem niezrozumienie, brak wsparcia i pochopne oceny zatapiają ich w nałogu coraz głębiej.

felietony
42-43

Jak pamięta Warszawa

Alina Czerniakowska

Nie będzie łatwo

Zdzisław Skotnicki

W „dobrej zmianie” bez zmian

Mirosław Piotrowski

Sezon urlopowy, ale telefon włączony. Dzwoni polski poseł. Jest oburzony wywiadem telewizyjnym pani sekretarz rady Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Pyta, czy podpiszę się pod protestem. Zanim złożę podpis, to przeczytam, posłucham i obejrzę.

cykl wakacyjny - wyruszamy w świat
44-47

Miasto chaosu

Wojciech Dudkiewicz

Europejskie miasto

Witold Dudziński

Rabat, stolica Maroka, to najpewniej najbardziej europejskie miasto w Maghrebie i w całej Afryce. Nie bez powodów.

Jeden kraj – dwa światy

Margita Kotas

Kanion rzeki Uvac znajdujący się na terenie Sandżaku i prawosławne monastyry w Wąwozie Ovčarsko-Kablarskim. Dwa różne światy – muzułmańska enklawa pośród prawosławia i serbska Święta Góra

rodzina - poradnik
48

Alergia na mleko

Joanna Operacz

warsztaty psychologiczno-religijne
49

Świat kobiety a świat mężczyzny

Dr Danuta Ługowska, Mgr Iwona Tabulska

Kobieta i mężczyzna – dwoje, którzy stają się jednym, gdy Bóg w sakramencie małżeństwa połączy ich łaską. Kim są?

Niedziela Młodych
50-53

Pragnienie ciszy

Małgorzata Cichoń

W świadectwach po ubiegłorocznych Karmelitańskich Dniach Młodych (KDM) postulowano: „Chcemy więcej ciszy”. Staraliśmy się wyjść młodzieży naprzeciw i dzielić się z nią tym, co mamy – mówi o. Jakub, karmelita z podkrakowskiej Czernej.

Krew daje moc!

Kościół bez ścian

Kamil Krasowski

„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1) – to hasło tegorocznego 19. Przystanku Jezus, który w dniach 29 lipca – 5 sierpnia odbył się w Kostrzynie nad Odrą. W tym roku w inicjatywie wzięło udział 550 ewangelizatorów, którzy przyjechali z całej Polski, jak również z Austrii, Chorwacji, Malezji, Słowenii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

W kierunku dobra

Ks. Zbigniew Kucharski, Dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA

Stanisław Kostka, tak samo jak każdy inny człowiek, urodził się i żył w rodzinie, współtworząc ją. Przy jego wrażliwości można założyć, że zależało mu na dobrych, pięknych relacjach.

kultura
54

Muzyczny kamuflaż Szostakowicza

Witold Dudziński

Początek podróży

wd

Konflikt z Papieżem

wd

Piękna Helena

jk

różne
57

Muzyczne DarY

Czeka na naszą pomoc

58

Bezowa chmurka

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Lekkie ciasto na wakacyjne dni. Brzoskwinie można zastąpić innymi sezonowymi owocami, np. świeżymi malinami. Przepis nadesłała p. Anna ze Szczytnej (diecezja świdnicka).

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela małopolska

Skrywa wiele tajemnic

Lucyna Ruchała

Pamięta odległe czasy. Wielokrotnie zapisywała się na kartach historii. Parafia św. Wawrzyńca w Nowym Sączu-Biegonicach istnieje już prawie 750 lat. Z proboszczem, ks. Piotrem Lisowskim, rozmawia Lucyna Ruchała.

Ma 100 lat i wciąż się uczy

Małgorzata Cichoń

Choć to już niezwykła okazja, by ją przedstawić na naszych łamach, jest i kolejna – pani Barbara od 7 lat studiuje na Uniwersytecie Trzeciego Wieku (UTW) przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II (UPJPII) w Krakowie, a tuż po wakacjach ma zamiar podjąć studia stacjonarne z teologii.

Bo tak trzeba

Maria Fortuna-Sudor

To jest ewangeliczne podejście, że przyjmuje się do domu człowieka, który jest w drodze – mówi proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, ks. Leszek Babicki.

Niedziela rzeszowska

Pomoc dla szpitali we Lwowie

Ks. Grzegorz Draus

Kolejny raz dobroczyńcy z Polski, pod kierownictwem ks. Łukasza Leśniaka wraz z lwowską parafią św. Jana Pawła II, zebrali i przekazali sprzęt medyczny do Lwowa.

Wędrówka ku szczytom

Ks. Paweł Liszka

W dniach od 8 do 14 lipca w Zakopanem odbył się turnus tzw. Wakacji z Bogiem dla Liturgicznej Służby Ołtarza. Formacja duchowa tego duszpasterstwa jest szczególnie istotna, bo to wśród ministrantów i lektorów rodzi się najwięcej powołań kapłańskich.

Bobrujsk, śladami Dowborczyków

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Tydzień temu pisaliśmy o zaczątkach Wojska Polskiego w armii austro-węgierskiej po stronie mocarstw centralnych. Dziś przeniesiemy się na dawne tereny Rosji i opowiemy o podobnych próbach realizowanych po stronie państw Ententy.

Niedziela wrocławska

Św. Charbel przemienia Kozanów

Agnieszka Bugała

Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej na wrocławskim Kozanowie prowadzi Apostolat św. Charbela. Każdego 28. dnia miesiąca kościół wypełnia się ludźmi, którzy mają do mnicha z Libanu wielkie zaufanie.

W służbie Bogu i Ojczyźnie

Anną Majowicz

Czy można połączyć służbę Bogu ze służbą wojskową? Okazuje się, że tak! W rozmowie z Anną Majowicz udowadnia to ks. por. Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Babciu, Dziadku, bądźcie czujni!

Agata Iwanek

Mimo że sprawa oszustw „na wnuczka” jest nagłaśniana i wśród społeczeństwa wzrasta świadomość zagrożenia, nadal znajdują się osoby, które padają ofiarami tej metody.

Caritas apeluje: potrzeba tornistrów!

Anna Majowicz

Wrocławskia Caritas pomaga dzieciom wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny. Ok. 160 tornistrów wypełnionych artykułami szkolnymi pod koniec wakacji trafi do dzieci i młodzieży z polskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żytomierzu.

Czy chcesz się pięknie starzeć?

Ks. Aleksander Radecki

Skoro już osiągnęliśmy „złotą jesień” swego życia, to warto dołożyć starań, aby ten okres był rzeczywiście owocny, dojrzały, twórczy i piękny. Oto podpowiedzi, które warto rozważyć.

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...