Reklama

Niedziela Legnicka

Niepełnosprawni u tronu Łaskawej Pani

Niedziela legnicka 38/2019, str. 1, 4-5

Uroczysta Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczysta Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

W pierwszą sobotę września do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybyło blisko 1,5 tys. osób wraz z opiekunami i przyjaciółmi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się od katechezy wygłoszonej przez ks. Artura Trelę, dotychczasowego duszpasterza osób niepełnosprawnych, którego obowiązki przejął ks. Marcin Uryga. – W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy, odbyła się bowiem po raz 20., a towarzyszyło jej hasło: „Maryja Oblubienica Ducha Świętego” – zaznaczył dyrektor legnickiej Caritas ks. Robert Serafin.

W południe Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a homilię wygłosił biskup pomocniczy Marek Mendyk. Przy ołtarzu stanęli księża z legnickiej Caritas, duszpasterze osób niepełnosprawnych oraz goście. – Od Maryi chcemy się uczyć wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka. Ona usprawnia wszystkie nasze niepełnosprawności – powiedział we wstępie do Mszy św. biskup legnicki, zapraszając wiernych do wspólnej modlitwy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Marek Mendyk podkreślił, że świat nie zakończył jeszcze odkrywania bogactw ukrytych przez Boga w sercu osób niepełnosprawnych. – To w nich Pan Bóg pozwala się widzieć i kochać. Za każdym razem i zawsze na nowo odkrywamy w osobach niepełnosprawnych oblicze Boga; Boga, który wszedł w historię człowieka; który przez wcielenie Jezusa Chrystusa zjednoczył się z każdym człowiekiem – mówił hierarcha.

Reklama

Przywołując zaś słowa św. Jana Pawła II, dodał: – Cierpienie jest obecne w świecie, aby wyzwolić dzieła miłości wobec bliźniego, aby przemienić całą cywilizację ludzką w cywilizację miłości.

W dalszej części homilii biskup mówił o Maryi, która jest Matką świętej nadziei. Odnosząc się do fragmentu Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej, powiedział: – Zawarty w niej program można ująć w trzech punktach. Pierwszy – to zaprosić do siebie Jezusa, Jego Matkę i uczniów. Drugi – to wziąć sobie do serca radę Matki Bożej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. I trzeci – zdobyć się na wysiłek, by uczynić to, czego uczy Jezus. Mamy tak wiele do zrobienia w naszym domu, w naszych wspólnotach, w różnych organizacjach, stowarzyszeniach. Każdy z nas na miarę swoich możliwości służy wspólnemu pożytkowi, bo każdy został przez Boga obdarowany, by służyć innym. Na próżno żyje ten, kto nikomu nie służy! Pomagajmy sobie nawzajem! Poszerzajmy obszary dobra! – mówił bp. Mendyk.

Podczas Mszy św. posługę muzyczną pełniła Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej pod kierownictwem Marka Garcarza. Warto też podkreślić obecność młodych wolontariuszy Caritas, którzy z oddaniem posługiwali osobom niepełnosprawnym przybyłym na pielgrzymkę.

Spotkanie osób niepełnosprawnych jest także okazją do uhonorowania osób i instytucji, które w szczególny sposób wspierają niepełnosprawnych w ich codziennym życiu. Tym razem wręczono 4 tytuły „Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych”.

Tegoroczne spotkanie osób niepełnosprawnych zakończył koncert ewangelizacyjny.

Warto też dodać, że na spotkanie w Krzeszowie w czwartek 5 września wyruszyła z Legnicy piesza pielgrzymka osób niepełnosprawnych. Blisko 50 osób skupionych we wspólnocie św. o. Pio, o różnych stopniach niepełnosprawności, wspomaganych przez wolontariuszy, pokonało dystans prawie 80 km. To już kolejny raz niepełnosprawni pod opieką ks. Tomasza Filipka pokazali, że można pokonywać wiele barier.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-17 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krzeszów: Pielgrzymka duchowieństwa diecezji legnickiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

red/db

- Spotykamy się w szkole duchowości Maryi, aby uczyć się od niej słuchania i działania - powiedział biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, który przybył na zaproszenie biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, aby przewodniczyć spotkaniu.

Więcej ...

Słuchaj, chrześcijaninie!

2025-04-08 15:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 20

Adobe Stock

Słuchanie i mówienie są jednymi z głównych wymiarów Liturgii Słowa Niedzieli Palmowej. Krok za nimi idą posłuszeństwo i świadectwo. Proroctwo Izajasza, zapowiadające misję Syna Bożego, mówi najpierw o „otwarciu Jego ucha”, by wsłuchiwał się w głos Boga Ojca, by później strudzonych krzepić słowem, a także wiernie świadczyć o miłości danej z „Góry”. Miłości prawdziwej, bo ewangelicznej, niecofającej się nawet przed okrutnym cierpieniem.

Więcej ...

Niedziela Palmowa w Jerozolimie: modlitwa o pokój, niepewny los chrześcijan

2025-04-13 18:47
Niedziela Palmowa w Jerozolimie

Adobe Stock

Niedziela Palmowa w Jerozolimie

W Jerozolimie uroczystej eucharystii Niedzieli Palmowej w bazylice Bożego Grobu oraz tradycyjnej procesji palmowej z Betfage na Górze Oliwnej przewodniczył łaciński patriarcha kard. Pierbattista Pizzaballa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...