Reklama

Kościół

Jakościowa zmiana

Niedziela Ogólnopolska 43/2019, str. 5

Grzegorz Gałązka

Gdy czytelnicy „Niedzieli” wezmą do ręki ten numer naszego pisma, na synodzie biskupów dla Amazonii będą trwać ostatnie prace nad dokumentem końcowym zgromadzenia. Czy ten synod przyniesie Kościołowi rewolucję, jak prorokowali niektórzy? Docierające do opinii publicznej relacje z drugiego tygodnia obrad – z prac w grupach oraz tych prowadzonych przez kongregacje generalne – raczej tego nie zapowiadały

Mniej było o „viri probati”. Nikt już nie podkreślał, że dwie trzecie ojców synodalnych jest „za”. Rzadziej podnoszono też temat diakonis. Wydaje się, że bardziej, głębiej docierano do prawdziwych przyczyn trudnej sytuacji ludów Amazonii, ich ojczystej ziemi i Kościoła na tym terenie. Nie znaczy to, że w dokumencie końcowym nie znajdą się te propozycje, ale w drugim tygodniu obrad kilkakrotnie podkreślano, że synod nie będzie głosowaniem na temat celibatu w całym Kościele czy nad sakramentem święceń dla kobiet. Zmianę optyki synodalnej podkreślił na jednym z briefingów prasowych ks. Giacomo Costa SJ, sekretarz Komisji ds. Informacji, który powiedział, że na synodzie, w porównaniu z pierwszym tygodniem, doszło do jakościowej zmiany. Pogłębiła się jedność, co wyzwoliło jeszcze bardziej otwartą, odważną i osobistą dyskusję. – Chęć upchania w dokumencie końcowym choćby fragmentu swoich przekonań ustąpiła pragnieniu, by całkowicie oddać miejsce działaniu Ducha Świętego – wyjaśnił naturę zmiany ks. Costa. Rzeczywiście, wypowiedzi ojców synodalnych były mniej sensacyjne, bardziej ostrożne, co wcale nie świadczyło o braku odwagi. – Duch Święty zostaje na synodzie o Amazonii po godzinach. Ma bardzo dużo pracy i daje nam ogólne wskazówki – obrazowo ujął to kard. Kevin Farrell, szef watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, i dodał, że „potrzeba tego, bo czasem szukamy zbyt łatwych rozwiązań i dróg na skróty, ale On zawsze sprowadza nas na właściwie ścieżki”.

Propozycje do dokumentu końcowego

Reklama

Co konkretnie może zawierać dokument końcowy? Na półmetku obrad przedstawiono propozycje, które mogłyby się znaleźć w podsumowaniu synodu, zaznaczono jednak, że nie są to punkty dojścia, ale kolejne etapy „słuchania Pana Boga”. Wśród konkretów na pierwszym miejscu znalazł się „ryt amazoński”, podobny do tego, który charakteryzuje Kościoły wschodnie, mający wyrażać „dziedzictwo liturgiczne, teologiczne, dyscyplinarne i duchowe” ludów amazońskich – wyjaśnił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Mówiono również w kilku grupach roboczych o święceniu żonatych, sprawdzonych mężczyzn w dojrzałym wieku, ale na zasadzie wyjątku dla wspólnot najbardziej „oddalonych”, przy czym podkreślano jednym tchem znaczenie celibatu. To, co wybrzmiało bodaj najsilniej, to „opcja na rzecz ubogich”, bliskość Kościoła wobec najsłabszych. Jeśli zaś chodzi o rolę kobiet, to mówiono o posługach lektora i akolity, a w przypadku udzielania im sakramentu święceń – zachęcano do dalszej refleksji.

Ostrożne stanowisko arcybiskupa Wiednia

Ostatecznie wszystko będzie zależało od Ojca Świętego. Jakie będzie stanowisko Franciszka? Istotna jest dla niego opinia jednego z najbliższych doradców teologicznych – kard. Christopha Schönborna. To jeden z nielicznych „europejskich” uczestników synodu. Zaznaczył on, że właśnie z tego powodu raczej nie wysuwa propozycji, tylko słucha i pyta, ale jego zdaniem, skupiając się nad „viri probati”, synod wpadł w pułapkę klerykalizmu. Zapewnienie obecności kapłanów dzięki wyświęcaniu żonatych mężczyzn nie rozwiąże wszystkich problemów Kościoła w Amazonii – uważa arcybiskup Wiednia. Przewaga wspólnot zielonoświątkowych w tym regionie wynika, w jego opinii, nie tylko z liczniejszej obecności pastorów, ale również z bardziej jednoznacznego głoszenia Jezusa Chrystusa jako jedynego Pana i Zbawiciela. Z rozwagą trzeba też podchodzić do postulatów większej inkulturacji. Chrześcijaństwo bowiem nie tylko ma się dostosowywać do miejscowej kultury, ale także musi ją przemieniać – mówił kard. Schönborn.

2019-10-22 12:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Synod. ks Roca: media wyolbrzymiają kwestię święceń

Ks. Paweł Kłys

W relacjach o synodzie media nadmiernie wyolbrzymiły kwestię święceń kapłańskich – uważa peruwiański jezuita ks. Fernando Roca. Jego zdaniem bardziej chodzi tu o docenienie roli świeckich, oficjalne uznanie pełnionych przez nich posług, dzięki czemu ich działalność mogłaby się stać jeszcze bardziej skuteczna

Więcej ...

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

pl.wikipedia.org

Dziś Kościół obchodzi wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W to wspomnienie pamiętajmy więc zarówno o naszych rodzicach, jak i dziadkach. Otoczmy ich naszą modlitwą i wdzięcznością.

Więcej ...

Francja: piąta rocznica męczeństwa ks. Jacquesa Hamela

2021-07-26 14:25
Ks. Jacques Hamel

youtube.com

Ks. Jacques Hamel

Grób księdza Jacquesa Hamela jest miejscem pielgrzymek nie tylko dla francuskich księży i seminarzystów, ale dla całych rodzin. „Przykład życia tego prostego kapłana przemawia z coraz większą siłą” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Dominique Lebrun. Właśnie mija pięć lat o męczeńskiej śmierci ks. Hamela, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów w czasie sprawowania porannej Mszy w Saint-Étienne-du-Rouvray.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Jak Boga nie będzie na pierwszym miejscu to wszystko się...

Niedziela Częstochowska

Jak Boga nie będzie na pierwszym miejscu to wszystko się...