Reklama

Świat

Z prasy zagranicznej

Książę na kanonizacji

Książę Walii, a prywatnie syn brytyjskiej królowej Elżbiety – Karol zapowiedział swój udział w kanonizacji kard. Johna H. Newmana 13 października br. w Rzymie. Informacja jest o tyle wyjątkowa, że matka księcia Karola jest głową Kościoła anglikańskiego, a sam kanonizowany, zanim przeszedł na katolicyzm, był anglikaninem. Po Mszy św. kanonizacyjnej Karol weźmie udział w przyjęciu w Papieskim Kolegium Urbaniańskim. Kard. Newmann jest pierwszym Anglikiem kanonizowanym po prawie pół wieku. Poprzednia kanonizacja angielskich katolików miała miejsce w 1970 r.

* * *

THE AGE

Czy księża pójdą do więzień za wierność tajemnicy konfesjonału

Do tej pory tylko się o tym mówiło lub pisało jako o propozycji. Od 10 września br. stało się to faktem. W australijskim stanie Victoria nie ma już bezwzględnej ochrony tajemnicy konfesjonału. Ksiądz, który w czasie spowiedzi usłyszy o grzechu wykorzystywania osoby nieletniej, będzie zobowiązany zgłosić taki przypadek organom ścigania. Jeśli tego nie uczyni, pójdzie na 3 lata do więzienia. Politycy, którzy forsowali nową legislację, mówią, że takiej sytuacji na pewno nie będzie. Według ich słów, przez ten zapis chcieli tylko „zwalczyć kulturę milczenia” rzekomo panującą w Kościele.

* * *

Crux

Nie ma łatwych recept na trudne problemy

Synod nt. Amazonii zbliża się szybkimi krokami. Od samego początku wzbudza wiele kontrowersji na kilku polach. Zwykle na pierwszym miejscu wymienia się sprawę celibatu. Według komentatorów, synod może się zająć kwestią tzw. viri probati, czyli żonatych mężczyzn wyświęcanych na księży po to, żeby dotrzeć z posługą sakramentalną do ludzi w Amazonii, którzy przez miesiące nie mają kontaktu z księdzem. Abp Światosław Szewczuk przestrzega w tym kontekście ojców synodalnych, aby nie ulegali pokusie sięgania po łatwe i proste recepty na trudne problemy. Greckokatolicki hierarcha wskazuje na swój Kościół greckokatolicki, w którym są żonaci księża, co nie oznacza, że nie ma problemu z powołaniami. O ile na Ukrainie największy Kościół wschodni, pozostający w jedności z Rzymem, jakoś sobie z tym radzi i w seminariach jest sporo kandydatów, to w innych krajach już nie jest tak różowo. Jego zdaniem, powołanie kapłańskie to nie tylko sprawa techniczna, stworzenia odpowiednich warunków, ale kwestia odczytania głosu Pana Boga. To z tym współcześnie jest największy problem.

Reklama

* * *

Christian Headlines.com

Znak Bestii?

Niektórzy protestanccy pastorzy za oceanem alarmują, że zbliżają się czasy Antychrysta. Powołują się przy tym na 16. wiersz 13. rozdziału Apokalipsy, który mówi o „znamieniu Bestii” na ręce lub na czole ludzi. Co sprowokowało protestanckich duchownych do takiego sądu? Informacja o tym, że w Szwecji coraz większą popularność zyskują microchipy wszczepiane w rękę, wielkości ziarenka ryżu. Mają one wiele funkcji: zastępują kartę kredytową, są bankiem informacji o zdrowiu i przebytych chorobach, monitorują stan zdrowia i gdy trzeba, przesyłają dane do centrum medycznego. Zastępują nawet klucze do domów czy mieszkań, bo inteligentne drzwi rozpoznają domownika i nikogo innego nie wpuszczą. Urządzenia wszczepiono w przedramię już 4 tys. osób.

O ile odnoszenie tego do Apokalipsy jest przesadą, o tyle obawy, że microchipy stanowią kolejny zamach na naszą prywatność, są jak najbardziej zasadne.

* * *

The Tablet

W Moskwie budują na potęgę

Patriarchat moskiewski odda w tym roku do użytkowania w Moskwie 100 nowych cerkwi, a w budowie są tam jeszcze 232 nowe. Kolejne zostaną oddane do użytkowania w 2020 r. Czy w Moskwie potrzeba aż tylu nowych świątyń? Zdaniem rosyjskich duchownych – to konieczność. Dziś w stolicy Federacji Rosyjskiej funkcjonuje 535 świątyń prawosławnych. Większość z nich to cerkwie wybudowane kilkaset lat temu. Po 1991 r. budowano mało świątyń. Wielki program ich budowy ruszył dopiero od 2009 r., od momentu objęcia stanowiska przez patriarchę Cyryla. Teraz w Moskwie na jeden kościół przypada blisko 40 tys. wiernych. Średnia w całym kraju to 11 tys.

Reklama

* * *

BBC

Bombardowanie miłością

Nawet brytyjski nadawca publiczny – BBC zainteresował się wyjątkowym lotem samolotu nad rosyjskim miastem Twer. W maszynie obok pilota byli dwaj prawosławni duchowni, którzy wznieśli się nad 400-tysięczne miasto z misją, którą nazwali „bombardowanie miłością”. Ks. Aleksander Gorjaczew i jego biskup Sawa kropili miasto z góry wodą święconą, by w ten sposób wspomóc mieszkańców w walce z chorobami moralnymi, które toczą miejscowych – alkoholizmem i rozpasaniem seksualnym.

Duchowni są przekonani, że ta akcja będzie skuteczna. Zresztą to nie pierwszy lot ks. Gorjaczewa. Prawosławny duchowny lata samolotem nad Twerem od 2006 r. Do tej pory brał na pokład najsłynniejszą twerską ikonę Matki Bożej i błogosławił nią z powietrza mieszkańców. W tym roku zabrał też święconą wodę.

2019-09-25 09:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Więcej ...

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem...

Kościół

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem...

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra...

Kościół

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra...

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Kościół

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Watykan

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?