Zaniedbanie profilaktyki zdrowotnej prowadzi do późnego wykrycia choroby i jej rozwoju. Coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę typu 2, której przyczyną są zła dieta i brak ruchu. Dieta jest podstawowym środkiem profilaktycznym oraz leczniczym zarówno dla chorego na cukrzycę, który leczy się tylko dietą, jak i dla biorącego leki czy insulinę.
Nie istnieje uniwersalna dieta dla wszystkich diabetyków – rodzaj diety ustala lekarz w zależności od wieku pacjenta, wagi, wzrostu, płci i rodzaju wykonywanej pracy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Diabetyk może się cieszyć pełnią życia pod warunkiem, że przestrzega zaleceń lekarskich, głównie diety, przez całe życie. Większość osób starszych cierpiących na cukrzycę ma nadwagę, którą należy zredukować. Młodzi cukrzycy często mają niedowagę i powinni uzyskać właściwy ciężar ciała, odpowiadający ich wzrostowi. Trudno jest dokładnie obliczyć zapotrzebowanie energetyczne danej osoby – organizmy ludzkie zużywają różną ilość kalorii przy wykonywaniu tej samej pracy. U jednej osoby część energii (kalorii) dostarczonej przez spożyty pokarm zmienia się w ciepło wykorzystane przez organizm, u innej odłoży się „na zapas” w formie tkanki tłuszczowej.
Reklama
Dietę ustala się tak, aby stosunek składników pokarmowych był stały w poszczególnych posiłkach. Należy spożywać śniadanie, obiad i kolację w małej objętości, ale składające się z urozmaiconych składników i o stałych porach, oraz trzy lekkie przekąski między nimi.
Ważne jest, by spożywać odpowiednie porcje węglowodanów złożonych (produkty zbożowe nieprzetworzone), a ograniczyć lub wyeliminować węglowodany proste (cukier, dżemy, miody, owoce, soki, słodycze).
• Z produktów białkowych stosuje się: chude mięso, ryby, jaja, mleko, niskotłuszczowe sery.
• Powinno się używać tylko łagodnych ziół i przypraw (koperek, szczypiorek, cebula, sok z cytryny, cynamon, wanilia).
• Preferowane są tłuszcze roślinne, należy je podawać do gotowych potraw.
• Owoce w formie surowej i gotowanej należy stosować z umiarem!
• Dużą rolę w leczeniu cukrzycy za pomocą diety odgrywają warzywa, głównie surowe i kiszone. Dieta powinna zawierać znacznie więcej warzyw niż owoców.
• Potrawy przyrządza się metodą gotowania, duszenia i pieczenia – oczywiście, bez tłuszczu. Składników nie rozgotowuje się.
• Dziennie trzeba dostarczyć organizmowi 2-2,5 l płynów, w tym 1,5-2 l wody, herbaty ziołowej.
Profilaktyka powikłań zdrowotnych u diabetyka to odpowiednio dobrana dieta.