Przystępujemy do tronu Matki, aby otrzymać łaskę w stosownej chwili. Kołatamy nie o termin, ale o dar. Kiedy przyjdzie? Niech się wypełnia wola Boga – powiedział abp Wacław Depo w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze 28 maja, w 39. rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego. Tego dnia metropolita częstochowski zainaugurował inicjatywę „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego”.
Od tego dnia do 25 sierpnia w domu Matki zgromadzą się ci, którzy odpowiadają na inicjatywę abp. Depo. Czuwania rozpoczynają się Apelem Jasnogórskim, a o godz. 23 jest sprawowana Msza św. o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Biorą w nich udział wierni archidiecezji częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i wspólnot oraz zgromadzeń zakonnych. 30 maja czuwało Zgromadzenie Córek Maryi Niepokalanej, a potem m.in. parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku.
– Każdego roku przybywamy na Jasną Górę, aby przez Serce Maryi kołatać do Serca Boga w różnych sprawach: Kościoła, ojczyzny, rodzin, młodzieży, chorych i zagubionych, a dzisiaj także o beatyfikację kard. Wyszyńskiego – powiedziała Niedzieli s. Agnieszka Świderska, niepokalanka. Siostry wsłuchiwały się w bicie Serca Maryi i rozważały temat: „Maryja – Niewiasta Eucharystii”. Uczestniczyły w Apelu Jasnogórskim z błogosławieństwem abp. Depo, czuwaniu na podstawie tekstów Prymasa Tysiąclecia, konferencji wygłoszonej przez o. Tomasza Leśniewskiego, paulina, który również przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Mówił w niej o przestrzeniach działania Ducha Świętego. Każdego dnia bowiem człowiek potrzebuje Ducha Świętego, jak każdego dnia potrzebuje wody, ognia, wiatru, miłości, obłoku i światła. Ta symbolizacja jasno pokazuje, że jest On niezbędny. – Bez Ducha Świętego umieramy, bez Ducha Świętego nie ma życia – podkreślił. Jak otwierać się na Ducha Świętego? W nawiązaniu do Ewangelii kaznodzieja wyjaśnił: – Tam, gdzie Bóg jest uwielbiony, przychodzi Duch Święty, czyli w przestrzeniach takich jak: modlitwa, sakramenty i miłość, np. konkretny czyn troski o bliźniego. Doświadczanie miłości Boga i drugiego człowieka daje siłę do życia i ułatwia drogę do świętości, bo nie da się żyć bez miłości – powiedział o. Leśniewski. Miłość to też Duch Święty, a Eucharystia daje życie, aby przekazywać je braciom. W tym kontekście zachęcał: – Uwielbiaj Boga! Jak Maryja dziękowała uwielbieniem Boga, Magnificat. Wejdźmy w takie postawy: Eucharystia, modlitwa, sakrament pokuty i pojednania. Uwielbiajmy Boga naszym życiem i w naszym życiu na wzór Matki Jezusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu