Reklama

Niedziela 5/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Szczęśliwi

Ks. Jarosław Grabowski

Wymadlają w zaciszu kaplic niewyobrażalny ogrom łask dla całego świata; są często wybitnymi naukowcami, świetnymi organizatorami, osobami obdarzonymi licznymi talentami... osoby zakonne.

obserwator
5-8

Obserwator

Z Jasnej Góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

Rok 2020 obchodzony jest w Zakonie Paulinów jako rok jubileuszowy 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela zakonu. Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego miała miejsce 20 stycznia br. we wszystkich klasztorach paulińskich na świecie.

temat numeru
10-15

Paulini wracają do źródeł

Z o. Arnoldem Chrapkowskim rozmawia Izabela Tyras

Ich życie to pewien paradoks. Z jednej strony cisza i przebywanie sam na sam z Bogiem, z drugiej – życie wspólnotowe i służba milionom pielgrzymów. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego to dobry moment, by zapytać o. Arnolda Chrapkowskiego, przełożonego generalnego Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, jak udaje się to połączyć.

Po drugiej stronie furty

Maciej Orman

Modlą się 12 godzin dziennie, nie jedzą mięsa i są odcięci od świata? Nie do końca. Paulini mają telefony komórkowe, chodzą do sklepu i jeżdżą na rowerze. Bez habitu!

treści wiary
16

Zatęsknić za Światłem

Ks. Kamil Zadrożny

Święto Ofiarowania Pańskiego w liturgii wschodniej znane jest jako święto Spotkania (Hypapante). Inną jego nazwą jest Candelora, czyli święto Światła. Polska pobożność ludowa zna je jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Od 1997 r. z woli św. Jana Pawła II jest to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

przygotowanie do beatyfikacji - Maryjne drogi kardynała Wyszyńskiego (2)
17-20

Święci nie przemijają

O. Mariusz Tabulski, paulin

Jasnogórski Instytut Maryjny i Instytut Prymasa Wyszyńskiego pragną zaprosić do podjęcia „starej i sprawdzonej – choć wciąż nowej” – maryjnej drogi Prymasa Tysiąclecia. Jedynej, którą Błogosławiony pozostawił ku przyszłości.

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego

Wincenty Łaszewski

Gdy Rada Państwa ogłosiła latem 1953 r. dekret „o tworzeniu, obsadzaniu i znoszeniu duchownych stanowisk kościelnych”, władza komunistyczna otrzymała prawo kontrolowania oraz unieważnienia wszelkich nominacji i aktów prawnych Kościoła.

treści wiary
21

Komu można odmówić Komunii św.?

Ks. Michał Wieczorek

Nie zgadzają się w części czy całkowicie z nauczaniem Kościoła. Lekceważą swoje obowiązki religijne. Głoszą poglądy sprzeczne z doktryną. Czy można takim osobom odmówić Komunii św.?

życie kościoła
22-23

Z czego żyją zakonnice klauzurowe, czyli Boska ekonomia

Tomasz Musiał

Stanowią jedną z najważniejszych części duchowego fundamentu Kościoła. Zamykają się za klauzurą, aby poświęcić swoje życie Bogu i ludziom, których ofiarność pomaga im przeżyć. Od kilkunastu lat w Polsce w święto Ofiarowania Pańskiego możemy wesprzeć zakony klauzurowe.

Komu nie wolno pomagać?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

800 lat duchaczek
24-25

Dlaczego wstąpiły do zakonu

Kilkusetletnia obecność Zakonu Ducha Świętego w Polsce skłania do refleksji nad realizacją jego charyzmatu miłości miłosiernej. Do zastanowienia się, kim jest siostra duchaczka w oczach tych, którym służy. Jakie jest jej miejsce w dziełach, które prowadzi zgromadzenie?

punkt widzenia
26-28

Davos z klimatem

Piotr Filipczyk

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos minęło pod znakiem zmian klimatycznych. Polskę reprezentowali prezydent i premier oraz wielu przedsiębiorców

W tył zwrot Putina

Paweł Sarafin

Symboliczna nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy w Jerozolimie sprawiła, że prawda historyczna przebiła się do światowej opinii publicznej

Atom, węgiel, inwestycje

Artur Stelmasiak

Wizyta premiera RP w Japonii może ściągnąć do Polski nowe inwestycje, ale przede wszystkim technologie atomowe, pozyskiwanie czystej energii z węgla oraz elektromobilność.

Muzeum UE do poprawy

Paweł Sarafin

Podczas debaty o fałszowaniu historii przez Rosję zwrócono uwagę, że również instytucje unijne są temu winne. Kolejny raz krytyka spadła na Dom Historii Europejskiej

kochane życie
30

Jak Kuba Bogu….

Elżbieta Nowak

Jedni uczą się na uniwersytetach, innych uczy życie.

Niedziela z kulturą
31-42

Naród z dalekich gór

Wojciech Dudkiewicz

Polskie elity

w.d.

Kobiety Kresów

j.k.

Kto to napisał

j.k.

Dziyń dobry, Marysiu!

Marta Żyszkowska-Zeller

Anielski śpiew

PIW

Koktajl piękna

PIW

Program telewizyjny

Krzyżówka

polecamy
43

Czytania na sobotę

Artur Stelmasiak

Na rynku ukazała się książka pt. Jutro niedziela. To zachęta do lektury dla świeckich i duchownych, by lepiej się przygotować do niedzielnej Eucharystii.

Poetycko o Prymasie Tysiąclecia

akw

W roku beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego często wspominane są jego biografia i nauczanie. Wyjątkowym przypomnieniem jest zbiór wierszy Tadeusza Szymy pt. Wszystko, co Polskę stanowi. Utwory powstały na różnych etapach życia ich twórcy, były inspirowane wspomnieniami, lekturą i bieżącymi wydarzeniami.

felieton
44-45

Polska 2020

Piotr Grzybowski

Rok 2020 powinien się stać czasem stabilizacji, która umożliwi kontynuację reform, planów społecznych, demograficznych, gospodarczych i wielu innych.

Zamknięcie w medialnej bańce

Grzegorz Górny

Internet coraz częściej staje się narzędziem nie otwarcia, lecz zamknięcia. Zamknięcia w bańce medialnej. Staliśmy się bowiem zakładnikami systemów komputerowych, które programują nam świat pod kątem naszych upodobań i preferencji.

nasza rozmowa
46-47

Polski rzymianin

Włodzimierz Rędzioch

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

świadkowie wiary
48-49

Budowniczy mostów

Urszula Buglewicz

Wybitny teolog, ceniony organizator życia kościelnego, autor licznych publikacji, a nade wszystko człowiek wrażliwy na potrzeby bliźnich i na piękno otaczającego świata. Arcybiskup Stanisław Budzik otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

sprawy rodzinne
50-53

Małżeńskie tańce

Jerzy Grzybowski

Całe nasze życie jest swego rodzaju tańcem. Koniecznie trzeba znać pierwsze kroki. Tymi krokami są dialog, podstawowa wiedza z zakresu psychologii komunikacji i świadomość działania łaski Bożej. Reszta jest własnym rytmem i stylem wypracowanym w każdym małżeństwie.

Podwójny wymiar radości

R.

Ile trzeba mieć w sobie miłości i dobra, by zrezygnować z własnych potrzeb, by spełnić czyjeś marzenie...

Listy, których miał nikt nie przeczytać

Michał Piekara

Nie tak dawno wpadła mi w ręce tajna korespondencja. Ci, którym nie jest obcy zbiór słynnych Listów starego diabła do młodego C.S. Lewisa, bez wątpienia poznają zarówno po stylu, jak i – mówiąc dobitnie – diabelnie trafnej ocenie sytuacji, że autorem musiał być sam Krętacz.

listy
54

Chcą korespondować

Biedne nasze nogi

Aleksandra

felieton
55

Chcę być dawcą

Jarosław Kumor

Zostali rodzicami Boga, uczestnikami nowej ziemskiej rzeczywistości, a mimo to prowadzili normalne, proste życie.

dobre rady
56-59

Awokado zamiast masła

J.M.

Awokado to jeden z tych owoców, na które możemy sobie pozwalać każdego dnia, nie martwiąc się o przykre konsekwencje. Co więcej – może nam to przynieść wiele korzyści.

Sałatka żydowska z awokado

Jolanta Marszalek

Z zakonnej kuchnii.

Czy istnieje dieta dla cukrzyków?

Ewa Nowak

Zaniedbanie profilaktyki zdrowotnej prowadzi do późnego wykrycia choroby i jej rozwoju. Coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę typu 2, której przyczyną są zła dieta i brak ruchu. Dieta jest podstawowym środkiem profilaktycznym oraz leczniczym zarówno dla chorego na cukrzycę, który leczy się tylko dietą, jak i dla biorącego leki czy insulinę.

Domowe maseczki na twarz i szyję

Ewa Nowak

Miód – w formie maseczek, peelingów czy okładów – przywraca świeżość i elastyczność skórze twarzy, szyi i dekoltu, poprawia jej koloryt.

Jak działają e-recepty

akw

Ponad 2 mln e-recept wystawiono w środę 8 stycznia br., czyli w dniu, w którym wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej.

Kiedy można odstąpić od umowy?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Zostałem ostatnio namówiony do podpisania niekorzystnej dla mnie umowy na usługi telekomunikacyjne. Rachunki, które mam płacić, są ogromne. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

podróżnik
60-61

Miasto z wyobraźni

Wojciech Dudkiewicz

Ani – stolicę i najwspanialsze miasto średniowiecznej Armenii nie bez przyczyny nazywa się dziś Pompejami Wschodu.

świat pod lupą
62-63

Misja sondy na Tytana – księżyc Saturna

Witold Iwańczak

Amerykańska agencja NASA w czwartek 27 czerwca 2019 r. oficjalnie ogłosiła kolejną misję w ramach inicjatywy New Frontiers. Na księżyc Saturna poleci Dragonfly – sonda w kształcie czteroramiennego drona, wielkości samochodu, wyposażona w aparaturę do badania cząsteczek organicznych.

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

felieton
65

Prawda w epoce cyfrowej

Witold Gadowski

Prawda ma czyste intencje, opowiada ci o świecie, w którym żyjesz. To się nie zmieniło.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Ofiarowanie Jezusa w świątyni

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Homnilia na Uroczystość Ofiarowania Pańskiego

Co znaczy „oczyszczenie Maryi”?

Ks. Antoni Tronina

Niepokalania Matka Chrystusa poddała się biblijnemu przepisowi na znak posłuszeństwa Prawu Bożemu.

Kiedy urodził się Jezus?

Ks. Jacek Molka

Dobra święta

Ks. Antoni Tatara

Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

Odłupywanie marmuru

Ks. Mariusz Rosik

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Numer sto

Ks. Piotr Bączek

Ani się nie obejrzeliśmy, a tu już 100. numer! – mówią redaktorzy gazetki parafialnej w Cięcinie.

Mamy kościół i kapłanów

Mariusz Rzymek

W Starym Bielsku dziękowano za zakończenie renowacji zabytkowej świątyni oraz za 80. rocznicę urodzin ks. prał. Antoniego Kulawika, wieloletniego proboszcza tej wspólnoty parafialnej.

Uczcili ofiary

Tomasz Terteka

Lipowa na Żywiecczyźnie oraz Katowice-Brynów to miejsca, gdzie uczczono pamięć pomordowanych przez Niemców 37 mieszkańców gminy Lipowa.

Niedziela częstochowska

Z Redaktor Naczelną

Maciej Orman

Nie można sprywatyzować prawdy – powiedział 25 stycznia, w święto Nawrócenia św. Pawła, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, który w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji dziennikarzy.

Zapatrzona w Polskę

Sławomir Błaut

Była wielką patriotką, jedną z Wyklętych. Komuniści więzili ją i prześladowali, zrujnowali zdrowie. Sabina Świątek, która zmarła 12 stycznia w Częstochowie, drogo zapłaciła za swą miłość do ojczyzny.

Obronić marzenia

Beata Pieczykura

Jak otworzyć się na drugiego człowieka, zaufać mu, być gotowym obdarować kogoś miłością na całe życie i tę miłość przyjąć? Odpowiedź na to pytanie można odnaleźć podczas spotkań osób stanu wolnego w Częstochowie.

Niedziela podlaska

Jubileusz kapłaństwa

Monika Kanabrodzka

Za przyczyną Jezusa Chrystusa jestem jednym z ziaren męczenników powołanym do kapłaństwa – powiedział 19 stycznia ks. prał. Józef Frańczuk, przeżywający 60-lecie kapłaństwa. Dziękczynnej Eucharystii w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jabłonnie Lackiej przewodniczył bp Piotr Sawczuk.

Oddana Bogu i ludziom

Tadeusz Szereszewski

Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją do przypomnienia życia i posługi mnichów, mniszek, zakonnic i zakonników. Przybliżamy historię powołania Alicji Baranowskiej, czyli karmelitanki s. Michaeli od Boga Wszechmogącego, które zrodziło się w czasie okupacji.

Ofiarowanie wymaga oczyszczenia

Ks. Robert Grzybowski

Świętujemy dziś wydarzenie Ofiarowania Pańskiego, które jest okazją do przeżywania Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Można przy tym zadać pytynie o sens naszego życia, który wymaga zawsze ofiarowania. Jeśli coś lub kogoś postawimy w centrum swojego życia, to konsekwencją będzie poświęcenie mu wszystkiego.

Niedziela kielecka

O świętość Dnia Pańskiego

Agnieszka Dziarmaga

Tegoroczny Dzień Judaizmu, obchodzony po raz 23. w Kościele katolickim 17 stycznia, stanowił zachętę do refleksji nad Dniem Świętym, a mottem przewodnim zostały wybrane słowa „Pamiętaj o dniu szabatu, aby go należycie świętować” (Wj 20,8).

Bóg wzywa do czegoś więcej

Władysław Burzawa

W Kielcach, na Kawetczyźnie znajduje się klasztor, w którym dwanaście sióstr karmelitanek bosych w cichości modli się za nas i Kościół. Ukryte przed światem, w ścisłej klauzurze, żyją,na co dzień w zażyłości z Bogiem.

Powołanie rodzi się w ciszy

A.D.

Na ciszę, adorację skupienie i tajemnicę Eucharystii są nastawione obecnie rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej. Najbliższe odbędą się w Wielkim Poście.

Niedziela małopolska

W obronie rodziny

Anna Bandura

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski został laureatem nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny.

Granie nadaje sens

Anna Bandura

Nastolatkowie i seniorzy, uczniowie szkół muzycznych i pasjonaci – blisko 50 osób tworzy amatorską Orkiestrę Dętą w Lipnicy Dolnej. Wielu z nich nie wyobraża sobie życia bez orkiestry.

Bo smutny zakonnik, to żaden zakonnik

Wysłuchała: Anna Bandura

O radości powołania i niesieniu pomocy najuboższym opowiada s. Anna Witczak ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Zakopanem.

Niedziela lubelska

Doktor honoris causa

Urszula Buglewicz

Być chrześcijaninem to znaczy żyć Duchem Jezusa Chrystusa, Duchem miłości i prawdy – powiedział abp Stanisław Budzik w dniu przyznania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego.

W drodze za Ukochanym

Ks. Mieczysław Puzewicz

Nie lubią, kiedy mówi się o nich „zakonnice” albo „mniszki”. Są siostrami. W czasie ślubów wieczystych zaręczają się z Jezusem i od tej pory noszą obrączki. Nazaretanki mają na nich wypisany po łacinie cytat z Pieśni nad Pieśniami: „Mój miły jest mój, a ja jestem jego”. Z obrączką nie rozstają się nawet w trumnie.

Perła Lublina

Urszula Buglewicz

Archikatedra jest kościołem najbogatszym i najpiękniejszym. Zawiera skarby naszej kultury chrześcijańskiej – powiedział abp Stanisław Budzik podczas otwarcia wystawy pt. Kult – historia – legendy. Archikatedra lubelska – spadkobierca historii i tradycji.

Niedziela legnicka

Jesteśmy na klęczkach...

Ks. Piotr Nowosielski

Tak o pobycie Monstrancji Adoracyjnej z Medjugorie w parafii Bożego Miłosierdzia w Jaworze mówi jej proboszcz ks. Tomasz Czernik.

Wiara naszym fundamentem

Marek Zygmunt

19 stycznia na swoje doroczne spotkanie opłatkowe do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie przybyła Rodzina Radia Maryja. W spotkaniu uczestniczyli pielgrzymi z wielu miejsc naszej diecezji.

Nowy blask ambony

Ks. Waldemar Wesołowski

Zakończył się pierwszy etap renowacji ambony w legnickiej katedrze. Dzięki dotacjom i wkładowi własnemu udało się przywrócić dawny blask piaskowcowego kosza.

Niedziela łódzka

Konsekrowani Bogu

O. Sebastian Wiśniewski OMI

W święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej, obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Wprowadził go Jan Paweł II w 1997 r.

Całoroczny ekumenizm jest możliwy

Z ks. Michałem Makulą rozmawiał Bartłomiej Testa

Z ks. Michałem Makulą, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza w Łodzi, rozmawiał Bartłomiej Testa.

Zanurzone w milczeniu i modlitwie

Ks. Paweł Gabara

Przy bramie klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi spotykam idącą szybkim, zdecydowanym krokiem kobietę. Jak się za chwilę okaże, jest ona lekarzem sąsiadującego z klasztorem szpitala im. W. Biegańskiego.

Niedziela przemyska

Misja serca w Ekwadorze

Monika Depciuch, Magdalena Trudzik

Misją Domów Serca jest nieść współczucie i pocieszenie wykluczonym, bezbronnym, biednym, chorym, cierpiącym. Kolejna misjonarka z archidiecezji wyrusza do Ameryki Południowej.

Wojownicy Maryi

Dariusz Lasek

Blisko 2 700 osób przybyło do Legionowa na Ogólnopolskie Otwarte Spotkanie Wojowników Maryi. Wybrzmiała siła męskiej modlitwy pod sztandarem Maryi.

Bezpieczny próg domu

Maria Szulikowska

Terror i pokój to dwa oblicza współczesności, zdają się działać naprzemiennie i mają wielką siłę oddziaływania.

Niedziela rzeszowska

Świadkowie obecności Boga w świecie

S. Hieronima Janicka

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego świętujemy w uroczystość Ofiarowania Pańskiego. Kościół powszechny obchodzi ten dzień od 1997 r., a ustanowił go Ojciec Święty Jan Paweł II. Dzień ten poświęcony jest modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom i są świadkami Boga w świecie.

Wypraszać pokój i zgodę narodowi polskiemu

Siostry Sercanki

Do grona wielkich świętych polskich obecnych duchowo w relikwiach w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w dniu 19 stycznia 2020 r. zostały dołączone relikwie św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Klary Szczęsnej.

Miałam pomysł na życie, ale…

O powołaniu zakonnym i pracy katechetycznej z s. Bernadettą Janus, zmartwychwstanką rozmawia Alina Ziętek-Salwik

Niedziela sandomierska

Biblioteczne skarby

Ks. Wojciech Kania

Historia Sandomierskiej Biblioteki Diecezjalnej sięga początków utworzenia seminarium duchownego w Sandomierzu. Przez ten czas w jej zbiorach zgromadzono bardzo wiele cennych dzieł.

Dawać świadectwo miłości

Ks. Wojciech Kania

Kolejna grupa kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. rozpoczęła formację przygotowawczą.

Bądźcie ogniskami wiary i miłości

Ks. Wojciech Kania

Samborzec. W parafii Trójcy Przenajświętszej odbyło się diecezjalne spotkanie Grup Modlitwy Ojca Pio.

Niedziela sosnowiecka

Tu się ratuje życie

Piotr Lorenc

Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, nazywany OIOM, to część szpitala, w której leczy się pacjentów w krytycznym stanie. Nic dziwnego, że im lepiej wyposażony, tym większe niesie szanse w procesie zdrowienia.

Dzieci pomagają dzieciom

Z s. Mariuszą Wilczak – Karmelitanką Dzieciątka Jezus z Czeladzi – o Kolędnikach Misyjnych i Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Wyzwala i inspiruje

Piotr Lorenc

Diakonia Wyzwolenia Człowieka Ruchu Światło-Życie Diecezji Sosnowieckiej postanowiła włączyć się w ogólnopolską sztafetę modlitewną, której zasadniczą osią działania jest peregrynacja ikony krzyża.

Niedziela świdnicka

Życie na wyłączną służbę Bogu

xmb

2 lutego w Kościele powszechnym obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. Od 24 lat to także dzień poświęcony osobom konsekrowanym, które swoje życie oddali służbie Bogu.

Przedstawiać świat obiektywnie

Marek Zygmunt

Podczas dorocznego spotkania z przedstawicielami mediów lokalnych biskup świdnicki mówił m.in. o poprawności politycznej jako swoistej formie cenzury i zmianie znaczenia używanych słów. Przywołał w tym kontekście głośną w ostatnim czasie sprawę prof. Ewy Budzyńskiej.

Czy jesteś zdrowy?

Krzysztof Zaremba

W katedrze świdnickiej odprawiona została Msza św. i odbyło się noworoczne spotkanie bp. Ignacego Deca z grupami apostolskimi parafii katedralnej. W Eucharystii poprzedzającej spotkanie ksiądz biskup przestrzegł, aby nie uważać się za zdrowego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Księgarnia katolicka zaprasza

Ks. Robert Gołębiowski

Kształtowanie ducha chrześcijańskiego realizuje się na wielu płaszczyznach. Fundamentem jest Eucharystia, sakramenty św., realizacja charyzmatów wspólnot modlitewnych, ale także pogłębiona lektura wydawnictw katolickich, które oferują szeroką gamę swojej oferty.

Promieniowanie sanktuarium Dzieci Fatimskich

Ks. Robert Gołębiowski

Przeszło już sto lat temu wrażliwe i czułe serce Niepokalanej Matki Zbawiciela Świata, widząc dramat tracenia przez ludzkość łaski wiary, otworzyło swoje pełne miłości wnętrze i przekazało światu poprzez radosne serca portugalskich pastuszków orędzie zbawienia.

Tylko miłością przekonamy innych do Chrystusa

Rozmowa z Janem Budziaszkiem, perkusistą zespołu Skaldowie

Niedziela toruńska

Most niezgody

Renata Czerwińska

Jak to musiało być – obudzić się sto lat temu i wiedzieć, że teraz tutaj jest Polska! – pisze jedna z naszych czytelniczek.

Klasówka z miłości

Renata Czerwińska

Kocham moją mamę! – A ja kocham bardziej! – A ja kocham mamy rączkę i nóżkę! – A ja kocham całe ciało mamy!

Jest nas za dużo?

Ostatnio wróciła do mnie rozmowa z koleżanką, która stwierdziła, że nie mogłaby posiadać więcej niż dwoje dzieci (tyle aktualnie wychowuje). Powód dla niej jest prosty: nie miałaby czasu, aby poświęcić go w odpowiedniej ilości każdemu z nich.

Niedziela warszawska

U papieskiej Madonny

Łukasz Krzysztofka

Nie trzeba lecieć do dalekiej Argentyny, aby spojrzeć w oczy Patronce ojczystego kraju papieża Franciszka. Matka Boża z Luján czczona jest też w… Natolinie.

Zakochałam się w Jezusie

Rozmawia Magdalena Wojtak

O powołaniu i życiu konsekrowanym z s. Judytą Pudełko ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza rozmawia Magdalena Wojtak

Ikony z Nowicy

at

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można zobaczyć prace powstałe w trakcie XI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów.

Niedziela wrocławska

Nigdy jeden przeciw drugiemu

Agnieszka Bugała

W zajezdni narodził się pomysł, że „Solidarność” to będzie nazwa dla całego ruchu – mówił 23 stycznia Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia w czasie konferencji prasowej.

Zakon jednego płomienia

O bł. Euzebiuszu z o. Marcinem Wirkowskim OSPPE rozmawia Agnieszka Bugała.

Są świadkami nadziei

Wanda Mokrzycka

Dzisiaj słowo traci na wartości. Rzucane na wiatr, rozdmuchiwane i zapomniane – bez pokrycia. Jednak Kościół stara się stać na jego straży – przygotowuje do misji i pomaga je wypełniać. Na różnych etapach życia. Kiedy i po co ślubujemy Bogu?

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Dobrze, że jesteście

Ks. Krzysztof Hawro

Muszę przyznać, że po blisko jedenastu latach kapłaństwa wciąż nie potrafię sobie wyobrazić życia bez obecności na mojej drodze osób życia konsekrowanego.

Do Syna swego nas prowadź

Ks. Krzysztof Hawro

W pierwszym tygodniu ferii, od 11 do 14 stycznia br., wspólnota oazowa z parafii katedralnej w Zamościu uczestniczyła w rekolekcjach, które prowadził ks. Leszek Boryło.

Spotkanie pszczelarzy

Adam Łazar

Noworoczno-opłatkowe spotkanie lubaczowskich pszczelarzy odbyło się 13 stycznia br. w sali narad Starostwa Powiatowego w Lubaczowie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Rocznica śmierci biskupa Wilhelma

Ks. Adrian Put

W Gorzowie odbyły się diecezjalne uroczystości 34. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, biskupa gorzowskiego. Wspólnie modliliśmy się o jego rychłą beatyfikację.

25 lat pokoju i pojednania

Agata Zawadzka

Dzień Pamięci i Pojednania to święto będące efektem wspólnych starań mieszkańców Gorzowa i byłych mieszkańców Landsberga. Obchodzone jest 30 stycznia. Tego dnia w 1945 r. ówczesny Landsberg opuścili jego mieszkańcy. Jest to także data uważana za początek polskiego osadnictwa na tym terenie.

Znak miłości oblubieńczej Jezusa

Misją dziewicy konsekrowanej jest być znakiem miłości Kościoła do Chrystusa i eschatologicznym obrazem niebieskiej Oblubienicy i przyszłego życia – mówi Maria Moskaluk.

Reklama

Najpopularniejsze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Benedykt XVI

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

Prenumerata Tygodnika Katolickiego

Prenumerata

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania