Reklama

Wspólnota "Głos Wołającego na pustyni"

Kontrolowane ku Bogu fruwanie

Niedziela łowicka 16/2003

Mała salka za prezbiterium pełna była starszych i młodszych ludzi, kobiet i mężczyzn. Obok roześmianych licealistów zobaczyłem wcale nie mniej rozradowane starsze panie. Mamy, babcie, dziadkowie, licealiści - wszyscy wymieszani razem - bardziej pasowali mi na dużą rodzinę niż parafialną grupę modlitewną. Zrobiłem w tył zwrot i zobaczyłem Dorotę, która mnie zaprosiła na spotkanie. W jednej chwili zrozumiałem, że jednak dobrze trafiłem, a zajęta sobą, żywo rozprawiająca "rodzinka", to parafialna wspólnota "Głos wołającego na pustyni". Już niedługo miałem się przekonać, że to połączenie młodości i entuzjazmu z rozwagą i rozsądkiem daje wspaniałe rezultaty. Muszę przyznać, że byłem mile zaskoczony.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Głos Wołającego na pustyni" jest wspólnotą działającą w parafii św. Jana Chrzciciela w Kutnie od października 1994 r. Jej założycielem był ks. Witold Okrasa - obecnie profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, a zarazem koordynator Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Łowickiej. Początki grupy były trudne, na spotkania przychodziło zaledwie kilka osób, a modlitwę animował sam ksiądz. Mimo tych kłopotów, przez wszystkie minione lata wspólnota rozwijała się zarówno pod względem duchowym, jak i liczebnym. Dziś tworzy ją około 50 osób w różnym wieku, co stanowi o jej wyjątkowości i osobliwości zarazem. Rzadko się bowiem zdarza, by tego typu grupy skupiały zarówno osoby młodsze, jak i starsze.
To, co gdzie indziej stanowi najczęściej powód do dzielenia ludzi, tu ich wiąże. "Powie ktoś, że to nieprawda, ale to tak jest - mówi proboszcz ks. prałat Jan Dobrodziej. - Ci ludzie nie tylko nie przeszkadzają sobie, ale wspaniale się nawzajem uzupełniają. Nawet jak się sprzeczają, to szacunek dla wieku obowiązuje. Młodsi "podrywają do lotu" starszych, a ci bacznie obserwują, by grupa nie leciała zbyt wysoko, by nie pofrunęła poza granice rozsądku. Oni dobrze stymulują się w działaniu i trudno nie dostrzec, że bierze się to z różnicy wieku. Po prostu uzupełniają się. Entuzjazm młodych i rozsądek starszych sprzyja zarówno nowatorstwu, jak i pielęgnacji tradycji, co wydaje się rzeczą pierwszorzędną, trudną do przecenienia. Grupa jest dynamiczna, ale i zachowawcza - rozsądna - kiedy trzeba. To doskonale widać w działaniu i bardzo się z tego cieszę" - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz.
Trudno nie zgodzić się z tą oceną. Przed chwilą obejrzałem inscenizację Drogi Krzyżowej, która potwierdziła spostrzeżenia Księdza Prałata. Scena obrazująca spotkanie Jezusa z Matką była bardzo sugestywna i przekonywająca między innymi dlatego, że matkę grała kobieta starsza, a nie rówieśniczka dwudziestoletniego Darka, który wcielił się (wspaniale) w postać Jezusa. Mogę śmiało powiedzieć i chyba nie popełnię większego błędu, że różnica wieku nie dzieli a łączy, spaja tę grupę.
Rodziło to się zapewne już za pierwszego animatora wspólnoty ks. Witolda Okrasy i kontynuowane było w działalności następnych opiekunów: ks. Waldemara Marczaka, ks. Krzysztofa Knycha czy ks. Roberta Sumińskiego. Kontynuowali te zachowania następujący po sobie liderzy grupy: Monika Jankowska, Marcin Witkowski, Stanisław Rzeźnicki i pełniąca tę funkcję obecnie Anna Dzierżawska. Dziś oglądamy zatem efekt kilku lat pracy, a nie przypadkowo zaistniałą sytuację, stanowiącą epizod w działalności grupy.
Charyzmatem wspólnoty "Głos Wołającego na pustyni" była i jest niezmiennie ewangelizacja, a także modlitwa o uzdrowienie i modlitwa wstawiennicza. Gdy pasterzem wspólnoty był ks. Witold Okrasa, systematycznie (co miesiąc) odbywały się Msze św. z modlitwą o uzdrowienie. Jej uczestnikami były również osoby z innych kutnowskich grup Odnowy oraz inne, nienależące do wspólnoty. Grupa ma swoją wewnętrzną strukturę, która bardzo pomaga w porządkowaniu jej działania. Można powiedzieć, że funkcjonują w jej łonie specjalistyczne komisje do załatwiania konkretnych spraw. Są więc grupki: muzyczna, rozeznająca, modlitwy wstawienniczej, ewangelizacyjna, formacyjna, liturgiczna czy sprzątająca. Grup tych jest więcej; dają one członkom wspólnoty możliwość realizacji i rozwijania swych zainteresowań. Wychowują "specjalistów", którzy stanowią grono kompetentnych fachowców w zakresie swego działania. Rośnie dzięki temu poziom pracy fachowej i merytorycznej wspólnoty, co pozwala stawiać i realizować jej coraz trudniejsze, bardziej ambitne zadania i cele.
Wspólnotowa rodzina aktywnie włącza się w życie parafii. Każdego roku organizuje czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego, prowadzi Różaniec i Drogę Krzyżową, muzycznie i liturgicznie posługuje podczas niedzielnej Eucharystii o godz. 9.15. Uderza bogactwo podejmowanych przez nią form ewangelizacji. Są to: pantomimy, świadectwa, udziały w "Marszach dla Jezusa" - Łowicz 2000 r. i Kutno 2001 r. i 2002 r., odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej, prowadzonym przez siostry albertynki, festyny i loterie fantowe.
Wspólnota zaangażowana była w powstanie nowych wspólnot w Bednarach i Bobrownikach, rekolekcje dla młodzieży szkolnej, posługę na kongresach diecezjalnych w Łowiczu, organizację weekendu w Boczkach Chełmońskich (2002 r.).
Grupa muzyczna posługiwała na kongresach diecezjalnych w Łowiczu, Płocku i Toruniu, grała na Kongresie Federacji "Wieczernik", przygotowywała koncert kolęd w kościele parafialnym, prowadziła transmitowaną przez Radio Plus Drogę Krzyżową w 1996 r., brała udział w konkursach i przeglądach piosenki religijnej w Gostyninie, Kutnie, Woźniakowie i Żyrardowie.
Członkowie wspólnoty wyjeżdżają na ogólnopolskie czuwania Odnowy w Duchu Świętym do Częstochowy. Każdego roku odnaleźć ich można na spotkaniach rekolekcyjno-wypoczynkowych w Kiczorach pod Babią Górą. Pierwszy taki wyjazd miał miejsce w 1966 r.; spodobał się wszystkim, więc zapisał się w plan działań grupy. Pierwszym opiekunem duchowym na wyjazdach był bardzo wysoko ceniony i mile w parafii wspominany ks. Witold Okrasa. W latach 1999-2001 z grupami wyjeżdżał ks. Krzysztof Knych, a w roku 2002 - ks. Robert Sumiński. Podczas tego ostatniego wyjazdu uczestnicy formacji spotkali się z Papieżem na krakowskich Błoniach. Wcześniej brali udział w czuwaniu wspólnot, 13-14 czerwca 1999 r. w Łowiczu, przed spotkaniem z Ojcem Świętym.
Nie koniec na tym. Wspólnota organizuje rodzinne spotkania wigilijne i wielkanocne, zabawy sylwestrowe, a nawet karnawałowe. Nikt oczywiście nie wpada w zachwyt i samouwielbienie. Jest jeszcze wiele do zrobienia oraz poprawienia i wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Spotkania modlitewne grupy odbywają się w każdy piątek o godz. 19.00 i w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 9.15. "Zajrzyj do nas - zapraszają członkowie wspólnoty - na pewno nie pożałujesz i na pewno się przydasz. Nie trać czasu w domu, przyjdź i poderwij się do wspólnego z nami lotu - weź udział w «kontrolowanym ku Bogu fruwaniu»".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Więcej ...

Leon XIV: miłujmy tak, jak miłuje nas Bóg

2025-07-27 12:21

Vatican News

Dziś liturgia zachęca nas, abyśmy w modlitwie i miłości czuli się miłowani i miłowali, tak jak Bóg nas miłuje - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Więcej ...

Parzno: św. Anna, patronka cierpliwości

2025-07-27 15:00

ks. Łukasz Burchard

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa