Monika Kanabrodzka:– Już niebawem wyruszy XXIX Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę. Jak należy rozumieć przesłanie tegorocznej pielgrzymki?
Ks. Andrzej Falkowski: – W tym roku na Jasną Górę wyruszymy z hasłem „Abyście szli i owoc przynosili”. W Ewangelii według św. Jana czytamy sława, które Jezus kieruje do Apostołów podczas Ostatniej Wieczerzy: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał...” (J.15,16). Są to słowa, które przypominają, że każdy z nas jest wybrany przez Jezusa i posłany, aby wyruszyć w podróż swojego życia. Podróż, która ma na celu zostawienie pięknych śladów i owoców naszego wysiłku. Do podróży zaprasza nas także Matka Boża z Jasnej Góry. Już 1 sierpnia wyruszymy z Drohiczyna i Łochowa, a 2 sierpnia z Sokołowa Podlaskiego i Węgrowa, aby 13 sierpnia stanąć przed Jej Matczynym obliczem.
– Ruch pielgrzymkowy jest głęboko zakorzeniony w polską tradycję. Od lat ludzie podejmują trud drogi, aby Pani Jasnogórskiej zanosić osobiste intencje. Jakie są główne motywacje pątników?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Z diecezji drohiczyńskiej piesza pielgrzymka wyruszy po raz 29. Ja niestety nie mogłem być z pielgrzymką od samego początku, jednak pielgrzymuję już od ponad 20 lat. Przez ten czas miałem okazję modlić się z wieloma pątnikami i w intencji pątników. Byłem także świadkiem wielu cudów. Tak, CUDÓW. Takich małych i bardzo dużych. Byłem świadkiem uzdrowień z chorób i dolegliwości, i tych chwil, gdy Bóg dotykał kogoś w sakramencie pokuty i pozwalał mu doświadczyć cudu Bożej miłości i miłosierdzia. Nie da się jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie o motywacje. Myślę, że każdy z pątników w czasie wysiłku i trudu, chce złożyć przez ręce Maryi całe swoje życie wraz z tym, co radosne oraz tym, co trudne i smutne. Niesiemy więc intencje osobiste, naszych rodzin, wspólnot parafialnych, a często także ludzi, których spotykamy na trasie naszego pielgrzymowania. Wśród intencji są zarówno gorące prośby do Boga, jak i podziękowanie za łaski, których tak wiele otrzymujemy.
– Z pielgrzymami duchowo łączą się osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na pielgrzymkowy szlak. Co charakteryzuje oraz jaką rolę odgrywa grupa srebrna?
– Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska składa się z grup: bielskiej, katedralnej, sokołowskiej, węgrowskiej i łochowskiej. Najliczniejsza jest jednak grupa pielgrzymów duchowych, nazywana grupą srebrną. Co roku duchowe pielgrzymowanie podejmuje ponad 2500 osób. Pielgrzymi łączą się z nami uczestnicząc w Eucharystii w swoich rodzinnych parafiach, w organizowanych spotkaniach i apelach. Pielgrzymów duchowych łączy pragnienie wyruszenia przed tron Jasnogórskiej Pani. Wszystkich, którzy ze względu na stan zdrowia, wykonywaną pracę lub inne przyczyny nie będą mogli pielgrzymować fizycznie, zapraszamy do pielgrzymowania duchowego. Każdego dnia na trasie pielgrzymkowej będzie celebrowana Msza św. w intencjach pielgrzymów duchowych. Podane intencje będą także włączane do codziennego Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia. W tym roku pielgrzymi duchowi będą mogli łączyć się z nami dzięki transmisjom internetowym prowadzonym przez Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej oraz aplikacji „Bonafide”.
– Pielgrzymka wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno od strony duchowej, jak i organizacyjnej. O czym należy pamiętać?
Reklama
– Pielgrzymka to przede wszystkim piękny czas z Panem Bogiem. Wymaga jednak wielkiego samozaparcia i wysiłku. Potrzebny jest wysiłek fizyczny, bo przecież dziennie pokonujemy ok. 30 km oraz wysiłek duchowy, w którym będziemy odkrywać, że każdy z nas ma swoje miejsce w Kościele i jest potrzebny Panu Bogu. Warto więc przed pielgrzymką zadbać o formę fizyczną, przygotować namiot, karimatę, dobre buty. To jednak nie wystarczy. Pielgrzymka tym różni się od obozu wędrownego, że my wyruszając w drogę na Jasną Górę, zabieramy ze sobą intencje, czyli nasze prośby i podziękowania. Dopiero one w połączeniu ze zmęczeniem, bolącymi nogami i wielką radością osiągniętego celu pokazują, czym jest piesze pielgrzymowanie.
– Warto wyruszyć na pątniczy szlak, ponieważ...
– Ponieważ możemy przeżyć piękną przygodę i najwspanialsze wakacje w swoim życiu. I tutaj nie przesadzam. Potwierdzeniem moich słów są pielgrzymi, którzy nie wyobrażają sobie sierpnia bez pielgrzymki, którzy i w tym roku wyruszą do Matki Bożej. Maryja czeka właśnie na Ciebie. Skoro to czytasz, to znaczy, że zaprasza, abyś i Ty wziął udział w XXIX Pieszej Pielgrzymce Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Do zobaczenia na pątniczym szlaku.