Reklama

Wojciech Kaczkowski
W paschalnym misterium wzięło udział 1,2 tys. pielgrzymów. Ich celem była Jasna Góra

Na scenie pielgrzymkowej

2019-07-31 10:15

Ks. Tadeusz Biały
Edycja przemyska 31/2019, str. 1-2

Rekolekcje ewangelizacyjne w formule 39. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę odbywały się w dniach 4-15 lipca. Sceną, na której rozgrywał się „spektakl” ewangelizacyjny, były miasta i wioski, drogi i dróżki województw podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. W paschalnym misterium wzięło udział 1,2 tys. pielgrzymów zrzeszonych w 10 grupach, którzy z kolei znaleźli mocne oparcie w jedenastej grupie duchowych pielgrzymów (800 osób) i w modlącej się na różańcu sztafecie (ponad 2 tys. osób). Duchowi pielgrzymi i sztafeta różańcowa to jakby dwa skrzydła, na których serca pieszych pielgrzymów unosiły się ku Bogu.

W blasku spojrzenia

Swoim miłującym spojrzeniem Trójjedyny Bóg rozświetlał pątnicze szlaki i otwierał serca wędrowców na owoce Ducha Świętego. Blask miłującego spojrzenia Pana Boga odsłaniał również kulisy sceny pielgrzymkowej, dzięki czemu mogliśmy dostrzec rzeszę ludzi dobrej woli służących pielgrzymce na różny sposób. W tym kontekście warto przywołać słowa papieża Franciszka skierowane do wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Chciałbym podziękować Wam, wolontariusze, dobroczyńcy, za wszystko, co zrobiliście. Chciałbym podziękować za godziny spędzone na modlitwie, bo wiem, że te dni zostały wyrzeźbione ogromem waszej pracy i modlitwy”. Dwunastodniowe rekolekcje w drodze, przebiegające w klimacie paschalnej wiary i w poczuciu bezpieczeństwa, upoważniają, aby słowa Ojca Świętego odnieść również do przemyskiej pielgrzymki – nie ulega najmniejszej wątpliwości, że to szlachetne dzieło ewangelizacyjne zostało także wyrzeźbione modlitwą i pracą wielu duchownych i świeckich wolontariuszy, wśród których pierwszymi są dyrektor pielgrzymki ks. Jacek Rawski (dodatkowo ubogacił pielgrzymkę doświadczeniem swojego cierpienia i szpitala), stojący na czele diakonii gospodarczej księża kwatermistrzowie: ks. Robert Łuc i ks. Adam Chrząszcz oraz Czesław Karakuszka, współtwórca pielgrzymki i jej prezes z grupą współpracowników: Franciszkiem Bieleckim, Marcinem Gierulą i Kazimierzem Techmańskim. Do wyżej wymienionych osób trzeba jeszcze zaliczyć szefa służby techniczno-nagłośnieniowej Mirosława Żółkiewicza wraz z synem Łukaszem, którego wprowadzał w świat wiary i pielgrzymkowej logistyki. O wielkości i jakości pracy kulis świadczą również pielgrzymkowe statystyki: posługę porządkowych czuwających nad bezpieczeństwem pątników podczas drogi i odpoczynków podjęło 45 specjalnie przeszkolonych osób; opiekę medyczną sprawowało 30 pielęgniarek i 3 lekarzy; posługę kierowcy samochodów służbowych, bagażowych i karetek pogotowia pełniło 30 osób; w animowanie śpiewu w grupach włączyło się ponad 90 osób; w bezpośrednie przygotowywanie noclegów zaangażowane były przynajmniej trzy osoby z każdej grupy, co w przeliczeniu na dwanaście dni daje liczbę ponad 300 osób; zespół duszpasterski składał się z 50 księży, 4 diakonów, 20 kleryków i 12 sióstr zakonnych. Dzięki wysiłkowi Dyrektora i pracowników Radia Fara pielgrzymi duchowi mogli niemal fizycznie uczestniczyć w kolejnych dniach pielgrzymowania.

Reklama

Trynitarny pokłon

15 lipca o godz. 11.00 na scenie Jasnogórskiego Sanktuarium razem stanęli już wszyscy pielgrzymi, także ci zza kulis i przy otwartej kurtynie oddali cześć Trójjedynemu Bogu i Czarnej Madonnie – Królowej Polski. Trynitarny pokłon wzmocnili słowami, które – od głównego ołtarza bazyliki – zaintonował pierwszy pielgrzym abp Adam Szal: – Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen!

Tagi:
pielgrzymka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem