Reklama

To radio rozmodliło Polskę

Toruń jednym kojarzy się z piernikami, drugim z Mikołajem Kopernikiem, a jeszcze innym z Radiem Maryja. I słusznie, ponieważ „katolicki głos w naszych domach” rozbrzmiewa z ewangelicznym przesłaniem w milionach domostw już od 28 lat

Gdy wchodzi się do hali sportowo-widowiskowej Arena Toruń, od razu można zauważyć duże podekscytowanie. Przed budynkiem mijamy namioty, gdzie odbiera się wejściówki oraz można zjeść coś ciepłego. W środku rozstawione są stragany z książkami, pamiątkami z Torunia i całej Polski, dalej można nabyć ręcznie robione różańce i wybrać modlitewnik lub śpiewnik.

Zawierzenie Matce

Z samego serca hali słychać coś, co przykuwa szczególną uwagę – głosy tysięcy modlących się osób. Bez zbędnych hałasów, szelestów czy rozproszenia. Ludzie wpatrzeni w Jezusa Chrystusa, ukrytego w pięknej monstrancji, pogrążeni są w modlitwie do Matki Bożej, która ich tam zgromadziła. Ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, prowadzi pierwszosobotnią medytację i modlitwę; podkreśla, jak ważne jest zawierzenie się Matce Jezusa, która jest też naszą Matką. Nie ma wątpliwości, że mówi te słowa prosto z serca, ponieważ dzieła, których jest założycielem, w pełni oddał pod Jej opiekę. Wielokrotnie wybrzmiewają słowa: To dzieło Opatrzności Bożej.

Prawdziwa rodzina

Reklama

Po adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie różańcowej odmówionej ze słuchaczami Radia Maryja na scenie pojawia się Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, która wraz z solistami i aktorami scen polskich zapewnia wrażenia artystyczne. Rozważania i wspomnienia przeplatają się z pięknym śpiewem pieśni patriotycznych i kościelnych. Po modlitewnym wyciszeniu każdy żywo angażuje się w śpiew i radosne tańce. Kiedy słychać pierwsze dźwięki pieśni „Abba Ojcze”, na trybunach i płycie głównej wszyscy wstają, łapią sąsiadów za ręce i wspólnie nucą słowa. Starzy, młodzi, samotni, z rodzinami, niepełnosprawni i ci, którzy czują się bardzo dobrze, tworzą wielką rodzinę. I o to chodzi, ponieważ nazywają siebie Rodziną Radia Maryja. Dają tego piękne świadectwo – już nikt nie jest sam.

Chwilę później spotykam znajomą. Wiem, że od 5 lat jest wdową, dzieci rzadko ją odwiedzają, a rodzina mieszka za granicą. Okazuje się, że kobieta od wielu lat każdy dzień rozpoczyna modlitwą z Radiem Maryja. – To jest Boży dar, byśmy nie czuli się samotni – mówi, prawie płacząc. Pomyślałam wtedy: „Faktycznie!”. Wielokrotnie moja babcia wspominała mi, że kiedy słucha Radia Maryja i modli się Godzinkami, Koronką do Bożego Miłosierdzia czy Różańcem, od razu jest jej raźniej, czuje się lepiej. Dzięki temu radiu osoby samotne, żyjące w czterech ścianach swoich mieszkań czy przykute do szpitalnych łóżek, mają dostęp do rzetelnych wiadomości, wartościowego przekazu, nauczania papieża i wspólnej modlitwy.

Głosić prawdę

Centralnym punktem obchodów 28. rocznicy powstania toruńskiej rozgłośni była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który także wygłosił homilię. Mówił o Radiu Maryja, które „rozmodliło Polskę, a Telewizja Trwam obudziła serca i sumienia Polaków poprzez prawdę w obrazie”. – Będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa, jako naszego Pana i Zbawiciela, wraz z Nią ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w ojczyźnie i poza jej granicami – podkreślił.

Abp Depo zauważył, że mamy się nie bać dążenia do prawdziwej wolności, ale jasno przeciwstawiać się złu, nieprawości, deprawacji sumień i wartości oraz szerzeniu zgorszenia. – Ewangelia i chrześcijaństwo nie są rodzajem ideologii narzuconej z zewnątrz człowiekowi. One są zaproszeniem do spotkania wiary z żywym Bogiem objawionym w Jezusie Chrystusie, który sam jest Prawdą, Drogą i Życiem, i wyzwala człowieka od zła i bezsensu – zaznaczył abp Depo.

2019-12-10 08:48

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57
Abp Stanisław Gądecki

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

Więcej ...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

Więcej ...

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:29

Norbert Polak

- Bóg, który powołał świat do istnienia z miłości, zapragnął wyrwać biednego człowieka ze wszystkiego, co go zniewala i obdarzyć go godnością dziecka Bożego – powiedział bp Roman Pindel do zebranych na Mszy św. u cystersów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii