Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 9

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolędujmy małemu Jezusowi!

Tradycyjnie po Bożym Narodzeniu na Jasnej Górze trwa czas kolędowania.

4 stycznia w bazylice jasnogórskiej zabrzmiało Oratorium na Boże Narodzenie – kantaty 4. i 5. Jana Sebastiana Bacha. Wykonawcami byli: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”, Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu oraz soliści.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

5 stycznia kolędowała Strażacka Orkiestra Dęta „Tymbarski Ton”. Członkowie orkiestry przybywają na Jasną Górę od 7 lat, by prosić o Boże błogosławieństwo dla siebie, rodzin i najbliższych. – Cieszymy się bardzo, że z południowych stron Polski przyjeżdżają grupy folklorystyczne – powiedział o. Jan Pach, paulin, góral pochodzący ze Słopnic. – Pielgrzymka, modlitwa, śpiew, zagranie na Jasnej Górze są emanowaniem wiary południowej Polski, góralszczyzny, gdzie nadal pielęgnowana jest tradycja kolędowania po domach. Również strażacy z Tymbarku kolędują. Obecni byli dyrygent Ryszard Gawron i wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek.

5 stycznia dla Maryi zaśpiewała licząca 170 dzieci kapela z Raby Wyżnej – Mała Armia Janosika.

5 stycznia z pokłonem i kolędą dla Maryi i Dzieciątka przybyła góralska kapela z Gronkowa k. Nowego Targu.

6 stycznia swoje talenty wokalno-instrumentalne zaprezentowały dzieci ze szkolnego zespołu Nucicki i młodzież działająca przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej.

6 stycznia przybyły orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Mszany Górnej i chór z tamtejszej parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

6 stycznia z koncertem Kolędy i inne pieśni wystąpił wraz z zespołem Adam Strug – znany piosenkarz i instrumentalista, autor piosenek i kompozytor. Zabrzmiały tradycyjne kolędy i pastorałki z rejonu łomżyńskiego, kolęda autorska Adama Struga, a także znane i popularne kolędy, w których śpiew chętnie włączyła się publiczność. Koncert zorganizowały: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie z dyrektor Małgorzatą Majer oraz Jasnogórski Instytut Maryjny z dyrektorem o. Mariuszem Tabulskim.

Reklama

O pokój na świecie

W obliczu narastającego konfliktu na Bliskim Wschodzie Jasna Góra trwa na modlitwie o pokój na świecie.

Codziennie, na zakończenie Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 15.30, śpiewane są suplikacje, czyli modlitwy o charakterze błagalnym – „Święty Boże, święty mocny...”. Ta szczególna modlitwa rozpoczęła się w 2015 r. od eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i jest kontynuowana.

Z prośbą o pokój na świecie wiążą się również sobotnia modlitwa Akatystu, śpiewanego w Kaplicy Cudownego

Obrazu o godz. 20, codzienna modlitwa różańcowa o godz. 16 oraz wieczorny Apel Jasnogórski. – Poświęcając kilkanaście czy kilkadziesiąt minut na wspólną modlitwę, możemy złożyć bardzo konkretny dar z naszego czasu i naszego serca. Myślę, że to jest bezcenny wymiar solidarności, ale i odpowiedzialności za siebie nawzajem i za świat, w którym żyjemy – powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Przypomniał, że świat jest pełen ognisk zapalnych: – Wciąż trwa wojna np. na Ukrainie, choć nikt już o niej nie mówi w mediach. Dlatego tak bardzo trzeba wspólnego wołania wraz z Królową Pokoju.

Apel o modlitwę za płonącą Australię

Z prośbą o modlitwę w intencji mieszkańców Australii i posługujących tam paulinów zwrócił się o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Podkreślił, że wobec tragicznych doniesień o niemożliwych do opanowania pożarach, zagrożeniu życia tysięcy ludzi i stratach materialnych potrzeba szczególnej mobilizacji duchowej i błagania Boga o pomoc. Paulini posługują w Australii od prawie 40 lat. Mają tam sześć placówek. Są stróżami dwóch dużych sanktuariów maryjnych – w Queensland (Marian Valley) i Penrose Park.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-01-14 10:24

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Kapłaństwo - dar Jezusa dla Kościoła

Niedziela legnicka 4/2004

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

W Wielki Czwartek pamiętają o pacjentach

2024-03-28 21:21

ks. Paweł Greń

W liturgii Wielkiego Czwartku wybrzmiewa tajemnica miłości, którą Chrystus okazał swoim uczniom. W ten dzień księża kanonicy laterańscy z Drezdenka odwiedzili małych pacjentów miejscowego szpitala.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...