Reklama

Polska

20-lecie Radia Emaus

Bożena Sztajner / Niedziela

Z apelem o głoszenie prawdy o Chrystusie, troskę o chrześcijańskie wychowanie naszego społeczeństwa, prowadzenie odbiorców do uczestnictwa w życiu Kościoła, rozpowszechnianie i obronę prawdy, zwrócił się do twórców środków przekazu abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył uroczystościom z okazji 20-lecia Radia Emaus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Mszy św. w katedrze poznańskiej uczestniczyli kapłani, pracownicy, wolontariusze i słuchacze rozgłośni archidiecezji poznańskiej.

– Radio wtedy ewangelizuje, kiedy boską mocą tej Nowiny, jaką głosi, stara się przemienić sumienie poszczególnych ludzi i wszystkich razem, potem także ich działalność, a wreszcie ich życie i całe środowisko, w jakim się obracają – mówił abp Gądecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita poznański zauważył, że działanie radia w swoich biblijnych analogiach przypomina scenę nawrócenia św. Pawła, kiedy ludzie oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo.

– Radio, podobnie jak cały Kościół, ma nie tylko głosić Ewangelię w coraz odleglejszych zakątkach ziemi i coraz większym rzeszom ludzi, ale także mocą Ewangelii ma dosięgnąć i jakby przewracać kryteria oceny, hierarchię dóbr, postawy i nawyki myślowe, bodźce postępowania i modele życiowe rodzaju ludzkiego, które stoją w sprzeczności ze słowem Bożym i planem zbawczym – podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zauważył, że dziś środki społecznego przekazu rozrosły się i stały się tak agresywne, że odłączają nas od nas samych, pozbawiają świadomości osobowej i czynią nas zwykłym ekranem, na który padają tysiące obrazów.

– Potrzeba kogoś, kto ułatwi nam przejście z pozycji zwykłych obserwatorów na pozycje ludzi myślących, kto ułatwi ewangelijną refleksję nad otaczającą nas i oddziałującą na nas rzeczywistością, kto wspomoże nas w dostrzeżeniu Królestwa Bożego w jego tajemniczym działaniu, kto pomoże dostrzec zapowiedź lepszych czasów – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański wyraził podziękowanie nieżyjącemu już założycielowi rozgłośni, abp. Jerzemu Strobie, kolejnym redaktorom naczelnym, wszystkim pracownikom Radia Emaus, prezenterom, dziennikarzom, rozmówcom, realizatorom dźwięku, darczyńcom, praktykantom i woluntariuszom.

Reklama

Abp Gądecki w uznaniu zasług w dziedzinie homiletyki i przepowiadania w środkach przekazu mianował ks. Macieja K. Kubiaka, redaktora naczelnego Radia Emaus i miesięcznika „Biblioteka Kaznodziejska” kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu.

Metropolita poznański odznaczył też wolontariuszy, Aleksandrę Wyganowską i Bronisława Łukaszyka, medalami „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis” – w najwyższym stopniu zasłużonym dla archidiecezji poznańskiej.

Rozgłośnia radiowa archidiecezji poznańskiej zainaugurowała działalność 23 marca 1995 r. Działała pod nazwą Radio Refleks, Radio Poznań, Radio Plus Poznań, od 2003 r. nadaje jako Radio Emaus.

Radio Emaus emituje sygnał z czterech nadajników obejmując zasięgiem blisko milion odbiorców, głównie w archidiecezji poznańskiej. Od 2004 r. nadaje także w internecie.

Program rozgłośni ma charakter społeczno-religijny i preewangelizacyjny. Wyróżnia go troska o słuchowiska edukacyjne, wychowawcze i kulturalne, w tym programy dla dzieci i młodzieży.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-22 12:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na Kubie powstało pierwsze radio katolickie

pixabuy.com

Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi w Hawanie na Kubie powstało pierwsze radio katolickie. Nadaje w internecie przez całą dobę. „Ciągle pracujemy nad ramówką i chcemy rozwijać się tworząc programy w innych językach” – mówi Rubén de la Trinidad, założyciel i jeden z szefów Katolickiej Sieci Młodzieży (RCJ), która prowadzi rozgłośnię.

Więcej ...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

Więcej ...

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję

2024-04-19 12:43

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Już za dziewięć dni papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam wystawa sztuki Biennale. Ojciec Święty odwiedzi pawilon watykański, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet. Oczekuje się, że krótka wizyta papieża w Wenecji potrwa około pięciu godzin, obejmując między innymi Mszę św. na słynnym na całym świecie Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza