Koronawirus
Wirus kwestią czasu
Gdy oddajemy ten numer do druku, w Polsce nie ma jeszcze potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem, eksperci podkreślają jednak, że jego pojawienie się to tylko kwestia czasu. Wirus już dawno jest w Europie i zaatakował w kolejnych krajach, ostatnio m.in. w Czechach. I choć największe ognisko zachorowań jest w północnych Włoszech, to stamtąd dość łatwo dostał się do sąsiednich krajów.
Mimo niepotwierdzenia przypadku koronawirusa w polskich szpitalach wciąż przebywają osoby z podejrzeniem zakażenia. Próbki materiału pobranego od pacjentów trafiają do laboratoriów, w których są analizowane. Resort zdrowia uruchomił infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (tel. 800 190 590). Można tam uzyskać informacje dotyczące koronawirusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Główny inspektor senitarny Jarosław Pinkas zaznacza, że Polska jest przygotowana na pojawienie się wirusa. – Robimy wiele rzeczy na zapas. Sprowadzamy kolejne testy, laboratoria są dobrze zabezpieczone – mówi. Przeszkadzają nieodpowiedzialne wypowiedzi polityków opozycji, którzy próbują wykorzystać wirusa w kampanii wyborczej, m.in. kandydatki PO-KO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
Reklama
Na początku tygodnia rozpatrywany był przez Sejm projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem wirusowi i zwalczaniem go. Zakłada się w nim m.in. przyznanie zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy będą sprawować opiekę nad dzieckiem w wypadku zamknięcia żłobka czy przedszkola; producenci wyrobów medycznych będą zobowiązani do zbywania wyrobów wyłącznie do hurtowni farmaceutycznych, a hurtownie – wyłącznie do aptek lub zakładów leczniczych. Osoby zakażone albo podejrzane o zakażenie mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji, natomiast obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu mogą podlegać osoby, które pozostawały w kontakcie z nimi. Okres takiej kwarantanny nie może przekraczać 21 dni. Zakłada się też możliwość polecenia przez pracodawcę pracownikowi wykonywania pracy zdalnie, poza siedzibą firmy. >>n
Wojciech Dudkiewicz
Wielki Post
Pył na głowie
– Pył na głowie zwraca nas ku ziemi, przypomina nam, że pochodzimy z ziemi i że do niej powrócimy. Jesteśmy słabi, wątli, śmiertelni – powiedział papież Franciszek, nawiązując do obrzędu posypywania głów popiołem, podczas Mszy św., której przewodniczył w Rzymie w Środę Popielcową. Zwrócił uwagę, że w obliczu ogromu Wszechświata jesteśmy maleńcy, jesteśmy prochem. – Ale jesteśmy prochem umiłowanym przez Boga.
(...) Jesteśmy więc cennym pyłem, przeznaczonym, by żyć na wieki – podkreślił. – Jesteśmy prochem, ziemią, gliną, ale jeśli pozwolimy się kształtować rękoma Boga, staniemy się cudem – zauważył. Według papieża, rozpoczęty Wielki Post jest czasem łaski i uzdrowienia oraz uznania, że nasze nędzne popioły są miłowane przez Boga.
Do wielkopostnego wyjścia z Jezusem na pustynię, z której wyjdziemy odnowieni dzięki mocy Bożej miłości, Franciszek zachęcał w czasie audiencji ogólnej 26 lutego: – Wielki Post to właściwy okres, by uczynić miejsce dla słowa Bożego.
j.k.
Afganistan
Nadzieja na pokój
Reklama
USA wycofają kontyngent wojskowy w ciągu 14 miesięcy, jeśli talibowie wypełnią zobowiązania dotyczące zapobiegania terroryzmowi; nastąpi wymiana jeńców, USA zniosą sankcje wobec talibów – wynika z porozumienia pokojowego, które ma zakończyć 18-letni konflikt w Afganistanie, zawartego przez sekretarza obrony USA Marka Espera i reprezentanta talibów mułłę Baradara. Deklaracja toruje drogę wewnątrzafgańskiemu porozumieniu pokojowemu rządu w Kabulu z talibami. Negocjacje rządu z talibami mają się rozpocząć 10 marca.
j.k.
Reforma
Pomoc, a nie władza
Kuria Rzymska ma pomagać biskupom całego świata, a nie ich nadzorować. Jej zadaniem jest służba papieżowi i biskupom, nie władza. Tak zasadniczą linię reform opisuje kard. Oswald Gracias, członek Rady Kardynałów, która pomaga papieżowi Franciszkowi w przygotowaniu konstytucji apostolskiej reorganizującej Kurię Rzymską. Franciszek uczynił reformę Kurii Rzymskiej jednym z priorytetów swojego pontyfikatu. Krótko po wyborze na Stolicę Piotrową, w kwietniu 2013 r., powołał do życia Radę Kardynałów, która wspiera go w przeprowadzaniu reform.
Na spotkaniu tego gremium dyskutowano nad tekstem konstytucji apostolskiej, która ma zreorganizować nie tylko działania Kurii Rzymskiej, ale także jej charakter. Nowa konstytucja nosi tytuł roboczy Praedicate Evangelium – „Głoście Ewangelię”. Rada powinna przekazać papieżowi gotowy tekst podczas następnego spotkania w kwietniu. Wstępny projekt konstytucji, który zaprezentowano latem ub.r., zakładał reorientację misji wielu watykańskich urzędów. Podkreślono w nim, że Kuria Rzymska nie może się uważać za wyższą władzę, ale powinna odgrywać rolę służebną wobec papieża i biskupów całego świata. – Ta reorientacja jest naszym głównym celem. Takie spojrzenie spotkało się z akceptacją Rady Kardynałów i Ojca Świętego – zapewnia kard. Gracias.
j.k.
Belgia
Kary za pro-life
Reklama
Nowa propozycja zmiany ustawy aborcyjnej dotyczy całkowitej depenalizacji aborcji, proponuje się też kary dla każdego, kto będzie próbował odwieść kobietę od zabicia swego nienarodzonego dziecka. Autorzy dyskutowanego projektu chcą wprowadzić przestępstwo „utrudniania aborcji”, proponują też aborcję na życzenie do 18. tygodnia ciąży i skrócenie czasu obowiązkowej refleksji z 6 dni do zaledwie 48 godzin; chcą ponadto wprowadzić wysokie grzywny za utrudnianie kobietom dostępu do klinik aborcyjnych. Sankcje karne objęłyby też lekarzy korzystających ze sprzeciwu sumienia, gdyby odmówili wskazania lekarza lub placówki w celu dokonania aborcji. Nowe prawo uniemożliwiałoby informowanie kobiet o drogach alternatywnych dla aborcji. Karalne byłyby nawet treści za życiem, mogą bowiem „dezinformować” na temat przerywania ciąży i stygmatyzować kobiety, które w poszukiwaniu informacji o aborcji byłyby narażone na znalezienie treści pro-life.
w.d.
Watykan
Polak w Argentynie
Arcybiskup Mirosław Adamczyk, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Panamie, będzie reprezentować papieża Franciszka w jego ojczyźnie. Arcybiskup ma 58 lat, pochodzi z Gdańska, od 27 lat pełni służbę w watykańskiej dyplomacji. Pracował na Madagaskarze, w Indiach, na Węgrzech, w Belgii, RPA i Wenezueli. Przed Panamą był nuncjuszem w Liberii, Gambii i Sierra Leone.
j.k.
Papież do Polaków
Życie słowem
Franciszek zachęcił Polaków, by rozpoczynający się Wielki Post był okazją do życia słowem Bożym i nadzieją zmartwychwstania. Mówił o tym, gdy pozdrawiał polskich pielgrzymów przybyłych na audiencję ogólną 26 lutego. – Liturgia Środy Popielcowej uświadamia nam realizm naszej ziemskiej egzystencji: „Pamiętaj, że jesteś prochem”, i wzywa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – powiedział Ojciec Święty. – Modlitwa, post i jałmużna niech pomogą wam w nawróceniu serc i przygotują was do przeżywania Triduum Paschalnego: tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – zaznaczył papież.
j.k.
Akcja
Zadzwoń do posła
Ruszyła kampania obywatelska, która ma zmobilizować posłów do działania w sprawie aborcji eugenicznej. Na stronie: www.zadzwondoposla.pl pojawiły się adresy i telefony biur posłów partii rządzącej.
Reklama
To od nich zależy, czy w Polsce skończy się zabijanie niewinnych dzieci – informuje Fundacja Życie i Rodzina, związana z projektem „Zatrzymaj aborcję”, który wciąż czeka na rozpatrzenie przez parlament. Fundacja zachęca wszystkich, aby dzwonili do posłów z żądaniem natychmiastowego uchwalenia projektu, bo obowiązkiem polityków jest wysłuchać głosu obywateli. Zdaniem fundacji, partie, które deklarują ochronę życia i rodziny, mają w tej kadencji wszelkie możliwości działania: większość sejmową i poparcie prezydenckie, a także gotowy do uchwalenia obywatelski projekt, pod którym podpisało się blisko 1 mln osób. Tymczasem przez wyrachowanie i kalkulacje polityczne codziennie w polskich szpitalach ginie troje bezbronnych dzieci.
w.d.
USA
Poparli zabijanie
Senat odrzucił dwa projekty ustaw pro-life: o ochronie dzieci nienarodzonych zdolnych do odczuwania bólu, czyli po 20. tygodniu ciąży, i o ochronie noworodków, które przeżyły aborcję. – To niezrozumiałe, że ktoś może popierać zabijanie niemowląt – oświadczył abp Joseph F. Naumann z Kansas City, przewodniczący komitetu ds. ochrony życia przy amerykańskim episkopacie. – Reformy były kluczowe dla ochrony praw człowieka i większość Amerykanów zdecydowanie je popiera. Jesteśmy lepsi, niż wynika z tego głosowania. Czas, aby popierający ustawy pro-life dali temu wyraz w przestrzeni publicznej – zauważył.
W USA od lat obowiązuje precedens, który zalegalizował aborcję na życzenie matki aż do momentu urodzenia się dziecka. Sprawę może ponownie rozpatrzyć tylko Sąd Najwyższy, ale ten od wielu lat oddala ten wniosek z powodu poglądów większości sędziów. Prezydent Donald Trump mianował jednak dwóch nowych sędziów o poglądach pro-life i głosy w izbie rozkładają się po połowie. Jeżeli zostanie wybrany na drugą kadencję, jest szansa, że zmiana prawa stanie się możliwa.
w.d.
Syria-Turcja
Wymiana ognia
Reklama
To jedno z tych zdarzeń, których skutki są nieprzewidywalne, tym bardziej że sytuacja w rejonie jest dynamiczna. Turecka armia przeprowadziła ataki odwetowe z użyciem artylerii na cele w Syrii po nalocie przeprowadzonym przez armię Baszara al-Asada w prowincji Idlib, w wyniku którego zginęło trzydziestu trzech tureckich żołnierzy. Skutki tej wymiany ognia nie są jednak znane w pełni, bo w każdej chwili mogła zostać podjęta na nowo. W grudniu ub.r., wspierane przez rosyjskie siły powietrzne, syryjskie siły rządowe rozpoczęły ofensywę, której celem jest opanowanie prowincji Idlib – ostatniego bastionu rebeliantów w Syrii, w części popieranych przez Turcję. Na ofensywę Turcja zareagowała wysłaniem w rejon prowincji Idlib kilku tysięcy żołnierzy. Ostatnie działania wojenne w regionie zmusiły prawie milion osób do opuszczenia swych domów. Skutkiem ostatniego syryjskiego ataku było tymczasowe, 72-godzinne otwarcie granicy z Syrią i zezwolenie uchodźcom z tego kraju na przedostanie się do Europy. W Turcji znajduje się obecnie ok. 3,7 mln syryjskich uchodźców.
j.k.
Czechy
Plac Niemcowa
Czesi nie są uważani za naród zbyt odważny. Ale pozory mylą. W 5. rocznicę zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa w Pradze wymieniono tabliczki z dotychczasową nazwą placu –Pod Kasztanami, przy którym mieści się ambasada Rosji, na tabliczki z nazwą: plac Borysa Niemcowa. O zmianie nazwy zadecydowali radni stolicy Czech. Zadecydowali oni też, że jedna z alei w parku Stromovka zostanie nazwana promenadą Anny Politkowskiej, zabitej w 2006 r. niezależnej rosyjskiej dziennikarki. W wymianie tabliczek uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Jak wyjaśnił burmistrz Pragi Zdeněk Hřib, zmiana nazw jest politycznym gestem wobec Rosji, a także wyrazem solidarności z tamtejszą opozycją i ruchem praw człowieka.
j.k.
Grecja
Protesty na wyspach
Reklama
Władze wycofały znaczną część specjalnych oddziałów policji z wysp na Morzu Egejskim po starciach z miejscową ludnością, która protestuje przeciw budowie nowych obozów dla migrantów. Zamykano sklepy, organizowano demonstracje, blokowano drogi prowadzące na tereny, które rząd zajął pod budowę nowych obozów. Protestujący atakowali policjantów, którzy przybyli na wyspy Lesbos i Chios, w hotelach i na kwaterach, niekiedy przemocą wyciągali ich na ulicę. Rannych zostało kilkadziesiąt osób, dwaj policjanci odnieśli rany postrzałowe nóg. Na Lesbos ok. 2 tys. mieszkańców, w tym mężczyźni uzbrojeni w broń palną, sforsowało bramę koszar wojskowych, gdzie zakwaterowano policjantów.
Wobec wzrostu napływu migrantów konserwatywny rząd Grecji ogłosił w listopadzie ub.r., że przeludnione obozy dla migrantów na Lesbos, Samos i Chios zostaną zastąpione nowymi, zamkniętymi obozami, a każdy ma pomieścić co najmniej 5 tys. osób. Rząd zapowiada, że będą gotowe w tym roku. Część prac już wykonano pod osłoną policji. W skrajnie złych warunkach w obozach na Lesbos, Samos, Chios, Leros i Kos, obliczonych na 6,2 tys. osób, przebywa obecnie ponad 38 tys. migrantów. Mieszkańcy tych wysp domagają się przesiedlenia przybyszy do Grecji kontynentalnej i budowy niewielkich obozów, przeznaczonych dla grup liczących nie więcej niż 1000 migrantów.
w.d.
Klimat
Anty-Greta
Reklama
Kanał młodej niemieckiej youtuberki Naomi Seibt nie należy do najczęściej subskrybowanych. Z irytacją pisze jednak o niej „postępowa” prasa, m.in. Der Spiegel i The Washington Post, a Antifa wysyła jej pogróżki. Seibt nie podziela hipotezy o wpływie człowieka na zmiany klimatu. „Jest 19-letnią Niemką, która podobnie jak Greta Thunberg ma blond włosy, jest elokwentna i pochodzi z Europy” – napisał The Washington Post, w którym nazwano Niemkę „anty-Gretą”. – Cześć, myślący inaczej! – tak zaczynają się filmiki nastolatki, które kręci w mieszkaniu w Münster. Jej rówieśnicy biorą udział w strajkach klimatycznych, a Naomi przekonuje – za każdym razem powołując się na źródła – dlaczego hipoteza o związku między emisją CO2 a ociepleniem klimatu jest wątpliwa. Skutek? – Pogróżki w internecie i głuche telefony – przyznała w jednym z wywiadów. Youtuberka chce się przenieść do USA. Dobrowolne wpłaty od oglądających ją ludzi mają na początek wystarczyć. – Tu robi się zbyt niebezpiecznie – mówi Naomi i ostrzega przed socjalistyczną dyktaturą w Niemczech.
j.k.
Z Twittera papieża Franciszka
Wielki Post jest stosownym czasem, aby wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię. To czas, aby odłożyć telefony komórkowe i połączyć się z Ewangelią.
Wybory w USA
Viva Fidel!
Kandydat na prezydenta Bernie Sanders już stawał w obronie zwolenników jego poglądów politycznych. Tym razem to jego trzeba bronić.
Jest jednym z pierwszych polityków w amerykańskim mainstreamie, który nazwał siebie socjalistą. W przeszłości już kilka razy wywołał skandale, broniąc komunizmu, np. chwalił kolejki po chleb: – To dobra sprawa! W innych krajach ludzie nie ustawiają się w kolejkach po chleb, bogaci dostają pełny obiad, a biedni umierają z głodu.
Tym razem pretendent do zdobycia nominacji Partii Demokratycznej stanął w obronie reżimu na Kubie. – Sprzeciwiamy się autorytarnej naturze Kuby, ale twierdzenie, że wszystko było tam złe, jest po prostu niesprawiedliwe – powiedział. Jego zdaniem, na pochwałę zasługują np. programy socjalne wprowadzone przez zmarłego w 2016 r. Fidela Castro.
j.k.
Warszawa
Pomnik Na Rozdrożu
Pomnik upamiętniający Bitwę Warszawską stanie w stolicy przy pl. Na Rozdrożu. Będzie miał formę monumentalnego obelisku. Jego projektem zajmie się zwycięzca konkursu Mirosław Nizio. Monument, który będzie kosztować 3 mln zł, nie zostanie jednak ukończony na 100. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami.
j.k.