Franciszkańska parafia św. Karola Boromeusza świętowała jubileusz 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny; licznie wzięli w niej udział ojcowie franciszkanie, a także dziekan ks. Jan Suchecki i o. Mirosław Bijata OSPPE, proboszcz parafii paulińskiej.
Reklama
Proboszcz, o. Marek Augustyn OFMConv. podziękował parafianom za gorliwą, wspólną modlitwę, którą już od czwartku przygotowywano się do niedzielnych uroczystości. – Przez 4 dni uczestniczyliśmy w Mszach św., słuchaliśmy koncertów pieśni maryjnych i wykładów. Zrobiły nam się z tego rekolekcje maryjne – mówił w podsumowaniu. Rzeczywiście, program duchowego przygotowania do jubileuszu był imponujący. Wierni mieli szansę nie tylko przypomnieć sobie historię obrazu (o. Marek Augustyn, w sobotę), ale także wysłuchali konferencji o Matce Kościoła orędowniczce powołań (o. Piotr Cuber, w czwartek) i o poświęceniu się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi (o. Grzegorz Bartosik, w piątek). W czasie przygotowań każdego dnia Eucharystię sprawował inny z wrocławskich biskupów – w piątek o. bp Jacek Kiciński CMF, a w sobotę bp Andrzej Siemieniewski. W czwartek Eucharystii przewodniczył prowincjał o. Marian Gołąb. – Niech to głębokie doświadczenie spotkania z Maryją zaowocuje w waszym życiu nadzieją, umocnieniem i uzdrowieniem – mówił – Niech będzie tym, czym była Maryja w życiu sybiraków, wygnańców w drodze do wolnej ojczyzny. Odkrywajcie Ją w tym sanktuarium, za każdym razem, gdy klękacie przed Jej cudownym wizerunkiem. Po Mszy św. koncertował zespół Mały Asyż.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W piątek o. bp Jacek wskazywał, że to Maryja najlepiej uczy wierności, a wierność jest gwarantem przetrwania małżeństwa. Przypomniał też słowa duchowego testamentu św. Franciszka z Asyżu, który zobowiązał wszystkich braci zakonu do czczenia i kochania Matki Bożej. Na zakończenie wystąpił chór Boromeo. W sobotę po Mszy św. wierni licznie uczestniczyli w koncercie uwielbienia, który młodzież przygotowała wspólnie z Ojcem proboszczem. Wieczór zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski.
Choć cudowny obraz w sanktuarium Opiekunki Małżeństw i Rodzin najprawdopodobniej pochodzi z końca XIX wieku, został namalowany farbami olejnymi na desce w konwencji ikony, twarz Madonny jest lekko uśmiechnięta, a z Jej oczu bije radość. Dlatego otrzymał tytuły: Matka Boża Łagodna, Matka Boża Radosna, Matka Boża Różańcowa, Matka Boża Łaskawa. Dzieciątko w lewej ręce trzyma księgę, a prawą błogosławi, Maryja zaś w prawej dłoni trzyma Koronkę o Siedmiu Radościach. Zanim ikona przybyła do świątyni znajdowała się w bazylice franciszkańskiej w Krakowie, gdzie szczególną czcią otaczali ją narzeczeni, młodzi małżonkowie i dzieci. Dopiero w 1963 r. minoryci krakowscy przekazali ją do Wrocławia.