Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pokochać Maryję jak mamę

Ks. Marcin Marciniak posługuje w parafii
Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie

Archiwum ks. Marcina Marciniaka

Ks. Marcin Marciniak posługuje w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie

W maju – miesiącu poświęconym Matce Bożej – grupa kilkudziesięciu osób w Sulechowie podejmuje niezwykłe rekolekcje maryjne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego zorganizowała 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do Zawierzenia Matce Bożej. W związku z sytuacją epidemiologiczną każdy z uczestników odprawia je indywidualnie, w domu. Wprowadzenie rozpoczęło się już 28 kwietnia. – Rekolekcje te mają nas duchowo przygotować do bezgranicznego oddania się Jezusowi przez ręce Maryi, którego dokonamy w akcie zawierzenia 31 maja, w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – mówi prowadzący rekolekcje wikariusz parafii ks. Marcin Marciniak.

12 dni i 3 tygodnie

Rekolekcje są podzielone na 4 części. – Pierwsza to 12 dni, podczas których pragniemy wyzbywać się „ducha tego świata”, a otworzyć serce na wszystko, co jest darem Jezusa Chrystusa. Później są 3 tygodnie duchowych ćwiczeń – mówi ks. Marcin. – W pierwszym tygodniu ofiarujemy Jezusowi wszystkie modlitwy i akty pobożności w intencji zdobycia wiedzy o sobie samym i żalu za grzechy. W drugim będziemy się starać poznawać cnoty Matki Bożej i prosić o te łaski dla nas. W trzecim tygodniu przez rozważanie słowa Bożego będziemy się starali lepiej zrozumieć tajemnice Jezusa Chrystusa. Pod koniec ćwiczeń duchowych każdy z uczestników odprawi spowiedź św., aby w łasce uświęcającej mógł przystąpić do Komunii św. i poświęcić się Jezusowi przez Maryję jako „niewolnik miłości” – dodaje kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa rozpoczyna się od znaku krzyża i wezwania Ducha Świętego w hymnie Veni, Creator Spiritus. Następnie jest odczytywany fragment Ewangelii i rozważanie wprowadzające w temat dnia. Zwieńczeniem codziennej modlitwy jest Różaniec oraz modlitwy poświęcenia się Maryi.

Totus tuus

Treść rekolekcji jest oparta o Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika Grignion de Montfort. – Każdy uczestnik rekolekcji powinien się z tym dziełem zapoznać. Korzystamy z niego w czasie rekolekcji i ufam, że będziemy do niego powracać jako owoc naszego zawierzenia. Pomocą jest również książka ks. Fredericka Williama Fabera 33-dniowe przygotowanie do zawierzenia się w duchową niewolę Maryi, z której zaczerpnęliśmy schemat codziennych modlitw. Patronami rekolekcji są św. Jan Paweł II oraz kard. Stefan Wyszyński – szczególni słudzy Maryi. Inspiracją dewizy Totus tuus Jana Pawła II była doktryna św. Ludwika de Montforta. Te dwa słowa wyrażają całkowitą przynależność do Jezusa za pośrednictwem Maryi. Dlatego i my to zawołanie obraliśmy jako myśl przewodnią naszych rekolekcji – opowiada ks. Marcin.

Reklama

Matka wskazuje na Syna

Ideą rekolekcji, jak mówi ks. Marciniak, jest wyrzeczenie się „ducha tego świata”, wyzbycie wszystkiego, co może być przeszkodą, by relacja z Jezusem była żywa i głęboka.

– Osobiście podejmuję te rekolekcje jako uczestnik, aby na zawsze oddać się Matce Bożej. Głęboko wierzę w potężne wstawiennictwo Maryi, w Jej pomoc i obronę w różnych doświadczeniach, także w momentach próby i walki duchowej. Matka Boża zawsze wskazuje na Jezusa i do Niego prowadzi. Pragnę, aby właśnie Ona prowadziła moje życie, abym nigdy nie stracił łask, które od Boga otrzymuję. Te rekolekcje pomagają nam głębiej wejść w tajemnice Maryi, poznać Ją i pokochać jak mamę – kończy ks. Marcin Marciniak.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-05-12 12:32

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI - papież w latach 2005-2013

Grzegorz Gałązka

"Mozart teologii" - tak jeden z niemieckich dostojników kościelnych nazwał przed laty zmarłego w wieku 95 lat emerytowanego papieża Benedyka XVI, który stał na czele Kościoła katolickiego od 2005 do 2013 roku. On sam po swoim wyborze po śmierci św. Jana Pawła II mówił o sobie, że jest "skromnym pracownikiem winnicy Pana".

Więcej ...

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2024-04-15 13:06
Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Więcej ...

Bp Przybylski: troska o powołania w Kościele nie jest rekrutacją kandydatów

2024-04-16 14:17

Episkopat News

Troska o powołania w Kościele katolickim nie jest próbą rekrutacji kandydatów do pustoszejących seminariów i nowicjatów, ale pomocą człowiekowi w odkryciu jego miejsca w świecie – powiedział delegat KEP ds. powołań bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Kościół

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Jestem Niepokalane Poczęcie

Wiara

Jestem Niepokalane Poczęcie

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny