Reklama

Świat

Dookoła świata

Co z tą Białorusią

Robi się gorąco: już za kilka lat Rosja może znacznie zbliżyć się do Polski. Najpewniej już w 2022 r. Białoruś może przestać być traktowana jako odrębny kraj. Właśnie na ten czas zaplanowano stworzenie państwa konfederacyjnego, w którym zostaną ujednolicone strategiczne sektory państwowe Rosji i Białorusi. A cały proces ma ruszyć w styczniu 2021 r.

Jak dopiero teraz ujawnił rosyjski dziennik „Kommiersant” (w ten sposób Białorusini poznali szczegóły trwającej od kilku miesięcy „integracji” z Rosją) – na początku września premierzy Rosji i Białorusi podpisali dokument, przyjmujący do realizacji wszystkie ustalone – w trakcie pracy specjalnego zespołu – do tej pory kwestie. Ujednolicone mają zostać kodeksy podatkowy i cywilny, wspólne mają być prawo gospodarcze, system przetargów państwowych, nadzór bankowy, do końca przyszłego roku państwa mają wypracować wspólną politykę celną.

Choć oficjalnie ma to być tylko integracja gospodarcza, droga do głębszej integracji politycznej jest wciąż otwarta. Po podporządkowaniu gospodarki wspólne waluta i organy władzy będą tylko kwestią czasu. Ostatecznie dokument ten ma być podpisany w grudniu przez prezydentów Aleksandra Łukaszenkę i Władimira Putina, i będzie to oznaczało początek wchłaniania Białorusi przez Rosję. Niektórzy specjaliści zachodni bagatelizują sprawę, wskazując, że wiele w tym gry zadłużonego u sąsiada Mińska z Moskwą. Tyle że to niebezpieczna gra, także dla Polski.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Rotacyjny Netanjahu

Wybory parlamentarne w Izraelu znów nie wyjaśniły sytuacji na scenie politycznej w tym kraju. Liderzy dwóch największych ugrupowań: prawicy – Beniamin Netanjahu i centrolewicy – Benny Gantz wprawdzie wzywają do utworzenia rządu jedności, ale obydwaj chcą rządzić i nie wyobrażają sobie oddania inicjatywy rywalowi. Mosze Ja’alon, jeden z liderów Niebiesko-Białych Gantza, oświadczył, że jego blok nie przystąpi do koalicji jedności, na której czele stanąłby Netanjahu, szef prawicowego Likudu. Sam Gantz oświadczył, że chce zostać premierem w rządzie jedności. Wskazał, że odrzuca kandydaturę Netanjahu ze względu na ciążące na nim zarzuty korupcyjne. Wcześniej Netanjahu apelował do Gantza o utworzenie wspólnej koalicji, nie precyzując, kto miałby stać na czele rządu, a potem sugerował koalicję z rotacyjnym premierem.

Reklama

wd

* * *

Korea się starzeje

Rząd Korei Południowej przygotował plan działań, które mają zaradzić problemom związanym z niską liczbą urodzeń i ze starzeniem się społeczeństwa. Zdaniem ekspertów, w ciągu najbliższych 50 lat liczba mieszkańców kraju spadnie z ok. 51 mln do 39 mln. Współczynnik dzietności, czyli średnia liczba dzieci urodzonych przez każdą kobietę, spadł do rekordowo niskiej wartości – 0,98. Problem ma pogłębiać spowolnienie gospodarcze. Koreańczycy boją się posiadania dzieci z powodu problemów ze znalezieniem dobrej pracy – napisała koreańska agencja Yonhap. Rząd rozważa wprowadzenie systemu zmuszającego firmy do zatrudniania osób, które przekroczyły wiek emerytalny. Ten został podniesiony dwa lata temu z 58 do 60 lat. W budżecie zaplanowano już spore środki na zachęty dla firm, które zatrudnią osoby w wieku powyżej 60 lat.

wd

* * *

Nie dla Wiatrowycza

Zwolnienie ze stanowiska prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyra Wiatrowycza to krok w dobrą stronę. Uważany za jednego z architektów ukraińskiej polityki historycznej, a w Polsce za apologetę działalności OUN-UPA, był często krytykowany u nas m.in. za kłamliwą tezę, że konflikt polsko-ukraiński podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, w tym ludobójstwo na Wołyniu, był konfliktem zbrojnym między polskimi i ukraińskimi formacjami podziemnymi.

jk

* * *

Tylko po ślubie

Nowy kodeks karny Indonezji ma bardziej współgrać z charakterem państwa, w którym ponad 87 proc. stanowią muzułmanie. Karane mają być m.in. niepożądane zachowania w relacjach damsko-męskich. Pary żyjące w luźnych związkach mogą być ukarane sporą grzywną lub półrocznym więzieniem. Za zdradę małżeńską będzie grozić do roku więzienia, a za poddanie się aborcji bez wskazań medycznych – 4 lata więzienia. Nowe przepisy zagrożą milionom mieszkańców kraju – z badań wynika, że 40 proc. dorosłych Indonezyjczyków utrzymuje relacje seksualne poza małżeństwem.

jk

* * *

Zatrzymali szamana

Zatrzymanie na granicy Buriacji samozwańczego szamana Ałeksandra Gabyszewa, który głosił, że idzie na Kreml, żeby przepędzić prezydenta Władimira Putina, pokazuje, że potraktowano go poważnie. MSW podało, iż był poszukiwany w związku z przestępstwem – jakim, tego nie podano. Gabyszew w stolicy Rosji zamierzał dokonać obrzędu wygnania prezydenta Putina, którego uważa za reprezentanta „ciemnych sił”.

jk

2019-09-25 09:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Więcej ...

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Zmarł Leonard Pietraszak

Wiadomości

Zmarł Leonard Pietraszak

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...