Reklama

Kultura

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Włodzimierz Rędzioch

Wymuszone sytuacją długotrwałe siedzenie w domu = nuda? Niekoniecznie. Być może właśnie teraz mamy najlepszą okazję, by odwiedzić miejsca, do których nigdy jakoś nie było nam po drodze, czy nadrobić książkowe zaległości. I to wszystko w domowym zaciszu.

Zbiory historyczne, sztuka współczesna, sztuka sakralna – to wszystko staje przed nami otworem. W związku z zamknięciem muzeów, teatrów czy filharmonii zainicjowano akcję #zostanwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie. Włączyły się w nią instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Proponowana przez nie rozbudowana oferta sprosta nawet najbardziej wymagającym gustom.

Dla każdego coś

I tak bez ruszania się sprzed komputera mamy możliwość zwiedzania muzeów – za sprawą wirtualnych spacerów (udostępniły je m.in.: warszawskie Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Polski, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu). Możemy się zapoznać ze zdigitalizowanymi publikacjami książkowymi, prasą czy innymi drukami, takimi jak fotografie, nuty, pocztówki itp. (prym wiedzie tu Polona – jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce, administrowana przez Bibliotekę Narodową). Posłuchamy koncertów, obejrzymy opery czy sztuki teatralne (m.in. dzięki zasobom Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Polskiego w Warszawie czy Teatru Muzycznego w Łodzi)... Słowem – mamy okazję kontemplować sztukę przez duże S. Nie zapomniano także o najmłodszych – proponowane są np. programy edukacyjne w formie e-learningu, które udostępniło m.in. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, działające w ramach Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Nie tylko nad Wisłą

Wirtualną ofertę stworzyły nie tylko polskie instytucje – swoje zbiory udostępniły też m.in. londyńskie British Museum, paryskie Musée d’Orsay czy Rijksmuseum w Amsterdamie (dostęp do nich i wielu innych kolekcji można uzyskać za pośrednictwem projektu Google Arts & Culture – wirtualny spacer umożliwia funkcja Street View, znana głównie z Map Google’a). On-line możemy się też przenieść za Spiżową Bramę, by zajrzeć do wnętrz Muzeów Watykańskich. W ramach siedmiu wirtualnych wycieczek proponuje się odwiedzenie Kaplicy Sykstyńskiej, Muzeum Pio Clementino, Muzeum Chiaramonti, Braccio Nuovo, Pokoi Rafaela, Kaplicy Niccolina i Sali dei Chiaroscuri. Ponadto na oficjalnym koncie na Instagramie @vaticanmuseums codziennie podawane są szczegółowe informacje o arcydziełach Watykanu oraz krótkie podpisy, które przybliżają historię i znaczenie wielu mniej lub bardziej znanych dzieł.

* * *

Oczywiście, wirtualny spacer po muzeum nie zastąpi realnego obcowania z liczącymi czasem setki lat eksponatami, nie pozwoli dogłębnie się przyjrzeć strukturze płótna obrazu; książka na ekranie nie jest tą samą, którą możemy wziąć do ręki, by delektować się jej zapachem, a sztuka teatralna obejrzana przez internet to tylko namiastka klimatu prawdziwego teatru. Obecna sytuacja ma jednak pewne dobre strony – np. tę, że jednego dnia możemy znaleźć się w dziesiątkach przeróżnych instytucji, nierzadko dalekich od naszego miejsca zamieszkania, poza tym nie musimy tracić czasu na przemieszczanie się między nimi czy stanie w kolejkach ani kupować biletów.

2020-04-07 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Zdrowia: w strefie czerwonej 3 powiaty, w żółtej 8 powiatów

2020-09-17 14:42

Adobe Stock

Do 11 z 3 wzrosła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W czerwonej strefie znalazły się 3 powiaty: bytowski, kluczborski i milicki, w żółtej 8 powiatów: tatrzański, gostyński, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki, myślenicki, kielecki i kartuski – podał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Szef MON: mamy przygotowany projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia

2020-09-22 10:27

Katarzyna Cegielska

Projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia jest przygotowany - poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Agencja ta ma powstać z połączenia m.in. Inspektoratu Uzbrojenia, Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych i Biura ds. Umów Offsetowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Konferencja min. Ziobry: jest wniosek o postawienie...

Polityka

Konferencja min. Ziobry: jest wniosek o postawienie...

USA: znany lider ewangelikalny Mark Galli przyjął wiarę...

Kościół

USA: znany lider ewangelikalny Mark Galli przyjął wiarę...

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Wiara

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

13 raperów wspólnie o Jezusie

W wolnej chwili

13 raperów wspólnie o Jezusie

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

(Nie)dożywiony człowiek wewnętrzny

Wiara

(Nie)dożywiony człowiek wewnętrzny

Pracownik ostatniej godziny

Wiara

Pracownik ostatniej godziny

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Włochy: zamordowano księdza, opiekuna ubogich

Kościół

Włochy: zamordowano księdza, opiekuna ubogich