Gośćmi obrad byli wikariusz generalny ks. Marek Studenski i wizytator katechetyczny oraz historyk ks. Tomasz Chrzan. Kapłani naszej diecezji w swoich wystąpieniach przedstawili zarówno postać św. Jana Sarkandra, jak i podsumowali rok 2019, który poświęcono św. Melchiorowi Grodzieckiemu.
Ks. Chrzan zaznaczył, że św. Jan Sarkander, to bohater który łączy, przekraczając granice państwowe, regionalne i religijne, oraz zmusza do myślenia. – Być może dlatego działania ekumeniczne na Śląsku Cieszyńskim nie pozostają tylko pustą ideą, ale można je uznać wręcz za wzorcowe – mówił ks. Chrzan. Przy tej okazji przypomniał też papieską wizytę w Skoczowie i papieskie wołanie o ludzi sumienia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z kolei ks. Marek Studenski stwierdził, że przypomnienie postaci św. Jana Sarkandra przyczyni się do rozpowszechniania ważnych wartości. Wikariusz generalny podsumował działania i inicjatywy, jakie podjęto w ramach zakończonego Roku św. Melchiora Grodzieckiego. Wspomniał m.in. pielgrzymkę do Koszyc wieńczącą peregrynację relikwii w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej, szereg wydarzeń kulturalnych i naukowych, zaprezentował wydawnictwa książkowe.
27 osób poparło projekt uchwały Patrona Roku 2020
Reklama
Owocem Roku św. Melchiora Grodzieckiego jest publikacja naukowa – praca zbiorowa pod kierunkiem prof. dr. hab. Idziego Panica, ukazująca kontekst sytuacji politycznej i religijnej w czasach męczennika. Z budżetu województwa śląskiego sfinansowane zostały dwie, adresowane do turystów i pielgrzymów, pozycje wydawnicze w opracowaniu księży – Tomasza Chrzana i Piotra Góry: „Przewodnik po wyjątkowych miejscach diecezji-żywieckiej” oraz „Święty Melchior Grodziecki i jego epoka”. Obie książeczki będą dostępne w parafiach beskidzkich. Radni obejrzeli także filmowy spot „Cieszyn miasto miłosierdzia i pokoju”. Ks. Studenski wyraził nadzieję że Rok św. Jana Sarkandra będzie równie owocny.
Patron Roku 2020 urodził się w Skoczowie. Żył w burzliwych politycznie i religijnie czasach. W 1620 r. został aresztowany i osadzony w więzieniu w Ołomuńcu i fałszywie oskarżony o sprowadzenie na Morawy polskich oddziałów najemnych, tzw. lisowczyków. Okrutnymi torturami próbowano zmusić go do zdrady tajemnicy spowiedzi, jakiej wysłuchał od wielkorządcy Moraw Władysława Lobkovica. Zmarł 17 marca 1620 r. w wyniku ran zadanych przez oprawców. W poczet błogosławionych zaliczył Jana Sarkandra papież Pius IX w roku 1859. Kanonizacji dokonał Jan Paweł II 21 maja 1995 r. w czeskim Ołomuńcu.
Projekt uchwały ogłaszającej św. Jana Sarkandra Patronem Roku 2020 w województwie śląskim poparło 27 osób, 4 osoby były przeciwne, a 8 osób wstrzymało się od głosu.