Reklama

Piotrków Trybunalski

Spotkanie słuchaczy Radia Maryja

Niedziela łódzka 18/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

7 kwietnia br. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim na zaproszenie proboszcza parafii - ks. kan. Henryka Eliasza oraz miejscowej Rodziny Radia Maryja odbyło się spotkanie słuchaczy tej ogólnopolskiej rozgłośni. Wielka rzesza mieszkańców Piotrkowa oraz liczne grupy delegacji z okolicznych, a także dość odległych parafii wypełniły ogromny kościół. Na wstępie grupa młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Piotrkowie Tryb. przedstawiła program związany z obroną życia ludzkiego. Młodzież, przygotowując program, obejrzała film przedstawiający drogę życiową śp. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, którego działalności były poświęcone "Rozmowy niedokończone". Po zapoznaniu się z jego postacią jako temat swojej refleksji młodzież wybrała dwa motywy: milczenia i nadziei.
Następnie Pasterza archidiecezji oraz zebranych wiernych powitał Ksiądz Proboszcz. W powitaniu ks. kan. Henryk Eliasz, uzasadniając wybór tematu "Rozmów niedokończonych", przypomniał, że przed 6 laty, w czasie poprzedniej wizyty Radia Maryja w tutejszej parafii, spotkaniu towarzyszył temat ofiarnego czynu śp. Doroty Piesik, która, znajdując się w zagrożeniu życia z powodu choroby nowotworowej, nie chciała ratować własnego życia kosztem życia dziecka żyjącego w jej łonie. To uratowane przez matkę dziecko było obecne na tym spotkaniu.
Mszy św. koncelebrowanej przez duszpasterzy, którzy przybyli z grupami wiernych, przewodniczył abp Władysław Ziółek. Przybył także ks. prał. Stanisław Kaniewski, wikariusz biskupi do Spraw Rodzin. W homilii Pasterz Kościoła łódzkiego, nawiązując do tekstów liturgii, mówił o idei przebaczenia i Miłosierdzia Bożego. Przedstawił też niezwykłą działalność śp. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, wielkiego obrońcy życia nienarodzonych, członka Papieskiej Akademii Życia i wzorowego chrześcijanina. W czasie liturgii oraz po Mszy św. wystąpiły połączone zespoły folklorystyczne z Będkowa. Następnie z przygotowanego studia (w którym aktualnie działa "Szkoła Rodzenia" założona przez zmarłego profesora) transmitowano "Rozmowy niedokończone", które poświęcono postaci prof. Fijałkowskiego. W rozmowach udział wzięli dr Maria Tyszko, b. dyrektor Szpitala im. Rydygiera, Krystyna Osada - zastępca dyrektora Centrum Służby Rodzinie, dr Józef Szymczyk - członek Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, członek Komisji Etyki Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi oraz redaktor Łukasz Głowacki z Radia Plus Łódź. W czasie rozmów ich uczestnicy wspominali niezwykłą działalność Profesora, który był ich kolegą i przyjacielem. Rozmowy były ubogacane przez niezliczone telefoniczne głosy słuchaczy z kraju i zagranicy. W czasie rozmów pojawiło się stwierdzenie, że nie byłoby niczym zaskakującym, gdyby okazało się, że zmarły profesor jest kandydatem do wyniesienia na ołtarze. Ze strony Radia Maryja rozmowy prowadził bardzo serdecznie witany przez zebranych o. Grzegorz Moj.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...