Reklama

Polska

Dookoła Polski

Aktorzy poświrowali

Czegoś tak obrzydliwego dawno nie widziałem – tak akcję „Nie świruj, idź na wybory” skomentował, trafiając w sedno, były wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Znani aktorzy związani z opozycją wzięli udział w bulwersującej akcji, która miała zachęcić ludzi do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych, tymczasem najpewniej zadziała ona odpychająco. Aktorzy parodiują osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, a następnie wypowiadają hasło: „Nie świruj. Idź na wybory”. Skandaliczną akcję zainicjował fotograf Tomasz Sikora, a wziąć w niej udział zdecydowali się m.in.: Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak, Anna Nehrebecka, Andrzej Chyra czy Olgierd Łukaszewicz, za co spotkała ich zasłużona krytyka.

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne zaapelowało o poszanowanie godności osób z zaburzeniami psychicznymi. „Mierzą się z nimi nierzadko nasi znajomi, mierzymy się także my i nasi bliscy. Wszyscy oczekujemy lub będziemy oczekiwać w takiej sytuacji zrozumienia, życzliwości i wsparcia, nie szyderstwa” – napisano. Nawet związany z opozycją rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwrócił uwagę, że takie działania i stereotypy dotykające niepełnosprawnych psychicznie skutkują spychaniem ich na margines życia społecznego.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Najpierw na Polskę

Ta symulacja mrozi krew w żyłach. W pierwszych godzinach konfliktu atomowego między USA a Rosją zginęłyby 34 mln osób – tak wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Princeton University. Symulacja jest efektem prac zrealizowanych przez amerykańską uczelnię w ramach programu nt. globalnego bezpieczeństwa (SGS). Symulacja zakłada, że do użycia broni atomowej doszłoby w efekcie eskalacji konfliktu konwencjonalnego między Rosją a NATO. Pierwsza rakieta z głowicą atomową – jako strzał ostrzegawczy – miałaby być wystrzelona z obwodu kaliningradzkiego i spaść na Polskę. NATO odpowiedziałoby zrzuceniem bomby atomowej na cel w Rosji. W efekcie wybuchłaby wojna nuklearna – Rosja miałaby użyć 300 głowic jądrowych do zniszczenia baz NATO i nacierających jednostek. NATO odpowiedziałoby zrzuceniem na Rosję 180 głowic atomowych. Kolejna faza wojny to setki uderzeń z użyciem broni atomowej.

Reklama

wd

* * *

Nie, bo nie

Przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Rosji jest bezprawne i nie ma racjonalnego uzasadnienia – stwierdził szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, gdy przedstawił stanowisko Polski zawarte w raporcie o wykonywaniu rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Dokładnie rok temu zgromadzenie to przyjęło rezolucję dotyczącą katastrofy samolotu ­Tu-154M, która zobowiązywała Rosję do zwrotu wraku. Polska jest gotowa na mediacje z Rosją w tej sprawie, bezpośrednio lub z udziałem strony trzeciej. Polska ma możliwość zaskarżenia Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, ale – jak zaznacza min. Czaputowicz – stara się wykazać otwartość i osiągnąć porozumienie ze stroną rosyjską za pomocą organizacji wielostronnych, np. Rady Europy. Jak widać, na razie bezskutecznie.

wd

* * *

Uczcili rotmistrza

25 maja – data egzekucji rtm. Witolda Pileckiego – będzie Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem – zdecydował w rezolucji Parlament Europejski, który apelował, aby państwa członkowskie w programach i podręcznikach szkolnych pokazywały konsekwencje reżimów totalitarnych. Elementem edukacji ma być wspomniany dzień, który, jak wskazano, ma dać przyszłym pokoleniom „jasny przykład prawidłowej postawy, jaką należy przyjąć w obliczu zagrożenia totalitarnym zniewoleniem”. W przyjętej ogromną większością głosów rezolucji czytamy, że doświadczenie totalitaryzmów powinno uwrażliwić Europejczyków na pojawiające się współcześnie zagrożenia dla demokracji. PE protestuje też m.in. przeciw fałszowaniu przez Rosję faktów historycznych i tuszowaniu zbrodni popełnionych przez reżim ZSRR.

jk

* * *

Wilno nadaje

Data inauguracji kanału TVP Wilno była symboliczna. – 17 września 80 lat temu stało się coś bardzo tragicznego. Polska utraciła wtedy już ostatecznie swoją niepodległość po ataku niemieckim i potem sowieckim – powiedział podczas uroczystej inauguracji TVP Wilno premier Mateusz Morawiecki. Stacja ma nadawać na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Głównymi celami projektu są: przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego. W programie, początkowo uzupełnianym audycjami innych kanałów TVP, znajdą się najważniejsze informacje z Polski i Litwy, wiadomości lokalne, a także sprawy kultury i historii Polski.

jk

2019-09-25 09:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najbardziej wyraziste wydarzenia

Kard. Gerhard Ludwig Müller w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

ks. Adam Stachowicz

Kard. Gerhard Ludwig Müller w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

Jestem świadomy, że niewiele można napisać w kilku tysiącach znaków, które mam na podsumowanie całego roku życia diecezji. W ciągu roku relacjonowaliśmy kilkaset wydarzeń z terenu naszej diecezji.

Więcej ...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27
Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Wiara

Dlaczego życzyłem komuś zła?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim