Reklama

Obserwator

Koronawirus

Mniej ograniczeń

Tuż przed długim majowym weekendem ujawniono, że zaraz po nim mają przestać obowiązywać istotne obostrzenia związane z koronawirusem. To drugi etap zdejmowania ograniczeń i wiadomość dobra dla gospodarki. Wynika z potrzeby jej uruchomienia, ale – jak zastrzegł premier Mateusz Morawiecki – trzeba działać ostrożnie i elastycznie. – Czasami będziemy luzowali te obostrzenia, czasem robili krok wstecz – powiedział. Luzowanie ograniczeń nie zmienia zasad dystansowania społecznego. – Otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia – zaznaczył Morawiecki.

Po przerwie majowej mogły zostać otwarte hotele i miejsca noclegowe oraz galerie handlowe. W hotelach zamknięte pozostają baseny i sale fitness, a w galeriach – gdzie dalej nieczynne są kluby fitness, place zabaw i miejsca, w których spożywa się posiłki – obowiązuje limit klientów. Limit ten obowiązuje także w otwieranych muzeach i bibliotekach. Instytucje kultury będą uruchamiane stopniowo. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący placówkę. Dopuszczono możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. – Ci, którzy nie będą mogli odprowadzić dziecka do placówki, będą mogli wciąż pobierać zasiłek opiekuńczy – podkreślił premier. Zostały także przywrócone zabiegi rehabilitacyjne i uruchomione boiska szkolne.

Reklama

Kolejne znoszenie obostrzeń będzie się odbywało w cyklach dwutygodniowych. Decyzje będą podejmowane w oparciu m.in. o procentowy wskaźnik przyrostu zachorowań i wydolność systemu ochrony zdrowia. Kiedy zostaną zniesione wszystkie obostrzenia? To się okaże. Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w jednym z wywiadów zapowiedziała, że gospodarka zostanie odmrożona na koniec czerwca br., jednak zastrzegła, że część ograniczeń może wrócić, jeśli epidemia zacznie się szybciej rozszerzać. ?

Wojciech Dudkiewicz

Papież do Polaków

Piękno majowych

Do odkrycia na nowo tradycji nabożeństw majowych i modlitwy różańcowej zachęcił Polaków papież Franciszek podczas audiencji ogólnej 29 kwietnia br., transmitowanej od kilku tygodni z biblioteki Pałacu Apostolskiego. Przypomniał, że rozpoczynający się maj jest poświęcony Matce Bożej, i prosił, by mimo pandemii nie rezygnować z tradycji nabożeństw maryjnych, lecz odkryć je na nowo. – Z rodziną bądź indywidualnie wpatrujcie się w każdej chwili w Oblicze Chrystusa i w Serce Maryi. Niech Jej Matczyne orędownictwo pomoże wam przetrwać czas tej szczególnej próby – powiedział Ojciec Święty.

j.k.

Holandia

Eutanazja legalna

Sąd Najwyższy rozszerzył możliwość przeprowadzenia eutanazji, legalnej w tym kraju od 20 lat. Może ona być przeprowadzona także w sytuacji, gdy pacjent nie jest w stanie wyrazić swojej woli – orzeczono. Orzeczenie zapadło w związku ze sprawą kobiety dotkniętej chorobą Alzheimera, której w 2016 r. podano środki usypiające, by móc dokonać eutanazji. Kobieta się ocknęła i córka musiała ją przytrzymać aż do zakończenia podawania śmiertelnego zastrzyku. Lekarkę oskarżono o zabójstwo; nawet prawo holenderskie przewidywało, że pacjent chcący umrzeć, musi potwierdzić wolę dokonania eutanazji. Sąd niższej instancji uwolnił lekarkę z wszelkich zarzutów, a Sąd Najwyższy wyrok podtrzymał. Liberalne i lewicowe media nazwały decyzję sądu historyczną.

w.d.

Sondaż

Częściej się modlimy

Reklama

Prawie 40% Polaków przyznaje z głębokim przekonaniem, że czas epidemii wywołał u nich refleksję nad sensem życia. Prawie 30% deklaruje, że to wiara w Boga pomaga przeżyć pandemię. Tak interesujące wyniki przyniosło badanie przeprowadzone wśród czytelników portalu Onet. Jednak refleksje tylko częściowo przekładają się na praktyki religijne: 7% Polaków więcej się modli, a 17% deklaruje, że zamierza. To nie najgorsze dane, trzeba bowiem pamiętać, że badanie to zostało przeprowadzone wśród czytelników liberalno-lewicowego Onetu. Według badania, 43% z nas absolutnie wierzy, że pandemia ujawniła bezradność człowieka wobec natury. 81% badanych zadeklarowało (dwie trzecie z głębokim przekonaniem), że to rodzina jest dla nich opoką w okresie epidemii. I aż dwie trzecie osób jest pewne, że otrzyma pomoc od swojej rodziny. Co ciekawe, najbardziej skłonni do refleksji nad sensem życia w tym czasie są najmłodsi badani, w wieku od 18 do 24 lat – aż 44% osób poniżej 24. roku życia więcej myśli o sensie egzystencji podczas szalejącej pandemii. Zdaniem ks. dr. Wojciecha Sadłonia, dyrektora Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK), badania dowodzą, że skutki epidemii dotykają najgłębszych podstaw tożsamości człowieka, kwestii wpływających na to, jakie wartości przyjmujemy i w jakim kierunku kształtujemy nasze życie. – Za poczuciem bezradności i ograniczenia może pojawić się większa potrzeba szukania Transcendencji – powiedział ks. Sadłoń.

j.k.

Watykan

O łaskę roztropności

O roztropność, która pozwoli na działanie społeczeństwa, a także o to, aby pandemia nie powróciła, modlił się 28 kwietnia br. papież Franciszek w Domu św. Marty. – Kiedy już zaczynamy dysponować poleceniami, jak wyjść z kwarantanny, modlimy się do Pana, aby dał nam łaskę roztropności i posłuszeństwa wobec poleceń, aby pandemia nie powróciła – powiedział. W homilii, odnosząc się do fragmentu Dziejów Apostolskich dotyczącego męczeństwa św. Szczepana, osądzonego na podstawie fałszywego świadectwa, apelował o sprawiedliwość w naszych osądach, byśmy nie dopuszczali się rozmaitych form linczu. Przypomniał przypadek Asii Bibi, pakistańskiej chrześcijanki bezpodstawnie skazanej za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi na karę śmierci, która po 9 latach w więzieniu, pod presją opinii międzynarodowej, została w końcu uwolniona. – W obliczu tej lawiny fałszywych wiadomości tworzących opinię bardzo często nic nie można uczynić – zauważył Ojciec Święty.

w.d.

W czasie pandemii

Poradnik dla parafii

Poradnik Instytutu Ordo Iuris. Praktyczne zagadnienia prawne w czasach epidemii COVID-19 dla parafii i duchownych, którzy zmagają się ze skutkami trwającej pandemii, przygotowali eksperci tego instytutu. Tłumaczą w nim m.in. zasady wprowadzonych obostrzeń, przypominają prawa wiernych i duchowieństwa oraz informują o regułach ubiegania się o dofinansowanie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Prawnicy „Ordo Iuris” zwracają uwagę, że pandemia ma wpływ na posługę duszpasterską w parafiach oraz wywołuje negatywne skutki gospodarcze. Duszpasterze, którym powierzono troskę o parafię, muszą zabezpieczyć jej finanse i zagwarantować realizację praw pracowniczych osób w niej zatrudnionych.

Poradnik zawiera odpowiedzi na najbardziej nurtujące duszpasterzy pytania. Instytut „Ordo Iuris” uruchomił też bezpłatną infolinię prawną. Dzięki niej rodziny i parafie, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z zagrożeniem COVID-19, mogą skorzystać z indywidualnej porady prawnej. Szczegóły na stronie: ordoiuris.pl .

j.k.

Wielka Brytania

Nie dla LGBT

Minister ds. równości Liz Truss zapowiedziała, że Wielka Brytania wycofuje się z transgenderowych eksperymentów na młodzieży. Rząd chce zmienić prawo tak, by chroniło małoletnich przed decyzjami takimi jak zmiana płci, których skutków nie da się odwrócić. Reforma brytyjskiego prawa, które pozwala osobom cierpiącym na zaburzenie tożsamości płciowej zmieniać płeć prawną, zostanie przeprowadzona tego lata. Brytyjski działacz pro-life dr Tom Rogers zaznaczył jednak, że zmiany powinny iść dalej. – Należy chronić młodzież także przed szkodliwą propagandą LGBT, której patronuje rząd – powiedział. Zaapelował też o przywrócenie rodzicom prawa do decydowania o tym, czy ich dzieci będą uczestniczyć w obowiązkowych obecnie zajęciach z edukacji seksualnej, przesyconych ideami LGBT.

j.k.

Włochy

Włosi eurosceptyczni

Połowa Włochów chce, aby ich kraj wyszedł z Unii Europejskiej. Są rozgoryczeni, że wspólnota nie pomogła im – szczególnie w sprawie sprzętu medycznego – w czasie szczytu szalejącej w tym kraju epidemii COVID-19, a teraz nie zgadza się na forsowany przez nich pomysł na pomoc w odbudowie gospodarki – poprzez euroobligacje, czyli emitowane przez kraje strefy euro instrumenty dłużne, które sfinansowałyby wsparcie dla najbardziej potrzebujących państw. 49% poparcia dla italexitu to o 20% więcej niż w podobnym sondażu w końcu 2018 r. Jeszcze więcej Włochów, bo aż dwie trzecie, uważa jednak, że członkostwo w Unii jest dla kraju niekorzystne, ale niekoniecznie trzeba od razu z niej wychodzić. Popularność italexitu może jednakże znacznie wzrosnąć, gdy gospodarcze skutki epidemii pojawią się w całej krasie. UniCredit już przewiduje, że gospodarka kraju załamie się w tym roku o 15% – to rzecz niespotykana w powojennej historii Włoch.

w.d.

Koronaśledztwo

Chcą śledztwa

Niby zwykła rzecz: Australia dołączyła do Stanów Zjednoczonych, wzywając do dokładnego zbadania, w jaki sposób koronawirus przekształcił się z lokalnej epidemii w centralnych Chinach w pandemię, która zabiła ponad 200 tys. ludzi, miliardy zmusiła do izolacji i zahamowała światową gospodarkę. Ale autorytarnie rządzący Chinami komuniści nie mogą tego zrozumieć. Ambasador Chin w Australii Cheng Jingye ostrzegł – co zabrzmiało jak szantaż – że dążenie do przeprowadzenia niezależnego dochodzenia w sprawie źródeł epidemii jest „niebezpieczne”. Dla przykładu – turyści z Chin mogą mieć wątpliwości w sprawie wyjazdu do Australii, zwykli ludzie zastanowią się, dlaczego mielibyśmy pić australijskie wino czy jeść australijską wołowinę, a rodzice studentów rozważą, czy to miejsce jest najlepsze, by wysłać tu swoje dzieci – powiedział. Zdaniem amerykańskich służb, koronawirus prawdopodobnie wydostał się z chińskiego laboratorium, a nie jak twierdzą władze Chin – pojawił się na targu w Wuhanie.

j.k.

Arabia Saudyjska

Saudowie łagodnieją

Jeden z najbardziej represyjnych krajów świata kończy z karą chłosty i wyrokami śmierci dla osób, które w momencie popełnienia przestępstwa były nieletnie. Sąd Najwyższy Arabii Saudyjskiej ogłosił decyzję o rezygnacji z chłosty – jednej z najbardziej kontrowersyjnych kar stosowanych do tej pory w królestwie i wskazał, że zamiast niej sądy mają teraz stosować karę więzienia, grzywny oraz nakaz pracy społecznej. W kraju obowiązuje szariat, o wyrokach decydują sędziowie często dowolnie interpretujący prawo religijne. Chłostą karano m.in. za picie alkoholu, zakłócanie porządku publicznego czy napastowanie. Zniesiono także – dekretem króla Salmana – karę śmierci dla osób, które popełniły przestępstwa jako nieletni. Zamiast tego ma być stosowana kara pozbawienia wolności do 10 lat w ośrodku dla nieletnich. Kara śmierci za przestępstwa, których dopuściły się osoby poniżej 18. roku życia, jest sprzeczna z Konwencją ONZ o prawach dziecka, ratyfikowaną przez Rijad.

w.d.

Arktyka

Inwestycja na Grenlandii

Przekazanie pakietu pomocy gospodarczej o wartości 12 mln dol. dla Grenlandii, a także otwarcie konsulatu na wyspie ogłosiła administracja Białego Domu. Ma to służyć wzmocnieniu więzi USA z Grenlandią, a także być reakcją na rosnącą obecność wojskową Rosji i gospodarczą Chin w rejonie Arktyki. Wkrótce należy się spodziewać kolejnych amerykańskich inwestycji na Grenlandii.

j.k.

Proces

Syryjczycy przed sądem

Dwaj Syryjczycy, oskarżeni o współudział w torturach i morderstwach dokonanych przez reżim syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada, stanęli przed sądem w Koblencji w Niemczech. Po raz pierwszy przed wymiarem sprawiedliwości stanęły osoby związane z reżimem Al-Asada.

Anwar R. jest oskarżony o współudział w conajmniej 4 tys. spraw dotyczących tortur i kilkudziesięciu, które dotyczą zabójstw. Miało do nich dojść w więzieniu w Damaszku w latach 2011-12, kiedy kierował więzieniem. Ejadowi A. zarzuca się natomiast współudział w torturowaniu 30 przeciwników reżimu w tym samym więzieniu. Obaj byli najpewniej oficerami syryjskiego wywiadu. Gdy zerwali współpracę z syryjskim reżimem, zbiegli do Niemiec i poprosili o azyl. Tu zostali aresztowani w 2019 r.

w.d.

Plany MON

Werbunek do cyberwojsk

Resort obrony przyjął program „CYBER.MIL z klasą”, adresowany do uczniów liceów i techników. Według niego, ma powstać 16 klas o profilu: cyberbezpieczeństwo – po jednej w województwie. Na edukację informatyczną – na przyszłe potrzeby Sił Zbrojnych – resort przeznaczy 5,5 mln zł w ciągu trzech lat. W komunikacie MON podkreślił, że szkoły ponadpodstawowe, które chcą wziąć udział w programie „CYBER.MIL z klasą”, mogą składać wnioski i tym samym otrzymać dofinansowanie i wsparcie merytoryczne przy tworzeniu klas o profilu: cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Uruchamiając ten projekt, ministerstwo chce przygotować potencjalnych kandydatów do pracy w instytucjach państwowych i prywatnych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo i w tworzonych właśnie Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni – napisano w komunikacie.

j.k.

Internet

Sieć ledwie zipie

Klienci większości firm świadczących dostęp do sieci zgłaszają problemy z poprawnym jej działaniem. To wynik przede wszystkim sporego obciążenia sieci przez pracujących w domach.

Największe kłopoty – zgłaszane na downdetector.pl – mieli klienci UPC, Orange i Plus, szczególnie w godzinach porannych. Sporo zgłoszeń dotyczy też korzystania z usług banków – które raczej nie mają kłopotów z pieniędzmi na poprawienie osiągów – a najczęściej występującymi problemami były, są i najpewniej jeszcze będą zalogowanie się i płatności.

j.k.

Przyroda

Park po pożarze

Rusza projekt „Biebrza po pożarze”. Ma zinwentaryzować straty przyrodnicze, które poniósł Biebrzański Park Narodowy. Pożar strawił blisko 5,3 tys. ha głównie bagiennych łąk i trzcinowisk.

Na szczęście nie zapalił się torf – gdyby zapłonął, pożar mógłby trwać i tlić się aż do jesieni. Projekt zakłada odbudowę roślinności parku, jego rekolonizację przez zwierzęta i uwilgotnienie gleb. Zagrożone wyginięciem w tym rejonie są dwa rzadkie gatunki ptaków: cietrzewi i orlików grubodziobych.

j.k.

Izrael

Stary jak nowy

Rządzący krajem nieprzerwanie od 11 lat premier Beniamin Netanjahu zapewnił sobie kolejne półtora roku na stanowisku premiera, co ułatwi mu znacznie zmagania z wymiarem sprawiedliwości. Ze swoim rywalem Bennym Gancem zawarł umowę, że powstanie „rząd narodowy stanu nadzwyczajnego”. Przez półtora roku premierem będzie w nim Netanjahu, po czym zastąpi go Ganc, przywódca bloku Niebiesko-Biali.

j.k.

2020-05-05 14:32

Wybrane dla Ciebie

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

Więcej ...

Szczególna okazja

2021-07-25 12:13
Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

MFS

Ze spotkań z seniorami wynika wiele dobrego

Dzisiejszy dzień stanowi szczególną okazję, aby się spotkać ze swoimi dziadkami, babciami, a jeśli jest to niemożliwe, to chociaż do nich zadzwonić i powiedzieć im, że są kochani, że ich cenimy...

Więcej ...

Tokio/koszykówka 3x3 - Sulima: dziś już nasza reprezentacja grała już na swoich warunkach

2021-07-25 14:51

PAP/Leszek Szymański

Zdaniem Krzysztofa Sulimy biało-czerwoni w niedzielę grali w turnieju olimpijskim w koszykówce 3x3 w końcu na swoich warunkach. "W meczu z zawodnikami z Rosji chłopaki pokazali, że stać ich na bardzo wiele" - ocenił w rozmowie z PAP gracz Enei Zastalu BC Zielona Góra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Sto lat księdza Franciszka

Niedziela Wrocławska

Sto lat księdza Franciszka

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania