Reklama

Niedziela 3/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Szukajmy tego, co łączy

Ks. Jarosław Grabowski

Mam wrażenie, że gdybyśmy bardziej dbali o dobre relacje na co dzień – te sąsiedzkie, zawodowe i prywatne – to nagle okazałoby się, że i ekumenizm jest nam bliższy.

obserwator
5-8

Obserwator

Z Jasnej Góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

felieton
19

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Wincenty Łaszewski

Już dziś mówi się o Medjugorie nie jako o miejscu ukazywania się Matki Bożej, ale o miejscu... objawiania się mocy sakramentów Kościoła.

Życie kościoła
20-23

Z czym walczy Franciszek

Tomasz Musiał

Papież Franciszek ma kilka precyzyjnie określonych głównych celów swojego pontyfikatu. To jego top agenda – kwestie najwyższej wagi.

Jubileusz dla globalnej wioski

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Relikwie to szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi te osoby miały związek. Takie jest dokładne znaczenie tego słowa. Czy dom osoby świętej, budowla, w której ona mieszkała, może być relikwią?

Czy staniemy się zbrodniarzami?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Całkiem niedawno Viktor Orbán ostrzegał, że krwawe prześladowanie chrześcijan, które znamy z Bliskiego Wschodu, wkrótce mogą być doświadczeniem chrześcijan w Europie. Przesada? Chciałoby się, żeby tak było, ale wiele wskazuje, że węgierski premier może mieć rację.

Kościół lokalny - Zielona Góra - Gorzów
24-25

Kaganek z gromochronem

Ks. Adrian Put

Była tu piąta największa biblioteka średniowiecznej Europy. I pierwszy na obecnych ziemiach polskich obiekt, który już od 1769 r. miał piorunochron. To także tu powstało jedno z pierwszych w Europie obserwatoriów astronomicznych i stała stacja meteorologiczna.

punkt widzenia
26-29

Perski węzeł gordyjski

Witold Gadowski

Opowiadanie o dzisiejszym Iranie można zacząć od wielkiej historii i kultury Persów albo też nawiązać jedynie do wydarzeń, które do dziś rzucają cień na ten ogromny i tajemniczy dla nas kraj.

Innowacyjne inwestycje

Paweł Sarafin

Najpierw PKN Orlen ogłosił chęć przejęcia Lotosu, a teraz także Energi. To kolejny krok budowy polskiego multienergetycznego koncernu i zapowiedź wielu innowacji.

Handel historią

Artur Stelmasiak

Prezydent Andrzej Duda celowo nie jedzie do Izraela na uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Okazuje się, że jest to kolejna prowokacja ludzi Władimira Putina.

Niedziela z kulturą
31-37

Zdumiewający Limboski

PIW

Mity średniowiecza

Wojciech Dudkiewicz

Minuty do cudu

j.k.

Na skraju Rosji

j.k.

Niesłusznie ukarany

w.d.

O filmie "Oficer i szpieg" Romana Polańskiego

Walce, tanga, skoczne polki...

Wojciech Dudkiewicz

Orkiestra powstała z zamiłowania do przedwojennych piosenek, do czasów, gdy królowały przeboje Adama Astona, Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego. Taneczne, lekkie, zabawne i sentymentalne.

kochane życie
43

Puzzle

Elżbieta Nowak

Jest w moim domu pewien album, nieduży, z twardymi drewnianymi okładkami. To najstarszy album ze zdjęciami. Rozpoczyna go czarno-biała fotografia dwojga ludzi, kobiety i mężczyzny, którzy pozują na tle ściany z liści winogronowych, z uśmiechem takim typowym – do zdjęcia... On trzyma ją pod rękę, jakby z pewnym jeszcze skrępowaniem, są odświętnie ubrani

felieton
44-45

Łańcuch z orłem w koronie

Piotr Grzybowski

Czas najwyższy, aby wymiar sprawiedliwości zrozumiał, że łańcuch sędziowski to nie gadżet, ale zobowiązanie i że wyroki zapadają w imieniu nie sądu, lecz Rzeczypospolitej!

Wszystko zależy od mobilizacji

Michał Karnowski

Elekcja głowy państwa ma dla wyborców wyjątkowo osobisty charakter. W czasie kadencji jest on niemal naszym domownikiem, oczywiście, za pośrednictwem mediów.

nasza rozmowa
46-47

Dziewczyna z nieba

Z Patrycją Pacak rozmawia Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

sprawy rodzinne
48-49

Dziadek, wstawaj!

Anna Cichobłazińska

– Dziadek, wstawaj, dzień jest, nie noc! – tupot małych stóp o świcie i przynaglenia trzylatka do przyjęcia pozycji pionowej to dla seniora niełatwa decyzja, zwłaszcza wcześnie rano w dzień wolny od pracy.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-51

Rozbroić bombę

Tomasz Talaga

Jak sobie radzić w kryzysie, gdy przychodzą sprzeczki, kłótnie, ciche dni? Gdy konflikt narasta, pogłębia się i jest coraz gorzej? Małżeńska rozmowa... tylko czy aż?

listy
52

Chcą korespondować

Święta, święta i po świętach

Aleksandra

felieton
53

Czas na przełom

Michał Piekara

Dogadywanie, złośliwe komentarze zastąpmy komplementem, docenieniem i słowami wdzięczności. Efekt piorunujący, sukces gwarantowany.

nasze sprawy
54-55

Pomyśl o swojej emeryturze

Katarzyna Cinzio

Czym są pracownicze plany kapitałowe? Ile dzięki nim będzie można odłożyć dodatkowych pieniędzy, gdy już przestaniemy pracować?

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
56-59

Babcine słodkości

Przepisy: Jolanta Marszałek

Każdy z nas ma ulubione potrawy przygotowywane przez babcię. Myśląc o nich, czujemy zapach świeżo upieczonego ciasta drożdżowego, szarlotki, smak konfitur czy rozpływających się w ustach faworków. Nie ma nic lepszego niż ciepły rogalik prosto z pieca, popijany słodkim kakao.

Lekarz dla seniora

Rozmawiała Anna Wyszyńska

- Z jakimi problemami warto się zwrócić do geriatry?

Jak prać w domu puchową odzież?

Ewa Nowak

O tym, czy puchową odzież możemy wyprać w domu, czy musimy ją oddać do czyszczenia, decyduje rodzaj wykorzystanych przez producenta materiałów. Jest on podany na etykiecie.

W sprawie małżeństw mieszanych

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Pytanie czytelnika: Moja córka, gdy pracowała za granicą, poznała chłopaka, który nie jest katolikiem. Chcą zawrzeć małżeństwo, ale nie wiem, jak Kościół podchodzi do tych spraw?

świat pod lupą
60-61

Wieża Babel symbol podziału

Tomasz Chojnacki

Mieszkańcy kraju Szinear chcieli zbudować wieżę sięgającą nieba, która służyłaby im jako punkt orientacyjny i byłaby widomym znakiem ich wielkości. Historia tej budowy stała się dla autora Księgi Rodzaju okazją do opisania grzechu pychy i kary, którą Bóg zesłał na ludzi (por. 11, 1-9). Wieża Babel stała się symbolem klęski. Była wyłącznie symbolem czy istniała naprawdę?

historia
62-63

Wolność nie jest szaleństwem

Sławomir Błaut

Pamięć o powstaniu styczniowym jakby przyblakła – wydarzenie to wydaje się jednym z punkcików rozsianych na osi czasu, które już mało kogo obchodzą. Zachwycamy się czynami Józefa Piłsudskiego, często nie wiedząc, jak wielkie znaczenie miało dla niego powstanie 1863-64 r. i że do sukcesu zaprowadziło go przejęte od powstańców szaleńcze marzenie o niepodległości.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

felieton
65

Duma i pycha

Witold Gadowski

Duma kształtuje charakter człowieka, nieodmiennie łączy się z wewnętrzną wolnością. Pycha jest karykaturą dumy.

Niedziela liturgiczna
III-VIII

Duch Święty spoczął na Jezusie

Jan zobaczył podchodzącego ku niemu Jezusa i rzekł: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: «Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie».

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

O. Krzysztof Osuch SJ

Poznać Jezusa i odkryć, kim On jest – to największa przygoda życia takich osób, jak... Miriam z Nazaretu i Józef. Najważniejsze wydarzenie życia Elżbiety, matki Jana Chrzciciela, to poznanie Jezusa i Jego Matki. Również pasterze owiec, przy których „stanął anioł Pański” i zwiastował im radość wielką z powodu narodzin Zbawiciela, nie zaznali wspanialszego przeżycia niż to, gdy udali się do Betlejem i zobaczyli, „co się tam zdarzyło”

Czy Duch Święty to gołębica?

Ks. Antoni Tronina

Nieporozumienia w interpretacji orędzia Ewangelii wynikają często z niedokładnych przekładów. Tak jest również w przypadku opisu Chrztu Pańskiego. Trzej pierwsi Ewangeliści zgodnie stwierdzają, że zaraz po przyjęciu chrztu od Jana na Jezusa „zstąpił Duch jako gołębica” (Mk 1, 10)

Czy Chrystus jest podzielony?

Ks. Mariusz Frukacz

Pytanie Czytelnika: Wiemy, że Kościół jest podzielony: jest katolicki, prawosławny, protestancki. Ale czy to znaczy, że Chrystus też jest podzielony?

Wierny syn Kościoła

Ks. Antoni Tatara

Jest znany szczególnie z tego, że to patron dziennikarzy. To także gorliwy ewangelizator.
Św. Franciszek Salezy ur. 21 sierpnia 1567 r. zm. 28 grudnia 1622 r. beatyfikowany w 1661 r. kanonizowany w 1665 r.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Nieoceniony skarb

Babcia i Dziadek – to niewątpliwie ktoś więcej niż tylko członkowie rodziny. Są bogactwem, skarbnicą wiedzy, nauczycielami życia i wiary. Przypadające w styczniu święto babci i dziadka jest okazją do wyrażenia wdzięczności za ich serce i miłość. Nasuwa się zatem pytanie, czy na co dzień pamiętamy o babciach i dziadkach, którym przyszło mieszkać z rodziną, czasami w Domu Pomocy Społecznej, a niekiedy samotnie.

Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni

Al. Rafał Oleksiuk

Takie hasło przyświecało 42. Europejskiemu Spotkaniu Młodych Taizé, na które w dniach 28 grudnia 2019 – 1 stycznia 2020 do Wrocławia zjechało 15 tys. młodych z całego świata. Nie zabrakło tam również przedstawicieli naszej diecezji.

Krew Męczenników nasieniem chrześcijan

Swoje kapłaństwo zawdzięczam przede wszystkim Panu Boga, a następnie mojemu pradziadkowi Ignacemu Frańczukowi bł. Męczennikowi z Pratulina – powiedział ks. prał. Józef Frańczuk, przeżywający 60. rocznicę święceń kapłańskich, w rozmowie z Moniką Kanabrodzką.

Niedziela małopolska

By iść po jego śladach

Maria Fortuna-Sudor

Różne rzeczy mogą nas dzielić, ale kolędy tak cudownie łączą i wszyscy je kochają – powiedziała Olimpia Górska, rozpoczynając w Operze Krakowskiej koncert „Śpiewajmy i Grajmy Mu! XI Kolędowanie z Janem Pawłem II”.

Wciąż są ważni i potrzebni

Sylwia Łabuz

Zamknięty zakład? Eutanazja? A może samotny dom gdzieś pośrodku lasu? Brzmi brutalnie i absurdalnie? Brutalna jest rzeczywistość osób starszych, często pozostawionych samym sobie. Nadzieją dla nich może być troska i pamięć młodego pokolenia.

Aby głusi słyszeli

Maria Fortuna-Sudor

To był mój pierwszy raz. Bardzo mi się podobało, czułam wibracje, rytm, wyczuwałam tempo – mówiła niesłysząca od urodzenia Edyta Kozub z Fundacji Między Uszami po „wysłuchaniu” piosenki zagranej przez November Project.

Niedziela rzeszowska

Wezwani, by pójść za Jezusem

Alina Ziętek-Salwik

Staraniem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Oddział w Rzeszowie, spotkania opłatkowe członków tych instytucji odbywają się w kolejnych powiatach Podkarpacia. Tegoroczne spotkanie miało miejsce 4 stycznia w Kolbuszowej.

Zabrzmiały na nowo

Marek Stefański

Milczały prawie 20 lat. Organy Sanktuarium Najświętszego Imienia Maryi w Ropczycach zabrzmiały na nowo 6 stycznia br. w święto Trzech Króli. Zaprezentowały się jako instrument koncertowy, świetnie sprawdzający się w solowych utworach muzyki polskiego renesansu, niemieckiego baroku oraz w odsłonie kameralnej.

10 lat śpiewają na chwałę Pana

Iwona Kosztyła

Chór działający przy parafii św. Brata Alberta w Kolbuszowej świętuje 10 lat działalności. Z tej okazji wydał płytę z najpiękniejszymi kolędami i innymi najbardziej charakterystycznych utworami ze swojego repertuaru.

Niedziela świdnicka

Życzliwymi bądźmy

xmb

Rozpoczynający się tydzień będzie czasem modlitw o jedność chrześcijan. Wspólne spotkania i nabożeństwa ekumeniczne będą miały na celu zbliżenie do siebie wyznawców Chrystusa.

Męski Różaniec

xmb

Ogólnopolska inicjatywa „Męski Różaniec” została zapoczątkowana także i w naszej diecezji. Jej celem jest połączenie we wspólnym działaniu męskich środowisk w Kościele katolickim.

Orszaki Trzech Króli w diecezji

Marek Zygmunt, Krystyna Smerd

Blisko 900 miast w Polsce i ponad milion uczestników – to bilans orszaków, które wyszły na ulice polskich miast. Rekordowa frekwencja była także w miastach diecezji świdnickiej. Absolutny rekord padł w Świdnicy, gdzie w orszaku uczestniczyło ponad 6 tys. wiernych.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Głośna Noc w Szczecinie

Adam Szewczyk

„Głos Betlejem w Polsce 2019/2020 zabrzmi inaczej niż dotychczas – artyści opowiedzą dzieje Bożego Narodzenia z osobistej perspektywy, wyśpiewując swoje historie, w których odbija się pięknym refleksem ten wyjątkowy dla człowieka czas przyjścia na świat Bożego Syna” – głosiła zapowiedź autorów tego szczególnego wydarzenia.

Jubileusz bp. Cieślika

Ks. Grzegorz Wejman

Urodzony 15 lipca 1940 r. w Czernicach bp Paweł Cieślik obchodzi 25-lecie święceń biskupich.

Pole Pasterzy III

Aneta Dobropolska

Ponad 200 osób uczestniczyło we wspólnym śpiewaniu kolęd w Dębnowskim Ośrodku Kultury, który wraz z Urzędem Miasta i Gminy w Dębnie, Biblioteką Publiczną, Poradnictwem Rodzinnym, Stowarzyszeniem „In Corde” i firmą „Konsum” Dębno był jednym z organizatorów spotkania „Pole Pasterzy”. Przy świątecznych stołach, choince, ale co najważniejsze – przy bożonarodzeniowym żłóbku mogliśmy podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.

Niedziela wrocławska

Czy niedziela jest szabatem?

O Dniu Judaizmu, żydowskim szabacie i katolickiej niedzieli – z biblistą ks. prof. Mariuszem Rosikiem rozmawia Agnieszka Bugała

Lekcja wrażliwości

Wanda Mokrzycka

Zapraszam do szkoły. Pośpieszmy się, bo za moment dzwonek! Młodzież już czeka, a Kasia i Rafał z Fundacji L’Arche ubiorą ją zaraz… w niepełnosprawność, o której nic a nic, jako zupełnie zdrowi ludzie, nie wiedzą. To będzie lekcja życiowej wrażliwości. Czy zdadzą egzamin?

Tylko powiedz wszystkim

Agata Pieszko

W kolejnym odcinku cyklu „Tylko powiedz wszystkim” Niedzieli Wrocławskiej, przygotowywanym we współpracy z ks. dr. Bartoszem Mitkiewiczem, diecezjalnym duszpasterzem ds. pomocy duchowej ofiarom wykorzystywania seksualnego i ich rodzinom, chcemy wyczulić rodziców i opiekunów na pierwsze oznaki, sugerujące, że dziecko zostało skrzywdzone.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Na cześć Pana

Kamil Krasowski

Zielonogórskie Kolędowanie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dlatego od kilku lat wpisało się w obchody uroczystości Objawienia Pańskiego.

Biskup Wilhelm – postać wyjątkowa

Niektórzy starsi księża opowiadali, że  kiedy pracowali w diecezji kierowanej przez bp. Plutę, mnóstwo rzeczy wydawało im się oczywistych, jak np. to, że biskup z taką łatwością cytuje aktualnych teologów i prowadzi wszystkie konferencje duchowne dla kleryków w seminarium – mówi ks. dr Dariusz Gronowski.

Projekt Nie przegraj młodości

Materiały zostały przygotowane z udziałem specjalistów zajmujących się tematyką resocjalizacji i pedagogiki. Projekt „Nie przegraj Młodości” wpisuje się w oczekiwania rodziców. Z Łukaszem Brodzikiem rozmawia ks. Adrian Put.

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Jan Paweł II

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Była aktorką porno - teraz robi różańce!

Kościół

Była aktorką porno - teraz robi różańce!