Reklama

Niedziela Kielecka

Skarb rycerzy

Rada Rycerzy Kolumba

Archiwum parafii

Rada Rycerzy Kolumba

– Skoro przy zamku działają grupy rekonstrukcyjne średniowiecznych rycerzy, to pomyślałem, że w naszej chęcińskiej parafii również powinni być rycerze, ale tacy prawdziwi – Rycerze Kolumba – mówi ks. proboszcz Jan Kukowski. Dziś w parafii jest 35 mężczyzn, którzy są rycerzami Jezusa Chrystusa i naszą dumą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Jan mówi, że tak, jak dawnej rycerze bronili skarbu państwowego i ojczyzny, tak dzisiaj zadaniem Rycerzy Kolumba jest strzec skarbu wiary, wartości chrześcijańskich, strzec rodzin, udzielać pomocy potrzebującym i pomagać kapłanom. – Nasi Rycerze wypełniają te wszystkie zadania i to z nawiązką – dodaje. W sobotę 23 listopada we wspomnienie św. Klemensa I, papieża i męczennika, nasza wspólnota przeżywała wyjątkową uroczystość – poświęcenie sztandaru Rycerzy Kolumba. Jesteśmy dumni z tego wydarzenia, ponieważ ono umacnia całą naszą wspólnotę parafialną – podkreśla.

Zostań rycerzem

Zaczęło się pięć lat temu. Ks. proboszcz zaprosił do parafii delegata rejonowego Rycerzy Kolumba Dariusza Wolniaka, który po niedzielnych Mszach świętych przybliżał parafianom ideę największej na świecie, świeckiej organizacji o charakterze charytatywnym – Rycerzy Kolumba. Po jego prelekcjach zgłosiło się 10 mężczyzn, którzy zostali rycerzami. Było to 5 kwietnia 2014 r. Liczba rycerzy szybko rosła, by w krótkim czasie osiągnąć stan 35 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– 21 marca 2015 r. w naszym kościele odbył się dzień skupienia Rycerzy Kolumba z naszej diecezji, pod patronatem Rady Rycerzy z Suchedniowa. Konferencję wygłosili: ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny kieleckiej Kurii oraz ks. Jan Kukowski, nasz proboszcz – mówi Daniel Florkiewicz, Wielki Rycerz Rady, a Eucharystii przewodniczył ks. Leszek Dziwosz z Włoszczowy. W tym modlitewnym dniu uczestniczyło 50 Rycerzy Kolumba, wśród których byli rycerze z Domaszowic i Suchedniowa, a także kilkunastu kandydatów z terenu naszej parafii – dodaje. Kandydaci zgłaszali się do księdza proboszcza, który przy każdej okazji zachęcał mężczyzn do wstępowania w szeregi wspólnoty.

Pod sztandarem św. Barłtomieja

16 czerwca 2018 r. zapisał się w kronikach parafialnych na zawsze. Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w kościele św. Bartłomieja przez bp. Jana Piotrowskiego zainstalowana została Rada Rycerzy Kolumba nr 16883. W uroczystości brali udział między innymi: delegat krajowy Rycerzy Kolumba Dariusz Wolniak, delegacja rycerzy z Suchedniowa i Domaszowic wraz ze swoim kapelanem ks. proboszczem Dariuszem Sieradzym. Rada liczy 35 mężczyzn.

Reklama

Rycerze przyjęli sztandar. – Długo czekaliśmy na ten sztandar. Rada nosi imię św. Bartłomieja Apostoła jak nasza parafia, stąd na sztandarze widnieje również jego wizerunek. Uroczystość zbiegła się z 10. rocznicą powstania w naszej parafii Apostolatu „Margaretka”, której celem jest modlitwa za kapłanów – mówi ks. proboszcz. Dlatego była to także okazja do dziękczynienia Bogu za osoby, które pamiętają w modlitwie o księżach.

Blisko potrzebujących, blisko parafii

Bycie Rycerzem Kolumba jest poważnym wyzwaniem. To nie tylko asystowanie podczas kościelnych czy państwowych uroczystości, to również, a może przede wszystkim ciągła formacja. Systematycznie organizowane są spotkania, podczas których rycerze słuchają prelekcji księdza kapelana dotyczących między innymi uczynków miłosierdzia, co do duszy i ciała. – Obecnie rozważamy Dekalog, zawsze dyskutujemy o bieżących problemach Kościoła i parafii. Planujemy konkretne prace. Te spotkania nas zbliżają, są okazją do wymiany poglądów i zachętą do kolejnych dzieł, które później są realizowane w naszej parafii – mówi ks. Jan, wymieniając wiele inicjatyw, które w ostatnim czasie zostało zrealizowanych dzięki pomocy Rycerzy Kolumba. Nieoceniona była pomoc Rycerzy Kolumba przy budowie przykościelnego parkingu. Porządkowali również cmentarz i otoczenie kościoła. Wspólnota otacza stałą troską potrzebujących. Na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc przygotowują dla ubogich paczki żywnościowe. Opiekują się 40 rodzinami z terenu parafii.

– W każdą niedzielę, podczas każdej Mszy św. rycerze posługują przy liturgii Słowa, zbierają tacę, biorą udział we wszystkich ważnych uroczystościach parafialnych i patriotycznych. Zawsze są obecni podczas Nabożeństw Fatimskich, odpustu parafialnego, Bożego Ciała, Marszu Życia, w Wielkanoc adorują Jezusa Eucharystycznego przy symbolicznym grobie. Biorą udział w dniach skupienia, pielgrzymkach Rodzin Rycerskich na Jasną Górę. Ich pomoc była nieoceniona w czasie Światowych Dni Młodzieży, kiedy nasza parafia gościła przeszło pół setki młodzieży z Holandii – mówi ks. proboszcz. – Dziękuję wszystkim Rycerzom Kolumba za ofiarną pracę na rzecz naszej parafii i potrzebujących. Mam nadzieję, że ich przykład pociągnie innych i zwiększą się szeregi Rycerzy – zachęca ks. Jan Kukowski.

Reklama

* * *

Daniel Florkiewicz, Wielki Rycerz Rady
Pierwszy odpowiedziałem na zachętę delegata rejonowego Rycerzy Kolumba i apel ks. proboszcza. Zawsze byłem blisko Kościoła, teraz mam więcej wolnego czasu, więc postanowiłem, że poświęcę go właśnie Kościołowi i potrzebującym. Jest wiele osób, które myślą podobnie jak ja, potrzebny jest jednak impuls i zachęta. Na apele ks. proboszcza odpowiedziało w naszej parafii 35 mężczyzn. Jesteśmy przyjaciółmi, lubimy pracować na rzecz Kościoła. W naszej parafii jesteśmy odpowiedzialni na przykład za organizację peregrynacji relikwii świętych i błogosławionych, lub obrazów. Rycerze Kolumba przeprowadzili 24 sierpnia 2016 r. peregrynację obrazu Świętej Rodziny. W czasie odpustu parafialnego sumę odprawił i homilię wygłosił bp Jan Piotrowski. Niedawno, bo od 7 do 27 września 2019 r. odbyła się peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Punktem centralnym była modlitwa „Polska pod Krzyżem” i w tym czasie zebraliśmy 1300 zł na cel – pomoc prześladowanym wyznawcom Chrystusa.

* * *

Stanisław Chmiel, Kronikarz
Jestem najstarszy wśród Rycerzy Kolumba w naszej parafii, właśnie skończyłem 80 lat. Tutaj znalazłem swoje miejsce. Dla mnie legitymacja Rycerza Kolumba jest najważniejszym dokumentem, który otrzymałem w życiu. O tym, jak dobrze wspólnie działamy, świadczy nagroda dla „najwybitniejszej Rady w Polsce”, którą otrzymaliśmy za swoją działalność. Prowadzę kronikę naszych działań, których jest wiele. Jestem dumny z tego, że wyremontowaliśmy na przykład starą kapliczkę upamiętniającą pielgrzymkę lubelską, która od lat przechodzi przez Chęciny. Pielgrzymów przyjmujemy „od zawsze”, jest to dla nas radość, że możemy ich gościć i karmić. Te wszystkie działania prowadzone przez nas i księdza proboszcza są doceniane nie tylko przez Radę Rycerzy Kolumba, ale także przez władze wojewódzkie. Nasz kapelan ks. Jan Kukowski 5 września br. za działalność charytatywną otrzymał od wojewody kieleckiego nagrodę „Czyste Serce”, otrzymał także od marszałka województwa nominację do nagrody „Świętokrzyski Anioł Dobroci”.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-19 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. bp Jan Wątroba Rycerzem Kolumba

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

2024-04-25 18:00

BPJG

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim