Reklama

Wiara

S. Judyta Pudełko: Zakochałam się w Jezusie

Niedziela warszawska 5/2020, str. V

Siostra dr hab. Judyta Pudełko

Archiwum SJP

Siostra dr hab. Judyta Pudełko

O powołaniu i życiu konsekrowanym z s. Judytą Pudełko ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza rozmawia Magdalena Wojtak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Magdalena Wojtak: Jak to jest być zakonnicą?

S. Judyta Pudełko: Jezus mnie pociąga i chcę być z Nim. Zgromadzenie Uczennic Boskiego Mistrza to moje miejsce. Czuję się tutaj spełniona.
Głos powołania słyszała Siostra już w dzieciństwie?
Kościół zawsze był dla mnie niesamowitym miejscem, w którym czułam się dobrze. Zachwycały mnie świątynie, ich wystrój i piękno. To był mój świat, który był mi bliski. Wiara była przekazywana nam w rodzinie. Babcia czytała nam Pismo Święte, opowiadała mi i mojej siostrze o życiu świętych. Pamiętam opowieści o św. Teresce, która już jako mała dziewczynka pragnęła być zakonnicą.

Trwanie na modlitwie przed Jezusem Eucharystycznym w imieniu wszystkich ludzi jest naszą pierwszą misją i zadaniem. Modlimy się w różnych intencjach.

Podziel się cytatem

Kiedy pojawiło się pierwsze pragnienie życia blisko z Bogiem?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas I Komunii św. Mimo że do końca nie rozumiałam tego, cały czas towarzyszyło mi. Gdy miałam 14 lat, powróciło szczególnie podczas jednych oazowych rekolekcji. Na modlitwie poczułam mocno wezwanie do pójścia za Jezusem.

Czy miała Siostra momenty zmagania, zwątpienia?

Tak. W czasie szkoły średniej zastanawiałam się, czy to droga, którą rzeczywiście powinnam wybrać w moim życiu. Pojawiały się myśli, aby zakwestionować to wezwanie. Gdy podczas Mszy św. modlono się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, postanowiłam przekornie nie mówić: „Wysłuchaj nas, Panie”.

Reklama

Jak dalej potoczyła się ta historia?

Gdy moi znajomi myśleli o studiach, moje serce było z Uczennicami Boskiego Mistrza. Siostry poznałam już wcześniej podczas różnych rekolekcji. Kiedy po raz pierwszy pojawiłam się w domu tego zgromadzenia, poczułam, że to jest wyjątkowe miejsce właśnie dla mnie.

To była miłość od pierwszego wejrzenia?

Tak. Zakochałam się w Jezusie i Jego tajemnicy objawienia się w życiu i misji Uczennic Boskiego Mistrza. To była miłość do Chrystusa obecnego w Eucharystii, liturgii i kapłaństwie.

Drogę życia konsekrowanego wybrała również siostra rodzona s. Judyty Pudełko.

S. Anna Maria Pudełko jest apostolinką. Rodzice dali nam wolność w decydowaniu o wyborze drogi życiowej. Wspierają nas do dzisiaj.

Czym wyróżnia się duchowość Uczennic Boskiego Mistrza?

Żyjemy duchowością Rodziny Świętego Pawła, którą powołał do życia włoski kapłan bł. Jakub Alberione. W centrum tej duchowości jest Jezus Mistrz Droga, Prawda i Życie. Jest On czczony przede wszystkim w tajemnicy Eucharystii, dlatego charakterystyczną cechą naszej duchowości jest pobożność eucharystyczna wyrażająca się w codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Trwanie na modlitwie przed Jezusem Eucharystycznym w imieniu wszystkich ludzi jest naszą pierwszą misją i zadaniem. Modlimy się w różnych intencjach.

W sposób szczególny modlicie się za kapłanów.

Zgadza się. Pomagamy i opiekujemy się także starszymi kapłanami, modlimy się również za zmarłych duchownych. Maryja i biblijne kobiety, uczennice Chrystusa, są naszą inspiracją.

W jaki sposób pomagacie wiernym uczestniczyć w życiu sakramentalnym i liturgicznym Kościoła?

Troszczymy się o piękno liturgii i wystrój kościołów, prowadzimy także kursy muzyki liturgicznej, szyjemy szaty liturgiczne i przygotowujemy wszelkie rzeczy potrzebne do sprawowania Mszy św. W ten sposób przybliżamy tajemnicę Chrystusa obecnego w Eucharystii. Przypominamy, że przestrzenią, w której mówi do nas Bóg, jest Słowo Boże, które słyszymy podczas liturgii.

S. Judyta Pudełko PDDM Biblistka i przewodniczka po Ziemi Świętej. Wykłada na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie

Podziel się:

Oceń:

+10 -2
2020-01-28 11:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy jesteśmy powołani

Niedziela małopolska 17/2021, str. VI-VII

Trzeba pamiętać, że księża nie spadają z księżyca – stwierdza w rozmowie z Niedzielą ks. Andrzej Tarasiuk.

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Łódź: Modlitwa mam adopcyjnych za dzieci

2024-05-01 10:00

Archiwum AOA

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst