Była wspólna modlitwa w czasie Mszy św., rodzinny piknik, świadectwa, koncert i poczęstunek. Specjalnym gościem był Jan Mela – społecznik i podróżnik.
Mszy św. przewodniczył kanclerz kurii ks. dr Adam Perz. Zebranych w kościele powitał proboszcz ks. Stanisław Zieliński. Wyraził swoją radość, że właśnie w Bęczkowie odbywa się IV Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe i podkreślił, jak ważne są tego typu inicjatywy. W homilii ks. Perz mówił między innymi o tragicznych skutkach nadużywania alkoholu. Przytaczał statystyki, według których, co roku z powodu nadużywania alkoholu umiera przeszło dziesięć tysięcy Polaków. Zaznaczył że konsekwencje picia dotykają nie tylko pijącego, ale całe jego najbliższe otoczenie, zwłaszcza współmałżonków i dzieci. Apelował do zebranych o modlitwę za ludzi, którzy zmagają się z chorobą alkoholową. Trzeźwiejących zachęcał do wytrwania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po Mszy św. odbył się rodzinny piknik na placu przed kościołem. Życzliwe i gościnne gospodynie z terenu parafii przygotowały dla wszystkich poczęstunek. Stoiska z bigosem i pierogami, a także z kiełbaskami z grilla i wyśmienitym ciastem były oblegane i cieszyły się olbrzymią popularnością, Były konkursy i zabawy, w których brali udział mali i dorośli. Dzieci oblegały dmuchaną zjeżdżalnię, a starsi przez kilka godzin słuchali koncertu zespołu „K2 Kielce”, który śpiewał znane i lubiane przeboje polskie oraz zagraniczne. Zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez policję. Na policyjnym motocyklu zasiadały maluchy, a rodzice robili zdjęcia pociechom.
Wielkim wydarzeniem dla małej społeczności było w tym dniu spotkanie z gościem specjalnym – Jaśkiem Melą, który mówił o pokonywaniu „samego siebie”.
Ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości w czasie wydarzenia mówił o tragicznych skutkach picia alkoholu, oraz o tym, że coraz więcej młodych ludzi upija się. Takie spotkania mają na celu zwrócenie uwagi wszystkim, zarówno społeczeństwu, jak i rządzącym, że alkohol zabija i niszczy relacje międzyludzkie. Tym zagrożeniom musimy przeciwdziałać.
* * *
Ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości
To już IV Diecezjalne Spotkanie Trzeźwościowe, tym razem w Bęczkowie, gdzie zostaliśmy zaproszeni. Chcieliśmy pokazać wszystkim, że trzeźwość ma swoją wartość. Chcemy mówić o tym, co nie zawsze trafia do opinii publicznej. Co roku ok. 11 tysięcy Polaków umiera z powodu picia alkoholu, do tej liczby trzeba dodać osoby wspóluzależnione w rodzinach. Boimy się podejmować takie tematy. Osoby współuzależnione bronią się i nie przyznają się do tego, że ich też dotyczy ten problem. Nadal mamy przyzwolenie na picie alkoholu. Ważna jest rola państwa, które zamiast ograniczać dostępność do alkoholu, niewiele z tym robi. Alkohol w Polsce jest wszędzie, jest tani i sprzedawany w małych butelkach, tak, aby praktycznie każdy za niewielką kwotę mógł go sobie kupić. Mamy olbrzymią łatwość z kupnem alkoholu, któremu towarzyszy jeszcze reklama. Reklama piwa pokazuje, że picie tego alkoholu jest czymś niewinnym, zabawnym, a nawet pomagającym w spędzaniu wolnego czasu. Tymczasem to początek uzależnienia. Jak ustalili naukowcy, dzieciom, które palą papierosy, łatwiej jest sięgnąć po narkotyki. Podobnie jest z alkoholem, dzieci i młodzież do 18 roku życia absolutnie nie powinny mieć kontaktu z alkoholem. Tragiczne jest to, że czasami niektórzy rodzice sami po raz pierwszy podają alkohol dziecku, uważając, to niewinne zachowanie. Przez takie imprezy, jak ta staramy się obudzić sumienia wielu osób.
Spotkanie trwało do późnych godzin popołudniowych. Ks. Stanisław Zieliński podkreślał, że dla jego wspólnoty to piękne wydarzenie wpisuje się także w rocznicę 22 lat powołania parafii.
Parafianie mają nadzieję, że za trzy lata będą mogli przeżywać uroczystość konsekracji kościoła, który był przez nich wymodlony i który budowali własnymi rękami.