Reklama

Niedziela 15‑16/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Dwie wyjątkowe niedziele

Ks. Jarosław Grabowski

Choć przeżywamy Wielkanoc, jakiej nie pamiętają najstarsi z nas, musimy ufać, że On przychodzi „mimo drzwi zamkniętych”. Przychodzi do naszych domów i mieszkań, w których od kilku tygodni jesteśmy zamknięci, by ukoić niepokój i dać pewność w czasach niepewności.

obserwator
5-9

Obserwator

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik wylicza: – Bezdotykowe paczki żywnościowe, ciepłe posiłki dla seniorów i osób w kwarantannie, zbiórki żywności, wyposażenia szpitali, wirtualne warsztaty i pomoc w odrabianiu lekcji dla dzieci oraz wsparcie duchowe i psychologiczne – to tylko niektóre inicjatywy charytatywne prowadzone przez Kościół w czasie epidemii koronawirusa. Zaangażowanych jest ponad 100 tys. wolontariuszy ze wszystkich 44 polskich diecezji.

Stłukli termometr

Wojciech Dudkiewicz

Niewidzialna w czasach zarazy Unia Europejska przemówiła ustami Ursuli von der Leyen, szefowej Komisji Europejskiej, przepraszając Włochów w imieniu tejże za brak pomocy, wsparcia itp. Nie zrobiła tego bezinteresownie, a nie chodzi tylko o to, że jej słono płacą, żeby – gdy trzeba – przepraszać.

temat numeru
11-15

Jak wyglądał Jezus?

Tomasz Chojnacki

Jak naprawdę wyglądał Jezus Chrystus? Czy miał w sobie to „coś”, co powodowało, że ludzie szli za Nim, czekając na każde słowo? Czy może miał wyjątkowo pociągającą aparycję? A może to nie było ważne, ważniejsze było to, co miał do przekazania, i cuda, które czynił?

Całun Turyński – relikwia czy falsyfikat?

Bp Michał Janocha

Niezależnie od wyników badań Całun Turyński jest najbardziej zagadkową i zdumiewającą relikwią chrześcijaństwa, obok której nie da się przejść obojętnie.

Mandylion z Edessy

Margita Kotas

treści wiary
16-21

W Nim nasza nadzieja

Ks. Jarosław Grabowski

Tak bardzo potrzebujemy nadziei, bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Nadziei, która obroni nas przed lękiem o przyszłość. Człowiek wierzący wie przecież, że nic nie może się zdarzyć bez woli Bożej. Może to czas, by się zastanowić, co Bóg chce nam powiedzieć w zaistniałej sytuacji…

Czy nam to zapomną?

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Jak pan myśli, dostaniemy się na Drogę Krzyżową? – zapytał w pierwszy piątek po kolejnym ograniczeniu liczby uczestników nabożeństw w polskich kościołach nieznany mi mężczyzna. Stoję przed zamkniętymi drzwiami kościoła, na 20 minut przed rozpoczęciem nabożeństwa, odpowiadam więc, że chyba nam się uda, bo jesteśmy pierwsi.

Święta duchowego oczyszczenia

Ks. Marek Wasąg

W dobie kryzysu i ciągłego zagrożenia koronawirusem, a co za tym idzie wielu wątpliwości i emocji związanych z naszym życiem religijnym, zwłaszcza w kontekście najważniejszych dni dla wszystkich chrześcijan – Świąt Wielkanocnych, wiele osób stawia sobie pytanie: jak się zachować w tej sytuacji i jak przeżyć ten czas?

Zaufaj Bogu w obliczu pandemii

Kard. Stanisław Dziwisz

Człowiek, który oddaje się najlepszemu Ojcu, który powtarza: „Jezu, ufam Tobie”, który przyjmuje Ducha Świętego, potrafi pokonać lęk i stawić czoła wszystkim wyzwaniom, które na niego czekają.

Akt Zawierzenia

życie kościoła
22-25

Jak w dobie koronawirusa radzą sobie katolicy

rozmowa numeru
26-29

Wspólnie przetrwamy ten trudny czas

Z prezydentem RP Andrzejem Dudą rozmawia ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny "Niedzieli"

– Moim programem jest w tej chwili tarcza antykryzysowa. Staram się też robić wszystko, co możliwe, aby zminimalizować skutki epidemii – mówi prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim, redaktorem naczelnym Niedzieli.

Niedziela z kulturą
31-42

Historia bez końca

Wojciech Dudkiewicz

W czasach zarazy

j.k.

Droga papieża

j.k.

Dar Jezusa

w.d.

Program telewizyjny

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Marta Żyszkowska-Zeller

Wymuszone sytuacją długotrwałe siedzenie w domu = nuda? Niekoniecznie. Być może właśnie teraz mamy najlepszą okazję, by odwiedzić miejsca, do których nigdy jakoś nie było nam po drodze, czy nadrobić książkowe zaległości. I to wszystko w domowym zaciszu.

Jezus w filmie

Ks. Marek Lis

Wymuszone sytuacją długotrwałe siedzenie w domu = nuda? Niekoniecznie. Być może właśnie teraz mamy najlepszą okazję, by odwiedzić miejsca, do których nigdy jakoś nie było nam po drodze, czy nadrobić książkowe zaległości. I to wszystko w domowym zaciszu.

Krzyżówka

dobre rady
43

Dania z resztek

j.m.

Marnowanie jedzenia to problem globalny. Na świecie wyrzuca się 1,3 mld ton żywności, co stanowi 1/3 całości jej produkcji.

Poświąteczne kotlety

Ewa Nowak

Przepis na pyszne kotlety

Deser z resztek ciasta i ciasteczek

Ewa Nowak

Polecamy przepis na deser.

moim zdaniem
44-45

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

Piotr Grzybowski

Kwarantanna jest czasem próby, sprawdzianem z posłuszeństwa, wytrwałości i odpowiedzialności za siebie, za najbliższych, za sąsiadów.

Widmo italexitu?

Grzegorz Górny

Pomoc z Brukseli ograniczała się do słownych deklaracji typu: „Wszyscy jesteśmy Włochami”, jak oświadczyła pompatycznie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

historia
46-49

Polsko, ja ciebie chrzczę...

Grzegorz Gadacz

Wśród historycznych dat, które każdy Polak powinien znać, ta jest pierwsza i chyba najbardziej przełomowa – 14 kwietnia 966 r. To data chrztu Polski, którą od 2019 r. upamiętniamy świętem państwowym.

Czego uczą epidemie

Nie pierwsza to i nie ostatnia epidemia w dziejach ludzkości mówi prof. Franco Cardini, słynny włoski mediewista, w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

sprawy rodzinne
50-56

Katecheza w domach

Jolanta Marszałek

Z problemem zdalnej nauki muszą sobie radzić rodzice, uczniowie i szkoła, w tym także nauczyciele religii. Jak to wygląda w praktyce?

Stres czy dobra kondycja?

Damian Krawczykowski

O metodach przetrwania trudnego dla nas wszystkich czasu pandemii napisano i powiedziano już wiele. Praktycznie każdy z nas zadaje sobie pytania, co zrobić, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem oraz w jaki sposób normalnie funkcjonować w tej kwarantannowej rzeczywistości.

Czarne chmury i łaska…

Ks. Remigiusz Lota

Życie w cieniu epidemii sprawia wrażenie, że żyjemy w świecie, nad którym został rozciągnięty wielki cień i nagle zasłonił on wszystko to, co do tej pory było oczywiste, wyuczone jak codzienny pacierz. I pojawiły się mrok, jakiś rodzaj osamotnienia, doświadczenie pustki...

Rozsądek i świeże powietrze

Sławomir Wolniak

Z powagą i spokojem podchodźmy do zaleceń instytucji państwowych i starajmy się zadbać o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Dobrodziejstwa odosobnienia

Magda Nowak

Na kwarantannę spójrz pozytywnie – radzą psycholodzy. – To nie kara, to twoje odpowiedzialne zachowanie, którym się kierujesz dla dobra swojego i innych. Już sama ta myśl pomaga lżej znosić przymus odosobnienia.

moim zdaniem
57

Normalność w nienormalności

Maria Paszyńska

Niejeden z nas ma być może w ogóle po raz pierwszy w życiu szansę, by prawdziwie pobyć ze swoją rodziną.

wokół nas
58-59

Obrazki z miasta objętego kwarantanną

Katarzyna Woynarowska

Poranna droga do pracy. Ulice puste, powietrze przejrzyste, gdzieś w oddali dźwięk przejeżdżającego auta. Wokoło nikogo, jak we wczesny świąteczny poranek. Miasto przypomina finałową scenę z amerykańskiego filmu grozy o ataku obcych i końcu świata. Przetrwały tylko beton, asfalt i blachy samochodowych karoserii. To, co żywe, zniknęło.

nasze sprawy
60

Pomoc mamy we krwi

Magda Nowak

Terytorialsi szybko i skutecznie odpowiedzieli na apel Narodowego Centrum Krwi. W ramach operacji „Odporna Wiosna” wraz z podchorążymi akademii wojskowych do 1 kwietnia br. oddali już 972 litry krwi.

moim zdaniem
61

Dziennik zarazy 4

Witold Gadowski

Niewidoczny smok z wierszy Zbigniewa Herberta nieoczekiwanie przybrał oblicze zarazy

różne
62

Caritas pomaga szpitalom i seniorom

NIEDZIELA NA PODBESKIDZIU
63

Gdy jedne drzwi zamknięte, otwierają się inne

Mariusz Rzymek

Wielki Post dobiegł końca w ciszy. Brak zgody na publiczne zgromadzenia z jednej strony wymusił absencję wiernych w kościołach, a z drugiej wyzwolił lawinę inicjatyw, pomysłów i Bożych łask.

NIEDZIELA CZĘSTOCHOWSKA
64

Bóg daje nam siłę

Beata Pieczykura

Wniespokojnym czasie wsłuchujemy się w słowa papieża Franciszka, biskupów, w znamienny apel św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!”.

Telefon zaufania dla seniora

Ks. M.F.

Seniorzy potrzebujący pomocy mogą zadzwonić pod numer 506 394 611. Dyżur telefoniczny od poniedziałku do piątku w godz. 9-15 pełni psychoterapeutka

NIEDZIELA PODLASKA
65

Świadek Bożego Miłosierdzia

Ks. Zenon Czumaj

Potrafiła wskazać, gdzie szukać tego, co zginęło, lub przepowiedzieć czyjeś losy. Nazywano ją wróżką, lecz dla niej był to raczej trudny dar od Boga.

NIEDZIELA KIELECKA
66

Lekcja dla każdego

Tegoroczne święta będą inne niż wszystkie dotychczasowe. Jak dobrze je przeżyć z bp. Marianem Florczykiem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

NIEDZIELA LEGNICKA
67

Wzmocnijmy duchową łączność

+ Zbigniew Kiernikowski

Obchodząc Paschę, celebrujemy zawsze te same wydarzenia. Za każdym razem jednak to misterium jest dla nas czymś nowym. W tym roku, w dobie pandemii, znajdujemy się w niecodziennej sytuacji, jednak mamy szansę również te święta przeżyć głęboko, choć całkiem inaczej. Zmartwychwstanie jest bowiem zawsze zaskoczeniem i nowością.

Wielka radość!

Ks. Piotr Nowosielski

31 marca 2020 r., Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła nominację przez Ojca Świętego Franciszka bp. Marka Mendyka biskupem diecezjalnym w Świdnicy.

NIEDZIELA LUBELSKA
68

Dar pokoju

+ Stanisław Budzik, Arcybiskup Metropolita Lubelski

„O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do chwały? Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?” (Łk 24, 25-26. 32)

Przeszliśmy do życia

Ks. Mieczysław Puzewicz

Nie wiemy, jak bardzo zmieni się świat po pandemii. Może wróci na stare tory, a może rozpocznie budowanie cywilizacji miłości, której tak bardzo pragnął Chrystus i którą głosił św. Jan Paweł II.

NIEDZIELA ŁÓDZKA
69

Nieść pomoc modlitwą

Ks. Paweł Gabara

Budujące są postawy młodych i starszych, żołnierzy, lekarzy, pielęgniarzy, pracowników poczty, sklepikarzy, piekarzy... Wszystkich, którzy każdego dnia dzwonią i pukają do drzwi z pytaniem, czy czegoś pan lub pani nie potrzebuje.

NIEDZIELA MAŁOPOLSKA
70

Czas zatrzymania

Wypowiedzi zebrała Maria Fortuna-Sudor

Jeszcze kilka tygodni temu nie wyobrażaliśmy sobie, że z dnia na dzień możemy zostać zamknięci w domu, że możemy mieć nadmiar wolnego czasu. Czy można go mądrze zagospodarować?

NIEDZIELA PRZEMYSKA
71

Nowy Biskup Pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej

Ks. Zbigniew Suchy

W dniu Zwiastowania Nuncjusz Apostolski w Polsce zakomunikował ks. Krzysztofowi Chudzio, że Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej. 3 kwietnia informacja została ogłoszona wiernym przez metropolitę przemyskiego abp. Adama Szala.

NIEDZIELA RZESZOWSKA
72

Ufność w zwycięstwie Chrystusa

Bp Jan Wątroba

Kilka tygodni temu, w Środę Popielcową, usłyszeliśmy w naszych świątyniach wezwanie do nawrócenia i do wiary w Ewangelię. Sam Jezus podał nam też środki do osiągnięcia tego celu, jakimi są modlitwa, post i jałmużna

Odporna wiosna

Barbara Kamińska

Terytorialsi pomagają w walce z koronawirusem. Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna wiosna”

Caritas – pomoc przez telefon

S. Agata

NIEDZIELA SANDOMIERSKA
73

Jesteśmy Wspólnotą

+ Krzysztof Nitkiewicz, Biskup Sandomierski

Moi Drodzy! Od kilku tygodni mogę spotykać się z Wami głównie za pośrednictwem radia oraz mediów elektronicznych, które zapewniają transmisję celebracji liturgicznych i katechizację. Niezależnie od tego jesteśmy stale złączeni w Jezusie Chrystusie obecnym w Eucharystii oraz za każdym razem, gdy gromadzimy się na modlitwie w Jego imię.

NIEDZIELA SOSNOWIECKA
74

Zmartwychwstanie inne niż wszystkie

Piotr Lorenc

Nikt z nas dotychczas nie przeżył takich świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak Dobra Nowina, o której mówi Ewangelia, zapewnia nas, że pokonamy koronawirusa, wyjdziemy z tej konfrontacji zwycięsko. Musimy tylko być czujni, solidarni i przestrzegać zaleceń.

On żyje. Zmartwychwstał!

Ks. Tomasz Zmarzły

Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, nie byłoby pustego grobu, nie byłoby: Wniebowstąpienia, Zesłania Ducha Świętego, Ewangelii i Kościoła, nie byłoby sakramentów świętych, nie byłoby zabytków architektury i sztuki, nie byłoby życia po śmierci.

NIEDZIELA - KOŚCIÓŁ NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM
75

Chrystus na ulicach Mierzyna

Ks. Robert Gołębiowski

Gdy w historii świata wybuchały epidemie, biskupi i papieże wzywali do odprawiania procesji pokutnych oraz do śpiewania suplikacji i litanii, a wówczas epidemie ustępowały – tłumaczy ks. prał. Zbigniew Wyka.

NIEDZIELA ŚWIDNICKA
76

Nowy biskup świdnicki

Ks. Mirosław Benedyk

Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Marka Mendyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, nowym ordynariuszem diecezji świdnickiej. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę bp. Ignacego Deca.

NIEDZIELA - GŁOS Z TORUNIA
77

Duchowa adopcja medyka

Ewa Melerska

Duchowa Adopcja Medyka – modlitewną akcję o takiej nazwie zainicjowała niedawno toruńska wspólnota „Słowo Życia” wraz ze Stowarzyszeniem im. Ani Bicz „Święci z sąsiedztwa”.

NIEDZIELA WARSZAWSKA
78

Święta z Prymasem

ŁK

Kard. Wyszyński Wielkanoc spędzał zawsze w Warszawie. Gdy mógł, przewodniczył liturgii w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Boże Miłosierdzie dla wszystkich

O dostrzeganiu najbliższych i duchu Chrystusowej miłości opowiada ks. kan. Krzysztof Stosur, kustosz sanktuarium św. Faustyny w Warszawie.

NIEDZIELA WROCŁAWSKA
79

W blasku Zmartwychwstałego

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

Przed nami Święta Paschalne – największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary. Ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd, księża będą sprawować liturgie Wielkiego Tygodnia przy pustych kościołach, a większość z was połączy się ze swoją wspólnotą za pośrednictwem radia, telewizji i internetu.

Wielkanoc bez wiernych w naszych świątyniach

Agnieszka Bugała

NIEDZIELA ZAMOJSKO-LUBACZOWSKA
80

Umiłowani Bracia i Siostry w Chrystusie Zmartwychwstałym

Bp Marian Rojek, Bp Mariusz Leszczyński

Choć w naszych sercach gości wiele niepokoju i rani je ból z powodu cierpienia tylu osób na całym świecie, w naszej ojczyźnie i diecezji, dotkniętych bezpośrednio lub pośrednio epidemią koronawirusa, to jednak większa i silniejsza jest nadzieja pokładana w Bogu, Miłosiernym Ojcu, który „tak świat umiłował, że zesłał swojego Syna, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (por. J 3, 16)

W krzyżu znaleźć siłę

Ks. Krzysztof Hawro

Nie ma jednego, a dwa ramiona – to karawaka, czyli krzyż choleryczny, morowy. W dawnej Polsce popularny jako krzyż chroniący przed zarazą

NIEDZIELA - ASPEKTY. KATOLICKIE PISMO DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ
81

Wołanie o Boże Miłosierdzie

Kamil Krasowski

Święta Zmartwychwstania Pańskiego w atmosferze ogólnonarodowej kwarantanny spowodowanej pandemią koronawirusa. Ta nadzwyczajna sytuacja uświadamia, jak bardzo potrzebujemy Bożego Miłosierdzia.

Europa Christi
I-IV

Wielkie doświadczenie Boga

Ks. Ireneusz Skubiś

Czy Bóg stworzył koronawirusa?

Oczyma ks. bp. Józefa Zawitkowskiego

niedziela liturgiczna
III-VIII

Apostołowie przy grobie Zmartwychwstałego

„Nie umrę, ale żyć będę”

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Nie sposób w dzisiejszym czasie, kiedy rozważamy prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa, nie nawiązać do sytuacji epidemii, która dotyka każdego z nas na różne sposoby.

Europa Christi
V-VII

Chrześcijanina obowiązek dobroczynienia również w odniesieniu do ekonomii

Jan Michał Małek

Inflacja to sposób okradania obywateli

Tomasz J. Ulatowski

Komu służy ograniczanie przedsiębiorczości?

Marian Miszalski

niedziela liturgiczna
VII

Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli

Słowa Ewangelii według św. Jana (J 20, 19-31)

Europa Christi
VIII

Rzecznik „istot czujących”

Andrzej Stanisławski

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę