Reklama

Niedziela Przemyska

Na scenie pielgrzymkowej

Wojciech Kaczkowski

W paschalnym misterium wzięło udział 1,2 tys. pielgrzymów. Ich celem była Jasna Góra

Rekolekcje ewangelizacyjne w formule 39. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę odbywały się w dniach 4-15 lipca. Sceną, na której rozgrywał się „spektakl” ewangelizacyjny, były miasta i wioski, drogi i dróżki województw podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. W paschalnym misterium wzięło udział 1,2 tys. pielgrzymów zrzeszonych w 10 grupach, którzy z kolei znaleźli mocne oparcie w jedenastej grupie duchowych pielgrzymów (800 osób) i w modlącej się na różańcu sztafecie (ponad 2 tys. osób). Duchowi pielgrzymi i sztafeta różańcowa to jakby dwa skrzydła, na których serca pieszych pielgrzymów unosiły się ku Bogu.

W blasku spojrzenia

Swoim miłującym spojrzeniem Trójjedyny Bóg rozświetlał pątnicze szlaki i otwierał serca wędrowców na owoce Ducha Świętego. Blask miłującego spojrzenia Pana Boga odsłaniał również kulisy sceny pielgrzymkowej, dzięki czemu mogliśmy dostrzec rzeszę ludzi dobrej woli służących pielgrzymce na różny sposób. W tym kontekście warto przywołać słowa papieża Franciszka skierowane do wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Chciałbym podziękować Wam, wolontariusze, dobroczyńcy, za wszystko, co zrobiliście. Chciałbym podziękować za godziny spędzone na modlitwie, bo wiem, że te dni zostały wyrzeźbione ogromem waszej pracy i modlitwy”. Dwunastodniowe rekolekcje w drodze, przebiegające w klimacie paschalnej wiary i w poczuciu bezpieczeństwa, upoważniają, aby słowa Ojca Świętego odnieść również do przemyskiej pielgrzymki – nie ulega najmniejszej wątpliwości, że to szlachetne dzieło ewangelizacyjne zostało także wyrzeźbione modlitwą i pracą wielu duchownych i świeckich wolontariuszy, wśród których pierwszymi są dyrektor pielgrzymki ks. Jacek Rawski (dodatkowo ubogacił pielgrzymkę doświadczeniem swojego cierpienia i szpitala), stojący na czele diakonii gospodarczej księża kwatermistrzowie: ks. Robert Łuc i ks. Adam Chrząszcz oraz Czesław Karakuszka, współtwórca pielgrzymki i jej prezes z grupą współpracowników: Franciszkiem Bieleckim, Marcinem Gierulą i Kazimierzem Techmańskim. Do wyżej wymienionych osób trzeba jeszcze zaliczyć szefa służby techniczno-nagłośnieniowej Mirosława Żółkiewicza wraz z synem Łukaszem, którego wprowadzał w świat wiary i pielgrzymkowej logistyki. O wielkości i jakości pracy kulis świadczą również pielgrzymkowe statystyki: posługę porządkowych czuwających nad bezpieczeństwem pątników podczas drogi i odpoczynków podjęło 45 specjalnie przeszkolonych osób; opiekę medyczną sprawowało 30 pielęgniarek i 3 lekarzy; posługę kierowcy samochodów służbowych, bagażowych i karetek pogotowia pełniło 30 osób; w animowanie śpiewu w grupach włączyło się ponad 90 osób; w bezpośrednie przygotowywanie noclegów zaangażowane były przynajmniej trzy osoby z każdej grupy, co w przeliczeniu na dwanaście dni daje liczbę ponad 300 osób; zespół duszpasterski składał się z 50 księży, 4 diakonów, 20 kleryków i 12 sióstr zakonnych. Dzięki wysiłkowi Dyrektora i pracowników Radia Fara pielgrzymi duchowi mogli niemal fizycznie uczestniczyć w kolejnych dniach pielgrzymowania.

Reklama

Trynitarny pokłon

15 lipca o godz. 11.00 na scenie Jasnogórskiego Sanktuarium razem stanęli już wszyscy pielgrzymi, także ci zza kulis i przy otwartej kurtynie oddali cześć Trójjedynemu Bogu i Czarnej Madonnie – Królowej Polski. Trynitarny pokłon wzmocnili słowami, które – od głównego ołtarza bazyliki – zaintonował pierwszy pielgrzym abp Adam Szal: – Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen!

2019-07-31 10:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus: spojrzenie na kryzys Bożymi oczami jest początkiem drogi uzdrowienia

2020-08-08 12:35

- Czego szukamy? Wiary, która czyni cuda? Czy cudów, które mają wzbudzić w nas wiarę? – pytał bp Damian Muskus OFM pątników zdążających na Jasną Gorę w Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej. Jak podkreślał, czasem w pogoni za nadzwyczajnymi znakami „gubimy samego Jezusa, szukamy ich dla nich samych, nie dla Niego”.

Więcej ...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

2020-08-07 16:27

Portal Diecezjii Tarnowskiej

Ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz, były pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełnił m.in. obowiązki ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej. Był cenionym wykładowcą, autorem wielu książek i artykułów oraz promotorem prac naukowych. Miał 56 lat.

Więcej ...

Tour de Pologne - wspaniały triumf Evenepoela, Majka czwarty

2020-08-08 19:00

tourdepologne.pl

Belg Remco Evenepoel z ekipy Deceuninck-Quick Step wygrał po długiej, samotnej ucieczce czwarty etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne i zdobył koszulkę lidera. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął czwarte miejsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...