Fundacja Słowem Pisane i I Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu zaprosiły na podsumowanie projektu: „Woźny. Otwarta lekcja historii”. Jego finałem był autorski spektakl „Woźny” w reżyserii Jarosława Figury, poświęcony Bronisławowi Nowakowi, bohaterskiemu woźnemu I LO w Wieluniu.
W spektaklu wystąpili nauczyciele i uczniowie szkoły, w której pracował tytułowy bohater, oraz młodzież z grup teatralnych, m.in. ze Świetlicy Wiejskiej w Chotowie i Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Motywem, na którym reżyser oparł treść scenariusza, były jabłka rozdawane uczniom w szkołach po nałożeniu rosyjskiego embarga.
Kiedy woźny zobaczył dzieci niszczące jabłka, powiedział: „Wy nie wiecie, że takie jabłko ratowało kiedyś głodnemu życie”, a składając ze sobą dwie połówki zniszczonego owocu, powiedział: „Polska jest jedna, nie wolno jej dzielić z żadnego powodu...”.
Reklama
Woźny Bronisław Nowak (w jego postać wcielił się ks. Maciej Oset) to symbol bohaterstwa i patriotyzmu, a jednocześnie oś projektu, wokół której przypomniano inne zasłużone postacie związane z regionem wieluńskim – pierwszych dyrektorów szkół (Włodzimierz Kokowski), wybitnych wychowawców (Pelagia Zasadzińska), Matkę Teresę Janinę Kierocińską – wychowankę Pensji Pelagii Zasadzińskiej, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i harcmistrza Ignacego Kozielewskiego – autora słów hymnu harcerskiego „Wszystko, co nasze”.
Tytułowy Woźny – Bronisław Nowak – to autentyczna postać związana najpierw z Gimnazjum Męskim im. T. Kościuszki w Wieluniu, a po powojennym przekształceniu z I LO. Był powstańcem wielkopolskim oraz żołnierzem 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Podczas II wojny światowej uratował kilka istnień ludzkich, ukrywając wieluńskich Żydów. Ocalił również wiele książek ze szkolnej biblioteki, a także tablicę upamiętniającą poległych patriotów polskich.
Spektakl zapadł widzom głęboko w pamięć. W ciągu godziny lekcyjnej przeżyli to, co przeżywali wielunianie w okresie międzywojennym, w czasie II wojny światowej i tuż po niej.
Projekt Fundacji Słowem Pisane „Woźny. Otwarta lekcja historii” został zrealizowany w ramach ogólnopolskiego programu Pionierzy Polskiej Niepodległości, organizowanego przez Instytut Pileckiego w Warszawie, i był najlepiej ocenionym projektem programu. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu był członek fundacji i redaktor Radia Ziemi Wieluńskiej Grzegorz Nowak.