Reklama

Niedziela 23/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Jesteśmy za siebie odpowiedzialni

Ks. Jarosław Grabowski

„To ludzie stanowią najcenniejszy majątek przedsiębiorstwa”. Św. Jan Paweł II

obserwator
5-8

Obserwator

Wojciech Dudkiewicz, /W.D., /J.K.

Rok „Laudato si’”. Wybory, szybko! Bezrobocie młodych. Niech zstąpi... Nowy kościół. Skarb wiary.

Plany kandydata

Wojciech Dudkiewicz

Pojawienie się w wyścigu prezydenckim Rafała Trzaskowskiego i jego kolejne wystąpienia mówią wiele.

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

Pielgrzymka wdzięczności. Nocne kołatanie.

treści wiary
20-22

Nasz Bóg to Trójca

Ks. prof. Krzysztof Guzowski

Ojciec zawsze działa przez Syna w Duchu Świętym, a to oznacza, że Osobą Bożą „pierwszego kontaktu” jest zawsze (!) Duch Święty. A zatem cała Trójca jest obecna zawsze i w każdym wydarzeniu historii zbawienia.

Maryjne drogi kardynała Wyszyńskiego (6)
23-26

Kościół to Matka

Ks. prof. Janusz Lekan, KUL

Dobry Pasterz ukochał swój Kościół „aż do końca”. Nikt z powołanych do służby w mocy Chrystusowego kapłaństwa nie może o tym zapomnieć.

Ogłoszenie Maryi Matką Kościoła

Wincenty Łaszewski

Kardynał Wyszyński wciąż nas zdumiewa: znowu ukazuje się nam jako żyjący współcześnie „Ojciec Kościoła”. Nadaje dzisiejszemu Kościołowi cechy chrześcijańskiej wspólnoty z pierwszych wieków.

nasza rocznica
27

Powrót „Niedzieli”

Ks. Mariusz Frukacz

„Po dwudziestu ośmiu latach znów w służbie Kościoła i Narodu” – takimi słowami przywitała się Niedziela ze swoimi czytelnikami w pierwszym numerze po reaktywacji tygodnika z datą 7 czerwca 1981 r.

życie kościoła
28-29

Przypadek?

Tomasz Musiał

Triada Sekielskich układa się w pewną całość. W pierwszym filmie pokazali kilku księży. Teraz przyszła pora na tropienie biskupa. W trzeciej części zapowiadany jest atak na prawdziwą Skałę – św. Jana Pawła II.

Przy okazji epidemii walczy się z religią

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Odmienną miarą mierzą rządy różnych krajów kwestie wyznaniowe przy podejmowaniu decyzji o kolejnych etapach „odmrażania” życia społecznego. W nielicznych – przyznaję to z bólem – takich jak nasz, decyzja o „odmrożeniu” miejsc kultu została podjęta szybko.

moim zdaniem
30

Groźby na trudne pytania

Marian Salwik

Obiektywizm mediów jest dzisiaj mitem, ale obiektywizm mediów komercyjnych jest czystą abstrakcją.

niedziela z kulturą
32-43

Starość gangstera

j.k.

Portret doktora

w.d.

Potomkowie łowców

w.d.

Król dyskotek

j.k.

Św. Piotr w rusztowaniach

O pracach restauratorskich w Bazylice Watykańskiej z architektem Lucą Virgiliem rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

O pracach restauratorskich w Bazylice Watykańskiej z architektem Lucą Virgiliem rozmawia Włodzimierz Rędzioch.

Ks. Piotr Pawlukiewicz o księżach

Anna Bandura

W marcu br. pożegnaliśmy ks. Piotra Pawlukiewicza, wybitnego kaznodzieję, duchowego ojca tysięcy Polaków. I choć nie ma go już z nami, wciąż możemy czerpać z bogactwa jego nauczania.

moim zdaniem
44-45

A Ja wam powiadam...

Ks. Ireneusz Skubiś

Na świecie, w Europie i w Polsce w bardzo wielu sercach i umysłach, a także w instytucjach żyje groźny wirus „homo sovieticus”.

Zapomniany przyjaciel Polski

Grzegorz Polak

Piękna, zapomniana postać. Prawdziwy „amicus Poloniae”. Czy w Polsce – oprócz historyków – ktoś jeszcze pamięta o ks. Robercie Howardzie Lordzie?

nasza rozmowa
46-47

Prawdziwe spotkania dokonują się w realu

Z bp. Grzegorzem Suchodolskim rozmawia ks. Marcin Gołębiewski

O duszpasterstwie młodzieży i roli mediów w procesie ewangelizacji z nowo mianowanym biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej Grzegorzem Suchodolskim rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.

nasze sprawy
48-49

Pielgrzymka pod specjalnym nadzorem

Wojciech Dudkiewicz

Nie tak sobie wyobrażali jubileuszową, 365. pielgrzymkę. Wyszli w dużej grupie, doszli – rotacyjnie – w pięcioro. Ale tradycję i ciągłość zachowali.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Pandemią przez świat

Karolina Mysłek

O pandemii będziemy opowiadać jeszcze długo. Czy zamknięcie w domach nas zmieniło? O tym, jak to wyglądało w różnych zakątkach świata, można przeczytać poniżej...

moim zdaniem
53

Jak żyć z… rodziną?

Maria Paszyńska

Z rodziną nie tylko da się przetrwać kwarantannę, unikając frustracji i spięć, lecz także spędzić wysokowartościowy czas, który być może już nigdy nie będzie nam dany w takiej ilości.

listy
54

Chcą korespondować

Granice ryzyka

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

polecamy
55

Pasjonat o pasjonatach

Maria Fortuna-Sudor

Kiedyś, przy okazji spotkania w redakcji Niedzieli Małopolskiej, ks. Robert Nęcek – profesor UPJPII w Krakowie, konsultor Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Episkopatu Polski – opowiedział o jednej ze swych pasji, która zaczęła się w czasach jego dzieciństwa.

dobre rady
56-59

Superfoody

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Są produkty, które mają niezwykłe właściwości – zapobiegają chorobom i wspomagają organizm w leczeniu.

Smoothie bowl

Oswoić chemioterapię

Lek. med Maja Lisik-Habib, onkolog kliniczny Medical Magnus Clinic w Łodzi

Słowo „chemioterapia” budzi lęk. Większości z nas kojarzy się z bolesnymi zabiegami i nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi leczenia.

Seniorze, chroń siebie i swoje oszczędności

Sierż. sztab. Kamil Sowiński, Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Seniorzy często padają ofiarą złodziei i oszustów, którzy stosują coraz to nowsze sposoby, by ich okraść.

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza

Ewa Nowak

Aż przez 7 miesięcy w roku musimy liczyć się z możliwością ukąszenia przez kleszcza. Czy można się przed tym zabezpieczyć?

Testament – samodzielnie czy z notariuszem

Bożena Kwiecińska, prawnik

Pytanie czytelnika: Mam niewielki domek i działkę, chciałbym je rozdysponować na wypadek mojej śmierci. Czy w tym celu muszę udać się do notariusza?

w centrum uwagi
60

Spragnionych napoić

Kazimierz Szałata

Trwająca wciąż epidemia COVID-19 uświadamia nam, jak bardzo ważną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywają: higiena, częste mycie rąk i właściwe nawadnianie organizmu. Tymczasem szacuje się, że ok. 2 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej.

61

Wspieramy ludzi w potrzebie

Dom Pomocy Społecznej św. Antoniego przy ul. Wieluńskiej w Częstochowie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, potrzebuje naszej pomocy.

historia
62-63

Błękitny Generał

Grzegorz Gadacz

4 czerwca mija 70 lat od śmierci gen. Józefa Hallera – jednego z najbardziej znaczących polskich dowódców wojskowych. Postaci nieco zapomnianej i dla wielu kontrowersyjnej, a jednocześnie będącej niekwestionowanym wzorem patriotyzmu i głębokiej wiary.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

Ameryka potrzebuje więcej modlitwy. Prawa wierzących. Trudna sytuacja patriarchy. Otworzyć kościoły. Historyczne wydarzenie.

moim zdaniem
65

Tama dla antyświata

Witold Gadowski

Nadal będziemy płacić gotówką, kochać przyjaciół, chronić naszą wiarę. Nic się nie zmieni – pod jednym wszakże warunkiem: że skutecznie na to nie pozwolimy.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Pomnik ze wspomnień

Monika Jaworska

Wierni z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Juszczynie budują św. Janowi Pawłowi II żywy pomnik. W jaki sposób to robią? Dzielą się wspomnieniami ze spotkań z nim, a wszystkie materiały można obejrzeć w internecie.

Zatańczyli i pomogli

Monika Jaworska

Grupa młodych tancerzy skupionych w Stowarzyszeniu Persette z Jaworza wraz z ks. Marcinem Pomprem zatańczyła dla papieża Jana Pawła II.

Na drogach posługi

Mariusz Rzymek

Jestem wystraszony, bo sprawa jest poważna. Nie zamierzam jednak rezygnować z posługiwania, bo szaleje koronawirus. Moim zadaniem jest żyć z Panem Bogiem i zawierzyć Mu siebie – mówi Lech Malinowski, nadzwyczajny szafarz Komunii św. we Wspólnocie Przymierza „Miasto na Górze”.

Niedziela podlaska

Mój ulubiony święty

Ks. Marcin Gołębiewski

Zbliża się kolejna rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie. 10 czerwca minie dwadzieścia jeden lat od tego historycznego wydarzania. Drohiczyn może się poszczycić, że Święty go nawiedził i ubogacił swą obecnością. Do tematyki świętych nawiązuje VIII edycja konkursu plastycznego dla dzieci w wieku przedszkolnym „Mój ulubiony święty”. Placówką prowadzącą jest katolickie przedszkole w Węgrowie, któremu patronuje św. Antoni. Wśród prac nie mogło zabraknąć postaci św. Jana Pawła II.

Przyjąć i spożytkować dar

O istocie kapłaństwa, radościach i trudnościach, przed jakimi stoją współcześni kapłani mówi ks. Waldemar Górski, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcie NMP w Niecieczy, przeżywający w tym roku srebrny jubileusz, w rozmowie z Moniką Kanabrodzką.

Święty pocałunek

Ks. Robert Grzybowski

W świetle dzisiejszego Słowa Bożego możemy spróbować odpowiedzieć na pytanie: jak dziś godnie uczcić Ojca i Syna i Ducha Świętego?

Niedziela małopolska

By upamiętnić rocznice

Maria Fortuna-Sudor

Trwa rejs wodniaków, którzy na tratwie „Pielgrzym” płyną do Pucka. W ten sposób organizatorzy pragną upamiętnić przypadające na ten rok setne rocznice: urodzin Karola Wojtyły, bitwy warszawskiej oraz zaślubin Polski z morzem.

Piękno tkwi we wspólnocie

Anna Bandura

Choć parafia w Chełmie liczy nieco ponad 1000 wiernych, wspólnota prężnie się rozwija. 75% chłopców przystępujących do I Komunii św. rok później zostaje ministrantami. Przy kościele licznie gromadzą się też dziewczynki tworzące Dziewczęcą Służbę Maryjną.

Czy potrafisz dziękować?

Ks. Stanisław Czernik

Obyś żył w ciekawych czasach!” – to życzenie niejeden raz każdy z nas usłyszał. I nagle okazało się, że żyjemy w świecie, o którym nawet nam się nie śniło...

Niedziela łódzka

Odkryj swoje piękno, czytając Biblię

Ks. Paweł Gabara

Za każdym razem, kiedy otwierasz Biblię, to jakbyś podchodziła do lustra. Tu zobaczysz siebie w prawdzie, zobaczysz, jak Bóg cię wymarzył. Za każdym razem, kiedy zasłuchujesz się w słowo Boże, pozwalasz, aby Jezus patrzył na ciebie z miłością – myśl zaczerpnięta ze wstępu „Kobieta – apostołką piękna” s. Anny Marii Pudełko AP.

Bernardyńskie szkoły online

Marlena Bączak

Od chwili ogłoszenia w marcu 2020 r. informacji o zagrożeniu pandemią wiele dziedzin życia uległo głębokiej reorganizacji. Edukacja okazała się jedną z tych, które najgłębiej doświadczyły zmiany.

Służąc potrzebującym

Tomasz Kopytowski

Minęło 30 lat od powołania łódzkiej Caritas. 2 kwietnia 1990 r. ówczesny ordynariusz bp Władysław Ziółek podpisał dekret powołujący do istnienia organizację, która koordynuje charytatywną posługę w diecezji.

Niedziela rzeszowska

Z dawna słynąca łaskami

Natalia Janowiec

Przystrojona w srebrzystą suknię, pelerynę i kwiaty. Z różańcem w dłoniach przyciąga wzrok przechodniów. Zatrzymując się przed Jej wizerunkiem, nie sposób nie odczuć matczynej opieki i troski.

Święty z Wadowic na Podkarpaciu

Ks. Tomasz Nowak

Zagórz, Desznica, Przeworsk, Jarosław, Jodłówka, Rzeszów – to tylko kilka z wielu podkarpackich miejscowości, które odwiedził Karol Wojtyła. Najpierw przyjeżdżał tutaj jako turysta, później jako biskup, a po 1978 r. jako następca św. Piotra.

Tajemnice Bożego Ciała

Arkadiusz Bednarczyk

W barokowych monstrancjach, najczęściej w kształcie promienistego słońca, widniała nad Hostią korona królewska. Procesjom Bożego Ciała towarzyszyli paziowie, noszący, podobnie jak na dworach królewskich, specjalne ubiory i szpady u boku. W Rzeszowie w uroczystości Bożego Ciała uczestniczyli członkowie rodziny Lubomirskich, książęta Hieronim i Józef Ignacy.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Pochówek po latach

Zygmunt Piotr Cywiński

W piątek 22 maja br. na Niemieckim Cmentarzu Wojennym w Glinnej k/Starego Czarnowa odbył się kolejny pochówek szczątków 865 żołnierzy i 160 cywilnych ofiar II wojny światowej narodowości niemieckiej.

1750. urodziny św. Mikołaja z Miry

Ks. Marcin Miczkuła

„Bóg pragnie, aby wszyscy byli święci! Młodzi Przyjaciele, miejcie świętą ambicję być świętymi, tak jak On jest święty!” – tak zwrócił się do młodzieży św. Jan Paweł II w orędziu na XV Światowe Dni Młodzieży 29 czerwca 1999 r.

Remont „Serca”

O remoncie szczecińskiego sanktuarium NSPJ z kustoszem tego świętego miejsca ks. dr. Jarosławem Staszewskim SChr rozmawia Adam Szewczyk.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Przywracanie pamięci

Kamil Krasowski

W 60. rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich 30 maja odsłonięto pomnik ks. kan. Kazimierza Michalskiego.

Wybrani przez Chrystusa

Kamil Krasowski

Kościół zielonogórsko-gorzowski ma pięciu nowych prezbiterów. Od 20 czerwca nowo wyświęceni księża zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. W okresie letnim będą zaangażowani w różne posługi o charakterze tymczasowym. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwsze stałe placówki duszpasterskie. Zapytaliśmy, czym jest dla nich droga kapłaństwa, którą obrali.

Nowa propozycja modlitwy

Kamil Krasowski

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio w Zielonej Górze zaprasza do udziału w nowej inicjatywie – Godzinie Świętej Pokuty i Wynagrodzenia.

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna