Reklama

Kościół

Beatyfikacja męczenniczek, Lednica, proces synodalny - bogaty rok wydarzeń w Kościele w Polsce

Karol Porwich/Niedziela

Beatyfikacja urszulanek zamordowanych przez czerwonoarmistów, spotkanie młodych nad Lednicą, ważne jubileusze misyjne, ogólnopolskie dziękczynienia za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej - to niektóre spośród wielu wydarzeń w Kościele w Polsce bieżącym roku. Ponadto polscy katolicy będą angażować się w wydarzenia ogólnoświatowe, jak proces synodalny poświęcony synodalności Kościoła oraz Światowe Spotkanie Rodzin w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

17 stycznia już po raz 25. obchodzony będzie Dzień Judaizmu Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody, których hasłem są słowa “Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 55,8), odbędą się tym razem w Poznaniu. W programie znalazły się m.in.: modlitwa chrześcijan i Żydów przy symbolicznym grobie rabina Akivy Egera, wspólne nabożeństwo biblijne oraz podsumowanie 25-letniej historii Dnia Judaizmu. Ponadto nastąpi wręczenie Nagrody “Menora Dialogu”, którą przyznaje Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum “Za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. Tegorocznym laureatem jest prof. Jan Grosfeld.

Reklama

W dniach 18-25 stycznia obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Podziel się cytatem

W tym roku wydarzeniu towarzyszą słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt, 2,2). Choć w wymiarze ograniczonym z powodu pandemii, także w tym roku wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów. W Polsce centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie w niedzielę 23 stycznia. Tegoroczne materiały na Tydzień Modlitw przygotowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu.

23 stycznia Kościół w Polsce włączy się w obchody Niedzieli Słowa Bożego, którą Franciszek ogłosił w 2019, w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, który przetłumaczył Pismo święte z greki na łacinę. Zgodnie z wolą papieża, inicjatywa obchodzona w III niedzielę okresu zwykłego ma służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

26 stycznia, pod hasłem “Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei”, obchodzony będzie XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas obchodów centralnych przedstawiciele obydwu religii czytać będą fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania. Organizatorem wydarzenia jest Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

W 2022 r. przypadają ważne rocznice związane z działalnością misyjną Kościoła, w związku z czym także w Polsce zaplanowano szereg wydarzeń. Pierwszym z nich będzie sympozjum „400 lat Kongregacji Ewangelizacji Narodów” i spotkanie Stowarzyszenia Misjologów Polskich połączone z Radą Krajową Papieskich Dzieł Misyjnych. Odbędzie się ono w dniach 6-9 lutego w Borzęcinie pod Warszawą. Z kolei w dniach 3-4 czerwca odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę połączona z II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym. Będzie to czas świętowania 200-lecia powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Misyjny charakter będzie miało też tegoroczne Spotkanie Młodych nad Lednicą, podczas którego zaplanowano m.in. spotkania z misjonarzami i posłanie wolontariuszy misyjnych. 17 września na kampusie UKSW (Dewajtis) zorganizowany zostanie Misyjny Synod Dzieci. Będzie to czas świętowania uznania za papieskie Dzieła Misyjnego Dzieci. Ponadto 22 maja w Lyonie we Francji odbędzie się beatyfikacja służebnicy Bożej Pauliny Jaricot, założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Od 27 lutego do 5 marca obchodzony będzie 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W ub. roku Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych alarmował, że “choroba alkoholizmu powoli, ale systematycznie wyniszcza nasz narodowy organizm”. W 2020 r. Polacy wydali na alkohol prawie 40 mld zł.

4 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, obchodzony będzie Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Ustanowienie takiego dnia przez polski episkopat (jesienią 2016 r.) nastąpiło w odpowiedzi na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

13 marca przypada Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Tego dnia odbędzie się Ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na pomoc polskim misjonarkom i misjonarzom (Dzieło Pomocy Ad Gentes).

Podziel się cytatem

14 kwietnia po raz czwarty obchodzone będzie Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm RP. Ma ono skłaniać Polaków do manifestowania patriotyzmu i podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego. Przypomina też, że chrzest był elementem, od którego zaczęła się historia Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo.

Podziel się:

Oceń:

2022-01-10 18:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Prymasa Stefana Wyszyńskiego - kalendarium

Archiwum Instytutu Prymasowskiego

28 maja przypada 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Polski zmarł w Warszawie o godz. 4.40 nad ranem, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego. A oto krótki opis ostatniej drogi Prymasa Tysiąclecia w oparciu o wspomnienia jego kapelana ks. Bronisława Piaseckiego - od momentu gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia Kardynała, co nastąpiło dwa miesiące wcześniej.

Więcej ...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

2025-07-05 19:11

Vatican Media

Dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prał. Pavol Talapka został skierowany do pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a do stolicy Polski przybędzie pracujący dotychczas jako radca nuncjatury w Kijowie pochodzący z Indii ks. prał. Joseph Maramreddy - dowiaduje się KAI.

Więcej ...

Ks. Tomasz Kancelarczyk ze Złotym Krzyżem Zasługi od prezydenta Andrzeja Dudy

2025-07-06 21:37
Ks. Tomasz Kancelarczyk

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Ks. Tomasz Kancelarczyk – prezes Fundacji Małych Stópek i wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za „za działalność społeczną i zasługi w niesieniu pomocy potrzebującym”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa