Reklama

Kultura

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Włodzimierz Rędzioch

Wymuszone sytuacją długotrwałe siedzenie w domu = nuda? Niekoniecznie. Być może właśnie teraz mamy najlepszą okazję, by odwiedzić miejsca, do których nigdy jakoś nie było nam po drodze, czy nadrobić książkowe zaległości. I to wszystko w domowym zaciszu.

Zbiory historyczne, sztuka współczesna, sztuka sakralna – to wszystko staje przed nami otworem. W związku z zamknięciem muzeów, teatrów czy filharmonii zainicjowano akcję #zostanwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie. Włączyły się w nią instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Proponowana przez nie rozbudowana oferta sprosta nawet najbardziej wymagającym gustom.

Dla każdego coś

I tak bez ruszania się sprzed komputera mamy możliwość zwiedzania muzeów – za sprawą wirtualnych spacerów (udostępniły je m.in.: warszawskie Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Polski, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu). Możemy się zapoznać ze zdigitalizowanymi publikacjami książkowymi, prasą czy innymi drukami, takimi jak fotografie, nuty, pocztówki itp. (prym wiedzie tu Polona – jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce, administrowana przez Bibliotekę Narodową). Posłuchamy koncertów, obejrzymy opery czy sztuki teatralne (m.in. dzięki zasobom Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Polskiego w Warszawie czy Teatru Muzycznego w Łodzi)... Słowem – mamy okazję kontemplować sztukę przez duże S. Nie zapomniano także o najmłodszych – proponowane są np. programy edukacyjne w formie e-learningu, które udostępniło m.in. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, działające w ramach Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Reklama

Nie tylko nad Wisłą

Wirtualną ofertę stworzyły nie tylko polskie instytucje – swoje zbiory udostępniły też m.in. londyńskie British Museum, paryskie Musée d’Orsay czy Rijksmuseum w Amsterdamie (dostęp do nich i wielu innych kolekcji można uzyskać za pośrednictwem projektu Google Arts & Culture – wirtualny spacer umożliwia funkcja Street View, znana głównie z Map Google’a). On-line możemy się też przenieść za Spiżową Bramę, by zajrzeć do wnętrz Muzeów Watykańskich. W ramach siedmiu wirtualnych wycieczek proponuje się odwiedzenie Kaplicy Sykstyńskiej, Muzeum Pio Clementino, Muzeum Chiaramonti, Braccio Nuovo, Pokoi Rafaela, Kaplicy Niccolina i Sali dei Chiaroscuri. Ponadto na oficjalnym koncie na Instagramie @vaticanmuseums codziennie podawane są szczegółowe informacje o arcydziełach Watykanu oraz krótkie podpisy, które przybliżają historię i znaczenie wielu mniej lub bardziej znanych dzieł.

* * *

Oczywiście, wirtualny spacer po muzeum nie zastąpi realnego obcowania z liczącymi czasem setki lat eksponatami, nie pozwoli dogłębnie się przyjrzeć strukturze płótna obrazu; książka na ekranie nie jest tą samą, którą możemy wziąć do ręki, by delektować się jej zapachem, a sztuka teatralna obejrzana przez internet to tylko namiastka klimatu prawdziwego teatru. Obecna sytuacja ma jednak pewne dobre strony – np. tę, że jednego dnia możemy znaleźć się w dziesiątkach przeróżnych instytucji, nierzadko dalekich od naszego miejsca zamieszkania, poza tym nie musimy tracić czasu na przemieszczanie się między nimi czy stanie w kolejkach ani kupować biletów.

2020-04-07 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Francja: Włoszka wygrała na loterii obraz Picassa

2020-05-20 21:12

YouTube

Mieszkanka Włoch wygrała w środę obraz Pabla Picassa o wartości 1 mln euro. Brała udział we francuskiej loterii charytatywnej, która zbierała pieniądze na projekty wodne w Afryce - poinformowała agencja Reutera.

Więcej ...

Koronawirus w Polsce

PAP

221 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; w sumie 23 155 przypadków i 1051 zgonów. Ostatniej doby nie odnotowano przypadku zgonu z powodu COVID-19.

Więcej ...

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei Wiślanej

2020-05-30 13:41

PAP

Skowronki, 30.05.2020. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki.

- Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą - powiedział dziś Mateusz Morawiecki. Premier i prezydent odwiedzili Mierzeję Wiślaną, gdzie trwa budowa nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Dwaj pielgrzymi pokonają trasę z Częstochowy do Warszawy...

Kościół

Dwaj pielgrzymi pokonają trasę z Częstochowy do Warszawy...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...